הנבחרת הגוטמנית והחזון הבן גוריוני

רוביק רוזנטל | 29 במרץ 2013

אנשים פרטיים שהפכו למושגים, המם של ביבי, ושיבוש שהפך למכת מדינה

"הנבחרת הופכת להיות גוטמנית", אמר אלי גוטמן לאחר הניצחון על אירלנד ביום שלישי. בכך הפך את עצמו למושג ולשם תואר, וגם זכה לביקורת על גילויי מגלומניה. ואכן, אנשים עובדים לפעמים כל החיים כדי להיכנס להיסטוריה ולשפה כשמות תואר על שמם, ולא תמיד התואר הזה מחמיא. "נאום צ'רצ'יליאני" הוא נאום היסטורי המניע לבבות ומהלכים, "התנהגות נפוליונית" לעומת זאת מעידה על גינוני שררה מוגזמים.

בהיסטוריה הישראלית הצעירה אפשר למצוא את שם התואר "בן גוריוני", לצד "בן גוריוניזם", והוא מתייחס בדרך כלל לחזון מרחיק לכת. שמעון פרס אמר בשדה בוקר ב-2009 כי "בנושא איראן אני מנסה לחשוב בן גוריונית", ואילו ח"כ אבישי ברוורמן שתמך בהקמת נמל תעופה אזרחי בנגב אמר: "אני מצפה מראש הממשלה לקבל החלטה בן-גוריונית". לעומתו גולדה זכורה בעיקר בזכות הטון והסגנון, כמו ברשימה בקפה דהמארקר: " אם הבנתי אותך נכון, אז בסגנון גולדאי משהו אני מ-ז-ו-ע-ז-ע". התואר "רביני" משמש בעיקר אנשי ימין התוקפים את מורשתו של יצחק רבין. משה פייגלין כותב: "הקונספציה הרבינית עודנה שולטת בכיפה". איש "אם תרצו" ארז תדמור כותב: "מה יעלה אם כן ביכולתם של האזרחים לשפוט ולנתח את העולם והמציאות בעולם אינטרנטי שמעון פרסי?" יואב קרני כתב בגלובס שאיראל שרון "עובד על מודל לוי אשכולי". לאחר שעבר לגור בהודו התעדכן, והוא מספר על מפלגה חדשה שיש בה "פוטנציאל יאיר לפידי מעניין".

מנטליות שלמה שרפית

גוטמן לא לבד גם בשדה הטבעי שלו, עולם הכדורגל מוליד אף הוא שמות תואר. על פפ גווארדיולה נאמר שהוא "שומר את המחויבות לכדורגל קרויפי". במסגרת ביקורת גורפת על הכדורגל הישראלי נכתב בוואללה: "פתיל קצר, הרחקות מטופשות ומנטליות יותר מדי ישראלית, שלמה שרפית". באתר אורט כותב מישהו ש"באה לי הברקה אלון מזרחית", משהו עם אירופה וספרד. החידוש של גוטמן הוא שאת שם התואר על שם עצמו המציא במו פיו. נותר רק לשאול מהי "נבחרת גוטמנית"? זו שמובילה על פורטוגל ומנצחת את אירלנד עם הגב אל הקיר, או זו שסופגת גולים מיותרים, ואינה מצליחה להעביר שתי מסירות במשך 77 דקות. מעניין מה ייאמר על כך בסגנון אייל ברקוביצ'י.

אובמה וביבי בעקבות טרנטינו

משהו על ספיחי ביקור אובמה, שהשאיר אחריו אומה מאוהבת ומבולבלת גם יחד. דמותם של אובמה ונתניהו הצועדים בחליפות ביום שמשי בשדה התעופה כשם מלאי אנרגיה ובטחון, הזכירה לרבים את תמונת הפתיחה מסרטו של קוונטין טרנטינו "כלבי אשמורת". הורדת החליפות והשלכתם על הכתף הוסיפה למהלך אלמנט לא פורמלי, שמיד זכה לחיקוי על ידי לונדון וקירשנבאום, שהסירו את החליפות בפתח תוכניתם באותו יום בערוץ 10.

מהלכים של חיקוי, מודע או לא מודע הנחרתים בזיכרון ועוברים ממדיה למדיה ומהקשר להקשר, נדונים באחד המונחים הלוהטים בדיון על התרבות האינטרנטית ועל התרבות בכלל, והוא "מֵם", וברבים מֵמים. זוהי הגירסה העברית של המילה meme, הנהגית מִים, קיצור של מימזיס, חיקוי. מֵם הוא אקט של התנהגות, רעיון או סגנון המתפשט בתוך תרבות מסוימת. הוא מתייחס במובנו הרחב לזיכרון האנושי, לביולוגיה ולחקר המוח. מכל מקום, ב"כלבי אשמורת" זה נגמר רע, אבל תמונת הגברים הצועדים בחליפה נותרה בזיכרון, ועכשיו נוסף לה הטאץ' הנתניהואי-אובמאי של החליפה המושלכת על הכתף.

הוא אינו ידע את שמה

אילת ברגר כותבת: "בזמן האחרון הפך השימוש במילה 'אין' ליד עבר או עתיד למכת מדינה. הדבר קורה בעיקר בלשון הכתובה מתוך רצון להגביה את המשלב. אם תכתוב בגוגל "אינו מצא" או "אינו אמר" ואחרים לא תאמין עד כמה הדבר הזה רווח. אני מוצאת את זה גם במבחנים של תלמידי תיכון. ב"מעריב" ראיתי בכותרת המשנה לכתבה "דוקטור סוס": "רכיבה על סוסים אינה נועדה רק לשם הנאה".

עיון ברשת מגלה שאכן התופעה נפוצה. כך אפשר למצוא משפטים כמו "המשקיף במשחק, רונן הרשקו ... ציין כי הוא אינו ראה את המקרה" (אתר One). אתר שבט בצופים כותב: "סיבות שהצוות אולי אינו חשב עליהן אך הן קיימות". באתר "מקושרים" נכתב: "מה שנשאר לנו זה רק להבין בהיגיון שבלעם אינו חלם חלום אמת". אז שיהיה ברור: "אינו" משמש רק לשלילת פועל בזמן הווה (או בינוני): "איני רואה דבר", "את אינך יודעת", "חלומות שאינם מתגשמים". שימוש ב"לא" בהווה היא צורה דיבורית נפוצה. שימוש ב"אינו" בעבר ובעתיד הוא פשוט לא (או איננו) עברית.

שירו של הכלח

בעקבות הדיון על מקורו של הכלח בביטוי "אבד עליו הכלח" מספר אהוד מגן: "נזכרתי בשיר ילדים שאבי, יליד פתח תקווה 1919, לימד אותי, והוא המקבילה לאן-דן-דינו: "פלח כלח מתושלח, רוץ וטבול לי פת במלח. פת במלח יש לה טעם - קפוץ וצא אתה הפעם".                                              

תגיות :
Prime minister of israel; flickr תמונה ראשית

תגובות

dobsonz
r9y95a http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
Merziuz
uqEsL9 http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
P0izaU https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
nIdMhO http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
2pyFzK https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
aerxqJ https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
yDrMp6 https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
nLqEeq http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
dlk3jy https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
DWPAzV https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה