שובם של החיסולים

רוביק רוזנטל | 23 בנובמבר 2012

מכבסת הלשון בנסיגה, שירי טשרניחובסקי לילדים, והרומן שלי עם ראש עיריית באר שבע

אחד הסממנים הלשוניים של מבצע "עמוד ענן" הוא שובו של החיסול. אחרי שנים ארוכות של "סיכולים ממוקדים" כמעט שלא נשמע הביטוי הזה בפי אנשי צבא ופוליטיקאים, ובעיקר בפי הכתבים הצבאיים. אור הלר אמר אפילו בראשית המבצע, "בוא נקרא לילד בשמו, די עם הסיכולים הממוקדים, מדובר בחיסול". המונח "סיכול ממוקד" נכנס למילון הצבאי והתקשורתי בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת, ונועד ליצור אווירה נוחה יותר סביב פעולת החיסול: הוא אינו מעשה של אלימות לשמה או לצורכי נקמה, אלא למטרה ראויה: מניעה של מעשי טרור בעתיד; והוא ממוקד במבצע העתידי. זה גורלם של ביטויים מכובסים: עם הזמן הם מאבדים את האפקט שלהם, נתפסים באותה משמעות כמו הביטוי שהחליפו, ונעשים מיותרים. ראיה לכך היא משפט של קצין בכיר, גם כן בראשית "עמוד ענן": "אם צריך, נסַכֵּל עוד כמה בכירים".

בובה, בובה טיפשונת

ספר קטן אך מקסים יצא בימים אלה לאור בהוצאת "עם עובד": "בגינה", שירי ילדים של שאול טשרניחובסקי, עם איורים של ליאורה גרוסמן. שיריו של טשרניחובסקי למבוגרים אינם קלים תמיד לעיכול למי שאמון על העברית היום. בשירי הילדים מצליח טשרניחובסקי לכתוב בעברית פשוטה שרובה עוברת את משוכת הדורות. כך בשורות כמו "בזכותם של קטנטנים, בכל מקום ובכל הזמנים"; "לי בובה, בובה טיפשונת! מה קרה לה לקטנטונת?" ועוד. ובכל זאת, משורות רבות עולה העברית המתחדשת של ראשית המאה הקודמת, הנראית היום ארכאית. למשל, מן השיר "בגינה": "שמש יוקד כאש האח/ מחריב בוץ וכרים". שלמה טנאי כותב במאמר משנת 1988: אילו כתב אותו היום, כי אז במקום "מחריב בוץ וכרים" היה כותב אולי "מייבש שלוליות ושדות".

פרחים וחצציות

טשרניחובסקי היה חובב טבע נלהב ותרם תרומה עצומה לחידוש המילון בערכים של צמחים ובעלי חיים. גם הספר "בגינה" רצוף שמות בעלי חיי וצמחים, חלקם לא מאוד מוכרים: "מי ומי הולך עם מי? האווז האגמי, העכברוני החורי!", לחתול הוא קורא "שונרתי". בשיר אחר, גם הוא מתרחש בגינה, "הרָחֲמָה היכתה בתוף, שר בחליל שֶרֶץ עוף, חרגול שרק, רינן זבוב" ואחר כך יצאו במחולות "סרטן חיגר, שתי תולעים, וזוג נעליים מטולאים".

אחד מחידושיו המפורסמים של טשרניחובסקי הוא שם הפרח אמנון ותמר. זהו צמח גינה ממשפחת הסיגליים, ושמו הרשמי סגל שלש-גוני. טשרניחובסקי כתב שיר המתייחס לסיפור אמנון ותמר במקרא ומביא את סיפורם של אח ואחות שנפרדו ונפגשו, ועם פגישתם פָרח פֶרח שתיאורו תואם לסגל השלש גוני. השיר נחתם בשורות: "ומבני הארץ המה את הנעשה ידעו/ ולפרח אמנון ותמר שם לעולמי עד קראו".

חידוש מפתיע מאוד המחזיר אותנו לימים אלה ממש הוא מן התחום הצבאי: חצצית. החצצית היא מכשיר צה"לי שנועד לפיזור הפגנות באמצעות המטרת חצץ, וככל הנראה יוצריו לא היו מודעים לכך שטשרניחובסקי חשב על זה קודם. עידו בסוק, החוקר את יצירתו הלשונית של טשרניחובסקי, מביא קטע מזיכרונותיו שבו טשרניחובסקי מספר על אחי סבו, שהיה "קבלן לחצציות", שהן כהגדרתו "רסס כדורי מתכת", לצבא הרוסי שנלחם בקווקז. על-פי מקורות נוספים ברור שחצציות הן חידוש של טשרניחובסקי. כדורי המתכת הפכו לאבני חצץ, אבל הרעיון, כך נראה, הוא אותו רעיון.

הממשלה ברגע של עברית

בין גראד לפאג'ר ובין שיגור ליירוט מצאה הממשלה השבוע זמן לאשרר ולהכניס למהלך פעיל מבצע מסוג אחר לגמרי: חוק השפה העברית. טיוטה ראשונה של החוק אושרה לפני שנתיים, ועכשיו הוא מעוגן בפרטים ובתקציבים מפורטים. בין היתר הוא כולל הכרזה על כ"א בטבת, יום הולדתו של בן יהודה, כיום השפה העברית. יוקם משכן השפה העברית בירושלים, בו יהיו מוזיאון ותשוכן האקדמיה ללשון. התקציב שאושר לפרויקט: חצי מיליון שקלים, לצד 700,000 שקלים ממקורות נוספים. יפה להם!

רוביק אלף רוביק בית

אתנחתא קומית פרטית בימים קשים אלה. שמי הפרטי, רוביק, מעורר אי נוחות מסוימת, כפי שהגדיר זאת ירון לונדון: "השם כופה עלי אינטימיות". חסרונו או יתרונו הוא בעיקר בכך שאינו נפוץ, בניגוד לאיציק (ממרדכי עד שמולי), מוטי (קירשנבאום) וציפי (לבני), שלא לדבר על גבי (אשכנזי), בני (גנץ) ואבי (דיכטר). את השם חולק עמי בין היתר ראש העיר הצעיר והנמרץ של באר שבע רוביק דנילוביץ, הנמצא בלב הזירה האזרחית והתקשורתית בימים אלה. להלן שתי שיחות שקיבלתי השבוע, לא נגעתי:

- בוקר טוב, מדברים מרדיו פלוני, מה שלומך?

- בסדר.

- רצינו לראיין אותך על פגישתך הבוקר עם ראש הממשלה.

מאחר שבלוח הפגישות שלי מן הבוקר לא נרשמה פגישה עם ראש הממשלה התברר לשנינו מיד שהבחור מחפש את רוביק הבאר שבעי, קורה. מן הסתם היינו צמודים בפנקס הטלפונים שלו. זה לא הכין אותי לשיחה הבאה:

- שלום, אני מדברת עם רוביק רוזנטל, ראש עיריית באר שבע?

רוביק דנילוביץ היקר, אולי נשתה איזה כוס קפה כשהעניינים יירגעו?...

משפט השבוע

"אנחנו נהנים בארצות הברית מתמיכה מכתף לכתף" (שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן מפתיע בדימוי חדשני)
תגיות :
USAF Desert Hawk launch2; wikipedia תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

הוספת תגובה