החתרן, הפודל, נפולת הנמושות והפרופלורים

רוביק רוזנטל | 23 באוקטובר 2015

יצחק רבין,  המילון המלא, במלאת עשרים לרציחתו, סיפור חדש על מקור הפועל 'להבריז', ומי זה שוואנצינו

יצחק רבין לא היה נואם גדול או דובר רהוט. כמו רוב בני דורו הוא לא היה חובב מילים, ובניגוד גמור לעמיתו-יריבו שמעון פרס הוא שנא פלפולים והתחכמויות. במקרים נדירים נשא נאומים בלתי נשכחים, כמו נאומו על הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים, אבל עליהם היו טבוע חותמו של כותב-שותף, כמו מורל'ה בראון בהר הצופים, איתן הבר ואחרים. רוב מטבעות הלשון הזכורות ממנו הן אמירות בוטות, ספונטניות ועל גבול הסלנג. לצד אלה פעלו יסודות לא מילוליים: אישיותו מעוררת האמון, וקולו העמוק והחם.

לצד הסגנון ואוצר המילים, משקף מילון רבין את הסתירות הפנימיות שלו כמנהיג ושל דורו. דור תש"ח שקיבל על עצמו בהדרגה את גלימת המנהיגות הצבאית והפוליטית האמין קודם כל בביטחון ובכוח הצבא, אבל ידע גם שאת הסכסוך יש לסיים, ולא לעולם נוכל להחזיק אותו בכוח החרב. עם הסתירה הזו הלך עד יומו האחרון, והיא היתה מלווה אותו גם לו נשאר בחיים.

אריאל, עמנואל ושלומיאל

אין זבנג וגמרנו. רבין על האינתיפאדה הראשונה: "אין פתרונות צ'יק צ'ק וזבנג וגמרנו" (מעריב, 22.3.89). 'זבנג וגמרנו' הוא חידוש של אפרים קישון, רבין העניק לו הקשר אקטואלי.

אני אנווט. הצהרתו של רבין עם היבחרו לראש הממשלה ב-1992, שכוונה בעיקר ליושב לידו, שמעון פרס ולעסקונת מפלגת העבודה. הנוסח המלא: "אני אנווט את המשא ומתן הקואליציוני, אני אקבע מי יהיו השרים".

אני, מספר אישי 30743. המילים הפותחות את נאומו של רבין בקונגרס האמריקני ביולי 1994, ומתייחס להסכם השלום עם ירדן. ובהמשך: "רב־אלוף במילואים, יצחק רבין, חייל בצבא ההגנה לישראל ובצבא השלום, אני ששלחתי גייסות אל האש וחיילים אל מותם, אומר לך, מלך ירדן, ואומר לכם ידידים אמריקנים: אנו יוצאים היום למלחמה שאין בה הרוגים ופצועים ולא דם ולא סבל, וזו המלחמה היחידה שתענוג להשתתף בה – המלחמה על השלום".

אריאל, עמנואל ושלומיאל. רבין מביע את יחסו להתנחלויות בעומק השטחים שהוקמו על ידי הליכוד. הזמן: יולי 1987.

אשרת תייר לגוש עציון. עוד ביטוי ליחסו המזלזל בהתנחלויות, ועוד בפני חברי בני עקיבא, ב-1974: "לא נורא אם ניסע באשרת תייר לכפר עציון". בהמשך חזר בו והגדיר את האמירה כפליטת פה.

בבכיינות לא בונים מנהיגות. רבין מגיב על תלונות של פרס נגדו בעקבות "התרגיל המסריח" (ע"ע) ב-1990.

בבל"ת. מילת ביטול אהובה על רבין במצבים שונים עד שזוהתה אתו. ראשי תיבות: בלבול ביצים ללא תכלית.

בלי בג"ץ ובלי בצלם. רבין אמר את הדברים כאשר תיאר את דרכו של ערפאת בעקבות הסכמי אוסלו: "הוא יעשה שם סדר בלי בג"ץ ובצלם". הביטוי שידר ביקורת מרומזת לכבלים המשפטיים המוטלים על מערכות הביטחון בישראל, ואומץ בהמשך במצבים שונים.

גועליציה. יחסו של רבין לסחר מכר הפוליטי כאשר הרכיב את ממשלת 1992: "בכל קואליציה יש גם קצת גועליציה". המשחק הלשוני הזה לא הומצא על ידו, והופיע בדברי פוליטיקאים כבר בשנות החמישים.

הצ'ופצ'יק של הפודל

די לדמעות ולדם. הקריאה הנוקבת של רבין על מדשאות הבית הלבן בעת חתימת הסכמי אוסלו. כוונה בנאום אל הפלסטינים.

האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. לא משפט רביני טיפוסי, אבל משקלו ההיסטורי עצום. הוא נאמר בעצרת בכיכר בנובמבר 1995, זמן קצר שלפני שנרצח, והמשפט זכה למימוש מצמרר.

המיצובישי של גולדפארב. לא רבין אמר אלא עזר ויצמן, אבל הוא שיקף את הביקורת על כך שהסכם היסטורי כמו הסכם אוסלו נופל על חודו של קול ובאמצעות מעבר חברי כנסת מצד לצד: "אם חבר כנסת אחד לא היה מקבל מיצובישי, ההסכם לא היה עובר".

הפוגלים. כינוי זלזול של ראש הממשלה הטרי יצחק רבין, אוקטובר 1992, לפקידי האוצר, על שם מנכ"לם, אהרן פוגל: "כל הפוגלים האלה מעולם לא הזיזו אצבע בעניינים כאלה".

הפודל של פרס. רבין על יוסי ביילין, נציגו ואיש סודו של פרס, בעקבות מגעים להקמת ממשלה ב-1988. הדימוי דבק בביילין, ויש לו היסטוריה. הוא שימש כבר בראשית המאה העשרים כביטוי זלזול בפרלמנט הבריטי.

הצ'ופצ'יק של יריחו. רבין מנמק את החזרת יריחו במסגרת "עזה ויריחו תחילה" לקראת הסכמי אוסלו, ומגדיר את יריחו בעקבות הגששים כעניין זניח.

יריחו

הצ'ופצ'יק של יריחו. צילום: Wikimedia Commons

התרגיל המבריק. כינוי ביקורתי-אירוני למהלך שנקט רבין כראש ממשלה לפיזור הממשלה ב-1976 על רקע משבר נחיתת המטוסים בשבת. בסופו של התרגיל הגיע המהפך שהוריד את המערך מהשלטון.

התרגיל המסריח. הגדרה בוטה של רבין למהלך של שמעון פרס, שניסה להפיל את ממשלת האחדות בראשות יצחק שמיר ב-1990.

חייל בצבא השלום. הגדרה עצמית של רבין בנאומו בקונגרס ב-1994 לקראת הסכם השלום עם ירדן.

חשבון הדולרים. עבירה על כללי פתיחת חשבונות ישראלים בחו"ל, נחשפה על ידי העיתונאי דן מרגלית, הביאה להתפטרותו של רבין באביב 1977, ובישרה את המהפך.

נפולת של פרופלורים

חתרן בלתי נלאה. רבין על פרס, בספרו "פנקס שרות" שיצא ב-1977. רבין לא העלה בדעתו שישוב לעבוד עם אותו חתרן, אבל הכינוי דבק בפרס כחלק מתדמיתו.

ידנו תושט תמיד לשלום. רבין בחיל האוויר, 1994. ויש המשך: "אך אצבעותיה יהיו תמיד על ההדק".

יצחק היקר. פרס מחניף לרבין שנוא נפשו בימי ממשלת 1992 העליזים.

לבנון תחילה. בלון ניסוי של רבין במסגרת המחשבות על הסכם השלום עם סוריה.

להדק, להדק. רבין מוזמן על ידי שרון במהלך מלחמת לבנון הראשונה לפאתי ביירות, ויועץ לו להדק את המצור על העיר.

להסתובב כמו פרופלור. רבין על תושבי רמת הגולן במסגרת הדיון על החזרת הרמה לסורים בהסכם שלום, יוני 1993:  "מתיישבי הגולן יכולים להסתובב כמו פרופלור". רבין התייחס למנוע הידני של מטוסי מלחמת העצמאות, ואולי לתחנות הרוח שהוצבו במקומות שונים ברמת הגולן.

לשבור להם את הידיים ואת הרגליים. רבין בראשית האינתיפאדה הראשונה ב-1987, על הפלסטינים המתקוממים. האמירה הבוטה רדפה אחריו זמן רב, והוא עצמו הכחיש שאמר את הדברים.

מוטב שהפלשתינאים לא ישרצו אצלנו. רבין מסביר ב-1993 מדוע כדאי להיפרד מהגדה והרצועה בדרכו הבוטה, וזוכה לגל של האשמות בגזענות.

נפולת של נמושות. רבין כראש ממשלה משלח חץ ביורדים מן הארץ בראיון טלוויזיה ב-1976. עוד יציאה ג'ינג'ית שגררה גלי ביקורת פומבית לצד אהדה שקטה.

שלום עושים עם אויבים. המשפט מיוחס לרבין בעקבות מכתבים שכתב לאזרחים ולתלמידי תיכון.

שמעון ידידי. רבין מחניף לפרס שנוא נפשו בימי ממשלת 1992 העליזים.

פרס ורבין

יצחק היקר, שמעון ידידי וחבר משותף מקבלים פרס נובל צילום: Google images, creative common

שעזה תטבע בים. ביטוי בוטה שהוצא מהקשרו. נאמר ב-1992 בירושלים. ההקשר המלא: "יתכן שהפתרון הטוב ביותר לעזה אילו היתה טובעת בים, אך משום שזה לא אפשרי צריך למצוא לזה פתרון".

כיצד מנטרלים

אלכס שפי שואל: נדמה לי שבגל הטרור הנוכחי הורחב השימוש במילה לנטרל. באינתיפאדות ובפיגועים קודמים היו אומרים "החבלנים נטרלו את מטען החבלה", בגל הטרור הנוכחי מרבים להשתמש בפועל נטרל לגופו של מחבל, ולא רק לגופו של מטען. למה הכוונה?

אכן, נטרול היא ההצלחה הלשונית ואולי הסמל הלשוני של אירועי הימים האלה. הפועל לנטרל משמש כמילת מטרייה לפגיעה במחבל באופן שאינו מאפשר לו להמשיך ולפגע. זה יכול להיעשות על ידי ירי או כמו במקרה של הנער בן ה-13 "נטרלו אותו במקלות"; והוא אינו מתייחס לשאלה אם המפגע נהרג, נפצע או סתם הפסיק בפעולתו. המקור הוא אכן מתחום פירוק פצצות ומטעני חבלה, אבל בלשון המשטרה האמריקנית הוא משמש כבר זמן רב במשמעות השבתת פעולת פושעים באמצעות פציעה או הרג. נראה שכיוון שהמשטרה היא שחקן מרכזי באירועים הנוכחחיים נקלט גם המונח הזה. במילון אוקספורד, מכל מקום, ניתנות כמה הגדרות ל-neutralize, והאחרונה בהן: לשון נקייה להרג. גם את מכבסת הלשון לא המצאנו.

מילון המצב המלא: ראו בטור מיוחד באתר שהופיע השבוע

מבריזים אצל דוסיאצקי

עדי מנוחין כותב: "הפועל 'להבריז' נולד בשנת 1982 בכיתה ט1 באורט חולון. בבוקרו של שני היה שיעור מכניקה, ובעיקבותיו שיעור אנגלית. בשיעור מכניקה בנינו פמוטים אשר דרשו הברזה (חריטת הברגה), פעולה אשר לא ניתן להפסיקה עד לסיומה. מדי פעם תלמיד נדרש להישאר עם דוסיצאקי, המורה למכניקה, בכדי לסיים את ההברזה, ולאחר או אף להפסיד את שיעור האנגלית. בתשובה להקראת הנוכחות בשיעור אנגלית ענינו את התשובה: ״מבריז אצל דוסיצאקי״ לגבי התלמיד החסר. ואולם אט אט כל תלמיד אשר נעדר, גם אם ביום אחר, בתשובה לקריאת הנוכחות ע״י המורה, ענתה הכיתה את התשובה ״מבריז אצל דוסיאצקי״, או בקיצור מבריז. זהו המקור לפועל להבריז".

תודה עדי. סיפור נהדר ובוודאי אמיתי, אבל זה אינו המקור, כמו גם האינסטלטור שלא הגיע לתקן את הברז. המקור הוא בפועל המרוקאי בְּרֶז לו: ברח ממנו.

עוד מעלילות סיוון

נדרתי לרדת מהשמות המוזרים שמעניקה סיוון, נערת הוויז, לרחובות ארצנו, אבל מסע בפקקים של תל אביב גרם לי לשבור את הנדר. נסיעה ממזרח למערב ברחוב יצחק שדה, וסיוון מודיעה: עוד 200 מטר, פנֵה ימינה לרחוב שוואנצינו. חתיכת שוואנץ, השונצינו הזה.

נקה את המרץ, לעזאזל

במי ריכטר כותבת: "מתרגמת מעברית לספרדית אשר מתגוררת בספרד ביקשה ממני סיוע בפיענוח הביטוי "נקה את המרץ", אשר מופיע על גבי חבילה של גרעינים ופיצוחים. מה מקור הביטוי ומה המשמעות?"

והרי התמונה, אבל התעלומה בעינה עומדת, גולשי האתר מזמנים להציע הצעות.

נקה את המרץ

דור הנינג'ה והמשכנתא

ברק מתייחס לביטוי "דור הנינג'ה" שהוא אחד הכינויים שניתנו לדור ה-Y. המונח ninja מקורו במשבר הלוואות הסאב-פריים בארה"ב. הוא נולד מן הביטוי ninja mortgage, ונועד להדגים את הקלות שבה ניתן היה להשיג משכנתאות בימי הבועה העליזים. אני מניח שמכיוון שיש חפיפה רבה בין לוקחי הלוואות נינג'ה לבני דור ה-Y וכך המונח דבק בהם".

לטעום מהשלום ולגעת במהות

קצרים חדשים ברדיו מהות החיים:

מה מספרת לנו השפה על חוש המישוש ועל הצורך לגעת בדברים

מה מספרת לנו השפה על חוש הטעם, ומדוע דווקא הוא נקשר לטעם החיים

איך נולד הקשר בין השלום הנצחי לברכת השלום היומיומית

מהי בעצם המשמעות של המילה המאיימת הזו, גיל

 איך נולדה המילה 'מהות' ומה היא מספרת לנו

שאלות שנשאלו ונענו השבוע: מה בין התנהלות להתנהגות ובין רוצח למרצח, מהיכן הגיעו אלינו המילים אוטוסטראדה וכריש, והביטויים 'כדרכו בקודש' ו'שווה לכל נפש', ומה זותי המוטציה הזותי 'זותי', ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות.

בפינה של פול אוגדן: איך מסתגלים דוברי הצ'ירוקי לעידן המודרני

חדש בבמת אורח: אהרן מוריאלי על שמות משפחה ישראליים שבהם מופיע שם אלוהים בשלל שפות

תגיות :
Government Press Office (GPO); Flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

אור לי
לכל ממשיכי דרכו ומורשתו של רבין. הנה כמה ציטוטים שלו ששכחתם... "גבולות מדינת ישראל במסגרת פתרון הקבע יהיו מעבר לקווים שהיו קיימים לפני מלחמת ששת הימים. לא נחזור לקווי 4 ביוני 1967." ~ מתוך נאומו בכנסת במועד אישרורו של הסכם הביניים בין ישראל לפלסטינים, 5 באוקטובר 1995 "ישות שהיא פחות ממדינה." ~ על הרשות הפלסטינית "מדינה פלסטינית בין ישראל לירדן תהיה סרטן בלב המזרח התיכון." ~ בראיון ל"ניוזוויק", 1975 "מדינה פלסטינית בגדה תהיה תחילת הסוף של ישראל." ~ 1974 "אם ניתן לערפאת מדינה משלו, הוא ייקח גם את המדינה שלנו איתו." ~ בראיון לנחום ברנע, ידיעות אחרונות, 1994 מרצחי השלום ואויביו." ~ על ארגוני הטרור הפלסטיני "מדינה פלסטינית בכל סוג שלה, זה אומר שמדינת ישראל תחיה יום יום עומדת על משמרה." ~ בראיון לשלום ירושלמי, מעריב, 1993 "ערפאת יעשה שם (ביהודה ושומרון) סדר, בלי בג"ץ ובצלם." ~ נאמר לתקשורת לאחר מפגש עם ערפאת בהסכמי אוסלו "אני רוצה לתת לאש"ף את האשראי המגיע לו ולומר שאין הם מסתירים את כוונתם האמיתית לחסל את ישראל." ~ ידיעות אחרונות, 27 ביוני 1980 "לשבור להם את הידיים והרגליים." ~ כשהורה כשר הביטחון שלא להשתמש בנשק חם לדיכוי האינתיפאדה, 1987 "אילו אמרו לנו שמחיר השלום הוא ויתור על ירושלים המאוחדת בריבונות ישראל, הייתי עונה הבה נוותר על השלום." ~ מתוך נאום בפני תלמידי תיכון,
26 בנובמבר 2015 הגב
שלומית לוטקר
הכיתוב "נקה את המרץ" על גבי שקית הגרעינים הוא תוצאה של טעות דפוס שנפלה במילה "מוץ" המקורית. יש אפשרות גרפית שהאות ו' והאות ר' הוחלפו זו בזו. פעולת ניקוי המוץ, כלומר הקליפות, מהגרעינים, נשמעת הגיונית מאוד. כלומר, במקור היה רשום "נקה את המוץ".
02 במרץ 2019 הגב

הוספת תגובה