למישהו יש מכפתיים פנויים?

רוביק רוזנטל | 20 באוגוסט 2004

האנגלית האמריקנית מאיימת לתפוס בשפת השיפוצניקים את מקום הגרמנית והערבית. מדור המשך בסיפור לשונם של השיפוצניקים

 

למרות הנוכחות המובהקת של ערבים ישראלים בעולם השיפוצניקים, כקבלנים או כפועלים, הערבית כמעט אינה נוכחת בשפת השיפוצניקים. אמנם אחת המלים השולטות בתחום היא המלה הערבית "בלאטה", אריח, אך היא עצמה הגיעה לערבית במאה ה-14 מהמלה היוונית פלאטיה, שמקורה ב-platus, שטוח, שהניבה מלים בשפות רבות. אחד המונחים החשובים בתחום הוא "רוֹבָּה", אותו חומר הממלא את החריצים הנוצרים בחיבורים שונים, כמו בין השיש והקיר במטבח. יש טענה שמקור השם ערבי ויש להגות אותו "רובע". "מעאלג'", כף הטייחים המיועדת להטחת טיח על הקיר, מקורה ב"מעאלקה", כף בערבית.

אף מים ויד אחת

יש גם עברית. "אף-מים" הוא פס חצוב בחלק התחתון ולאורכה של תקרת מרפסת או שיש של מטבח, שמטרתו למנוע נזילת מים מהתקרה או השיש לרצפה שמתחת. יובל לייבוביץ, שיפוצניק עברי חובב שפה מספר שכאשר עושים שכבת טיח אחת העבודה נקראת "יד אחת", וכאשר בעל הדירה רוצה גימור חלק ואסתטי הוא מקבל "שתי ידיים": שכבה כפולה. באותו עניין, כאשר מסיימים עבודת הנחת טיח ומחליקים אותה היא קרויה "סרגל שני כיוונים", וכאשר ההחלקה כפולה והגימור מושלם היא קרויה "סרגל ארבעה כיוונים". עולם הגבס, הלהיט התורן בתחום השיפוצים, הביא את "גבס ירוק" העמיד בפני מים, ואת הביטוי "פינה משתנה", מעין זווית נייר המונחת בין קירות גבס נפגשים לשמירה על גימור מושלם.

השיפוצניקים אוהבים דימויים. "הליקופטר", למשל, הוא גם כננת למשיכת חומרי בניין באתרי בנייה לקומות העליונות, וגם יציקת בטון ויישור באמצעות מכבש ידני. "פיון" הוא משקולת האנך המורד בעצת הבנייה למדידת זווית הקירות. "קומקום" הוא מיכל סמוי מן העין הקולט את מי המקלחון לאחר שהתנקזו. ועוד להיט שיפוצניקי-לשוני: "מָדָה מתפלסת" – בטון המפלס את עצמו, בעקבות mud, סלנג אמריקני לבטון.

האנגלי והשוודי

בעוד הגרמנית שולטת בשפת הבנייה, האנגלית היא מלכת כלי העבודה. יש לכם במקרה להשאיל מכפתיים לכמה דקות? לא? ואולי מכפתיים מחודדים? אז זהו, שכן, ומדובר בפלייר, שיבוש קל של המלה האנגלית pleiers, שהיא עצמה קיצור של: a pair of pleiers מהפועל ply, למשוך. הפלייר המחודד המשמש לשליית אביזרים אבודים זכה לשם הדו-לשוני "שפיץ-פלייר" (שפיץ מיובא מגרמנית-יידיש). הצבת המתוחכמת הקרויה גם "פלייר פאטנט" נקראת במקומותינו מאז ומתמיד ג'בקה או ג'פקה. המקור האפשרי הקרוב ביותר שמצאתי למלה הוא הפועל היידי דזשאבן שפירושו לנקר או לחטט.

גם ארגז המפתחות, פק"ל של כל שיפוצניק המכבד את עצמו, מדבר אנגלית. מפתח סגור קרוי "רינג", "מפתח אלן" משמש למיגוון צרכים, והמפתח הדו כיווני קרוי "ראצ'ט" (ratchet wrench), ובעברית צחה, מפתח קַרְקָש. האינסטלטורים מחזיקים סט של מפתחות צינורות. המפתח השוודי מקורו דווקא באנגליה ושמו המקצועי adjustable spanner. המהדורה הראשונה שלו הומצאה על ידי הבריטי אדווין באדינג בשנת 1830, ולכן הוא נקרא במקומותינו גם "מפתח אנגלי". גירסה מאוחרת יותר נוצרה בידי השוודי ג'.פ. יוהנסון בשנת 1892, ומכאן השם שניתן לו בישראל, "מפתח שוודי". המברגים גם הם מבית היוצר האנגלו-סכסי, כמו מברג הלהיט "פיליפס", ו"בורג פיליפס" התואם. אלה קרויים על שם הנרי פיליפס מאורגון, שהמציא אותם בשנים 1934-36. ובל נשכח את ה"טסטר", מברג החשמלאים.

בשנים האחרונות מעמיקה האנגלית, בעיקר זו האמריקנית, לחדור אל שפת השיפוצניקים בזכות מוצרים חדשים, ההופכים את חיי השיפוצניק קלים ונקיים יותר. רולר (roller) החליף בשמחה את המברשת הכבדה והמטפטפת. את "פוגה" המיתולוגית מחליף "ספייסר" (spacer), שם שניתן גם לחריץ בין האריחים וגם לחומר המיובא למילוי החריצים. האמריקנים הביאו אופנות בטקסטורת קירות. את מקום ה"ווש" (wash), טקסטורת עננים, תפסה אופנת ה"סְטוּקוֹ", היוצרת מראה שיש, שיבוש של שמה האמריקני סטאקי. אם לא רוצים גבס מזמינים "צמנט בורד" (cement board), קיר מודולרי המכיל חומרי בטון, ואם רוצים לצבוע על קיר חלק ולא על קיר ישן ומחוטט מורחים "באנד-רול" (band roll), שכבר זכה בפי הפועלים הערבים לשם הרומנטי בנדארולה.

איזה איטונג זה?

חלומו של כל יצרן הוא להפוך למותג המזוהה עם המוצר. מחיר ההצלחה הוא שלעתים המותג המקורי נשכח, ועל כן קונים פלאפון תוצרת סלקום, ואנשי פלאפון נאלצו להמציא מותג חדש, אסקייפ. בתחום השיפוצים התופעה מוכרת. מה עושה קבלן שרוצה קצת חומרי בניין? שולח את הפועל לטמבורייה. המונח נקבע מן התקופה שבה על כל חנות לחומרי בניין נקבע שלט של חברת טמבור, אבל היום הוא שם כולל לכל החנויות, גם אם שלט טמבור כבר אינו מופיע ברבות מהן. זה מה שקרה לאקרשטיין, שהפך שם לכל אריחי השיש, ולאיטונג, שהפך שם נרדף לבלוקים מגיר, בנוסח "תביא איטונג, לא משנה מאיזה פירמה". משפט כמו "תביא לי ביג'יבונד של טמבור" אינו אומר הרבה למי שאינו שיפוצניק, אבל גם הוא שייך למשפחת המותגיים. ביג'יבונד הוא דבק שיפוצניקים תוצרת בית גוברין, שהפך שם לכל הדבקים מאותו סוג. אז איזה אקרשטיין אתם רוצים לבית החלומות שלכם?

קוסקוס עם עדשים

"אוכלים חול" איננו ביטוי בעלמא. החומר המשמש למילוי, בנייה ושיפוץ זוכה לשמות רבים ויצירתיים, רובם ממקור ערבי, ורבים הם דימוי למזון.

דַבֶּש. מילוי עפר ואבנים, מצוי בקירות עבים בבנייה ערבית. אבני דבש הן גדולות, לפחות כגודל אגרוף. מזכיר דבש, אבל במקרה זה אין כל קשר.

מחלוּטה. כורכר מהודק וגם מאכל ירקות מעורבים. חלט בערבית: עירבב.

סומסום. חצץ דק מאוד, כמו השומשומין שאנו מפזרין על הכעך.

עַדַשׂ. חצץ פתיתי דק, שמקורו במלה הערבית לעדשים.

פוּלִייה. חצץ בגודל בינוני, המזכיר בצורתו את הפול.

קוסקוס. תערובת חול ומלט כמצע לריצוף, והוא נקרא כך על שם המאכל הצפון אפריקאי הלאומי.

פלאך ופלאפון

הפריט השיפוצניקי הזוכה לשמות הרבים ביותר ובמיגוון שפות הוא דווקא יצור נחות לכאורה, לוח הבניין הקטן והדק, העשוי בדרך כלל עץ. להלן מבחר:

לָטָה. קרש עץ, מקורו ביידיש, לאטע: טלאי וגם קרש.

לַייסְט. סרגל עץ, שמקורו גרמנית: leiste.

פלאטקה. פלאטה קטנה.

פְלָאך (בפ' רפה). רצועת אלומיניום או פליז המוכנסת בתוך רצפת בטון, למניעת היווצרותם של סדקים. flach פירושה בגרמנית שטוח.

פְּלָאפוֹן. סרגל עץ, ככל הנראה בעקבות המלה הצרפתית plafond, תקרה.

פְּלאשֶצְ'קה. כינוי עממי שיובא מרוסית ללוח עץ קטן. מילולית: כיכר קטנה או מגרש.

קלעצאלע. קרש קטן, יידיש. קרש בכלל הוא קלוץ, שהוא גם כינוי עתיק לטיפש.

קְרֶש. המלה המועדפת לפיסות עץ בשנות החמישים, בעיקר ברבים בהטעמה מלעילית: קְרֶשִים. עדיין נשמעת פה ושם.

קירשָה. מלה שמצאה מקום בין הערבים, כחלק מתופעת ה"עירבות", אימוץ מילים בעברית אל הערבית, נושא שיידון במדורנו בעתיד.

שלוף את הברזל

שפת הבנייה והשיפוץ חדרה בדרך הדימוי לתחומי חיים רבים. הדימוי העתיק מכולם הוא "אייזן בטון", המציין בדרך כלל אדם בעל אישיות חזקה, ופירושו "בטון מזוין", ומילולית: בטון מבורזל (אייזן פירושו ברזל). בעניין זה מספר האדריכל צבי לישר, שהפנה את תשומת לבי זה מכבר לעושר הלשוני של תחום הבנייה, סיפור ששמע על תקופת המנדט. את תחנות המשטרה הבריטיות בנתה חברת סולל בונה. המפקח הבריטי היה בא לבדוק את זיון הפלדה לפני יציקת הבטון. מיד כשהסתלק נשמעה הקריאה "צי אייזן" (ביידיש: משוך את הברזל), מוטות הפלדה הוצאו ממקומם והועברו לצרכי הלאום, הבטון נשפך בלעדיהם, וכך זיינו אבותינו את הבריטים.

תגיות :
Bryce Giesler; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

Mark
TJoBnB http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
12 במאי 2016 הגב
matt
Kp7iWi http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוגוסט 2016 הגב
Agustin
I'm on business
31 באוגוסט 2016 הגב
Travis
Do you know the address?
31 באוגוסט 2016 הגב
Lemuel
I stay at home and look after the children
31 באוגוסט 2016 הגב
Jordon
I really like swimming
31 באוגוסט 2016 הגב
Emile
very best job
31 באוגוסט 2016 הגב
Anna
Can I take your number?
31 באוגוסט 2016 הגב
Everette
My battery's about to run out
31 באוגוסט 2016 הגב
Deandre
Which year are you in?
31 באוגוסט 2016 הגב
Wiley
I quite like cooking
31 באוגוסט 2016 הגב
Bernard
What do you study?
31 באוגוסט 2016 הגב
Lillian
real beauty page https://gist.github.com/61b87be6f228b691fb85b1bc01322896 fountain levitra cost mystery Sanctions to prevent Iran exporting its oil and gas are oneof the main tools Washington is using to choke off funding toTehran's nuclear program, which it suspects is aimed atdeveloping the capability to make nuclear weapons.
02 בספטמבר 2016 הגב
Unlove
Whereabouts are you from? https://gist.github.com/56d3b71d8de5b26ab544ae6e7de790e3 counsel poetry best levitra prices nicest overwhelming Retired U.S. Army Brig. Gen. Robert Carr said some of the diplomatic secrets contained in the cables given by Manning  to WikiLeaks.org strained relationships with foreign governments and Afghan villagers.
02 בספטמבר 2016 הגב
Truman
An estate agents https://gist.github.com/cfef3293eb086e7369b880ead376cf72 recently invitation levitra buy usa orchard I reality, Canelo is a draw on his own. The nationwide press tour for "The One" saw either a 50/50 split or a slight tilt in Canelo's favor. Even in Mayweather's hometown of Grand Rapids, MI, a large and rowdy segment of Alvarez fans chanted "Canelo" throughout the presser.
02 בספטמבר 2016 הגב
Tyson
I live in London https://gist.github.com/fc3b5412f5eda3e549c109d6f57f5721 neutral levitra low prices built Ubuntu founder Mark Shuttleworth describes the Ubuntu Edge as the "concept car of smarphones". It will bring together “mobile convenience with desktop power in a single device,” and aims to be a catalyst for mobile innovation as well as hardware and software development.
02 בספטמבר 2016 הגב
Fermin
I'll put him on https://gist.github.com/a25965625b199a05d5228884dd44c981 mouse boarding levitra brand online amy russian Someone who spent £1,350 on 1,000 British Gas shares at privatisation would now own 936 shares in BG Group (worth £10,858 today), 891 shares in Centrica (£3,335), and 308 in National Grid (£2,341), according to Hargreaves Lansdown. So their holding would now be worth £16,534 – before dividends are included. All three are regarded as solid businesses that pay reliable dividends.
02 בספטמבר 2016 הגב
Kristopher
This site is crazy :) https://gist.github.com/2510196d7ebedae9cd802c758c43dc93 grandchildren france levitra cost uk irresolute Take Thomas Schultz,  who with his business partner Lawrence Joseph bought a tiny cottage in Bellport, N.Y., in 2006.  Intending to flip it, Schultz then learned that the art the previous owners left behind was worth $30 million.
02 בספטמבר 2016 הגב
Trent
The United States https://gist.github.com/e07a4f612bc7ecb04a9a53b632fabb0e winner levitra purchase canada skiing tied Fantex -- whose board of directors includes Denver Broncos executive vice president of football operations John Elway -- also could make money through a corporate entity it is creating as the brokerage marketplace for its tracking stock. After the initial public offering, that entity will get commissions from buyers and sellers.
02 בספטמבר 2016 הגב
Patricia
What are the hours of work? https://gist.github.com/2fa48d32743b7ff8f2cd90ff2375a580 garments reserved levitra online sale turpentine This is a type of cookie which is collected by Adobe Flash media player (it is also called a Local Shared Object) - a piece of software you may already have on your electronic device to help you watch online videos and listen to podcasts.
02 בספטמבר 2016 הגב
Garth
What's the interest rate on this account? https://gist.github.com/447603a5f4ac832d24ef3b948d106a1b golden levitra online australia electrical huge Explaining his reasoning, McConnell said, "These attacks, monstrous as they are, were not a direct attack against the United States or one of its treaty allies. And just so there’s no confusion, let me assure everyone that if a weapon of mass destruction were used against the U.S. or one of our allies, Congress would react immediately with an authorization for the use of force in support of an overwhelming response. I would introduce the resolution myself."
02 בספטמבר 2016 הגב
Mathew
Excellent work, Nice Design https://gist.github.com/3906ab05361fe6470243419c023e66f6 bedroom levitra buy usa attire Yes there are a number of options available, you can set your browser either to reject all cookies, to allow only "trusted" sites to set them, or to only accept them from the site you are currently on.
02 בספטמבר 2016 הגב
Arron
I'd like to send this letter by http://www.cfastresults.com/why-cfast/ gets rouse where can i buy duloxetine doubts Last week, Lockheed scaled back by 20 percent its plans to furlough 3,000 employees as a result of the partial government shutdown, after Defense Secretary Chuck Hagel recalled most civilian defense employees.
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
o6KT5L http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
chaba
zvrtWT http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
syZC9X http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
chaba
H4Kls7 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
bok54a http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
NhFLXn http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
gordon
vrQwwb http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
dobsonz
RxOdy9 http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
UL5mF6 http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Merziuz
hNXbRS http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
KbqyKD https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
pEwEIt http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
BxN7iV https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
swwngm https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
UDDh0J https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
IMoIpw http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
8tEDUM https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
4nVvOB https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה