תג מחיר לביבי החדש

רוביק רוזנטל | 08 בספטמבר 2010

מהכוסברה ועד הרובוטריקים, המילים של שנת תש"ע

אייפאד. עוד חפץ רב שימושי ומעורר היסטריה מבית היוצר של סטיב ג'ובס, אחרי האייפון והאייפוד והאייטיון, או כמו שאמרו נביאי הזעם של הדור: אני ואני ואני.

ביבי החדש. השאלה המרחפת מעל כהונתו השנייה של ביבי כמעט מידי יום ביומו. חדש או לא חדש? התשובה: גם וגם.

ג'אבולאני. הכדור ששיגע את שחקני הכדורגל, ובעיקר את השוערים, במונדיאל 2010. התעופף לאן שרצה. פירושו בשפת זולו: שמחה. במשחק הגמר הוא שודרג לג'ובולאני, כדור הזהב.

האח הגדול. עונה נוספת של הריאליטי שהדביק עשרות אלפים למרקע בימים ובלילות כדי לראות את אלין מנמנמת ואת פותנה מבשלת. דווקא "חוק האח הגדול" המתגלגל במסדרונות הכנסת נדחה לשנתיים.

הכיסא הנמוך. דני איילון רושם פרק בתולדות הדיפלומטיה ומשפיל את שגריר טורקיה, כשהוא מושיב אותו על כורסה נמוכה ומביט עליו מלמעלה בלשכתו. הטורקים הגיבו בסדרת השפלות משלהם.

המחברת של מוני. ההתאבדות של מוני פנאן פתחה תיבת פנדורה גדולה, ומתוכה התעופף בנק שלם של הלוואות על גבול החוק. חלק מכוכבי העבר של מכבי מלקקים את פצעיהם.

הקפאה. שנה (כמעט) ללא בנייה בשטחים, מחווה של ביבי לאמריקנים, שתסתיים עוד שבועיים. הבולדוזרים כבר מחממים מנועים.

וובוזלה. החצוצרה שכמעט הרגה את המונדיאל בדרום אפריקה, אבל ביטאה את תרבות השמחה המקומית. ביורו 2012 לא תשמעו אותה. בפקודה.

חוק ה... יותר ויותר חוקים נקראים בשמות יצירתיים, בדרך כלל החוק מת לפני שנולד יחד עם השם. השנה זכינו לחוק האזרחות, חוק הג'ובים, חוק היובש, חוק היורדים וחוק הנכבה, רשימה חלקית.

חלבון. ואנחנו חשבנו שזה הלבן של הביצה. מסתבר שהוא אחד מסודות החיים, והישראלית עדה יונת גם קיבלה עבורו פרס נובל.

חסרי דת. קטגוריה חדשה מבית היוצר של "ישראל ביתנו": גם הם יוכלו להתחתן, לפחות אחד עם השני. בפועל, מה שנותר מחזון "ברית הזוגיות".

חרם. לא רק ב"כל נדרי" המתקרב יש חרמות ואיסורים, הסכסוך האזורי רצוף חרמות. מוסדות אקדמיים בעולם מחרימים חוקרים ישראלים, "אם תרצו" מבקשת להחרים מחלקות באוניברסיטת בן גוריון, ואמנים מן השמאל מחרימים את היכל התרבות באריאל.

טוויטר. הצעקה האחרונה בעולם האינטרנט, שאינה אלא רצף ציוצים אינסופי, שבו כל מי ומי מספר לכל העולם מה אכל לארוחת בוקר, ואיזה סרט ראה בטלוויזיה. הפייסבוק עדיין שולתתת.

כוסברה. עדיין לא זכינו להסבר רשמי, ממצה ומשכנע, מדוע נאסרה הכנסת כוסברה לעזה, ומה הביא לשינוי ההחלטה ההיסטורית למנוע את הירק הזה מתושביה.

כיפה אדומה. בגלגול הראשון, אגדת ילדים מיתולוגית. בגלגול השני, קוד עברייני שפירושו מארב לצורך חיסול. בגלגול האחרון, דרכו של איתי שכטר לחגוג שער שהבקיע בדרך לשלב הבתים בליגת האלופות. השופט לא התרשם, והכיפה הפכה צהובה.

מבוגר אחראי. דמות דמיונית שתעשה סדר בכאוס הישראלי והעולמי. היה חסר מאוד בפרשת מסמך גלנט, ביבי גילה ניצוצות של מבוגר אחראי בפרשת הקברים הפגאניים, וסטנלי פישר ממשיך למלא בהצלחה את התפקיד.

מגוון ביולוגי. הלהיט החדש בשיח הסביבתי, באנגלית: biodiversity. המונח קיים בשיח האמריקני, המוביל בתחום, מאז סוף שנות התשעים של המאה הקודמת, ופירושו הפשוט הוא ריבוי המינים בטבע, והצורך לשמור עליו.

מניפולטיבי. מילה שהפכה אופנתית בשיח המשפטי. פוליטיקאי מניפולטיבי זה בסדר, עד או נאשם מניפולטיבי במשפטי אונס זה מאוד לא בסדר. במשפט קצב זכו בתואר המפוקפק גם הנאשם וגם העדה הראשית.

מסמך גלנט. פיסת נייר שנהגתה ככל הנראה במוחו הקודח של אחד, בועז הרפז, הופצה על ידי גורמים שוחרי טוב ושוחרי רע, טלטלה את המערכת הצבאית, והפוליטית ועוד ידה נטויה. "מסמך" הוא מה שאנו אמורים לסמוך עליו. לא במקרה הזה.

מסתננים. המחבלים של שנות החמישים שחדרו בדרך כלל ליישובי ספר לצורכי שוד ורצח, הוסבו לפליטים אפריקניים רעבים העוברים את הגבול, בעיקר בסיני, כדי לשבור שבר.

מפג"ז, שפח"ז, לפ"ז. שלישיית ראשי תיבות שפרצה לחיינו, והיא במקרה גם מחרוזת חרוזים. מפח"ז: מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. שפח"ז: שפעת חזירים. לפ"ז: לפי מקורות זרים. עוד בשרשרת הזו ראשי התיבות הוותיקות יותר חבל"ז (חבל על הזמן) ובלמ"ז (בלתי מזוהה).

מַשָּׂט. מילת השנה. עד לאחרונה מופע ספינות באירועים חגיגיים. מאז פרשת המרמרה ו"המשט הטורקי", שם נרדף למהלך הפגנתי ההולך על גבול האלימות. אומץ גם בהפגנות חרדים למיניהם, ובמאבק להשבת גלעד שליט.

נורמטיבי. מילת מכבסה לרוצחים ואנסים למיניהם. מהיום, כשאומרים על פלוני שהוא נורמטיבי רצוי לתפוס מחסה.

ניקאב וחיג'אב. סגנונות שונים של כיסויי ראש ופנים אופייניים לנשים מוסלמיות שאליהם מצטרפת הבורקה. באירופה מנסים להתמודד, להקטין או למנוע במהלכים ובחוקים שנויים במחלוקת.

סֶגֶר. מניעת העברת סחורות ו/או אמצעי לחימה, במקרה שלנו לרצועת עזה. על פי החוקים המוזרים של האזור, אכיפת הסגר הימי בפרשת המשט הטורקי הביאה דווקא לפתיחת הסגר האזרחי, ראו ערך כוסברה.

ספרדג'וקים. עוד מונח יצירתי מבית היוצר של סצינת הגזענות הישראלית. הפעם הוא צוטט בעמנואל, על רקע הפרדת הנערות הספרדיות מן האשכנזיות.

ערכאות. במקורות, בתי הדין של הגויים, עובדי כוכבים ומזלות. בישראל 2010, בתי הדין של המדינה היהודית בעיני החרדים, על רקע פרשיות עמנואל.

עשב שוטה. הגדרה מקובלת למתנחלים הבוחרים בדרך הטרור. העשב האחרון בסדרה: ג'ק טייטל.

קברים פגאניים. קוד ההכשר להקמת חדר המיון באשקלון במקום שנקבע לו מראש. למי אכפת מעצמות של גויים? הבעיה היא שאת החרדים זה לא משכנע, ולחילוניים לא ממש אכפת של מי העצמות האלה.

קווי מהדרין. אפליה מגדרית נוסח החרדים, עוד קו הפרדה סמלי בתהום התרבותית בינם לבין שאר עם ישראל. עכשיו ברכבת הקלה, הבאה עלינו לטובה.

רובוטריקים. כינוי למתחם המכוער המשקיף על ירושלים ממערב, הקרוי גם הולילנד. מסתבר שהוא מכוער גם ברמה הציבורית.

שיחות קרבה. עוד אחד מן השמות המכובסים הניתנים לניסיון לדבר ולהגיע להסכמים, בלי שברור אם יש להם סיכוי, ועל מה מוכן כל צד לוותר.

שלוחים. פריצה של סלנג פנים-מרוקאי לחיינו על רקע התביעה שנתבע הזמר קובי פרץ, בטענה שהעליב את באי החתונה אליה הוזמן לשיר, כשלכאורה כינה אותם שלוחים, מילה שמשמעותה חסרי תרבות והשכלה. בתגובה שלף פרץ את המילה שלופים, שאותה השמיע לכאורה בחתונה, והיא בכלל מילה על הכיפאק. אז שלף.

תג מחיר. מונח מכבסה שטבעו מתנחלים קיצוניים לפעולות טרור שהם מבצעים כנגד פלסטינים. המחיר שהם גובים מן הפלסטינים הוא על פעולות של צה"ל ומג"ב בהתנחלויות ובמאחזים. גם טרור יהודי, וגם חשיבה מעוותת. את המחיר משלמים כולנו.

תגיות :
Robert Couse-Baker; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

Merziuz
WcgnL4 http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
HRqgLS https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
FrKqXP http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
XTZu3b https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
B6zGAt https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
xIvn17 https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
Bm6VsR http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
jibC0U http://nexus.cct.lsu.edu:8000/nexus_uis/930
17 בינואר 2021 הגב
markus
ysxaae https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
ivlXWF https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה