נוער הדיונות בקראווילות

רוביק רוזנטל | 30 בדצמבר 2005

מילון 2005: מילת השנה: אג'נדה. סיסמת השנה: רגישות ונחישות. קמפיין השנה: מודה מודה מודה. ווינר השנה: המעוך

אג'נדה. מילת השנה. עמיר פרץ העלה באחת למרכז השיח הציבורי את "האג'נדה החברתית", אבל מי שקיבע אותה כמילת השנה היה דווקא אהרון ברק, שהתנגד למינויה של רות גביזון מאחר שהיא "מועמדת שיש לה אג'נדה". מאז פסו מחיי הציבור וחיי היחיד רעיונות, תוכניות, משימות, שלא לדבר על סדר יום. הכל אג'נדה.

אתה חמוד אתה. עוזי כהן הפך מותג ב-2004, שימפנזה מדברת ב"ארץ נהדרת" ב-2005, מועמד מובס ברעננה המצפה לימים טובים יותר לביתן 28. נותרו מדמותו הטלוויזיונית רק "אתה חמוד אתה", ו"סדר לי ת'חבר".

בית זונות. מפלגת "קדימה" בעיניו הכלות של מיכי רצון. הציטוט המלא: "במפלגת קדימה הוקם בית זונות. המאדאם יושבת למעלה ואוספת את כל שלוחותיה".

גירוש. המילה המובילה בקמפיין (ע"ע) המתנחלים וגוש קטיף נגד ההתנתקות, תפסה את מקומה של "עקירה", כשהיא עמוסה זכרונות היסטוריים מימי החורבן דרך גירוש ספרד. בשלב הבא נעשה נסיון גירוש של אריק שרון מהליכוד, בסוף אריק גירש את עצמו.

(ה)גלקטיקוס. מודל הכוכבים המזדקנים של ריאל מדריד הועתק לקול חצוצרות התהילה למכבי תל אביב. בריאל מדריד זה הוליך לטרגדיה, במכבי תל אביב זו כבר פארסה. פיתוח לשוני יצירתי: עגלקטיקוס.

(ה)דור השלישי. ניסיון גלובאלי להרחיב את השתלטות הטלפונים הסלולארים על האנושות, כולל סרטים, חדשות, צילומים, הקלטות, קונצרטים, פס רחב ומה לא, וכל זה על כמה סנטימטרים מרובעים. העולם השתגע.

התחברות, חיבור. מילים שנועדו לבנות מאבק משותף של אנשי יהודה ושומרון עם אנשי גוש קטיף. אופייניות לז'רגון הדתי ניו-אייג'י ולחוזרים בתשובה: "בסוף נורא התחברנו, ובעזרת השם יהיה לנו חיבור יותר גדול" (מתנחלת בת 15 מהשומרון שירדה לגוש קטיף).

התנתקות. המילה הישראלית המובילה משך למעלה משנתיים. בשלב זה נעלמה מהשטח, למרות שעוד לא הכרענו בין הינתקות להתנתקות. המלצת סוף 2005 של קומנדו הדיאטיקנים הלאומי: התנתקות של אריק שרון מהמבורגר כבש בצ'יפס.

התרסקות. מילת האפוקליפסה שלא פסחה כמעט על שום גוף בחיינו. בשנה זו עמדו/עומדות להתרסק הליכוד, אריק שרון, העבודה, שינוי, מרץ, מכבי תל אביב כדורגל וכדורסל, הרשות הפלסטינית, המשטר של אסד ועוד ועוד. הסיסמה "נרסק את הטרור" ירדה למחתרת.

חברתי. הלהיט התורן, שם תואר שהוצא מהנפטלין וצבע כל מה שזז בצבע אדום לוהט. בטחוני אאוט, חברתי אין, בצירופים שונים: ראש ממשלה חברתי, אג'נדה חברתית. שילוב לשעת חירום: בטחון חברתי.

חיבוק. הנשק הסודי של קברניטי ההתנתקות: פינוי עם חיבוק. המהלך גזז בקלות מדהימה את מחלפותיהם של המתנגדים: מחו, בכו, חיבקו והתנתקו.

חסימות. סגירת צירי תנועה מרכזיים כמחאה נגד ההתנתקות. הגו את הרעיון כבר לפני שנים הפייגלינים (ע"ע). גם הפעם ראשי יש"ע מחו, והחסימות נמשכו.

טרמפיסטים. מצטרפים בלתי רצויים ובלתי מועילים למפלגה. כך מכונים בליכוד חלק מהמצטרפים ל"קדימה", ומאידך, כך מכונים בליכוד הפייגלינים, טרמפיסטים שהתרווחו במושב הקדמי, ואפילו שולחים יד להגה.

יהודי לא מגרש יהודי. הסיסמה המובילה של קמפיין ההתנגדות להתנתקות. נשמעת משכנעת, אבל לא התנחלה בלבבות הבלתי משוכנעים.

יַחדה ונֶגדה. הזוג המוזר של האקדמיה ללשון עברית. אחרי מאה שנות קואליציות ואופוזיציות, שלא לומר גועליציות, מתבקשים התקשורת, הפוליטיקאים והציבור להרכיב יחדות, לשבת בנגדות, לנהל משא ומתן יחדני או לשאת נאום נגדני. המילים נאות, אבל נראה שהגיעו באיחור של כמה דורות.

כתום. צבע המחאה, שיש בו סממן ידידותי ואסוציאציה של מהפכת הנגד באוקראינה. הוליד כבר שורת צירופים: "הסרט הכתום", "המחאה הכתומה", "התא הכתום" (סטודנטים נגד התנתקות), "הטלאי הכתום" (דעך עקב המחאות, אבל נתן את האות לפריצת הגל הכתום); השראה נוספת לבחירה בצבע היא "המהפכה הכתומה", שהפילה את השלטון באוקראינה. הכתומים היו למותג, וכבר התבשרנו לקראת בחירות 2006 כי "הכתום חוזר".

מהנדל. על הפרסומאים נחה רוח המיזוגים הלשוניים. מדרשת רופין הפיצה את "מהנדל" (מהנדס+מנהל). עוד בטרנד: "ממקרקר" (מתמכר לקרקר), "פסטרממיה" (ממי של פסטרמה), ו"ענקניקייה".

מודה מודה מודה. דברי התודה הנלהבים של עזאם עזאם הפכו באמצעות "ארץ נהדרת" למטבע לשון גזענית משהו. עזאם עזאם עצמו כבר אימץ את הפרודיה על עצמו, ומנסה לרוץ אתה קדימה.

מוסוליני. המפץ הגדול והמהפך בעבודה היו מלווים בשיעורים תכופים בהיסטוריה. טומי לפיד הזכיר לציבור שמוסוליני הקים לפני כמה דורות את "קדימה" האיטלקית. אבישי ברוורמן הסביר שעמיר פרץ הוא לא "קומוניסט" וגם לא "תאצ'ר", אלא דווקא "בלייר".

(ה)מורדים. 13 ח"כים שפעלו בגלוי להורדת שרון מהשלטון. המרד הצליח, המפלגה כמעט מתה, וגם המורדים חזרו להיות טלנובלה.

מוח. נקשר בנסיבות חשודות לח"כ יחיאל חזן, שהפך לבדיחת הקדנציה.

מחבל יהודי. הגדרה משטרתית שניתנה לעדן נתן זאדה, אחרי שנתפס על רצח אזרחים ערבים, לפי מיטב השיטות של הטרור הפלסטיני.

מסתננים. מתנחלים מהשטחים, בדרך כלל נערים, שהצליחו לחדור לגוש קטיף לקראת ההתנתקות. לקשישים בינינו הזכירה המילה את שנות החמישים, אבל אז הכיוון והלאומיות של המסתננים היו הפוכים.

מעגלי הפינוי. תוכנית הפריסה של הפינוי מנקודת ראות הצבא. לפינוי נועדו שישה (ואולי שבעה) מעגלים, על פי הפריסה המרחבית של הכוחות. המעגל הראשון דפק על הדלתות וביקש מאנשים לעזוב, וגם סייע להם פיזית.

(ה)מעוך. יהודה סעדו הופיע לאחר לילה בלי שינה לאודישן של "כוכב נולד" והסביר שהוא "מעוך", כמעט הודח בשל כך, אבל הלך עד לסוף המתוק והפך את הכינוי לסמלו המסחרי.

מחזקים. הכינוי האוהד של אנשי גוש קטיף למתנחלים שבאו להשתתף אתם בהתנגדות לפינוי.

מפונים. תושבי גוש קטיף לאחר ההתנתקות, שהפכו מלוחמים על הבית לחסרי בית, לפחות זמנית.

(ה)מפץ הגדול. מונח מתחום האסטרופיזיקה שאומץ על ידי חיים רמון כשם לחזון פוליטי, נזנח לזמן מה ואפילו נחשב סהרורי, אבל חזר והתממש בקול רעש רב. "המפץ הגדול" המקורי היה אמור להיות מונהג בידי שרון, פרס ולפיד. אחר כך דובר על "מפץ קטן" שיכלול רק את שרון ואנשיו. בפועל נולד מפץ בינוני פלוס, וחיים רמון אף זכה לכינוי "מפ"צניק".

מתלוצץ עם רופאיו. ביטוי הרטרו של השנה, נולד בעת כהונתו של מנחם בגין כאשר נכנס כמה וכמה פעמים לבתי חולים, ושוחזר באירועי "הבלבול הקל" של שרון בדצמבר 2005. בעיתונות העולם אהבו ואימצו.

נוער הדיונות. ממשיכי "נוער הגבעות" מיו"ש שהתגודדו בחולות גוש קטיף לקראת ההתנתקות. נקראו גם "דיונונים" (על משקל "גבעונים"). בהתנתקות עצמה כונו יחד עם מתנגדים מגוש קטיף "נוער הגגות".

סטאן. סיומת הזוכה לעדנה. נטבעה בידי אורי אבנרי בשנות החמישים, כשקרא לחיפה "חושיסטאן". אופיינית למדינות לא מאוד מפותחות באסיה התיכונה, מכורדיסטאן ועם אפגניסטאן. עמרי שרון טען השנה שמדינת ישראל תהפוך ל"ביביסטאן"; גורמי בטחון טוענים אחרי ההתנתקות כי בעזה תקום "חמאסטאן" ובגדה "פתחסטאן".

עוטף. מערך יישובים באזור ספר. עוד מונח בשרשרת הבלתי נגמרת של כינויי גבול, מה"קו" (הירוק) דרך מרחבי התפר, אזורי החיץ, גדרות ההפרדה ועד ל"עוטף ירושלים" ו"עוטף עזה".

עזוב אותי באמאש'ך. שילוב יצירתי של קללות ותיקות שהפך סמל לבטטת הכורסה הישראלית, מבית היוצר של "ארץ נהדרת". זכה להיכנס למילון קללות בריטי.

עקירה. המילה המובילה במאבק נגד ההתנתקות, עם הדהוד מקראי והיסטורי. דעכה מעט עם עליית השימוש ב"גירוש".

(ה)פייגלינים. על שם משה (12.5%) פייגלין. המנצחים האמיתיים של הבחירות בליכוד. נתניהו התחלחל לנוכח הסיסמה הצפויה "פייגליניהו", ועובד על גירוש הפייגלינים מן הליכוד.

פלנגות מצפון אפריקה. עוד שיעור בהיסטוריה אירופית, והפעם מפי גיגי פרס, אחיו של שמעון, שהזכיר לרבים את פדיחת הצ'חצ'חים של דודו טופז מ-1981 (עם אותו שמעון). גיגי התכוון לחבר'ה שעזרו לפרנקו לכבוש את השלטון בספרד, יצאה לו הערה גזענית נגד מרוקאים.

צונאמי. הנחשול הקטלני התרחש בדצמבר 2004, אבל המשיך למלא חלל לשוני לאורך השנה כולה, ועוד ידו נטויה בכל אירוע מסעיר ודרמטי.

קדימה. השתלטות של מפלגה על מילת מפתח, ההברקה הקופירייטרית של השנה. השימוש ב"קדימה" איפשרה לשרון לצאת מבית החולים בלי נזק אלקטוראלי, ולביבי להזיע כדי למצוא מילה חלופית.

קמפיין. מילה שאולה משדה הקרב ומערכות הבחירות בעולם, שחדרה אצלנו כמעט לכל תחום, מפרסומת למכירת טיטולים ועד לטורניר הכדורעף של הליגה האדריאטית. למי ששכח: הקמפיין ההוא, למונדיאל, לא הצליח.

קייטנת מעשיהו. ביטוי המגדיר את יחס גרעין המחאה של צעירי המתנחלים למעצרים שעברו ולמעצרים שבדרך. הופיע גם כסיסמה על חולצות טי כתומות, והספיק לעצבן את השב"ס.

קראווילות. קראוון+וילה. מבנה מגורים סוכנותי שנועד במקורו למשפחות עולים מצפון אמריקה, ואומץ כדי לרפד מעט את נחיתתם של המפונים (ע"ע) על קרקע המציאות החדשה.

קרטיף. קרטיב+קטיף, אמצעי מחאה ידידותי לימי הקיץ.

רגישות ונחישות. הביטוי המנצח של השנה, שפירק בפעולת מלקחיים את ההתנגדות של אנשי גוש קטיף כשהוא מלווה בחיבוק (ע"ע), ואיפשר את ההתנתקות. לקחת ולנסות בבית, במשפחה, בעבודה ובפוליטיקה.

שב"חים. שוהים בלתי חוקיים, הגדרתם הרשמית של פלסטינים או עובדים זרים ללא רשיון, הועתקה בימי ההתנתקות למסתננים (ע"ע) יהודים שהתגלגלו לגוש קטיף ללא רשות כדי להשתתף בפעולות המחאה. המתנחלים הגיבו בשידרוג וקראו להם משוב"חים, וגם "שרב"חים": שוהים רצויים בלתי חוקיים.

שחר אדום. נחש הצפע של ימי הקסאמים. תורגל בשדרות ונדד לאשקלון.

(ה)תחת של גראנט. כושרו של המאמן הלאומי הפורש לצאת מכל מצב כשידו התדמיתית על העליונה. נגזר מביטויים כמו "לשמור על התחת" או "לכסות את התחת". תחזית לעתיד: החמסה של קשטן.

תנחומי החלמה. פליטת הפה של נתניהו "אני שולח מכאן את תנחומי להחלמה מלאה לאריאל שרון" תיזכר לו, למרות שתיקן את עצמו מיד. מזכירה את פליטת הפה המפורסמת של חיים רמון: "יצחק רבין זכרונו לברכה ושמעון פרס עליו השלום", בנוכחות פרס, וגם את הכינוי המכוון שהדביק עזר ויצמן למנחם בגין בחייו: "המנוח". ויצמן ובגין הלכו לעולמם, פרס ושרון צוחקים כל הדרך אל הקלפי.

תגיות :
Sarah Ackerman; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

Merziuz
9W2aLT http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
zc1mnv https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
JJ1072 http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
Co0rMG https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
dUaTXA https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
30YmSU https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
TlIFMu http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
j4iAS0 https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
qjSHIg https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה