הסכת וסכת, כושל בן כושל

רוביק רוזנטל | 22 בדצמבר 2006

לסדרת הסטירה "הרצועה" היו מעט צופים בערוץ שנסגר מזמן. היא הולידה כוכבי ענק כמו יובל סמו ודביר בנדק, ובעיקר קבעה סטנדרט חדש של הומור פרוע ואינטליגנטי, ויצרה מילון משלה

השבוע התקיים אירוע סיום לשתי תוכניות של ערוץ הצחוק, "רנו פסקל" ו"הרצועה". את רנו פסקל אהבתי, ל"הרצועה" התמכרתי. לצד הכישרון הגועש שהתגלגל לתוכה מן היוצרים והשחקנים, היא הביאה משהו שנדמה שוויתרנו עליו במטחנת ערוץ שתיים, מלחמות הקונסנזוס והפסטיגלים: נשמת הסטירה. רוחו של הכותב הראשי עוזי וייל שורה על הסדרה, ועל החיבור בין דמיון סוער היוצר טיפוסים ביזאריים נוסח השער האחורי, לאמירה סאטירית מדויקת. עוזייה צ'צ'יק פרוכטר, הטייס המדבר באמצעות נפיחות, הקדים את זמנו של דן חלוץ עם "החבטה הקלה בכנף", והחזיר בדלת האחורית את נפיחות הבושם של חנוך לוין ו"מלכת האמבטיה". עוזי וייל, ולצידו כותבים נוספים יכולים ללמד את כותבי "ארץ נהדרת" המתעייפים שכדי להצחיק לא צריך להתאמץ. צריך להכות במקום הנכון, ולשמור על חירות הבדחן, שבלעדיה אין סטירה.

מעניין לי את הבורי

"הרצועה" לא בנתה את עיקר האפקט שלה על חידושי לשון, אבל בנתה כמה דמויות שהלשון היא חלק שלהן. להלן מילון קצר של "הרצועה".

הגלים טולטולו את הספינה והים בוגדוני. משפט פתיחה לסיפורי סולומוניקו השלישי (יובל סמו), איל ספנות שיש לו סירת משוטים בירקון ואשה בכל נמל: אשה באוסישקין, אשה בשבע טחנות.

שַטְני אני בירקון. סולומוניקו ממשיך בסיפורו. על "שטני" רצו ב"הרצועה" בדיחות לשוניות, לאחר שהתברר ש"שטתי" בלתי ניתן להגייה, עד שסולומוניקו פתר את הדילמה והודיע ש"שטני זה ברבים". ובהמשך הסיטואציה: ג'ורג' מוסטקי ניגנן בבוזוקי שלו על הנהר. מעלינו ריחף שקנאי המֶק-מֶק.

הַסְכֵּת וּסְכָּת. סולומוניקו מתחיל סיפור.

לפֵת-פֶתַע. גירסת סולומוניקו לביטוי "לפתע פתאום".

כושל בן כושל. סולומוניקו, על פי הביטוי התלמודי "רשע בן רשע". הודבק תחילה לכדורסלן גילי מוסינזון ואחר כך לסבר פלוצקר, והפך אחת המנטרות של הסדרה.

מעניין לי את הבוּרי. משפט זלזול של סולומוניקו.

אתה רוצה טעמי, עמי? משפט ידידות של סולומוניקו.

סיגי כהן מסתכלת טלוויזיה

נתי קלוגר יצרה את סיגי כהן, פרחה עם משפטי זהב הלקוחים משיחות בקניון ובבית הקפה בכל אתר ואתר, אם כי לפעמים היא נשמעת כמו הנכדה המחומצנת של סאלח שבתי.

נבאחו, תִירגע.

אוי ואבוי, אתה, מה, אתה לא שמח לראות אותי תיכף תגיד לי?

הנושא של המשיכת היתר.

מה קרה, נבאחו, מאמי.

נו בטח מה, אני יפה? אני מקסימה? יכולה לבכות בשנייה?

מסתכלת טלוויזיה.

ומשפט המפתח הסלולרי: הא, בתיה.. אני אדבר אתך אחרי זה.

שנדור גדול, נמור קטן

נִמנִייהו. בנו של הכלב המדבר (שגיב פרידמן). הטקסטים הקטועים והנבחניים של הכלב הם הכלאה לשונית בין הטוקבקיסט הישראלי המגדף בחסות האלמוניות הקדושה כל מה שזז, לבין אוהד כדורגל מזיע המעריץ את אבי נמני.

נמור. בעל חיים שנולד ב"הרצועה", הכלאה של נמייה וסמור.

אתה מתגרה אותי. גדול במאי הונגריה ומונטנגרו שנדור פרקש (דביר בנדק), המתמחה בהשבת גיבורים מתים לחיים, מתייחס לנושא היחיד המעניין אותו: אוכל.

פוּד. מזון. סטייק. שישליק. כבש. פרה. חמור. סוס. סוס פוני. סוס עגלה. סוס מוסטנג. סוס בלי עגלה. עגלה בלי סוס. היפופוטם. גם כן ג'ירף. יחמור. ולקינוח קרם ברולה. תפריט שיגרתי של שנדור פרקש.

שנדור גדול – נָמוּר קטן. שנדור מסביר למה אכל נמור.

צמצֵם צמצֵם. במלעיל, אסיר העולם זוזיאשווילי (דוד קליגר) מבקש שיעשו לו מקום על הכורסה הצפופה ב"הרצועה".

רוצה לבוא אלי להתקלח? משפט פיתוי חוזר של השחקן הפדופיל גדעון להב (יובל סמו).

גרגר... גרגר... גדעון להב מדגים את שלב הסיכומים בחוויה האוראלית. בתוכנית האחרונה: "גרגר, נאצי, גרגר".

ריקוד החֶפצֶה מנֶמצֶה. גדעון להב במחווה ל"רביעיית מועדון התיאטרון".

תוכנית נישה עם מישה

כשאחי נהרג מאש כוחותינו. המשפט מקדם הקריירה של כוכבת הריאליטי שרון ירקון (נתי קלוגר).

אחים, באיגלו שריפה. יחצ"ן השואות (גידי גוב) מאמץ את השיר היהודי לשואת האסקימוסים. גם: "אחים בוויגוואם שריפה", "אחים בחושה שריפה" ועוד.

תוכנית נישה עם מישה. הגדרה עצמית של "הרצועה", המתייחסת למאבטח מישה (מישה למברג).

ספיידערמענטש. איש העכביש היידישאי, גיבור העל החרדי (קובי אריאלי).

אני הולך להקיאָ. הנסיך הארי (אורי גוטליב) לאחר מנת יתר.

אתה לא מכיר אותי, אני חלק ממשפחת פשע. משפט איום של ארנון פישלזון (יובל סמו), מאפיונר שהשתלט עם משפחתו על קו חלוקה של עיתון הארץ בקיבוץ משמר העמק.

צ'נור. גירסת ארנון פישלזון ל"תנור".

שושבנים שלה ככה מתנדנדים

שיחק לה בקשאשה. אומברטו, שופט עליון בברזיל וג'יגולו לשעבר, מספר על הנאות החיים.

בקשאשה. גירסת "הרצועה" ל"בבקשה", בעקבות אומברטו.

שושבנים שלה ככה מתנדנדים. אומברטו ממשיך בשיעור האנטומיה. וגם: דונגה, סיסיניו, לימבו.

אנאקונדה שלי נהיה אנאקונדה גירסת הבמאי. אומברטו מתרגש למראה השושבנים.

מלקלקי לימבו. דעתו של אומברטו, הומופוב גאה, על ההומוסקסואלים.

לה פוטה דה לושמבורגו. קללת אומברטו, רמז למאמן הברזילאי המושמץ.

איך אומרים את זה בפורטוגזית? אגועל נפש. אומברטו מלמד פורטוגזית.

אני שומע זה, אני נֶ-נֶה. אומר אומברטו. גם אני. תחזרו, שהרי, כדברי שרון ירקון, הפריים-טיים מת, ואנחנו רעבים.

ויינרוט מדלג

חבורת אדוני השפה מתרחבת. בעת דיון בפרשה פיננסית הקריא עו"ד יעקב ויינרוט קטעים מתוך חקירתו של פלוני עו"ד פויכטונגר במשטרה. על פי הדיווח בהארץ, לפתע התפרצה לעברו התובעת במשפט, עו"ד מיכל סייבל, וטענה כי הוא מדלג על קטעים מבלי להודיע. ויינרוט כעס על ההפרעה והחליט לתקן את התובעת: "אומרים דולג ולא מדלג", ירה לעברה, "מדלג זה על גבעות. אבל אני לא דורש ממך לדעת את זה".

מהיכן לקח ויינרוט את הקביעה ש"מדלגים" רק על גבעות ו"דולגים" רק על טקסטים? בוודאי לא מן המקורות. וכך נכתב, למשל, במשנה, מסכת מגילה ד' ד' בענייני קריאה בתורה: "מדלגין בנביא ואין מדלגין בתורה. ועד כמה הוא מדלג? עד כדי שלא יפסוק המתורגמן".

ובדילוג קל, מחרוזת פנינים שמביאים יעוד גונן ואורי הייטנר: "בשידורי רשת ב' בעניין תפיסת בני סלע, אמר מפכ"ל המשטרה רנ"ץ קראדי 'הוצאתי רווחת אנחה'. דקות ספורות אח"כ אמרה המראיינת 'אני מבינה שעבודת ההנחה של המשטרה...'". "רווחת אנחה" נשמע למרבה האנחה יותר ויותר במקומותינו.

מלטה 1: וויחד האמר

המדור שעסק בשפה המלטזית (1.12) הביא כמה תגובות מחכימות.

רפי מלא-רון כותב: "השפה ברחוב המלטזי נחלקת לשלושה חלקים בסיסיים. כל הנוגע לבית, משפחה וצרכים בסיסיים נסמך על הערבית. המספרים הם בערבית, בית זה בֵּית, נמלה היא נימלה, שמן הוא זֵית, ועוד. החלק הטכני נסמך על האנגלית. מברג הינו screwdriver, מחשב הינו computer. החלק הטקסי נסמך על האיטלקית. מר הינו סיניור, ערב טוב הוא בונָה סֵיירה. כאשר ברצונך לקנות פטיש בחנות לכלי עבודה במלטה, עליך לומר: "בונג'יורנו סניור, אַתִ'יני פֶּר פַבוֹר ווִיחֶד הָאמר" (בוקר טוב, אדוני, תן לי בבקשה פטיש אחד).

מלטה 2: נמל מילוט

פרופ' חננאל מאק מאוניברסיטת בר אילן מוסיף בעניין מלטה: "מנהג היה נקוט בין יהודים בימי הביניים לכנות מחוזות וארצות בשמות מן המקרא. אולי זה הוא מקורה של ה'ידיעה' הנעלמה בדבר מקורו של השם מלטה, הלא הוא הפסוק מתהלים קט"ז ד: "אנא ה' מלטה נפשי". פסוק זה שגור היה על כל לשון, שכן הוא כלול במזמורי ההלל, הנאמרים ברוב ימי החגים". פרופ' אלכסנדר בורג מאשר שההשערה ש"מלטה" קרובה לשורש השמי מלט סבירה ומקובלת.

עדה הוז פלס כותבת: "גרתי בדאר-א-סאלאם, טנזניה,  כשבע שנים ולמדתי לדבר סואהילית. יש בשפה הזו השפעות ניכרות של שפות שמיות, בעיקר ערבית, והרבה מילים בשפתנו. מזרח אפריקה, כזכור,  היה נתיב המעבר של סחר העבדים,  שנוהל בעיקרו על ידי ערבים. הדוגמאות ממלטזית די חופפות את המילים בסוהאילית. קרוב הוא 'קאריב', וכשדופקים בדלת הקריאה מבית היא 'קאריבו', התקרבו. מים  הם 'מאיי', צדקה היא 'סאדקה', ליילה הוא 'לאלה' ועוד. במקום הלטינית במלטה,  האנגלית  מובילה בסוהאילית".

תגיות :
Toshirio gamo; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

Devrim
Greetings I am so grateful I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the th/edemesign), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.
25 במרץ 2015 הגב
Betsy
Never seen a betetr post! ICOCBW http://jgrdeonly.com [url=http://msggciqmi.com]msggciqmi[/url] [link=http://lxinmybxo.com]lxinmybxo[/link]
26 במרץ 2015 הגב
Mark
jdr2MA http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
30 בינואר 2016 הגב
Mark
exPrEd http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
12 במאי 2016 הגב
matt
nuHFwX http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוגוסט 2016 הגב
Vance
I've got a full-time job
31 באוגוסט 2016 הגב
Duane
Have you got a telephone directory?
31 באוגוסט 2016 הגב
Sarah
A staff restaurant
31 באוגוסט 2016 הגב
Jesus
I can't stand football
31 באוגוסט 2016 הגב
Williams
Nice to meet you
31 באוגוסט 2016 הגב
Raymundo
I was born in Australia but grew up in England
31 באוגוסט 2016 הגב
Jonas
Who's calling?
31 באוגוסט 2016 הגב
Korey
How do you spell that?
31 באוגוסט 2016 הגב
Marty
It's a bad line
31 באוגוסט 2016 הגב
Ava
A law firm
31 באוגוסט 2016 הגב
Jasmine
A jiffy bag https://gist.github.com/589469cb824f1cbdd7386547f42b06e2 woman discount levitra online south wipe The comedian was photographed on set in Los Angeles donning a wig and some lipstick in his first drag role in "Jack and Jill." Looking like the offspring of Robbie and George from "The Wedding Singer," Sandler stars as a pair of fraternal twins who get together during Thanksgiving.
02 בספטמבר 2016 הגב
Leonard
How do I get an outside line? https://gist.github.com/7e8397ad8a671f7774f8e1b97256ec72 stature beds buying levitra online opportunity thick In practice, JPMorgan, like the other major commoditydealing banks, appears to be going further and re-evaluating itsfuture as an owner and dealer in physical commodities ratherthan just a plain derivatives dealer, market-maker and providerof trade finance.
02 בספטמבר 2016 הגב
Maynard
I'd like to order some foreign currency https://gist.github.com/4bdb2fb4ac9c1297c90f7912a8315b59 soot impressed levitra online overnight my jewels The absence of any deep ideological divide between political parties on core aspects of fiscal management is a key factor underpinning Australia's strong sovereign credit profile. Overall fiscal discipline is enshrined in the Charter of Budget Honesty Act, enacted in 1998. This has forged a durable social consensus on maintaining a balanced budget through the economic cycle, assuming no significant external shocks.
02 בספטמבר 2016 הגב
Stanford
Did you go to university? https://gist.github.com/21766eed47b26c2afc29ba4fc6b30fe0 shorter queer order levitra canada brush working “We use the rat to protest anyone who’s anti-union and anti-woman, and Weiner is certainly both of those things.” Weiner was undeterred by the union’s ire. “You’ve gotta break a few eggs to make an omelet in this town,” he said.
02 בספטמבר 2016 הגב
Charlotte
There's a three month trial period https://gist.github.com/3ddd2b62df9a730477688552a0e968c4 wardrobe levitra online purchase aged creeping "We are much happier this way," the pair told E! News. "But we will always have much love and respect for each other. Even though we are separated, we will always remain best friends and, as always, our family will remain our number one priority."
02 בספטמבר 2016 הגב
Layla
We'd like to offer you the job https://gist.github.com/0684403a2b0107a8309cde68d7ac70e0 sibilant rang levitra order online gangster This past week we have taken two major steps forward in the fight to restore the public’s trust — the equivalent of a boxing one-two punch: unprecedented disclosure by our elected officials and the empanelling of a commission to investigate public corruption.
02 בספטמבר 2016 הגב
Andre
I have my own business http://www.cfastresults.com/why-cfast/ lemon buy duloxetine online canada elements loft The Swiss have been way ahead of the curve on this — the country a has genius for all forms of transportation. I recently spent a week crossing the nation, briefly by e-bike, but mostly on the country’s fanatically punctual train system. Every car leaves and arrives exactly on time, sending you through a countryside so rapturous, you’d just as soon tarry.
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
hroqXz http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
Barnypok
qtLiHR http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
chaba
MpV5OA http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
matt
aJb1Ul http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
mQdrAh http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
23JlR5 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
iaX35A http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
gordon
Ee73HJ http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
Barnypok
EpOjfx http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
01 באפריל 2017 הגב
mike11
iBEvg0 https://www.genericpharmacydrug.com
18 באפריל 2018 הגב
Judi
GhUmM9 https://www.genericpharmacydrug.com
12 במאי 2018 הגב
johnanx
icc8U5 http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
dobson
XeGRai https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
5xYPip http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
yKa8QO https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
tXYNNT https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
TTSUoH https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
tiNhIU http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
2QOh2V https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
Q0uWHC https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה