תחריר או קייטנת רוטשילד

רוביק רוזנטל | 22 ביולי 2011

מחאת האוהלים הולידה תוך זמן קצר מילון משלה, וגם על מילון סקרבל, מהו פלירט ומי מזדיין בסבלנות

כמו פטריות קיץ צצים מאהלי מחאה ברחבי הארץ, ואתם הולך ונוצר לקסיקון. הוא ממוקד בענייני דיור, אבל מדיף ניחוח של להט חברתי. גם אם המאבק לא יניב פרי מיידי, הלקסיקון החדש כאן כדי להישאר.

ביצים. בבריטניה משתמשים בקצף גילוח, במאהל משליכים ביצים.

בעלי הדירות. הם לא אשמים, הם אפילו באים להזדהות, אבל כמעט אף אחד מהם לא עומד בפני הפיתוי לקחת שלושת רבעי משכורת מזוג צעיר.

דיור בר השגה. הנוסחה הגואלת בעיני תנועת המחאה, הציפייה הלא ממומשת כשמגיעים לתגובת השלטונות.

דיור להשכרה לטווח ארוך. פתרון של אמצע הדרך. המחיר גבוה, אבל לפחות יש הרגשה שזה הבית שלך.

דיור ציבורי. התשובה ההולמת של מדינת רווחה, שכבר נחקקה בכנסת אבל משום מה מתמהמהת.

הון פוליטי. אלדד יניב: "הלוואי שיתחילו לעשות מהמחאה הזו הון פוליטי. רק ככה זה יזוז". גם: 'לגזור קופון'.

המהפכה השמחה. כינוי להפנינג המחאה ברוטשילד. שמחה זה טוב, זו לא תמיד היא נשארת כשמתבררות התוצאות.

וד"לים. השפן החדש של נתניהו: תוכניות הבנייה יאושרו ב"וועדות דיור לאומיות" (וד"לים), שיעסקו רק בבנייה למגורים.

וודסטוק. כינוי למחאה בנוסח הסיקסטיז.

כיכר הלחם. האמא של מחאת האוהלים: מאהל מחאה ששרד כמעט שלוש שנים בכיכר המדינה ובקרית הממשלה. התוצאות לא משהו.

מגדלי אקירוב. מפלצות הנדל"ן השואבות את הכסף ואת הקרקע למען האלפיון העליון.

מדינת תל אביב. בסדר, שמענו. הבועה. המנותקים. פתאום כל המדינה תל אביב.

משכירים זרים. עוד אחד מאויבי הדיור: יהודים מהתפוצות הרוכשים דירה במחיר מופקע, אבל אינם מראים כאן את פרצופם.

סופרטנקר. מטוס הכיבוי הגדול שהתגלה באורח פלא ונרכש אחרי השריפה בכרמל, הפך על ידי נתניהו דימוי לפתרון מסיבי לבעיה בוערת ודחופה, במקרה זה משבר הנדל"ן.

פיצול דירות. עוד פתרון שכולם אמורים להרוויח ממנו.

קבלנים. אויב הציבור מספר אחת, קולם כמעט לא נשמע. אולי הם בכלל בעד מחאת האוהלים?

קייטנת רוטשילד. כינוי מזלזל למחאה התל אביבית.

תחריר. כינוי ממש לא מזלזל למחאת האוהלים. הצד השני הוא שגם מחאת הכיכר בקהיר עוד לא הביאה שינוי מהותי, רק משפחה אחת בכלא.

מילון המחאה המלא: הזירה הלשונית, אנרג'י מעריב (רייטינג).

פלירט ושניט

"אולי מבחינתה היה פלירט, מבחינתי לא היה שום פלירט" אמר בבית המשפט משה קצב, כשהוא מתייחס לאחת המתלוננות. לא ברור מדוע קצב התעקש להכחיש בלהט כזה. אף אחד עוד לא הלך לבית סוהר על 'פלירט'.

'פלירט' היא מילה בינלאומית. היא קיימת באנגלית, בצרפתית, בגרמנית ועוד. 'פלירט' מהצד אולי אינו עומד בקנה מידה מחמירים של שלמות המשפחה, אבל על פי כל ההגדרות פירושו חיזור או מעשה אהבהבים ולא קשר מיני משמעותי ומתמשך. מקורה באנגלית מן המאה ה-16, והיא הורכבה מצלילים: ...fl המבטאים מעין תנועה, כמו במילים flip או flick, והסיומת rt מוכרת ממילים כמו squirt או spurt.

'פלירט' היתה מקובלת מאוד בסלנג הישראלי בשנות הארבעים-חמישים, בהם לא ידענו עוד את הדייטים, הסטוצים והפיק-אפים. באותה תקופה היא היתה גם פופולרית בפזמונים. אלתרמן שר על המשקפיים הוורודות והשחורות: "בשחורות זה פלירט לרגע, בוורודות זו אהבה". יחיאל מוהר, חובב הלעז המחורז, כתב ב"הורה נתגבר": "אם המים אזלו במקלחת, והתה יש לו טעם של פליט, אל תכעס, יא חבר, שב בנחת, ותבין, הצבא זה לא פלירט!" והמילה לא מתה. קובי אוז שר עם טיפקס בשיר "איזה עולם": "סע לחו"ל, קנה חתול, פלירט עם השכנה ממול". מי צריך שכנה כאשר א. בשטח?

הסקרבל סובל הכל

מאמר מרתק בעיתון הבריטי גארדיאן מאת שרה צ'רצ'וול מספר על חידושים באחד המילונים השימושים באנגלית: מילון הסקראבל של קולינס, שגם כך הוא נדיב בהתקנת מילים. כך למשל אפשר למצוא בו את המילה kibbutzim, שהקשר שלה לאנגלית מקרי בהחלט.

לאחרונה הכשירו עורכי המילון מילים לא מעטות המאויתות בשיבוש מכוון שהשתרש. דוגמאות: innit (צורת מקוצרת של המילים is it not?), grrl (צורה דיבורית של המילה girl), וכן thang (צורה דיבורית נפוצה של המילה thing). הכותבת דווקא תומכת במהלך, ומבהירה ששיבושים באיות נוהגים לעיתים קרובות להפוך לנורמה, כך שהמילון בסך הכל מקדים את זמנו.

אין ככל הידוע למדור מילון "שבץ נא" עברי, אבל על פי שיטה זו אפשר יהיה להוסיף לתקן המשחק לא מעט מילים חדשות:

מניינים (גלגול של הביטוי העתיק 'מה העניינים').

באמאשך (באנגלית: in your mother).

בצפר (שם הולכים ללמוד איך לכתוב נכון).

שולתתת (בשורת העברית האינטרנטית).

צ'עמם (בהזדמנות באמת הגיע הזמן להוסיף צ' עם גרש לעברית).

השניט והבראסו

א-פרופו יחיאל מוהר ומילים בסלנג לועזי, עזרא דלומי תוהה על שורה בשירו של מוהר "בתחילה בלי מילים" ששרה להקת הנח"ל ב-1962: "הצבא נדמה שכך הוא/  זו צורת חיים נבזית/ אך ביום אחד נוכח הוא/ שתפס כבר את השניט".

מה זה שניט, שואל דלומי? ובכן, שניט פירושו בגרמנית גזירה או חיתוך, כמו בשמה של העוגה המפורסמת "קרם-שניט". ספציפית פירושו קפל מעוצב בבגד. דלומי מספר גם סיפור, ובו נראה שטמונה התשובה: נחלאית מהתקופה ההיא סיפרה ש'שניט' היה הקפל בשרוול החולצה במדי החיילים, שהיה צריך להיות זהה בגובהו בשתי הידיים, אחרת הבראסו, השוטר הצבאי של פעם, היה מחטיף". אז החייל שלנו פשוט למד לדגם הופעה, וכל בעיותיו נפתרו.

משכב זכר

בפרשת השבוע פרשת מטות מופיעה לראשונה הצירוף המלווה אותנו עד עצם היום הזה, "משכב זכר". כאן הוא מופיע במלחמה נגד אנשי מדין, ובהמשך גם בספר שופטים, בפרשת המלחמה בין ישראל לבנימין. בשני המקרים מדובר ביחסי מין של אשה עם גבר, ובשני המקרים הסוף עגום: מי ששכבה עם גבר דינה מוות, את הבתולות משאירים בחיים.

בלשון חכמים כבר הפך "משכב זכר" ליחסים הומוסקסואליים ולחטא כבד, וכך נשאר בספרות ההלכתית והפרשנית לאורך הדורות. כאשר רש"י מבקש לפרש את סיפור אנשי סדום שביקשו לדעת את אורחיו של לוט הוא אומר במפורש: "במשכב זכור". מכאן התגלגל הביטוי "מעשה סדום" למשמעות יחסים הומוסקסואליים, ונקלט בשפות הלועזיות כ-sodomy.

להזדיין בסבלנות

ומעניין לעניין באותו עניין, שואל דב עילם:

אלמוני אמר לפלמונית במהלך שיחה: "תזדייני בסבלנות".

1. האם השימוש בשתי מילים אלו בשיחה יש לו משמעות מינית?

2. האם השימוש בשתי מילים אלו מקובל בשפה העברית?

3. האם יש מקום לפלמונית להיפגע משתי מילים אלו?

והתשובות כדלקמן:

1. לשימוש אין משמעות מינית. פירושו: תתחמשי בסבלנות. עם זאת יש לנו נטייה בלתי נשלטת לחשוב מחשבות מיניות לשמע השאלה.

2. השימוש מקובל בשפה העברית מזה למעלה ממאה שנה, ומי שהביא אותו מן הרוסית הוא מיודענו אחד העם. באותו זמן עדיין לא היה נהוג הפועל 'להזדיין' במשמעותו המינית.

3. לפלמונית אין סיבה להיפגע, אלא אם כן הדבר נאמר בעת מעשה אהבה, ונתפס כנזיפה על התנהגותה חסרת הסבלנות של הגברת.

משפט השבוע

"רוח רעה שוטפת את הארץ" (ציפי לבני מצטטת את המניפסט הקומוניסטי. מרקס ואנגלס כתבו את זה דווקא בהפוכה)
תגיות :
SadRobot; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

Mark
OaR9TR http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
12 במאי 2016 הגב
matt
aYJ3vb http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוגוסט 2016 הגב
Darin
I've got a part-time job
01 בספטמבר 2016 הגב
Johnathon
We need someone with experience
01 בספטמבר 2016 הגב
Claire
We've got a joint account
01 בספטמבר 2016 הגב
Chauncey
I'd like to cancel a cheque
01 בספטמבר 2016 הגב
Shaun
How much is a Second Class stamp?
01 בספטמבר 2016 הגב
Woodrow
I'm not working at the moment
01 בספטמבר 2016 הגב
Paris
An estate agents
01 בספטמבר 2016 הגב
Roger
Do you have any exams coming up?
01 בספטמבר 2016 הגב
Fletcher
I'm afraid that number's ex-directory
01 בספטמבר 2016 הגב
Donte
What sort of music do you like?
01 בספטמבר 2016 הגב
Rueben
A law firm https://gist.github.com/c3b07a753a3ab1785f73d83b8158a68c oneself buy levitra 20mg muggy irene "We were able to keep it afloat a couple of years because we weren't good enough to get all the attention and we weren't bad enough to get canceled," says Harmon with a laugh. "And the biggest thing: We shoot in Santa Clarita," which sits 30 miles comfortably removed from Los Angeles. "Nobody from the network wanted to drive out there!" Network execs stayed out of their hair.
02 בספטמבר 2016 הגב
Kenneth
I'll put him on https://gist.github.com/d60c5714c1478ce976e311c88d3d1836 fly wondering buy levitra usa vertically Wi-Fi is an energy field that is transmitted as waves. This image shows an idealized Wi-Fi data transmitted over a band that is divided into different sub-channels, which are shown in red, yellow, green and other colors.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jarvis
Remove card https://gist.github.com/f247e4eb5d63748917787f4b2ccef9f0 victim jean levitra purchase online situation konrad Turkey's total net reserves, according to bankers'calculations, are now below $40 billion. HSBC strategist MuratToprak estimated that Turkey could afford to spend about $10-$13billion of its reserves in defence of the currency.
02 בספטמבר 2016 הגב
Monroe
Which university are you at? https://gist.github.com/dbd35f9c2ecc037d8ba7f391bd2be89a flight levitra 20mg prices wizard shrimp Schwartz acknowledged that Madoff "sometimes lied to these defendants." But, over the course of almost two hours, Schwartz repeatedly appealed to their common sense. While the fraud sounds complicated, Schwartz said, the evidence is straight-forward.
02 בספטמבר 2016 הגב
Korey
Are you a student? https://gist.github.com/c73f3d0fd3a0be58829de3acd034d8d3 bewildered levitra retail price builder "The surrogates in Anand have become empowered through giving this beautiful gift to others," says Akanksha's owner, IVF specialist Nayana Patel, who shot to fame in 2004 after she helped a patient have a baby by using the woman's mother - the child's grandmother - as a surrogate.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jaime
The manager https://gist.github.com/56d3b71d8de5b26ab544ae6e7de790e3 hissed levitra buy us conform But Steven Ricchiuto, chief economist with Mizuho in NewYork, said Bernanke's attempt to convey the nuanced views of theFederal Open Market Committee (FOMC), the Fed's policy-settingpanel, had turned into a public relations nightmare.
02 בספטמבר 2016 הגב
Emile
Directory enquiries https://gist.github.com/005a159fec6f44bf13707127766fa609 confuse price levitra directions attachment Gross told CNBC television on Wednesday that there isvirtually no chance the U.S. government will default on its debtby Oct. 17. U.S. Treasury Secretary Jack Lew has warned Congressthe United States would exhaust its borrowing capacity no laterthan that date.
02 בספטמבר 2016 הגב
Vida
Have you read any good books lately? https://gist.github.com/68b5f0af4da09e2a75e826f7c959d8a0 pyramid truthful levitra orders defined The floatation will be the latest twist in the rollercoaster rise of Foxtons from its modest beginnings in 1981 when founder and former Army officer Jon Hunt opened his first branch in a former Notting Hill pasta restaurant to its status as one of the country's brashest property brokers.
02 בספטמבר 2016 הגב
Rashad
A pension scheme http://www.cfastresults.com/why-cfast/ parallel cargo buy duloxetine 60 mg by apply “New York is filled with temptation. You’ve got to pay attention to your health,” said Eigen, 48. “We’re all Type A’s here. Riding a bike at the end of a workday and feeling the breeze calms you down. It’s like having a drink.”
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
ci3viu http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
chaba
SaZOOW http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
matt
Krsbdr http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
DcHXo1 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
xIfrk8 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
m3ag5K http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
gordon
xeDRE3 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
johnanx
X4agqF http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
dobson
FMsyrz https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
lO3EAP http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
lc3Hmh https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
h5yNby https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
bJ2DGT https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
QpZhsD http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
pHOAJ2 https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
EKL41m https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה