תכלס כלום, שקופים

רוביק רוזנטל | 06 במרץ 2015

המילים המובילות של תשדירי התעמולה, איך מריעים בעמידה בעברית, מגילת אסתר: הסיפור האמיתי, ומקבץ פתגמי פורים בלשונות היהודים

יוצרי תשדירי התעמולה וסיסמאות הבחירות תרים אחרי מילות מפתח שסביבן נבנה קמפיין. בינתיים נראה שרק שלוש מילים יצרו נוכחות כלשהי.

תכל'ס. ישראל ביתנו מנכסת את אחת ממילות הסלנג המובילות של העשור, עדות לכך שלא תש כוחה של היידיש. ממפגשים שלי עם קהל נוכחתי שרבים סבורים שמדובר במילה ערבית. אז ממש לא. תכלס היא מילה טיפוסית לפליק-פלאק עברי-יידי. מקורה במילה המקראית 'תכלית', שפירושה קצה או גבול. בתלמוד התרחבה למשמעות 'מטרה', ובספרות ההשכלה והתחייה זכתה למשמעות 'הצד המעשי של העניין', וכך התנחלה ביידיש. כאן ספגה את ההברה האשכנזית, וחזרה לסלנג הישראלי, גם במסגרת המשפט התלת-לשוני "תכלס סבאבה כאילו?"

כלום. מילת הקמפיין הנגטיבי (תרגום: מערכת הבחירות השלילית) של המחנה הציוני. למי שעוד שואל: 'כלום' פירושה משהו, והיא זכתה למשמעות שלילית כיוון שהיא משמשת רק במשפטי שלילה. ולא, אין קשר לגרעין הזית. אגדה לשונית אורבאנית.

שקופים. מילת המחץ של אריה דרעי, הפונה אל כל מי שנדחק לתחתית הסולם החברתי. נקשרת גם לקמפיין העובדים השקופים של ההסתדרות, הלא הם עובדי הקבלן. המקור בספר מלכים, ושם מדובר בחלונות חדירים לאור. בהיפוך מוזר משמש שם התואר 'שקוף' ככינוי לאשכנזי, בעיקר בשפה הצבאית.

תשואות בעמידה, באנגלית

עפרה בצון שואלת: בעקבות הנאום המדובר של ביבי ובכלל, יש ביטוי עברי ל'סְטֶנְדִינג אוֹבֵישֶן'?

שאלה טובה, שעלתה בשנים האחרונות בעיקר בהקשר למשחק הכדורגל, שבו נוהגים להוציא שחקן מצטיין לקראת סוף המשחק כדי לאפשר לקהל להריע לו. השאלה עלתה לאחרונה על סדר היום של ועדת המילים לשימוש כללי באקדמיה ללשון, אך לא הגיעה להצעה מוסכמת. הצעתי שלי היתה 'זמן תשואות', באסוציאציה ל'זמן פציעות' מעולם הכדורגל. כנגד ההצעה נטען שאין בה ביטוי לכך שהמריעים נוהגים לקום ממקומותיהם, והחלופה המקבילה היא 'תשואות עמידה', מדויק אבל לא ממש מצלצל. נשארנו עם האנגלית.

מגילת אסתר, הסיפור האמיתי

ספרה החדש של הבלשנית ד"ר תמר עילם-גינדין עוקב אחרי גלגוליה של מגילת אסתר ומציע שפע של עובדות, תובנות וסימני שאלה על הסיפור. הספר נמצא לרכישה ברשת בקישור המצורף.  בין היתר הוא מצביע על קשר מפתיע בין שלוש דמויות:

מיהי ושתי? בפרסית עתיקה שמה 'הנחשקת'. ויש עוד מקור אפשרי לשם: והישתי, הטובה ביותר. גינדין תומכת בגירסה הזו, הנתמכת בטקסט המקראי, במשחק המילים של בעל המגילה: "ומלכותה יתן המלך לרעותה הטובה ממנה".  ושתי נקשרת במקור היהודי לדמויות רשע, כנכדתו של נבוכדנצר הרשע.

מגילת אסתר שער

מיהו ויזתא? שמו של צעיר בני המן, ויזתא, מזכיר את שמה של ושתי, ולא במקרה. הוא מורכב משתי מילים: vahya, 'טוב יותר'. 'הכי טוב בשפה הפרסית העתיקה הוא vahišta הטוב ביותר, מקבילה זכרית לשמה של ושתי. חלקו השני של השם, zata, פירושו 'הנולד', או הבן, ומכאן הסיומת זאדה, המוכרת בשמות יהודים יוצאי פרס.

מיהו המן? שמו של המן זוכה לפירושים רבים וכולם נאים: manah היא רוח, מחשבה ודעת, שממנה התגלגלה המילה האנגלית mind. המן הוא איפה או 'בעל אותה דעה', או 'בעל המחשבה הטובה', או 'הרוח הטובה'. גינדין תומכת באפשרות השנייה, על פי משחק המילים מן המגילה "ישוב מחשבתו הרעה אשר חשב על היהודים על ראשו". פרשנות אחרת, המקובלת פחות על גינדין, קושרת את המן לאל העילמי הראשי הוּמְבָּן.

וכך מתגודדות שלוש דמויות רשע, בעיניים יהודיות, תחת כל הטוב שבעולם, עוד רמז לכך שפורים הוא חוליה בשרשרת חגים שנפוצו באזורנו בעולם הקדום, חגי "נהפוך הוא", ביטוי שגם הוא הגיע אלינו מן המגילה.

בפסח היכו אותו, בפורים בכה

התרבות היהודית היא בין היתר תרבות של פתגמים עממיים, במגוון שפות יהודיות. מעטים מהם שרדו כתרגום לעברית. פתגמי חגים חוגגים גם הם, ומקומו של פורים לא נפקד.

אחרי פורים - משלוח מנות. לגלוג על מי שעושה דברים אחרי שפג תוקפם. במקור: דֶספּוּאֶס דֶה פּוּרִים פְּלָטִיקוֹס.  ובאותו הקשר: בפסח היכו אותו, בפורים בכה: פסח לו ח'ארבארון, פורים יוֹרוֹ.

ארוך כמו המגילה. המגילה שימשה מטאפורה לטקסט ארוך ומייגע, מאחר שבבית הכנסת נהוג לקרוא אותה מראשיתה ועד סופה. המקור ביידיש: "די גאנצע מגילה". המגילה זכתה להיכנס למילון האנגלי במשמעות טקסט ארוך, וגם בביטוי מתורגם מיידיש: the whole megillah.

בפורים אין סוגרים את הדלת. פתגם בלדינו המצביע על כך שבפורים נשברת השגרה, ומכאן שביום רגיל יש לסגור את הדלת. במקור: אֶן דִיָא דֶפּוּרִים נוֹ סֶה סֶירָה פּוּאֶרְטָה.

הצרות של פרעה והמזימות של המן. קללה של דוברי לדינו: לוֹס מאלֶס דֶי פָּארוֹ פֶּנְסָאדָאס דֶי אָמָאן.   

יהפוך מהמן למרדכי. נאמר בלדינו על מי שהפך את עורו: אַבּוּלְטָארְסִי דִי אָמָאן אָ מרדכי.

כספי איכה וכספי מי כמוך, אין ‏בהם ברכה. פתגם ביהודית מרוקנית המגנה את מי שעובד בתשעה באב ובפורים: פְלוּש אִיכָא אוּ פְלוּש מי כמוך מָא פִיהוּם בְּרָאכָא.‏‎‏ 'מי כמוך' הוא פיוט הנקרא ‏בשבת זכור שלפני פורים.

לא כל יום פורים. הפתגם הנפוץ ביותר שעבר גם לאוצר הביטויים העברי. הוא מופיע גם ביידיש: ניט אַלע טאָג איז פּורים, וגם בלדינו: קָאדָה דִיָא נוֹ אֶס פּוּרִים. ביהודית מרוקנית קיימת גירסה שונה מעט: לא כל יום חג‏‎‏, ובמקור: מָא שִי כְּלְל נְהָאר, עִיד.

הגדולה של המן, הנס של קורח

מתענית אסתר ועד פורים. פתגם ביידיש המקביל ל'בוקרה פיל-מישמיש' הערבי, כלומר, בזמן הקצר ביותר.

‏פורים אבי הכרסים ופסח אבי הכספים. פתגם יהודי-מרוקני המרמז על הנוהג לאכול הרבה בפורים, בעוד בפסח מבזבזים הרבה: פּוּרִים בּוּ לְ-כְּרוּס אוּ פִּיסָאח בּוּ לְ-פְלוּש. ‏‏‎

פורים אינו מועד, וצמרמורת אינה מחלה. פתגם בלדינו המקטין את ערכו של חג הפורים: נִי פּוּרִים מוֹעֵד, נִי פְרִיוֹס חָזִינוּרָה.

פורים הגיע, פסח בפתח. פתגם בלדינו מזכיר את סמיכות חגי האביב וראשית ההכנות לפסח: פורים לנו, פסח אֶין לה מאנו. בלדינו אומרים גם: פורים הוא חבר של פסח.

פניו אינן צוחקות אפילו בפורים. טיפוס דכאוני, גירסת הלדינו.  

שיהיה לך רעם בבטן, ותחשוב שזה רעשן של פורים. קללה ביידיש. במקור: ס'זאָל די דונערן אין בויך וועסטו מיינען אַז ס'איז אַ המן קלאַפּער.

שתגיע לגדולה של המן, ויקרה לך הנס של קורח. קללה ביידיש בסגנון הקללות המבשרות טוב בתחילתן, ומסתיימות בקובעת רעל: שיתלו אותך, והאדמה תבלע אותך.

כיסים או אוזניים?

שמואל כהן שואל: איך זה המאכל של פורים נקרא "אוזני המן", אבל בלועזית Hamantschen , שמובנו "כיסי המן"?

השם ביידיש נקבע בעקבות דמיון הצליל לגירסה הגרמנית Mohntasch, כיסני פרג. המילה 'אוזן' נקבעה עקב דמיון הכיסנים לאוזניים. בלשון חכמים מצוי קשר בין המן לאוזניים: "נכנס המן לבית גנזי המלך... אוזניו מקוטפות ועיניו חשוכות" (בראשית רבה לט).

עוד שאלות שנשאלו ונענו השבוע: האם נכון לומר 'שנית כל', איך אומרים בעברית matching, האם רחמים היא מילה ביחיד או ברבים, האם אפשר לטפס למטה ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות

אוזני המן

צילום: slgkgc; Flickr

העגור, הפרד ומינו של אלוהים

מאיר שלו כותב בעקבות 'תביא שוקולד, יה מניאק': "בעניין פראי השוקולד - איך שכחת את הכוס-רבאך? הוכחה שהקב"ה הוא נקבה". למי שזקוק לתרגום: רַבַּכְּ פירושו בערבית 'אלוהיך'.

מנחם טייטלבאום מתייחס לטור האורח של יוסף חרמוני על העגור המקראי והמודרני: "כדאי להזכיר שהזיהוי בין כרוכיה לעגור הוא עתיק. רש"י בפירושו לתלמוד (מסכת קידושין, מד א) כותב: 'כרוכיא - תרגום של עגור, גרוא"ה בלע"ז'". בני מאיר מוסיף: "אני חושב שהכותב לא התייחס נכון לפסוק ירמיהו. חסידה, תור, סיס ועגור מוזכרות כציפורים נודדות שיודעות את המועד הנכון להגיען לארץ, בניגוד לבני ישראל. ואכן, ציפורים אלה מגיעות גם היום לארץ במועדים מדויקים, פחות או יותר, כך שאין התייחסות בפסוק לגודלן אלא למנהגי הנדידה שלהן. אין להסיק מכך שהעגור היא ציפור קטנה, זה נשמע לא מבוסס. אי אפשר לדעת בוודאות למי קראו אבותינו 'עגור', כי היה נתק ארוך בין דוברי העברית לארץ ישראל".

יעוד גונן מתייחס לכינוי 'פטרוזיליה' שניתן במשפחתו של גדעון פלוסר לילדים מעורבבים בעקבות אריך קסטנר: "אמי ז"ל היתה נוקטת בכינוי 'פֶּרֶד' לילד כזה, מסיבות הרבה יותר ברורות, ובלי שום גזענות".

בפינה של פול אוגדן השבוע: הערפד שמדבר פרסית

חדש בבמת אורח: פרופ' רחל אליאור על אסתר, האשה הכותבת הראשונה

משפט השבוע

“המפלגה הכי גזענית בכנסת היא מרץ" (ג'ודי שלום ניר מוזס תוקפת, אבל נאלמת דום כשאבישי בן חיים שואל אותה על תקרת הזכוכית של בעלה במפלגתו, הליכוד)
תגיות :
ילום: Deutsch: Megillah (Esther-Rolle) aus der Sammlung Braginsky; Alfredovic; wikimedia commons תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

יוסף הלחמי
נכבדי, בעל הלשון, מתי חידש ביאליק את השם צלמונע כתרגום לסינמטוגרף הצרפתי(תרגום אחר ידוע שהתקבל הוא ראינוע של בן-יהודה)? בספרי "רוח רעננה" הבאתי את תרגומו של זאב ז'בוטינסקי למרובע ה-46 של עומר כייאם, ובו השתמש בצלמונע: מה אנו? צל-משחק הצלמונע / בידי כשף מניע: לבנה - / פנס קסמו, ליל נצח - בימתו / ומזימתו נסתרת וטמונה. בלא ספק הלך כאן ז'בוטינסקי בעקבות פיצג'רלד. התרגום התפרסם בשנת 1923 וכנראה נכתב ב-20 שנה קודם לכן (כך מצאתי בכתובים). האם הקדים ז'בוטינסקי את ביאליק או שבאמת היה ביאליק הראשון? אוסיף שכנעני מביא את המלה כנרדפת לראינוע וקולנוע, אבן שושן מביא צַלְמָנוֹעַ למצלמת סרטים או למקרנה, וכן אלקלעי: צַלְמָנוֹעַ (ומציין את ביאליק כמחדשו של צַלְמוּנָּע, שלא התקבל).
05 במרץ 2015 הגב
תמי ב.
שאלה: ומה בעניין כלום בראש שאלה שמשמעה "האם"? כלום יש בינה ובין כלום שלעיל קשר? תמי.
08 במרץ 2015 הגב
Ideias
This is for Elizabeth,I to had to go medical to get pregnant. IVF with ISCI to be exact. The mood swings and rages were a perfect warm-up for the absolute insanity of having twins at 40. I love them dearly, they are now 3. They make me laugh every day. If you want to chat about the fun of medical offline, you can email me. But it was a hormone preview of mommy copcpg/not-ioning with infancy
24 במרץ 2015 הגב
Ibra
Thanks for spending time on the computer (wtgniri) so others don't have to. http://vobqjkhua.com [url=http://crbucgjrei.com]crbucgjrei[/url] [link=http://oenayd.com]oenayd[/link]
25 במרץ 2015 הגב
Ibra
Thanks for spending time on the computer (wtgniri) so others don't have to. http://vobqjkhua.com [url=http://crbucgjrei.com]crbucgjrei[/url] [link=http://oenayd.com]oenayd[/link]
25 במרץ 2015 הגב
Ibra
Thanks for spending time on the computer (wtgniri) so others don't have to. http://vobqjkhua.com [url=http://crbucgjrei.com]crbucgjrei[/url] [link=http://oenayd.com]oenayd[/link]
25 במרץ 2015 הגב
Kosku
I am totally wowed and prerepad to take the next step now. http://szeoyt.com [url=http://ilizjeiuwyb.com]ilizjeiuwyb[/url] [link=http://bgjfderi.com]bgjfderi[/link]
27 במרץ 2015 הגב
Mark
QnH32x http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
30 בינואר 2016 הגב
Mark
pkvDTj http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
12 במאי 2016 הגב
JimmiXS
y8fDeD http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
10 באוגוסט 2016 הגב
matt
pF0aIB http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוגוסט 2016 הגב
Nathan
I really like swimming
31 באוגוסט 2016 הגב
Duane
I'd like to open a business account
31 באוגוסט 2016 הגב
Fausto
I sing in a choir
31 באוגוסט 2016 הגב
Renato
Where's the postbox?
31 באוגוסט 2016 הגב
Lauren
I do some voluntary work
31 באוגוסט 2016 הגב
Johnnie
I'm happy very good site
31 באוגוסט 2016 הגב
Rubin
I'm training to be an engineer
31 באוגוסט 2016 הגב
Greenwood
I'm unemployed
31 באוגוסט 2016 הגב
Francesco
I came here to study
31 באוגוסט 2016 הגב
Xavier
Where do you study?
31 באוגוסט 2016 הגב
Jada
What do you want to do when you've finished?
01 בספטמבר 2016 הגב
Alexa
Do you need a work permit?
01 בספטמבר 2016 הגב
Fidel
I've got a very weak signal
01 בספטמבר 2016 הגב
Ricky
I'll send you a text
01 בספטמבר 2016 הגב
Dominic
I'll send you a text
01 בספטמבר 2016 הגב
Wallace
Excellent work, Nice Design
01 בספטמבר 2016 הגב
Kyle
I'm a trainee
01 בספטמבר 2016 הגב
Cooler111
I do some voluntary work
01 בספטמבר 2016 הגב
Ahmad
I stay at home and look after the children
01 בספטמבר 2016 הגב
Bernardo
How many days will it take for the cheque to clear?
01 בספטמבר 2016 הגב
Lucius
Whereabouts are you from? https://gist.github.com/a7bb03a9e3e706037576a6bb1d661aaf gum discount levitra online paw shore The researchers said this could be due to the fact these fruits contain high levels of anthocyanins, which have been shown to enhance glucose uptake in mice. The same fruits contain naturally-occurring polyphenols which are known to have beneficial effects.
02 בספטמבר 2016 הגב
Sammie
I stay at home and look after the children https://gist.github.com/2510196d7ebedae9cd802c758c43dc93 maintained fork cheapest generic levitra forthwith Why is it, then, that annuities languish as a retirement product? Is there any way the nation's widely projected retirement shortfalls can be addressed without turning to this product or something similar to it?
02 בספטמבר 2016 הגב
Napoleon
Have you got any ? https://gist.github.com/a84d7c42d990787ab6993b317f25e76f hedge mournful levitra ordering madame If KPN's disposal of E-Plus is finalised, the new companywould hold a share of about 30 percent of Germany's mobileservice revenue and would be better armed to take on DeutscheTelekom and Vodafone, with 35 percent each.
02 בספטמבר 2016 הגב
Brayden
I'm on work experience https://gist.github.com/44292cfac3629e306461dc32c05de774 dawn crouched buy levitra ireland fill pulse SAO PAULO/RIO DE JANEIRO, July 10 (Reuters) - Brazil's EBXGroup successfully concluded on Wednesday a debt refinancingdeal with Abu Dhabi's sovereign wealth fund in a major steptoward shoring up billionaire Eike Batista's conglomerate, EBXsaid.
02 בספטמבר 2016 הגב
Virgilio
I'm sorry, he's https://gist.github.com/590a93723ab3df51b891ea24e97b74a9 hatch spicy levitra buy australia aid reflections "We've made the Chinese authorities, through the Ministry of Foreign Affairs, aware of the family's concerns on several occasions since the trial, most recently twice during July," said an embassy spokesman, who did not elaborate.
02 בספטמבר 2016 הגב
Andreas
Enter your PIN https://gist.github.com/15aa37e430ef13d65b0197f9c5bc3378 safely medium levitra online drugstore professor McGrady said the rules set a low bar for justification, requiring only "a rational relationship" between the policy and its objective, and the WTO did not expect explicit proof that plain packaging would improve public health, partly because the results would not be known for years.
02 בספטמבר 2016 הגב
Derek
The National Gallery https://gist.github.com/3183de28717281e5814980ba0b563c81 achieve placing levitra brand online educate As part of the consolidation plan, Beijing urges toaccelerate dismantling aging ships and wants shipbuilders tobuild high-end offshore engineering products, which it expectswill have higher demand in China's domestic market.
02 בספטמבר 2016 הגב
Norman
We'd like to offer you the job https://gist.github.com/1e1a56587ee33179595d9472fbc5f9ab drain cheap levitra india couple For example, difficulty in getting any new legislation through Congress has delayed the U.S. ratification of historic changes at the IMF that would give more power to emerging markets, hurting the United States' reputation for being open to reform at international financial institution.
02 בספטמבר 2016 הגב
Tyron
Why did you come to ? https://gist.github.com/4a46fd16fabbfacce7b83c843c00027c emphasize enormously levitra uk online orange I stopped short of discussing my savings (hint: it's less than $25,000) and instead wrote something generic about how I was a Washington, D.C.-based writer who wants to master the personal finance issues I'd always found intimidating.
02 בספטמבר 2016 הגב
Robby
I'm in my first year at university https://gist.github.com/15aa37e430ef13d65b0197f9c5bc3378 became levitra order uk beagle Avastin is approved to treat certain types of colon, lung,kidney and brain cancer. It was approved under the acceleratedprogram for breast cancer in 2008. Subsequent trials showed onlya small effect on tumor growth with no evidence that patientslived longer than those taking standard chemotherapy.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jerrod
I went to http://www.cfastresults.com/why-cfast/ string buy cymbalta no prescription cage Translation: the U.S. is not going it alone on Syria, even amid reports that Syrian despot Bashar Assad’s henchmen launched a chemical strike that may have killed up to 1,300 people in the Damascus suburbs.
10 באוקטובר 2016 הגב
Levi
Who would I report to? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ lawn buy cymbalta online cheap grandmother This code of silence is of a piece with the remarks by Watson’s fellow grandees in the game. Sir Nick Faldo, whom Watson partners in Thursday’s must-watch threeball alongside Fred Couples, has been sneeringly dismissive of a similar question, almost as if ‘women’ has become a taboo word in this postcode. “That’s for the club to decide,” he claims. Tiger Woods is similarly unhelpful: “I don’t make the policies”.
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
4Sk4Xy http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
zAAdp1 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
Barnypok
79iBre http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
chaba
XczmMo http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
matt
UOYRb4 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
OzdiFA http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
l93edV http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
7UwkZ6 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
gordon
UYG03L http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
mike11
yiqkcd https://www.genericpharmacydrug.com
18 באפריל 2018 הגב
Judi
ZK1UGw https://www.genericpharmacydrug.com
12 במאי 2018 הגב
dobsonz
RA1Vc5 http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
56cnCC http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Merziuz
xu05fz http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
RcsJRn https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
XUUQpY http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
93FqWk https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
aGhyCE https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
GcNDA7 https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
1WwA9l http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
Ul0vXo https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
472zn6 https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה