יריד הסיסמאות המשומשות

רוביק רוזנטל | 22 בפברואר 1999

מבט מסכם על מערכות הבחירות בין 1977 ל-1999: הסיסמה הבולטת, האפקטיבית, הארוכה והגרועה עד כה. 'חזק' ו'ישראל' מככבות, 'ימין' נכנסת למירוץ באיחור אך בביטחון, ו'שלום' נעלמה לאיטה

עלובים ומדולדלים מוטלים לנגד עינינו פגרי סיסמאות העבר. רק אתמול נמרחו על פני עמודים שלמים בעיתונים, נוגנו יום ולילה ברדיו, הפגיזו אותנו על שלטי החוצות. עכשיו נשארו מהם רק מילים, צירופים מפוקפקים שנהגו בידי "קופירייטרים בכירים" שכבר התקדמו והפכו "תקציבאים". כמה כסף נשפך על סיסמאות הבחירות, מאז ועד היום, ועבור מה?

מבט רטרוספקטיבי אל שבע מערכות בחירות, מאז מהפך 77 ועד בחירות 99, שיצאו לדרך ארוכה, מגלה, שהתעמולה המפלגתית מוֹכרת לנו, בראש וראשונה, לאומיות, כוח, אחדות ובטחון, ולא חשוב מאיזו מפלגה. חומר למחשבה, ולהלן כמה הערות לשוניות, דירוגים ומיונים. נבדקו 36 סיסמאות.

שם התואר המוביל

"חזק" מוביל בגדול, עם 5 הופעות, מהן שתיים בסיסמת הליכוד השתא. הליכוד, וזה יותר מפתיע, גילה את עוצמת החוזק רק השנה. ב-81 כיכב התואר במודעות אמת ("ישראל חזקה – זו ישראל שקולה ואחראית") ויחד של וייצמן (יחד ישראל חזקה). ב-96 - ישראל חזקה עם פרס.

עם אחד

אחרי "חזק", באותו כיוון, בא שם התואר "לאומי", 3 פעמים. הליכוד טבע את הסיסמה "הליכוד המחנה הלאומי" ב-84 ומאז סיפח אותה, בצירוף סיסמת משנה מוצלחת, "אני במחנה הלאומי". באותה שנה ניסתה תנועת יחד להיות לאומית גם היא, "יחד – התנועה הלאומית". "בטוח" מופיע פעמיים. "אחד" ו"אחת" מופיע שלוש פעמים, אם מוציאים את "ישראל אחת" של ברק מהחשבון. ברק לא המציא את "ישראל אחת" – הליכוד השתמש בה פעם אחת, גם כן ב-84 ("עם אחד, ישראל אחת") ולא יסף.

אמינות לכל

אולי זה מפתיע – אבל "אמין" מככב בשלוש סיסמאות בחירות. שתיים מהן אחרי "ימין". לידיעת אוהדי בני בגין, הפלגיאט זועק מעל כל שלט חוצות. ב-92 היתה סיסמת הבחירות של התחיה "יש ימין אמין", ותראו מה קרה לה. עם אמינות לא הולכים לקנות במכולת. גם לא עם "שקול" (1), "אחראי" (1) ו"ברור" (1).

הסיסמה המוצלחת ביותר

מקום ראשון, "מולדת יש רק אחת", בחירות 88. קליט, מדויק, מתחבר היטב לשם המפלגה ("מולדת"), ומוכיח שוב שסיסמה טובה לא מספיקה, בשביל לנצח צריך גם בוחרים. ציון לשבח – "הפעם מפ"ם", באותן בחירות, הראשונות והאחרונות בהן רצה מפ"ם לבדה לבחירות מאז שנות השישים. קליט, מוזיקלי, ממש פרם-פם-פם. 3 מנדטים.

הסיסמה האפקטיבית ביותר

אם נמדוד סיסמה מוצלחת יחסית אך בעלת תוצאות בקלפי, הריהי השילוב המנצח בין "נתניהו – עושים שלום בטוח" לבין "פרס יחלק את ירושלים". שתי סיסמאות הכוללות שמות מנהיגים, משלימות אחת עם השנייה ויורות בלב הפחד הישראלי.

הסיסמה הארוטית ביותר

"רק הליכוד יכול". 88.

הסיסמה הגרועה ביותר (1)

שתיים מתחרות על התואר, שתיהן מבית היוצר של המפלגות הגדולות (עם תקציב הפרסום האימתני מכולן), שתיהן הפסידו. "הליכוד זה נכון", בחירות 92'. אולי קריצה לדו משמעות שיש לכך באנגלית (Likud Is Right) , אולי רמז לוחמני ל"נכון לקרב", התוצאה היא סיסמה בכיינית ובעיקר עילגת. רק בעלי עברית דלה שמים שם תואר כלשהו אחרי "זה". איך היה נשמע, למשל, "נתניהו זה חזק", או "פרס זה בטוח"?

הסיסמה הגרועה ביותר (2)

"המערך, הדרך לפריצת הדרך" (88). סיסמה שמפוצצת לך את הפה ואת האוזן, נעדרת קצב פנימי, וצריך לחשוב שלוש פעמים כדי להבין מה היא אומרת.

המונח הנפוץ ביותר

לא במפתיע בהתחשב בנסיבות, "ישראל" מוליכה בראש עם 10 הופעות, והיא מלת הקונצנזוס העליונה. כמעט כל סיסמה שלישית משלבת את "ישראל" בתוכה. ישראל "חזקה", "בטוחה", "אחת". התוספות מדגישות את עוצמתה, עם קונוטציה מלחמתית. בעניין זה שתי המפלגות דומות. "ישראל מחכה לרבין" של 92 נתפר על הבגד הנושן של "נאצר מחכה לרבין" ממלחמת ששת הימים, וב-77 טענו אנשי מחל (גוש ליכוד-ליברלים ועוד) כי "יש רק כוח אחד בישראל, ובכוחו להחליף את השלטון". הצליח להם.

הימין המתעורר

המלה המובילה אחרי "ישראל" הוא "ימין". ה"ימין" התעורר רק ב-92. קודם זו היתה קצת בושה, אבל מאז מצאנו אותו במפד"ל ("לימינך"), בתחייה (ימין אמין), במולדת (רק מולדת בימין), וכאמור, אצל בני בגין. אף אחד לא מרים את המלה שמאל כסיסמה פוזיטיבית, אבל בליכוד מתעקשים עליה בעיקר בריאיונות, המצמידים את המלה המשוקצת לפוליטיקאים ומפלגות. עכשיו יצאו עם "ברק שמאלן מדי". שמועות אומרות שמרץ אזרה השנה עוז להודות שהיא מפלגת שמאל אפילו בסיסמה. ימות המשיח.

שלום מדינה

"שלום" מופיעה רק 3 פעמים בסיסמאות הבחירות, פעמיים בליכוד. "השלום, הבטחון – הליכוד" ב-81, וכמובן, "נתניהו – עושים שלום בטוח". פעם במערך, ב-88. "מדינה" מופיעה רק פעמיים, ובצדק, מפתיע איך מפלגת המרכז נפלה בפח הזה. "מדינה" היא מוסד. סיסמה צריכה לייצר רגש.

הכי ארוך

סיסמאות 77. 8 מלים בממוצע לסיסמה, כשהמובילה היא המערך. שימו לב לארוכה מכולן, 14 מלים: "אבטלה, צנזורה, כפייה דתית, מהומות בגדה, קרע עם ארה"ב… האם אתה מוכן לנסות? אמת".

הכי קצר

סיסמאות 92. 3 מלים בממוצע לסיסמה. הכי קצרות בכל הזמנים (ושתיהן מוצלחות): "המפד"ל לימינך" (92), "הפעם מפ"ם" (88).

הכי בסדר

סיסמאות המפלגות הדתיות. חפות ממניפולציה, החל מ”מפד"ל – אלטרנטיבה של ערכים" ועד "מימד, כי בנפשנו היא". בכל הסיסמאות שנבדקו, "אלטרנטיבה" היא המלה הלועזית היחידה.

סינדרום ירושלים

פעמיים מופיעה ירושלים, בקפיצה שיש בה לעורר הרהורים נוגים. "ירושלים לא תחולק לעולם", מסיסמאות המערך מ-77, התגלגלה ל"פרס יחלק את ירושלים" מבית מדרש הליכוד, ב-96.

הטרנד הנפוץ ביותר

משפטי קביעת עובדה, נחרצים, נוסח "המערך הוא התקווה היחידה" ו"יש רק כוח אחד וכו'". שליש מהסיסמאות הן בנוסח העובדתי. בקבוצה הזו מובילות סיסמאות הליכוד.

הטרנד השני הכי נפוץ

משפטי פנייה, דרישה ותחינה. אהוב על מפלגות קטנות, נוסח "תנו למרץ לעלות" (96) ו"צריך אמונה במדינה, מפד"ל" (88)

הטרנד העכשווי ביותר

משפטים סתמיים. לא ברור מי, איפה ומתי. "עושים שלום בטוח" של 96 מצא חן בעיני בני בגין, והוא יצא ב-99' עם "חוזרים לעצמנו". האידיאולוג הקשוח בחר סיסמה ממש אקזיסטנציאלית, שינקינאית, שאפשר להציב אותה גם בכניסה לאשראם. הסתמיות התחבירית שולטת בסיסמאות 99' גם ביתר המפלגות, החל מ"שמים את המדינה במרכז", ועד "מחזירים את ישראל לעובדים".

הגורם האנושי

תשע פעמים מופיע שם ראש הרשימה בסיסמה. שבע מהן, בבחירות 96 ו-99, כלומר, מאז החלה הבחירה הישירה. עד אז בחר דווקא המערך בדרך האישית, ב-81 - ישראל חזקה עם פרס, וב-92, "ישראל מחכה לרבין". פעם אחת מוזכר שם היריב ב-96', "פרס יחלק את ירושלים". ורק לפני שבוע צץ "ברק חלש מדי, ברק שמאלן מדי". העבודה עוד מתייעצים אם להזכיר את נתניהו בסיסמאות שלהם. ובכל מקרה, עכשיו יש שמות. זה הראש. זאת השיטה.

תגיות :
אתר ואללה תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

dobsonz
LghZE5 http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
dobson
XlsIAK https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
FJWf7F http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
huW9IL https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
SZYQek https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
Vb4nj8 https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
p5KNzX http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
qymsy1 https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
w3s5Mq https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה