פסבק לי סטטוס, אחי

רוביק רוזנטל | 23 בספטמבר 2010

הפייסבוק השתלט על חיינו, עד האופנה הבאה, ועכשיו המילון העברי-גלובאלי. למי עושים איגנור, מה כתוב על הקיר, את מי מאכילים בפיד ומהו דף מעריצים

האינטרנט ממשיך להצמיח אפשרויות, סביבות חדשות, סוגי תקשורת חדשים בקצב שגם למשתמשים כבדים ולגולשים מושבעים קשה לעקוב אחריו. הבלוגוספירה מתפשטת לכל פינה. לפני כמה שנים הפך הוֶוב שתיים את הרשת על פיה, ואתו צץ מילון מונחים חדש. מאז צמחו בתוכו ולצידו היוטיוב, הפייסבוק והטוויטר, ועוד כוכבים לרוב.

האינטרנט משפיע על השפה, משנה אותה, מעצב אותה, אבל עדיין לא ברור מה טיב העיצוב הזה. הכל קורה מהר מאוד, והשפה, אפילו בעידן התזזיתי שלנו, זקוקה לזמן, ויש לה קצב משלה. עם זאת, קל לעקוב אחרי המונחים החדשים ולצפות בהתפשטות שלהם בעולם הווירטואלי, וגם מחוצה לו.

ענבל דיסקין-סלע, מגדירה את עצמה כפייסבוקאית מושבעת, עוסקת בין היתר בתיעוד השפה החדשה. השפה הזו, כך מגלה ענבל, כבר איננה שפה טכנית. היא חודרת, ממש כמו הרשת עצמה ושלוחותיה, לכל פינה בחיינו.

להלן כמה מונחי פייסבוק, עם הגדרה מטעם המדור, ודוגמאות שימוש מפתיעות שמביאה ענבל. גולשי המדור מוזמנים להוסיף משלהם, רצוי ב"כתוב לעורך".

מדביקה לינקים חופשי

איגנור. התעלמות מגולש ברשת, בצ'טים ובפורומים, וגם בפייסבוק. אנגלית: ignore, התעלם, וראו הייד ורימוב. ציטוט משיחות בנות ב"משתגידי" בערוץ הצחוק בדיון על גבר המתנהג באופן לא תקין: "מה הבעיה, תעשי לו איגנור".

הדבקת לינקים. לינק, קישור בעברית, הוא פרטי קובץ כלשהו ברשת. הדבקת לינקים היא הפניה לקובץ כלשהו בתוך הודעה, יכולה להיות בפייסבוק, באימייל, באתרים ובכל מקום ברחבי הרשת. "מדביק לינקים", על פי דיסקין, הוא מי שמדבר ללא הרף בשיחה, לאו דווקא וירטואלית, ובמילה אחת, חופר: "וואלה הענבל הזאת מדביקה לינקים חופשי. איזה כאב ראש."

הייד. מונח מפתח פופולרי בעולם הפייסבוק, המאפשר לפייסבוקאי להימנע מחשיפה בפני אנשים שאינו רוצה קשר אתם. אנגלית: hide, להחביא או להתחבא. אפשר ליצור הייד חלקי, למנוע חשיפה של חלק מהמידע בפייסבוק לחלק מהאנשים. גירסת דיסקין מעבירה את ההייד אל מצבים מוכרים שבהם אנחנו איננו מעוניינים בקשר עם מישהו: "הטמבל הזה לא מבין שאנחנו ביחסי הייד. בקרוב אפטר אותו."

ווֹל. עברית: קיר (wall), גירסה חדשה לדף הבית הוותיק, מקובלת בפייסבוק ובבלוגים. פייסבוקאים מקדישים תשומת לב רבה לווֹל.

חבר. מישהו בעולם הפייסבוק שאנחנו מקיימים אתו יחסי התכתבות, העברת מידע, שייכות לקבוצה, ולפעמים חסימות חלקיות ומלאות. אנגלית: friend. כידוע, לא את כל החברים שלנו בפייסבוק אנחנו מכירים, ועל חלקם לא שמענו עד שהציעו לנו חברות, בנוסח "איקס רוצה להיות חבר/ה שלך". המונח הוותיק "להציע חברות" שהיה מקובל בתנועות הנוער בפיפטיז זוכה לעדנה בפייסבוק.

חשבון. נוכחות ושייכות בפייסבוק. בלי חשבון אי אפשר לזוז, למרות שלא מדובר, נכון לעכשיו, בהשקעה כספית.

נשרו לך הלייקים

טאג. תיוג, הכנסת אדם, מושג, מוצר או כל דבר אחר לרשימת העניינים שטקסט בפייסבוק מתייחס אליהם. אופייני ליישומים אחרים ברשת, גם במסגרת מה שקרוי "ענן תגיות". אנשי פרסום ושיווק הפועלים ברשת משתמשים באופציית התגיות לצרכיהם.

לייק. המילה הנפוצה היום בעולם הפייסבוק, תגובת אישור, בנוסח קראתי ואהבתי, הרייטינג של הפייסבוק. אנגלית: like. החלופה העברית "אהבתי" נפוצה למדי. נאמר בעיקר ברבים: לייקים. כמו מילות שבח רבות גם לייק נשחקה ומשמשת יותר ויותר כמילת אישור נייטרלית, לאו דווקא נלהבת. מילה קרובה: ריקומנד (recommend), ממליץ. גירסת דיסקין: "נשרו לך הלייקים", נשארת בלי חברים: "מאז שמשה פשט רגל, נושרים לו הלייקים חבל על הזמן".

לפסבק. לעשות פייסבוק, לפתוח חשבון פייסבוק, להציע חברות בפייסבוק, עוד פועל בשרשרת הפעלים החדשים כמו לגגל, לרפרש ולסמס.

מידוּר. הגדרת החברים הקרובים יותר והקרובים פחות באמצעות פתיחה וחסימה של המידע בפייסבוק, וראו גם הייד, רימוב ואיגנור.

מעריצים. פייסבוקאים האמורים לאהוב בעל חשבון פייסבוק מסוים, לעקוב אחריו ולהתעדכן במעשיו. לשידרוג ההערצה אפשר לפתוח "דף מעריצים".

נוטיפיקיישן. תגובה או התייחסות לדבר מה שנכתב בפייסבוק, אנגלית: notification. כוכבית מתאימה מעדכנת את מספר הערות ההתייחסות האלה. גירסת דיסקין: "מחכה לנוטיפיקיישונס", אין לו חיים: "מאז שירדנה היפה עזבה את יוסי, הוא הרוס. מחכה לנוטיפיקיישונס המסכן".

סטטוס. הלחם והמרגרינה של הפייסבוק, העדכון הרצוף, רצוי יומיומי, של בעל חשבון הפייסבוק על מעשיו ומחשבותיו. שורת סטטוס היא הטקסט הקצר הנ"ל, או באנגלית: סטטוס ליין. המילה מופיעה בדרך כלל ברבים: סטטוסים.

צא לי מהפרופיל

פיד. זרימת ההודעות, התגובות, העדכונים והמידע בפייסבוק. אנגלית: feed, הזנה. גירסת דיסקין: "הפיד זורם", כלומר, הכל עובר, חביבי: "אחותי, לא נורא. גם אני פישלתי, אבל הפיד זורם".

פיינד. הפייסבוק מעודד מציאת חברים נוספים, תחת הכותרת, בנוסח האנגלי: "find friends". עברית, אַתֵּר חברים. גירסת ענבל דיסקין: "אתר את החברים שלך":" יאללה יאללה ירדנה היפה, לכי לאתר את החברים שלך".

פרופיל. מילת יסוד בעולם הפייסבוק, הצגת אדם את עצמו, מי הוא ומה מעשיו, נעשית בסגנונות שונים ולפי מודלים שונים. הפרופיל מוכר גם מהבלוגוספירה, וקיים גם בטוויטר, ב"מַייספֵייס" ועוד. הפרופיל הוא האני הווירטואלי. גירסת דיסקין: "צא לי מהפרופיל", כלומר, צא לי מהחיים: "השכנה הזו חטטנית, שתצא לי כבר מהפרופיל".

רימוּב. הוצאת חבר מהרשימה. אנגלית: remove, כמו הייד, קצת קיצוני יותר.

תֶ'רד. מונח ותיק יחסית, שראשיתו בתרבות הפורומים והצ'אטים והוא משמש גם בעולם האפשרויות החדש. ת'רד, שרשרת או פתיל, הוא השתלשלות ההודעות והתגובות של הגולשים. "קורע תת'רד" משמש על פי דיסקין למצב שבו מישהו הורס שיחה או מעיר הערות טיפשיות: "בפעם הבאה לא נזמין את ענבל. היא גוזרת תת'רד בקביעות".

תגיות :
Dimitris Kalogeropoylos; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

סיימון גרפינקל
אגב, לא הגיע הזמן לעדכן את הסטוקאימגס בשימוש באתר ולהפסיק להדביק פרצוף ״חום״ לכל טור שעוסק בסלנג ותרבות ״רחוב״, או לחלופין, ילדות בלונדיניות ״חמודות״ לכל דבר אחר תמים וחיובי? די מביך, אם להודות על האמת.
03 בנובמבר 2016 הגב
איימי ר שומר
סיימון, מדובר פה בסלנג של דור המלניום, בלי קשר לצבע. הכובע שלך בוער.
03 בנובמבר 2016 הגב
Merziuz
2zCl8E http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
XdkS8p https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
kZhWAC http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
xGGTlD https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
nz8qxH https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
gTE9Go https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
lOsb7h http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
85eEGd http://nexus.cct.lsu.edu:8000/nexus_uis/930
17 בינואר 2021 הגב
markus
NNDDDv https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
N9FppY https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה