תעשה לי פוני של נינט

רוביק רוזנטל | 20 באוקטובר 2006

שפת הסַפָּרים ומעצבי השיער חושפת שלל אפשרויות המתמקדות בעיצוב רעמת השיער או הקרחת הנוצצת שעל ראש שמחתנו, מבקבוקים ופטריות ועם תספורת כסח

אחת השפות החביבות עלי ביותר היא שפת הסַפָּרים, מה שקורין מעצבי שיער. שפת עיצוב השיער מיוחדת מפני שהצליחה להביס את אויבי השפה החיה בעולם הגלובלי: המותגים. מלה על מותגים: מישהו אורז לנו אותם בעטיפות של פרסום, תדמית ויחסי ציבור, וראשית חוכמה ממציא להם שם. את עולם הילד הם החריבו מזמן, ובמקום עשרות משחקי רחוב ובית וחצר עם שמות וכינויים נידונו ל"פוקימונים" ו"פאוואר ריינג'רס". עולם הבגדים כפוף גם הוא לחברות-על המייצרות עבורנו שפה המגיעה יחד עם הבגד.

אוחנה עם קוצים

בתספורות זה קשה, מפני שאי אפשר לשווק, בדרך כלל, שיער באריזה. לכן יש בתחום עדיין מעין אנרכיה לשונית מקסימה, שאינה כפופה למותגי-על אלא לדגמים משתנים ולאופנות, שהרי כאשר מתיישבים אצל הספר צריך לומר לו משהו. חסרי דמיון כמותי מסתפקים ב"תעשה לי קצר/בינוני", או "תשאיר מאחורה". לעומת זאת, במפגש עם ילדים בכיתה ה' לפני כשנתיים, התספורת הראשונה שעלתה בדעתם היתה "נינט". "תעשה לי נינט" חלף מן העולם, אבל הצעקה האחרונה בעולם השיער היא "תעשה לי פוני של נינט", ובקיצור "פונינט". הכינוי "פוני" לשיער היורד בקו ישר על המצח ניתן ככל הנראה בעקבות תספורת מסוג זה לפונים מאולפים. לעומת זאת "זנב סוס" קרוי באנגלית דווקא "זנב פוני", ומקורו השם ככל הנראה מרוסית.

לפי אלי נגר, מעצב שיער במספרת e&m שבמרכז רעננה, כבר לא מבקשים "תעשה לי אוחנה", אבל פופולרית מאוד "יהודה לוי" שהיא גירסה ישראלית של "רוד סטיוארט", שאינה אלא שילוב של "אוחנה" עם "קוצים", הקרויים גם "ספייקים".

גיבורי תרבות, דהיינו, שחקני טלוויזיה, כדורגל (בימינו הם היינו הך) וזמרי רוק הם בסיס ליצירת דגמי תספורות. "בקהאם", תספורת קצרה עם הגבהת החלק האמצעי, עדיין בשטח, אבל על פי אלי חוזרת בדלת האחורית הבקשה "תעשה לי חיפושיות", אותו שיער מוגבה מעל קו מצח מגולח הקרוי גם בלשון העם "פטרייה". בין הנשים להטה פעם "תספורת פארה פוסט", תלתלים ארוכים דמויי צינורות, ששמה בישראל היה תמיד "בקבוקים". מולה זכורה ואהודה "תספורת בו דרק", דהיינו, עשרות צמות דקות. בדרך כלל דוחות נשות ישראל את התסרוקות של פעם, בעיקר את התסרוקות המנופחות והמוגבהות של שנות השבעים, הקרויות היום בלעג "קונסטרוקציות" או "חלות".

גבות בוהדנה וקארה ליברל

בשנים האחרונות עלו וירדו התספורות המדורגות קלי" על שם דמות בסדרה "בוורלי הילס", ו"רייצ'ל" על שם אחת מדמויות "חברים", שלא לדבר על "פיאות אלביס", "זקן הרצל" ו"גבות דולצ'ין", שהיא הגירסה הגברית של "גבות ברוק שילדס", שעודכנו בימינו לנגאטיב שלהן, "גבות בוהדנה".

שנות השבעים ועליית הזהות האפרו-אמריקנית הביאו גם אלינו את הר השיער המקורזל הקרוי "אפרו" שנציגו המובהק הוא תומר יוסף. הזרם האמריקני הפטריוטי תרם לעומתו את "תספורת מארינס" המקובלת עד היום, וקרויה בעברית צחה "תספורת כסח". הזהות הילידית הביאה את "מוהיקן" על שם השבט האינדיאני הנכחד, תספורת המורכבת מקרחת בצדדים והגבהת המרכז. הראסטות, אותן צמות קטנות שעליהם עמלים מגוללי צמות שעות ארוכות, קרויות על שם הדת הג'מאייקאנית ראסטאפארייה. הצרפתים תרמו את הקארה, שפירושה בצרפתית "מרובע", ואליו הוסיף זאב רווח בסרט "ספר נשים" את הדגם היצירתי "קארה ליברל". רווח גם הגה באותו סרט את "תספורת בומבה בומביי", שאינה אלא תספורת שנחרבה עקב שריפה במכשיר הפאן.

לאלה יש להוסיף את התספורות הקרויות על שמות התהליך ובראשם "פאן", שבו מייבש השיער, התהליך והתוצר חוסים תחת קורת גג לשונית אחת. לעומת הפאן החלק, "פרמננט" הוא התוצר המתולתל של תהליך כימי. אלי מזכיר גם שלאחרונה נפוצה "החלקה יפנית", היוצרת אפקט של שיער חלק טבעי.

הלוואה וחיסכון

אז מה תרמו בני ישראל לתרבות השיער העולמית? את "אבו עגילה" שיצאה מזמן מהאופנה, שבה אוספים וכורכים את השיער מסביב לראש כדי להחליקו, בדומה לעגאל הכפייה. ומה עוד? "תספורת כלא שש", שהיא לפי הגדרת אלי "תספורת של ספר בלתי מוצלח במיוחד". למתקרחים, לעומת זאת, מציע המילון הישראלי את "הלוואה וחיסכון" הוותיק, העברת שיער מצד לצד, או במהדורה המשדרגת "הלוואה בריבית". לימור ב"רק בישראל" מעדיפה את "סופלֶה", שהוא לפי הגדרתה "הקרחת הגברית המיוחדת שעד כה לא זכתה לשם משלה, והסתפקה בהסבר "קרחת כמו של צחי הנגבי". לגבר בעל הקרחת מדגם סופלה לא נותרו שערות רבות באיזור המצח. שארית הפליטה מסודרת במין מירקם אוורירי המזכיר את הקינוח הצרפתי האנין".

התרבות הישראלית הנציחה דווקא כמה תסרוקות מיתולוגיות. הבלורית של "יפי הבלורית והתואר", הקרויה ביידיש ובפי החרדים צ'ופיק. הילדה עם שתי הצמות, או בגירסה היידית צפאלאך. שביל באמצע או שביל בצד הסרוקים בקפידה בתסרוקת החנון שהונצחה על ידי מתי כספי. הקוקו מהצמד הידוע "הקוקו והסרפאן" מחזיק מעמד עד היום, וכמוהו והקוקיות של בנות הבורגנות הוותיקה. ברוח הימים האלה פופולריות דווקא "קוקו בלוף", שיער שחלקו העליון אסוף לאחור, וחלקו האחורי משוחרר, ו"קוקו כפול". 

בלונד תות

מילון צבעי השיער של אלי ומשה, רשימה חלקית.

פַּסִּים. דגם של צביעת השיער, בעיקר צבעי בלונד.

גוונים. פסים דקים בצבעים שונים.

גווני שמש. גוונים המציגים התבהרות מעין טבעית של השיער.

פאנלים. פסים לשכבות שיער שונות.

הבזקים. גוונים בעובי של פאנלים, בצבע הקרוב יותר לצבע השיער.

כתמים. נקודות צבע עבות בגושי שיער. גם: ספוטים.

סריגה. פסים בסגנון קלאסי.

בלונד תות. צביעת השיער בצבע בלונד בהיר בגוון אדום.

בלונד חיטה. צביעת השיער בצבע בלונד אפרפר.

תפוזינה. צביעת השיער בצבע כתום-אדום.

דבש. צביעת השיער בצבע מעין שאטני.

אגוז. צביעת שיער בצבע שוקולד אפרפר.

חום שוקולד. צביעת השיער בצבע חום לא כהה.

מהגוני. צביעת השיער בצבע חום-אדום.

שחור פחם. צביעת השיער בצבע שחור ללא גוונים.

שחור סיני. צביעת השיער בצבע שחור-כחול.

שמעתי: סיסטר ואתרוגית

מיכאל אביעוז כותב: "בפתיחת הישיבה שדנה ב'נבצרותו' של הנשיא, אמרה אחת מחברות הכנסת: 'סדר הדיון יהיה כדלקלן'. אני משער שזוהי הרכבה של 'להלן' ו'כדלקמן'" האם יעלה על הדעת?. המדור בדק בעקבות מיכאל ומאשר שהיצור הלשוני הזה אכן חי ובועט. כדלקלן? פשוט לא ייאמן. חברי כנסת בישיבה רשמית? לא יעלה על הדעת.

נורית טל דורות כותבת: "בתוכנית בוקר של קארין מגריזו ניתנה המלצה על בילויים: 'יש לה שתי אופָּציות'. מתחת לפא קמץ! הייתכן?" ייתכן. גם המדור שמע.

אחת מיקירות המדור מספרת על נכדה החרדי המחפש שידוך ומספר כי הוא "עדיין מצפה לאתרוגית", דהיינו, זו שיש לה טעם ויש לה ריח, והיא מזכירה את ה"אתרוג" של אמנון אברמוביץ, שכבר הפך לפועל: "לאתרג".

חייל בעילום שם מביא פועל מעולם המחסומים בשטחים: "להתכלבלב – לנבוח על מקומיים במחסום".

ועוד מהמילון הצבאי-אזרחי החדש: עשל"ס. ראשי תיבות: ערס שמנסה להיות סטייליסט.

ופנייה חדשנית הנשמעת ברחובות ערינו, התגובה הנשית-גלובאלית ל"אחי", מעט בהשפעת הסצינה ההומוסקסואלית: "סיסטר, זה לא עובד ככה".

מקומות: סנוביון ודמעונה

עוד בענייני שפת מקומות ("הזירה הלשונית" 8.9), והפעם לא רק בדרום. מקומות יישוב רבים זכו לכינויים, בדרך כלל עם יותר מאבק לגלוג.

בויבריק. בני ברק. גם: דוסנילנד.

דמעונה. דימונה, כינוי לעיר עקב בעיות האבטלה שגרמו פעם גל התאבדויות.

החור בקצה הסרגל. עפולה, על פי כביש הסרגל המוליך אליה. גם: מעצמה גרעינית.

חושיסטאן. חיפה בימים בהם נשלטה על ידי אבא חושי.

יקה לאנד. נהרייה בצעירותה.

כפר הבירה. ירושלים בפי חלק מאזרחיה.

לוס אנג'לס. קריית מלאכי.

מיושבת דיכאון. ירוחם, בעקבות כינויה ברשת הקשר הצה"לית.

נתיבָלֶ'ה. קיבוץ נתיב הל"ה.

סנוביון. סביון.

עיר הבאבות. נתיבות.

רָאשֶׁן לציון. ראשון לציון, רמז לאוכלוסייה הרוסית הגדולה בעיר.

תל הבלוף, תל הביב. כינויי גנאי של אזרחי תל אביב לעירם.

תגיות :
Cas; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

דורית פרידמן
"הפוני של נינט" זה פאסה - ארוך מדי! עכשיו כבר קוראים לזה: "פונינט".
22 בינואר 2015 הגב
s
"סגר יאוש" - ככינוי לפתח תקוה (על ידי אנשים שעברו לשם מתל אביב, לא ברור למה)
22 בינואר 2015 הגב
Barnypok
mXu1Rh http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
chaba
GbD4su http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
matt
lNUThT http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
gordon
s7QIsG http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
Merziuz
6IwrAu http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
fK3IPq https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
AhOzB1 http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
b10alq https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
IDcp8J https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
mWsGfB https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
p4rNey http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
60QJF2 https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
tph2Pw https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה