המשקפת, המניות והמולקולה הדינמית

רוביק רוזנטל | 15 ביולי 2011

כמו כל מלחמות ישראל ואף יותר, מלחמת לבנון שנייה הולידה גל של מילים ומטבעות לשון, על מילים של פסיכומטרי, מיהו שמנדריק ומהו חוקתי

השבוע נזכר עם ישראל במלחמת לבנון השנייה במלאת לה חמש שנים, וזה בהחלט זמן ראוי לחזור לעולם הלשוני העשיר שהותירה אחריה, ולראות מה נשאר ומה נשתנה.

הבונקר של נסראללה. חיזבאללה פורח, נסראללה עדיין מתחבא.

המניות של חלוץ. זה ירדוף אחריו ואחרינו, ראו האב השכול יואב צור בטקס הזיכרון לחללי המלחמה, השבוע:" סוחר המניות ביום הפקודה".

המשקפת של עמיר. גם היא תרדוף אחריו, יואב צור: "ההוא שבמשקפתו מכוסת העדשות רואה את מתפקדי השקר".

העורף. אדם אינו יכול לראות את העורף שלו, אלא באמצעות מראה. מלחמת לבנון היתה המראה שאחריה הפך העורף למותג: "כוח העמידה של העורף", "העורף הוא ההפתעה האסטרטגית שלנו" (אמר עמיר פרץ). גם "פיקוד העורף" יצא מהארונות המשרדיים והחל לשוטט במקלטים.

חיבוק. אם מחבקים, סימן שקרה אסון. אחרי שהעם חיבק את אנשי גוש קטיף תוך כדי פינוי, הוא חיבק את הגליל והנגב המערבי המותקפים.

זילזל. עם ישראל הפך מומחה לטילים. לסקאד הוותיק, לקטיושה הסטטיסטית ולקסאם מן הדרום נוסף הטיל המאיים אך לא מממש: זילזָל, טיל איראני המגיע לטווח 200 קילומטר.

כללי המשחק משתנים. סדר חדש בלבנון נוסח עמיר פרץ.

מולקולה דינמית. הסמל הלשוני של השפה המדעית שהשתלטה על השפה, ולפי דו"ח וינוגראד היא חלק מהסיבות לכשלי המלחמה.

מלחמת לבנון השלישית. עוד לא, אבל לפי הפרשנים זה רק עניין של זמן.

מרחב מוגן. גירסה מורחבת של הממ"ד.

שבעים ושתיים שעות. הארבעים קילומטר של מלחמת לבנון השנייה: יעד הזמן שהוגדר והופר מיד.

מילים של פסיכומטרי

ח"כ רונית תירוש פועלת לאחרונה לשינוי במבחנים הפסיכומטריים. יהיה בהם, כך נכתב, דגש מופחת על היכרות עם אוצר מילים, ובמקומו תתבקש כתיבת חיבור.

ההצעה הזו מכוונת את הזרקור על הביטוי הרווח יותר ויותר "מילים של פסיכומטרי", היורש של "מילים של שבת" או "מילים של בית מרקחת", ומוסיף להם אלמנט נוסף: מילים שאיש אינו משתמש בהם. אם זו כוונת המחוקק, היא כוונה טובה. אין טעם לשנן מילים שכל קיומן הוא במילון, ובמקרה הטוב אי שם בין דפי התלמוד. יש גם מילים נדירות רבות שיש להן שימוש, וראוי לשמור עליהן ולרגל אותן.

בכל מקרה, להלן כמה דוגמאות ל"מילים של פסיכומטרי מהסוג המיותר", בחנו את עצמכם.

1. איזה מבין הביטויים הבאים יוצא דופן? תופין; אפיפית; פכסם; זבדה. רמז: נא למרוח את הזבדה על הפכסם.

2. מה משמעות המילה הרביק? קנטר; קלקל; פיטם; התבייש. אין קשר משפחתי לכותב המדור.

3. מה מהבאים אין משמעותו קוּבַּעַת? קסדה; בזיך; כוס; אגן. רמז: אם שותים מבזיך לא נוהגים בלי קסדה.

4. מה מהבאים הוא משמעות המילה 'שלחופה'? יבלת; צב; חוף גדול;  מקום מקורה. רמז: הוא הולך לאט על החוף הגדול כאילו יש לו יבלת.

5. איפה מאוחסן שמן? במרקקה; באסוך; בגלוסקמה; בביצרון. אצלי בבית אני שומר שמן תמיד בגלוסקמה, בביצרון רוקקים לתוך השמן, תיזהרו!

6. איזו מילה משלימה את המשפט הבא בצורה הטובה ביותר: לאחר המנות הראשונות והמנה העיקרית, אכלתי לקינוח:  חביצה;   חמיטה; חליצה; חמצת. בתיאבון, המסעדה שהציעה את המאכלים הנ"ל נסגרה לפני שמונים שנה, גם אז לא הבינו הסועדים מה רוצים מהם.

תשובות בצד שמאל למטה. עוד מילים של פסיכומטרי ב"הזירה הלשונית", רייטינג באתר אנרג'י.

השמנדריקים של יואב כץ

בעלי הפועל חיפה יואב כץ כועס על שלושה משחקניו: אושרי רואש, רן אבוקרט והישאם כיוון. "אם הם לא יחתמו", אומר כץ, השמֶנדריקים לא יצאו למחנה". שלושת הבחורים לא שמעו מן הסתם מעולם את המילה שמנדריק, ועל פי פרשנות מסוימת חשבו אולי שהוא טוען שהם משמינים מחוסר מעש. אז זהו, שלא.

בעשורים הראשונים למדינה, כשיואב כץ היה ילד, היה 'שמנדריק' מילה נפוצה, כינוי לילד פוחח, המשלב סטירה עם צביטת חיבה בלחי. כמו הרבה מילים ביידיש המילה הזו נעלמה כמעט, אבל, סורפרייז, זו כלל אינה מילה ביידיש, וגם לא בשום שפה אחרת. "שמנדריק" היא המצאה ספרותית של המחזאי היהודי אברהם גולדפדן, שקרא כך לאחד ממחזותיו, שנכתב ב-1877, ושם התכוון לטיפוס חסר אישיות. האותיות "שמ" בראש המילה אופייניות מאוד ליידיש, בהשפעת הגרמנית, ומבטאות זלזול: אום-שמום, הפועל-שמפועל, חיפה שמייפה. גולדפדן אחראי על עוד מותג לשוני: קוני למל, הגיבור שהפך למושג. כששמנדריק פוגש קוני למל, הוא קורע לו את הצורה.

מה זה 'חוקתי'

העתירה הראשונה לבג"ץ בעניין חוק החרם טוענת שהוא "בלתי חוקתי". והיועץ המשפטי לממשלה חוזה "קשיים חוקתיים משמעותיים" בהגנה על החוק החדש. דומה שמדינת ישראל יצרה פה מצב לשוני מיוחד: שם תואר המרחף בחלל, שהרי, כידוע, למדינת ישראל אין חוקה. אז אם 'חוקתי' הוא מה ש'תואם את החוקה', איך אפשר לומר על חוק שהוא 'חוקתי' כאשר אין חוקה?

על השאלה הזו מתפלפלים משפטנים רבים, והתשובה המקובלת היא שלחוקי היסוד של מדינת ישראל יש מעמד של מעין חוקה. יש להוסיף לכך שלשמות תואר יש מעמד מיוחד: הם מייצגים אווירה, הלך רוח, מערכת ערכים. וכך 'דמוקרטי' הוא מה שמייצג את רוח הדמוקרטיה, 'ממלכתי' מייצג את הסמכות השלטונית גם אם אין מלך בסביבה, 'בולשביקי' כבר מזמן אינו קשור לברית המועצות ז"ל, ו'מקארתיסטי' חי ובועט הרבה אחרי שג'וזף מקארתי עזב את עולמנו.

עצרת עם בשמיני עצרת

בפרשת השבוע, פרשת פנחס, נטבע המונח "שמיני עצרת", היום האחרון של חג הסוכות, יום שמחת תורה. ולמה עצרת? לרש"י שני הסברים. הראשון: "עצורים בעשיית מלאכה". השני: "עצרו מלצאת, מלמד שטעון לינה". בתלמוד קיבל גם חג השבועות את הכינוי "עצרת", שכן הוא נחשב החג הסוגר את פסח, כשביניהם ימי ספירת העומר.

גם עצרת העם באה היישר מהתנ"ך: ירמיהו מאוד לא אהב עצרות, וטען על עם ישראל כי "כולם מנאפים, עצרת בוגדים". בעצם, זה רעיון להצעת חוק ברוח הימים האלה: עצרות בוגדים (כלומר, סמולנים עוכרי ישראל) ייאסרו, וגם המארגנים ייאסרו. יש "עצרת" גם במתמטיקה, מכפלה של מספרים עוקבים המסומנת בסימן קריאה. ניסו להסביר לי כמה פעמים למה קוראים לזה עצרת, עד כה ללא הצלחה.

הדור החדש, כאילו

איתן אורבך, כבר לא ילד, משמיע את המשפט רב-המשמעות הבא בריאליטי ההורמונים של ערוץ 10 24/7: "כאשר פה כאילו כולם מתחרות כאילו על גבר אחד, אז הם כאילו, אני חושב..." גם החבר שלו, בן, מכריז "יאללה, נלך לישון, כאילו". והם צודקים. מעולם לא התאים המותג הלשוני הריק של המאה ה-21, כאילו, למה שהם עושים ומדברים שם, בביתם הזמני, כאילו.

תשובות פסיכומטריות: 4, 3, 1, 2, 2, 2

תגיות :
Michael Surran; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

גדעון ניב
זכות הנכה להתקבל ללא עמידה בתור. אני עמדתי לפניכם בחזית , אנא עימדו כעת אחורי אני "יקה" אולי לא כותב נכון, אז זליכה
14 ביולי 2016 הגב
ד"ר דפנה קירש
לעניין הפעולה החשבונית "עצרת": כשלמדתי בתיכון על עצרת, שאלתי את המורה "עצרת זו לא מין אסיפה גדולה כזאת?" (שאלתי זאת כדי להתחכם, כי חנונית שכמוני כבר ידעה מהבית מהי עצרת). מורתי ענתה: "חכי, תכף תראי שתהיה פה אסיפה גדולה..." כלומר פעולת העצרת מגדילה מהר מאוד את התוצאה, כך שהמספרים שנוצרים דומים לאסיפה גדולה. יתכן שזה מקור הביטוי?
02 במאי 2017 הגב

הוספת תגובה