לא נכרע ולא נשתחווה

רוביק רוזנטל | 07 במרץ 2014

מאחשוורוש הטיפש ועד תינוקות שנשבו, מילון מלחמת התרבות

טוב, זו לא ממש מלחמה. צד אחד (האחים לשעבר בנט ולפיד) מנהל פשרות עם עצמו, צד שני (החרדים) מנצח בכל הקרבות וגם במלחמה כולה בלי נפגעים. ומה נשאר לנו בדרך הארוכה והלא נגמרת הזו? רק השפה, כרגיל. מילון מלחמת התרבות, נכון למרץ 2014.

החרדקים וגסטפו

אחשוורוש הטיפש. ישראל אייכלר מתחבר לפורים המתקרב ב"עצרת המיליון" (ע"ע): "אנחנו מאשימים את נתניהו שעושה כמו אחשוורוש הטיפש".

בג"ץ. בעיני הצד החרדי, המוסד העליון של האויב, המכשיר את מזימות השלטון. במציאות בג"ץ לא ממש מתערב. אמנם לפני חודש הוציא צו ביניים האוסר על המדינה לתקצב את תלמידי הישיבות שנדחה מועד גיוסם, אבל זה היה לזמן קצוב ולקבוצה קטנה, והתפוגג גם הוא.

גזירת שמד. ביטוי שנשמר בעבר לצוררים הגדולים שכפו על יהודים להמיר את דתם. היום החליפו כותבי הפשקווילים את אנטיוכוס וטורקוומאדה בלפיד וחבריו.

גיוס לצבא בכפייה. מונח שהועבר מימי החטיפות לצבא הרוסי של הצאר אל מדינת ישראל הדמוקרטית.

גסטפו. לפי החוק המתרקם אסור להשתמש במילה הזו, אבל דימויי שואה חביבים על הרטוריקה החרדית. נשמע רק השבוע: "ילדים ברחוב פוחדים היום, כאילו הגסטפו מגיע, זו המתנה שלפיד נתן לחרדים".

הנח"ל החרדי. עלה התאנה של השוויון בנטל. הרבה חרדים אין שם.

הצבא. לא צה"ל, ואפילו לא "צבא מדינת ישראל". "הצבא": "תלמידי ישראל לא ישתפו פעולה עם תוכניות הצבא".

ועדת שקד. עוד רץ מזדמן במירוץ השליחים המתיש, אחרי "ועדת פרי", שהחליפה את "ועדת פלסנר", שכבר שכחה את מי החליפה.

חוק הגיוס. שם מכובס לשם המכובס עוד יותר "חוק השוויון בנטל", שהחליף את קודמו העייף "חוק טל".

חילול השם. ביטוי המטרייה למעשים איומים ונוראים כמו גיוס חרדים לצה"ל. ח"כ גפני: "אנחנו עושים זאת מול חילול השם, נגד ועדת שקד".

חרדקים. חרדים שהתגייסו לצה"ל, ופוחדים לחזור לחזית, כלומר, לחופשה בבית. הפירוש המקל של הביטוי הוא "חרדים קלי דעת", הפירוש הבוטה הוא "חרדים דמויי חרקים". מדברי הפשקווילים: "החרדקים מסכנים את עתידם של אלפי ילדי ישראל הטהורים. אם לא נעצור את התופעה בזמן מי יודע להיכן נגיע".

ישיבות ההסדר. על הדרך עלו על הכוונת גם הם. הניסיון לבטל אותן קורע את הכיפות הסרוגות.

הפירומן של אחשוורוש

לא נכרע ולא נשתחווה. עוד פסוק ממגילת אסתר שגויס לכבוד פורים במאבק נגד אחשוורוש הטיפש" (עיין ערך), המן הרשע (לפיד, כפי שעולה מסקר התחפושות הפופולריות ברחוב החרדי), זרש (איילת שקד, כאילו?). על תואר מרדכי מתחרים הרב שטיינמן והרב אוירבך.

לומדי תורה. בחורים חרדים הספונים בישיבות. המונח "תורה" מתייחס בעיקר למה שקרוי אצל האשכנזים "גֶמוֹיְרֶה".

נילחם עד המוות, כולל המוות. זעקת חסיד חרדי באחת ההפגנות שקדמו ל"עצרת המיליון".

עצרת המיליון. טוב, לא מיליון, רק שש מאות אלף לטענת המארגנים. טוב, לא שש מאות אלף, רק שלוש מאות אלף לטענת המשטרה. איציק ברנר, מן המארגנים, מסביר: "עצרת המיליון משמעותה עצרת שמתרחשת פעם במיליון, זה לא בא מתוך אם יש או אין מיליון".

עת צרה היא ליעקב. פסוק פופולרי בימים אלה ברחוב החרדי, מספר ירמיהו: "הוֹי כִּי גָדוֹל הַיּוֹם הַהוּא מֵאַיִן כָּמֹהוּ וְעֵת צָרָה הִיא לְיַעֲקֹב וּמִמֶּנָּה יִוָּשֵׁעַ".

פירומן. אייכלר על לפיד, השבוע: "הוא (ביבי אחשוורוש) והפירומן שלו יאיר לפיד – יוצרים מלחמה ושנאה". פירומן לא מתחרז עם המן?

צבא השם. הצבא החלופי שקם במדינת ישראל בחסות החוק. יש לו רמטכ"לים, חטיבות וגדודים, הרבה חיילים וגם מימון לא רע.

שבבניקים. נוער הרחוב החרדי, אלה שהחרדים ישמחו לגייס, מצד שני, הם גם חומר טוב למשימות מיוחדות של צבא השם.

שואה. זה לא שָם, זה כאן. הרבי מוויז'ניץ, השבוע: "הנה אנחנו נמצאים עכשיו בשואה קשה שביזו בה תלמידי חכמים".

שוויון בנטל. די עם זה. לפחות שהשקר יסתתר במחשכים ולא בקלישאות בראש חוצות.

שח"ר. מיזם לשילוב חיילים חרדים בתפקידים עורפיים בצבא. ראשי תיבות של "שילוב חרדים". למה לא שומעים עליו?

שלוש המועצות. התאגדות זמנית של מנהיגויות חרדיות שברוב ימות השנה לא רואות זו את זו ממטר: מועצת גדולי התורה של דגל התורה (הליטאית), חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל (החסידית), וחברי מועצת חכמי התורה של ש"ס. מסימני פוסט דור הנפילים של הרבנים הגדולים.

תינוקות שנשבו. שם קוד לכל מי שאיננו חרדי. הרבי מוויז'ניץ, השבוע: "הבית היהודי הם נעבעך תינוקות שנישבו ברמה הקשה ביותר".

דיפתריה עם קרום

בעקבות המדור הקודם שעסק במורשת הרופא הלשונאי אהרון מזיא כותב ד"ר מרדכי נאור: "מזי"א היה באמת איש מעניין ומיוחד ורופא מצוין במושבות. יש לי מה להעיר על מחלת הדיפתריה ושמה העברי. מזיכרוני הרחוק כילד חולה בדיפתריה, אני זוכר את הקרום הלבן שכיסה את הלשון והגרון והיקשה מאוד על הנשימה. אולי זה מקור השם קָרֶמֶת".

תגיות :
Raw Herring; flickr תמונה ראשית

הוספת תגובה