הבלונדה והגברבר

רוביק רוזנטל | 17 בנובמבר 2010

לרכילות בעיתונות הישראלית היסטוריה ארוכה, וגם מילון עשיר ועסיסי. ההריונית הפציעה, היפיוף דפק נפקדות, והבִיצה סוערת ורוגשת

עיתונות הרכילות הישראלית הומצאה על ידי אורי אבנרי ו"העולם הזה" שלו אי שם בשנות החמישים, ומאז היא אתנו, ואף חדרה בהצלחה אל האינטרנט ומספקת לנו רכילות מצולמת בסטילס ובווידיאו. גם הטלוויזיה מעבירה בהדרגה את הרכילות אל הפריים טיים. עיתונות הרכילות יצרה שפה ייחודית, שתשתיתה הוא סגנון "ציפורה" מחדשות ז"ל. שפת הרכילות העיתונאית יצירתית, עוקצנית, ועד כמה שזה נשמע תמוה, מקפידה מאוד על סוג של תקינות פוליטית.

להלן מילון רכילאים עכשווי, המתבסס על מדורי רכילות בכלי תקשורת שונים. ליאורה, שהיא שלנו, סייעה למדור בגיבוש המילון. הדוגמאות אותנטיות, כמובן.

אושיה עם גופה

אאוטפיט. בגדים תואמים, או סתם ג'ינס וטישרט. "דורית ואילנה החליטו להגיע דווקא באאוטפיט שחור ליריד צבע טרי בנמל יפו" (וואלה).

אוחץ'. הומואית מאוד נשית. "עוז זהבי באאוטפיט של אוחצ'ה וחצי, שמישהו יוריד אותם ממנו כבר" (וואלה).

אושייה. איש חשוב השווה אייטם, נאמר בדרך כלל על סלבס בגיזרות מקומיות. "מצד ימין אושייה תל אביבית בשם אוהד חיים" (מיינט).

אייטם. פריט רכילות. "ועוד אייטם אנונימי" (אנרג'י).

אקס/ית. מונח ותיק אך שריר וקיים. מי שהיתה אשתו/זוגתו/חברתו, ולהיפך. "האקסית של ברק יצחקי מציגה שיזוף מושלם" (מיינט).

בלונדה. זה לא רק צבע. זו מהות. "באסה לאלין לוי: הבלונדה נורא רצתה לחגוג עם הצמוד אלישי כדיר" (וואן).

גברבר. מילה עתיקה (אורי אבנרי המציא) אבל לא פסה מעולמנו. "מלי לוי נצפתה עם נחמד ולרגע זה היה נראה כמו התחלתו של רומן קטן" (וואן).

ג'וס. חומר רכילאי טוב, עם בשר, דם ורצוי גם עצמות אדם. אנגלית: juice, מיץ. "תני לי ג'וס, קורה שם משהו מעניין?" (אנרג'י).

גופה. גוף חי ונושם עם ריבועים וחיטובים. ״איזה גופה יש לדודי בלסר בפרסומת של הכללית״ (ידיעות תל אביב).

דגם. בלס כיבוד מגוון בלי לפסוח על אף אייטם. "דרור קשטן ואברהם גרנט דגמו את הדג מלוח" (ידיעות תל אביב, אי שם בראשית האלפיים).

דפק/ה נפקדות. לא הופיע למרות שהזמינו, או ציפו, או סתם רצו להתעלק על סלבריטי. "מי דפק נפקדות בבאולינג ביום שלישי האחרון???? " (קפה דהמארקר).

הביצה. המקום בו הכל מתרחש, נאמר באירוניה עצמית מוחצנת משהו. "המון ידיעות הנוגעות לזוגות חדשים וותיקים בביצה" (גיא פינס).

ההורס שהבריז

הבריז. לא הופיע לאירוע מתוקשר. "מי שהבריזה ברגע האחרון הייתה מירי אלוני שהעדיפה להגיד כן לחלטורה משתלמת יותר" (אנרג'י).

הורס/ת. בעל/ת כריזמה פנימית ובעיקר חיצונית. "בת הזוג ההורסת, טלי מורנו היתה שם כמובן כמובן" (נענע 10).

הכי... שיש לו אופי של משהו. "ויחדיו העלו השניים לכבודנו הצגה מפנקת של שלום בית. הכי איריס קול מצידנו" (וויינט).

הכי לא. כמו הכי, בהפוכה. "האם הם יחד? לצערי הכי לא" (גיא פינס).

הפציעו. הופיעו לאירוע מסוקר. "קובי פרץ ומשה פרץ הפציעו בטרויה" (מיינט).

הריונית. רואים, או שרק יודעים, וגם הפפראצי אוהבים. "יעל גולדמן הריונית?" (אנרג'י).

התענג. אכל מאכלים מענגים או זכה לליטופים וחיבוקים. "הבעלים החדש של הצהובים מיץ' גולדהאר, התענג על הבשרים במסעדת מפגש הסטייק" (וואן).

זוגיות הפכפכה. כתבו עליהם שהם כבר לא, ואחר כך כתבו עליהם שהם שוב כן, וחוזר חלילה. "הדוגמנית שחקנית אור גרוסמן נפרדה מבן זוגה המולטי מולטי, אורי אלנתן, אחרי חודשיים של זוגיות הפכפכה" (nrg).

זוגיות צפופה. הם מאוד כן, נכון לעכשיו, וגם מראים את זה בפומבי. "אחרי שנים ארוכות של זוגיות צפופה עם הצמודה יעל דותן, זה סוף סוף קרה" one)).

חנוט/ה ב.... לבוש בבגד צמוד ולא בהכרח מחמיא. "רגע לפני השקיעה, הגיחה לה עדי אשכנזי לחוף הים, חנוטה בביקיני ובגברבר" ynet)).

חתיך. הכינוי עתיק אבל עדיין לא נמצא תחליף. בדרך כלל בצירופים כמו 'חתיך הורס'. "מאמן הכושר תום לשץ החתיך ההורס כבר לא פנוי להובלות" (מיינט).

טרי. עכשיו זה קרה: נפרד, התחתן, נצמד. "הגרוש הטרי של הפצצה שלנו לינור אברג'יל, הלא הוא שאראס בע"מ" (וואן).

טרף. אכל כאילו ברגע זה עבר את הגבול המצרי בדרכו מסודן. "החבר'ה לעומת זאת, טרפו סושי בקבלנות" (מאזון).

יפיוף. סוג של חתיך. "יפיוף חדש בעיר: אבישי טרבלסי ההורס, עבר לגור בראשל"צ". (מיינט).

לוק של מדוגם

ככה סתם. פתיחה נפוצה לאייטם רכילות, להראות שהכל קורה במקרה, יעני כאילו.

לאוורר את הריליישנשיפ. נאמר על זוג שיצא למהלך בלתי שגרתי לשיפור הזוגיות, ולחילופין, למי שהתרענן בשדות זרים. דוגמה למקרה הראשון: "שחמון ויוסי צוברי החליטו לאוורר את הריליישנשיפ שלהם" (ynet).

להעביר הילוך בזוגיות. לכתוב הזמנות לחתונה, או לפחות לפגוש את ההורים. "השחקנית ובן זוגה סזר ביגר מוכנים להעביר הילוך בזוגיות" (ynet).

לוק ערסי. מבט שיש בו איום מרומז על כל מי שנושם בסביבה, ופילוסופיית חיים המבוססת על חשד. "שלום ואסי, שנראים יותר כמו האחים הגדולים של ציון, הם בעלי לוק ערסי וקשוח" (אנרג'י).

לוק של. הופעה הדומה למשהו או מזכירה מישהו. "הראל סקעת סידר לעצמו לוק של ילד טוב ירושלים" (אייפיל).

לוקיישן. מקום התרחשות האייטם. לקוח משפת הקולנוענים.

מדוגם. לבוש היטב, בציפייה לפפראצי ולמבקרת אופנה מזדמנת, מתייחס גם לבתי מגורים, ציוד ועוד. "ליאור נרקיס הגיע בבוקר לבית החולים כדי לאסוף את אשתו ובנם הבכור, היישר לחדר המדוגם שהכינו ליורש בביתם שבחולון".

מחליפים נוזלים. עושים את זה, בדרך כלל בבית אחרי שהצלמים הלכו, דברים שלא כותבים עליהם במדורי רכילות עקב תקינות פוליטית. "האוהבים הצעירים: עדי נוימן ורז זלצרמן מחליפים נוזלים" (מאקו).

מפנק. פועל יסוד של רכילאים. כולם מפנקים את כולם ובכל דרך אפשרית, כי החיים (של הסלבס) יפים, ומפנקים. "המאסטרו קפץ למעצבת התכשיטים רוחל'ה גפן ופינק את הצמודה שירה, יחד עם שתי בנותיו שרונה ודניאלה בכמה מנצנצים דנדשים" (נענע10).

מצפים. החסידה מצחצחת את הכנפיים. "עודד מנשה ועדן הראל מצפים?" (מאמי).

נצפתה סלבריקה

משתעשעים. עושים האנקי פאנקי, או בונגה בונגה, דברים כאלה. "בופון ואלנה סרדובה משתעשעים" (זולאניוז, ויש תמונה).

מתחזק/ת. דיווח על שלבים שונים בדרכו של הסלב אל חיק הדת. "בהופעתו של שולי רנד ברעננה נצפתה אורלי ויינרמן במראה מתחזק צנוע" (אנרג'י).

נצמדת. מפגינה זוגיות באירועים נצפים ומצולמים, משום מה תמיד בלשון נקבה. "היפה והשורד: דניאל רוט נצמדת לאיתי האפרתי" (אנרג'י).

נצפה, נצפתה, נצפו, נצפתו. ראו אותם, צילמו אותם וכתבו עליהם. "ג'וני דפ ופנלופה קרוז נצפתו ביחד אתמול על סט הצילומים בהוואי" (מייטאלנטס).

נקלט. צפו בו במקרה, במקרה צילמו ובמקרה נכנס לעיתון. "חוץ מלבלות בבריכה, לתפוס קצת שמש ולאכול טוב הוא אפילו נקלט כשהוא שקוע בספר מדע בדיוני" (לוקאל).

נרשם. פועל אהוב על רכילאים, ההופך אותם למתעדים של היסטוריה מתהווה. "רגע לפני החגים נרשם איחוד מרגש בין קברניטי מלחמת לבנון השנייה" (כלכליסט).

נתפסו. ראו אותם ואף צילמו אבל ממש ממש בלי שהתכוונו. "כוכב ריאל מדריד צולם בפגישה עם בחורה שהיא בהחלט לא אשתו - השניים נתפסו כשהם מתנשקים. מה תגיד ויקטוריה?" (וואן).

סלבס. אזרחי מדינת הרכילות, באנגלית: celebs. במדורי הרכילות כותבים על סלבס, סלבס הוא מי שכותבים עליו במדורי הרכילות, ממש קובייה הונגרית. חלק ממדורי הרכילות בארצנו נקראים, פשוט, "סלבס".

סלבריקות. סלבריטאים שחוטפים פאנץ' קטן, מבית היוצר של פרסומות מודי בראון ושות'. "הצגת הבכורה של 'תורת היחסים' סיפקה הזדמנות לכמה סלבריקות לתחזק את הזוגיות" (פייסבוק).

תנוחי, קוגרית

עושה קולות של. נראה או נשמע כמו משהו. "אקי עושה קולות של קאמבק" (לוקאל).

עליית מדרגה ביחסים. מחפשים לוקיישן. לחתונה צנועה. "השבוע נרשמה עליית מדרגה ביחסים, כשהשניים יצאו לנשנש סושי" (וויינט).

עשו כבוד. הופיעו לאירוע של סלבריקה. "מרגול וצביקה פיק עשו כבוד לליאור נרקיס" (נענע10).

פיט. בעל כושר גופני, וטוב מראה עיניים, אנגלית: fit. "אם שאלתם את עצמכם איך זה שאסי עזר הוא גם ברוך כישרונות וגם תמיד נראה כל כך פיט" (מרמלדה).

צמוד/ה. הולכים יחדיו לכל מקום, כנראה שמשהו קורה שם. "מיקי דורסמן יתחתן בסתר עם הצמודה טלי" (וואן).

קאמבק. חזרה לאחר היעדרות ממושכת, מזוגיות ועד פוליטיקה. "לינוי קובי עושה קאמבק לגבות" (מיינט). "אחרי עוד ניסיון לקאמבק עם אשתו עזב סופית את הבית" (אנרג'י).

קוּגֶרית. אשה מבוגרת (ויש אומרים, "בשלה") החובבת עלמים צעירים. נולד בכרכי אמריקה בסביבות 2004, התגלה בארץ הקודש לאחרונה. cougar היא פומה, סוג של נמרה, העטה על טרפה כשהיא מאוד רעבה. "היא ובעלה של המגה-קוגרית, דמי מור, עשו סקס על הספה בביתו" (אנרג'י).

שיחה צפופה. דיאלוג נוקב, לפעמים בין זוג סלבס נרגש, לפעמים בין הרכילאי למושא הרכילות שממש לא אוהב את השאלות. "שיחה צפופה: על מה שוחחו ארוכות אייל פרדיס וגדי נס בבית קפה?" (מיינט).

תנוח/תנוחי. רמז גלוי לסלב להוריד פרופיל. "הכי תנוחי: טיילור מאמסן או פאריס הילטון?" (נענע 10). רמז ברור יותר למי שחופר חפירות בפומבי: "אויש, תנוח".

תגיות :
Alexandra Xubersnak; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

אברהם אריאל
דר׳ רוזנטל שלום. לגבי הורס/ת אני חושב שזה שיבוש/שדרוג של הורג/ת הפלמ”חי. ראה שיר הצ'יזבאט: צ'יזבאט/ מילים: חיים חפר; לחן: משה וילנסקי ...ספר נספר על כיבוש ביר-אל-חרת , על ליל הקרבות שחלף - איך יוסלה-חסה משלש-מאות ירד הוריד בליל-חושך צלף ... אח, חברה אזכורה את ציפקה בקרב , דרוכה מני ראש עד כף רגל , הייתה חבובה כמו תפוח בסתו , הייתה עצומה והורגת ... הרוח ...
26 בדצמבר 2015 הגב
dobsonz
x7mxGM http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
Merziuz
GdbauK http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
BtPb4t https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
3WflQj http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
y8G8PW https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
e3Su5O https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
R71yN6 https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
UKiDup http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
zmq0Vk http://nexus.cct.lsu.edu:8000/nexus_uis/930
17 בינואר 2021 הגב
markus
5k0OLr https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
BwnOmD https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב
עודד דגן
נדאה לי ששכחת את "עיתון מיוחד", עיתון רכילות וכו' שיצא לאור בין 1933 ועד 1952 בעריכת אלכסנדר זאובר. איני יודע דבר על סגנון הכתיבה והביטויים החדשים שהחדיר העיתון הזה ללקסיקון הישראלי.
04 במאי 2021 הגב

הוספת תגובה