18 הערות לשוניות על אירועי השבוע

רוביק רוזנטל | 22 ביולי 2010

מיהו הטייס האוטומטי, מהי החבילה הצרה ומה יעשה הקצין לעניינים הומניטריים

אקדמיה. האקדמיה ללשון חשפה השבוע את האתר החדש שלה, לאחר שמהדורה ניסיונית שלו קיימת מזה מספר שנים. זהו שלב במהלך מבורך של האקדמיה לשבור את התדמית המתנשאת שדבקה בה לאורך השנים, ושחלק ממנה הרוויחה ביושר. למהלך תרם גם הכנס המוצלח והמתוקשר שנערך לפני כחודש במוזיאון ארץ ישראל. השלב המומלץ הבא הוא לרדת מהגבעה הנידחת בגבעת רם אל כיכר העיר. מה דעתכם על רחוב אליעזר בן יהודה (בירושלים, כמובן)?

דיבייטינג. במסגרת חידוש פניה מבקשת האקדמיה מהציבור מילה עברית עבור המונח האנגלי "דיבייטינג" (debating). הסוגיה נדונה בוועדה למילים בשימוש כללי, ולא הושגה הסכמה. החלופות המוצעות לציבור: פולמוס, שיח ושיג, מִנְצָח, דיון. אפשר ורצוי להוסיף הצעות נוספות.

החבילה הצרה. מה שחברות הכבלים והלוויין אינן מספקות. חבילה צרה היא חבילה קטנה של ערוצים שהצרכן יכול לרכוש בלי להעמיס עליה ערוצים שאינו מעוניין בהם, כמקובל בארצות מתוקנות. עיסקה שהתגבשה עם האוצר כללה פרסומות בכבלים ובלוויין תמורת החבילה הצרה, אבל זו התכרסמה "פרוסה אחרי פרוסה" (ע"ע) והתפגרה.

המס הירוק. פטור ממס על דלק ביולוגי, שנקבע כדי לעודד את כאיכות הסביבה. השבוע הפטור בוטל.

התנתקות שנייה. הצעקה האחרונה מבית מדרשו של ליברמן, המצליח שוב לבלבל את כל העולם. מי שהמציא את הדיפלומטיה הלא דיפלמטית, ואת חוק הגיור שנועד לסייע לעולים חצי יהודים אבל דווקא ש"ס תומכת בו, רוצה להתנתק מעזה. השאלה היא אם הדבר נועד לנתק אותה מהחשמל הישראלי, או לאפשר לה לבנות נמל עצמאי.

טייס אוטומטי. מסתבר שמאחורי הפרצופים החמורים של נערי האוצר יש שפה חצי פרטית, שכמה ממונחיה זלגו השבוע לציבור. "טייס אוטומטי" היא תוספת תקציב מוסכמת של אגף השיקום, שאינו יכול לתמרן או לקצץ בצרכי השיקום. קוצץ בכל זאת. וראו גם "קיצוץ פלאט".

יודונאצים. "יא אפס אתם נאצים ויודו נאצים", איום על אמילי עמרוסי, שזוהתה עם הרעיון שבא מכמה אנשי ימין להענקת זכויות אזרחיות לערביי השטחים. לא ברור אם האיום בא מהשמאל או מן הימין, בשני המקרים לא לכך התכוון המשורר ישעיהו ליבוביץ, שהביא את הביטוי הזה לעולם, וחבל.

ניקאב וחיג'אב. כיסויי האשה המוסלמית, שנאסרו השבוע בבלגיה, וזאת בעקבות צרפת והולנד. הניקאב (בערבית מסיכה) הוא כיסוי הראש והפנים שממנו מציץ זוג עיניים מאיים, החיג'אב (בערבית מסך) היא הבגד כולל כיסוי הראש, מילה שיש לה פירושים או שימושים שונים בתרבויות אסלאמיות שונות. לקבוצה משתייכת גם הבורקה, המזוהה לעיתים עם הניקאב ולעיתים עם החיג'אב, או עם שניהם. המילה העברית המקבילה היא רעלה, והיא טעונה מאוד. היא מופיעה פעם אחת בתנ"ך, בספר ישעיהו, ושם פירושה צעיף. במשנה היא כבר מחוברת לסוגיה הרב תרבותית: "ערביות יוצאות רעולות", וכאן מדובר על יהודיות בארץ ערב המכסות את הפנים. הערבי "רעול הפנים" הוא שם נרדף לטרוריסט. על פי האטימולוג קליין יש קשר בין "רעלה" (צעיף הסובב את הראש) לבין "רעל" (מה שגורם לאדם להסתובב ולהתנודד).

סטירה. דימוי למאבק הכוחות האלים שהתקיים השבוע בין "ישראל ביתנו" לבין נתניהו. סופה לנדוור: "מי שינסה אותנו יקבל סטירה בחזרה, והיא תהיה כואבת". לאור האירועים בתקופה האחרונה בכנסת הדימויים האלה אינם רחוקים ממימוש פיזי.

ספרי יוחסין. האיום על שלמות העם, על פי הרב שלמה עמאר. זה מה שיקרה עם חוק הגיור לא יאושר. עדיין נותרה השאלה מי ינהל את ספרי היוחסין, במרחב שבין הרבנות לבין הבד"צים למיניהם, ואילו משרדי חקירות יישכרו לצורך העניין. הצירוף "ספר יוחסין" הוא גלגול של "ספר היחש", המופיע בספר נחמיה.

פארקור. משחק הקפיצה על הגגות, שגבה השבוע פצוע קשה חדש. המקור בצרפתית. parcours פירושו מסלול.

פרוסה אחרי פרוסה אוכל אותנו הבג"ץ. עקרון הסלאמי לגירסתו של הרב שלמה עמאר, בפולמוס על חוק הגיור.

קיצוץ פלאט. "קיצוץ פלאט" הוא קיצוץ רוחבי לכל משרדי הממשלה, מן המילה האנגלית flat. לקוח מז'רגון האוכל הגלובלי, שהרי התקציב כבר מזמן משול לעוגה.

קצין לעניינים הומניטאריים. יוצמד מעתה על פי תוכניות הצבא לכל מבצע כדי למנוע פגיעה באזרחים. רק שלא יטבע כמו כל דבר בצה"ל בים של טפסים ומסמכים, היררכיות וביורוקרטיות.

קרע בעם. מה שיקרה אם יתקבל חוק הגיור, לשיטת נתניהו, ואם לא יתקבל חוק הגיור, לשיטת אלי ישי. מבולבלים? גם אנחנו.

שובר. במסגרת האתר החדש פונה האקדמיה בשאלה מפתיעה: מה אתם רגילים לומר, "שוֹבָר" או "שוֹבֵר"? המדור צופה תיקו עם יתרון קל ל"שובָר". אם כך יהיה, למה שלא יאשרו את שתי החלופות? זו לא תהיה הפעם הראשונה.

שריטה. מילה שפרצה לעולם הדימויים הישראלי מתוך המאגר המצומצם של סוגי הפציעה למיניהם. "שריטה" משמשת כבר למעלה מעשור במשמעות קושי נפשי לא פתור, טראומת ילדות וכדומה. הפעם התגלגלה לתחום המשפטי-ציבורי בהופעתו של משה לדור, שהתלונן על התקשורת ויחס לפרקליטות: "לפעמים הסיקור של כל 'שריטה' מועצם ומופרך". בקרוב הסרט: לדור והשרוטים.

תשעה באב. יום הזיכרון לחורבן, נחשב היום העצוב ביותר בשנה, ולראיה הביטוי פרצוף של תשעה באב. חזות עצובה, הופעה מדוכאת. המקור בלשונות היהודים, לדינו: קָארָה דֶי תשעה באב. יידיש: אַ פּנים פון אַ תישעה-באָב. גם הביטוי שהתיישן קמעא "פרצוף איכה" (במלעיל) התגלגל מקינות מגילת איכה. המקור במשנה, מסכת תענית: "בתשעה באב נגזר על אבותינו שלא ייכנסו לארץ וחרב הבית בראשונה ובשנייה".

תגיות :
emdot; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

הוספת תגובה