הבולשיט של רגב, מילון הפריימריס האמריקני והכדורגל כבית מקדש

רוביק רוזנטל | 11 במרץ 2016

ביבי ומירי עוברים לדבר בסלנג רב לשוני, מה עושים הבוחרים האמריקנים בקוקוסים, מה אמר מוטלה שפיגלר לבנו עמיחי, ומהן כופרה, קושחה ונוזקה

הפתגם הסיני העתיק של מירי רגב, 'קאט דה בולשיט', עשה כותרות כצפוי. בולשיט, באנגלית bullshit, משמש לעיתים במשמעות שטויות ודברי הבל, ולעיתים כדברי שקר מניפולטיביים המיוחסים בעיקר לפוליטיקאים. האמירה כבר זכתה לאיור עכשווי בבלוג של מישל קישקה kichka.com, המופיע גם בראש טור זה.

גללי סוס ולשלשת עופות

המילה בולשיט – bullshit –  פרצה לחיינו בראשית המאה העשרים, ועל פי הבלשן אריק פרטרידג' מקורה דווקא באוסטרליה. מילון אוקספורד קובע ש-bull כחלק מהמילה אינו בהכרח פר ומשמעותו דברי שטות. מילון וובסטר סבור שאכן מדובר בפר וההיגיון מוליך לשם, ומכאן שבולשיט הם גללים של פר. כסיוע לכך אפשר להביא את קרוביה הלשוניים של המילה: horseshit, גללי סוס במשמעות שטויות, ו-chickenshit, לשלשת עופות, במשמעות אדם קשקשן או פחדן, ביטוי שנאמר בחדרי חדרים בוושינגטון על ביבי נתניהו. cut the bullshit מזכיר ביטוי אנגלי דומה באותה משמעות: cut the crap. באנגלית to  bullshit משמש גם כפועל, bullshitter הוא מי שמתמחה בשקרים ותכמונים, ויש גם קיצור: bulsh. בארצות הברית הטובלת בתקינות הפוליטית המילה נכנסה למילון ההולך ומתרחב של מילים אסורות, וכך קיבלנו אותה בסרטון הבא, שבו מראיינת אופרה וינפרי את לינדה לוהן:

נתניהו תרם את חלקו בהתרסתו לחברי הכנסת הערבים שיצאו להגנת החיזבאללה "נפלתם על השכל?!" לביטוי גם גירסה נפוצה יותר, "נפלתם על הראש", ומקורו ביידיש: ער איז געפֿאַלן אויף דעם קאָפּ, שלקחה אותו כנראה מן הגרמנית: auf den Kopf gefallen sein.

מורה נבוכים לפריימריס האמריקניים

הפריימריס, הבחירות המקדימות למועמדים לנשיאות ארצות הברית מציפים את התקשורת המקומית, ואתם סדרת מונחים אמריקניים שלא כולם מוכרים לישראלים, ובוודאי דורשים הסבר. ולהלן מילון הפריימריס ה(כמעט) מלא, סייע בייעוץ והערות פרופ' אבי בן צבי. המונחים העבריים וההסברים על אחריות אתר הזירה הלשונית.

אסֵפות נבחרים. שיטה הקיימת במספר מדינות קטן ובה הבחירות למועמד לנשיאות מתקיימות באמצעות קבוצות דיון המתכנסות לאורך יום ההצבעה, ומנסות לשכנע אלה את אלה. הן קרויות קוקוסים, באנגלית: caucuses.  מקור המילה כנראה מאחת משפות האינדיאנים, שבה cau-cau-as פירושו יועץ. השיטה משקפת את דרך ההצבעה בימי המושבות, ומקובלת במדינות כמו אייווה, לואיזיאנה, מינסוטה ומיין.

המנצח לוקח הכל. שיטה הקיימת בחלק מהמדינות, שם מי שזוכה במירב הקולות במפלגתו מגיע עם תמיכת כל צירי הוועידה מן המדינה. אנגלית: winner takes all. ניצחון במדינה כזו משמעותי ביותר במניין הצירים הסופי. בשבוע הבא יבחרו בשיטה זו הרפובליקנים במדינות אוהיו ופלורידה.

הצבעה מוקדמת. מתייחסת לבחירות לנשיאות. מאפשרת להצביע בשבוע הקודם לבחירות או לשלוח הצבעה בדואר (לא מומלץ כשיטה ישראלית). חוסכת תורים ובלגנים. לכך רמז דונלד טראמפ כשהשביע את בוחריו להצביע עבורו "ב-12 (בנובמבר) או בכל תאריך מוקדם יותר".

הצהרת תמיכה. הודעה של כלי תקשורת מרכזי או אישים בכירים שהם תומכים באחד המועמדים, תחילה בתוך כל אחת מהמפלגות ואחר כך בבחירות לנשיאות. העיתון ניו יורק טיימס כבר הכריז על תמיכתו בהילרי קלינטון, שצברה הצהרות תמיכה רבות נוספות. באנגלית: endorsement.

ועידת מיקוח. ועידה של אחת המפלגות המתכנסת על פי מניין הצירים המוקדם ללא מועמד מנצח. במקרה זה מתקיימים סיבובי הצבעה רבים שעליהם משתלטים שתדלנים וקבלני קולות, הקרויים ברוקֶרים, מתווכים. ועידה כזו נקראת באנגלית brokered convention או בלשון פורמלית יותר contested convention.

חציית קווים. מצבים שונים לאורך התהליך שבהם נציג או בוחר משנה את הצבעתו למועמד מסוים או למפלגה מסוימת. אנגלית: cross-over voting.

פולשים ומדינות נדנדה

יום שבת הגדול. Super Saturday. שבת שבה מתקיימות הצבעות רפובליקניות בארבע מדינות והצבעות דמוקרטיות בשלוש מדינות. השנה הייתה זו השבת האחרונה, 5. במרץ.

יום שלישי הגדול. באנגלית: Super Tuesday. ביום הזה מתקיימות במקביל פריימריס בשתי המפלגות במדינות רבות והשפעתו על המשך המירוץ רבה. השנה הוא חל בחמישה בפברואר. הנוהג החל ב-1988 ב-12 ממדינות הדרום שרצו להגדיל את השפעתן על התוצאה הכללית, ועם הזמן הצטרפו אליהם מדינות נוספות. ב-2008 הגיע מספר המדינות המשתתפות ל-23, ויום זה זכה אז לכינוי 'סופר-דופר טיוסדיי'.   

מדינת נדנדה. מדינה שאיננה מזוהה עם רוב קבוע ונאמנות קבועה לאחת המפלגות, וקרויה באנגלית swing state. שם חלופי: מדינת הקול הצף. אוהיו, פלורידה, וירג'יניה ונוואדה מזוהות עם התופעה, ונחשבות על כן כמדינות שוברות שוויון בבחירות לנשיאות. המאפיין של מדינות אלה הוא גיוון באוכלוסייה, עירוב של מיעוטים אתניים ומעמדות סוציו-אקונומיים שונים.

פולשים. אסטרטגיה שבה מפלגה מנצלת את אופציית הפריימריס הפתוחים כדי להחדיר מצביעים למפלגה היריבה, שיתמכו במועמד חלש דווקא, מעין סוס טרויאני. אנגלית: raiders. יש טענה שכך היה בבחירות 1972, שם נשלחו מועמדים רפובליקניים לתמוך במועמדות הדמוקרט ג'ורג' מקגוורן, שנחשב מועמד חלש ולכן רצוי לרפובליקנים. 

פריימריס יחסיים. בחירות מקדימות שבעקבותיהן מייצגים הצירים לוועידה את מספר הצירים היחסי שקיבל כל מועמד, בניגוד ל'המנצח לוקח הכל'. אנגלית:  proportional primaries.

פריימריס סגורים. בחירות מקדימות שבהן המצביעים חייבים להיות חברים במפלגה שבמסגרתה הן נערכות.

פריימריס פתוחים. בחירות מקדימות שבהן יכול כל אזרח להצביע בלי קשר להשתייכותו המפלגתית, וראו 'פולשים'.

צירי על. צירים לוועידה הבוחרת הממונים מתוקף תפקידם. בין הרפובליקנים משקלם הוא 7% אך  הם חייבים להצביע על פי התוצאות במדינתם. אצל הדמוקרטים משקלם 15% , והם יכולים להצביע בוועידת המפלגה על פי צו מצפונם, ולכן חשיבותם רבה. אנגלית: Superdelegates.

צירים מחויבים. מונח המתייחס לבחירות לנשיאות. צירים שעל פי חוקי מדינתם חייבים להצביע באירוע הבחירה הרשמי של הנשיא על פי התוצאות במדינתם, בלי קשר להשקפתם או מצפונם. אנגלית: pledged delegates.

כדורגל זה לא קתרזיס, זה אורגזמה

במסגרת אירועי לשון ראשון 9 התקיים אירוע רב משתתפים על שפת הכדורגל, שבו ניתנו גם תעודות הוקרה לנחמיה בן אברהם ז"ל וליהודה גבאי, ממייסדי העיתון "חדשות הספורט". את האירועים הנחו השחקנים נתן דטנר ואודיה קורן. האירוע שודר בשידור חי בגלי צה"ל, ולהלן מעט מצימוקי האירוע, ותודה לרותם בן חמו, מנהל ארכיון גלי צה"ל, על עזרתו.

כשנשאל השדרן-פרשן אבי מלר מדוע הוא מעלה את עוצמת הקול בשידוריו הסביר שהוא היה מעדיף את הסגנון האנגלי, אך בכל פעם שהוא מרים את הקול צועק לו העורך באוזניות: "מלר, נרדמת?!"

עמיחי שפיגלר, בנו של שחקן העבר האגדי עבר לתחום השידורים לאחר שניסה את מזלו ככדורגלן, אבל הבחין שאביו אינו טורח לשפר את המסירות שלו אלא לתקן את העברית שלו.

שדרן הליגות הנמוכות רז זהבי מספר על המאמן אורי ויינברג מאור עקיבא, שהורה לאחד משחקניו לשמור על קור רוח. השחקן הסתובב וענה: "סָגוּר, איזה מספר הוא?"

זוהייר בהלול טען שהכדורגל הוא הדת המודרנית ומגרש הכדורגל הוא בית מקדש. זוהייר הסביר שמילון הכדורגל מחבר את התנ"ך והמוזיקה והארוטיקה. משחק מבולגן הוא "תוהו ובוהו" והבקעת שער היא "קריעת ים סוף". השחקן המנהל את המשחק הוא "מאסטרו". להגדרה של הבקעת שער כקתרזיס תיקן זוהייר: "זה לא קתרזיס, זה אורגזמה".

הילד רוני סומק מבקר את סטלמך

בעלה של אודיה קורן הקפיד לקחת את בתם למשחקי כדורגל. יום אחד חזרה הביתה ושאלה מה זה 'שרמוטה', והאם מדובר בחיה גדולה "כי ככה קראו לאמא של השופט". בהזדמנות אחרת הלכה למשחק ונקלעה בין אוהדי הפועל חיפה להפועל רעננה. אוהדי רעננה השמיעו גידופים וקללות עד שקם אוהד הפועל חיפה וצעק לעבר אחד האוהדים: "פרחח!" באצטדיון הושלך הס, איש לא הבין את המילה.

בוז'י הרצוג שהעניק אות הוקרה לבן משפחתו של נחמיה בן אברהם ציטט את הפסוק מתהילים "וירם קרן לעמו" והוסיף "אני מקווה שעמו גם יבקיע". המשורר גלעד מאירי מוסיף פסוק משלו מתהילים: "גול על אדוני דרכך".

מודי בראון מסביר מה זה נבדל: מדובר בקונפליקט פנימי. הבלם רוצה לרוץ לפני החלוץ, אבל מכריח את עצמו לזוז אחורה. החלוץ רוצה לרוץ לפני הבלם, אבל מכריח את עצמו להיות אחריו. הקונפליקט הזה הוא היום תמצית המשחק.

יהודה גבאי סיפר: כשהחלטתי להמציא בשנות החמישים את המילה 'תיקול' היא נתקלה בהתנגדות האקדמיה. ההתנגדות דווקא סייעה לה, והיא גם הפכה לפועל בעברית: לתקל.

רוני סומק מספר: בגיל שבע אמרתי לאמא שלי, בואי ניסע לבית חולים ביילינסון כי שמעתי שנחום סטלמך עובד שם בקבלה. אמי הלבישה אותי, עמדנו בתור של המשתחררים והגענו לסטלמך, ואני מגיש לו במקום טופס שחרור מחברת חתימות.

על פי נתן דטנר, הזהות הקבוצתית מתבטאת קודם כל, ולפעמים באופן בלעדי בצבע החולצה. ואכן, גם זהות הקבוצות היא זהות צבעונית: הצהובים (מכבי תל אביב), האדומים (הפועל תל אביב), הירוקים (מכבי חיפה) ואחרים. האירוע נחתם בשירו של עלי מוהר "אמרו לו", המדבר על החולצה האדומה, בביצועו של אסי ישראלוף. והנה המקור, בפי אריק איינשטיין.

כופרה וחיות אחרות

השבוע נחשפנו לתופעת ההאקרים (פצחנים בעברית צחה) החודרים למחשבים, משתקים אותם וגובים כופר במטבעות ביטקוין כדי להחזיר לקורבן את המידע שאבד. תופעה זו קרויה 'כופרה', והמונח אושר לא מכבר בוועדת המונחים של האקדמיה. המשקל המדובר, משקל קוטלה (ובניקוד קָטְלָה) אהוב מאוד על המחדשים בעיקר בתחום המחשבים, ויש כבר חבורה מכובדת.

גונבה. תוכנה פרוצה ובלתי חוקית, תוכנה גנובה. גם: תוכנה פיראטית.

חומרה. שם כולל לגוף המחשב, בעיקר לרכיביו האלקטרוניים.

כופרה. שיבוש פעילותו של מחשב, שנועד להשיג מבעלי המחשב דמי כופר.

כושלה. בעגת חיל המודיעין: אתגר גדול שנכשל. נקשר לשימוש המובהק בחיל זה במחשבים.

נוזקה. תוכנה שנשתלה במחשבים שונים כדי לגרום לשיבושים בהפעלתם. אנגלית: malware. נקראת גם 'זְדוֹנָה'.

נוצחה. בעגת חיל המודיעין: אתגר שהוגשם בהצלחה, בדרך כלל לאחר מאמצים רבים. נקשר לשימוש המובהק בחיל זה במחשבים.

נוצלה. תוכנה או מערכת שנועדו לניצול לרעה של שגיאה מסוימת או פרצת אבטחה במערכות מחשבים או ברשתות תקשורת. אנגלית: exploit.

קושחה. תוכנה קבועה שנועדה לקריאה בלבד ואינה ניתנת לשינוי על ידי המשתמש. אנגלית: firmware.

רוגלה. תוכנה הבנויה על השתלת רכיבים במחשבים שונים המאפשרת לעקוב אחריהם ולאסוף פרטים על בעליהם.

תוכנה. מילה גנרית למגוון הרחב של תוכניות המחשב. מוגדרת כמאגר מידע המצוי על תקליטור או ברשת האינטרנט, ומכיל הוראות הניתנות לפירוש ולביצוע על ידי מחשב.

גלגוליו של משחק הקלאס

השאלה בדבר מקורו של שם המשחק 'קלאס' הביאה תגובות מבהירות. אלון ריבק כותב: "ברוסית המשחק נקרא קלאסיקי (классики - כיתות קטנות), בפולנית קלאסי (klasy - כיתות), בסרבו-קרואטית שקוליצה (školica – בית ספר קטן). מן הסתם המקור נובע משרטוט משבצות המשחק, כמו בית ספר המחולק לכיתות  קטנות, כפי שגם מראה התמונה למטה. אלכס שפי מוסיף כי המילה 'קלאס' באה  מלטינית, classis שפירושה משבצת. שפי מסביר כי באנגלית המשחק נקרא hopscotch, ובימים עברו בין ילדי ישראל 'אָרֶץ'.

קלאס

שאלות שנשאלו ונענו השבוע: למה אומרים מרפקים ולא מרפקיים, מיהו מוישה כפוירה, מהיכן צצה הדרגה המשטרתית שוראי ועוד ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות

חדש בבלוג רב מילים: הרע במיעוטו יושב על האולימפוס

חדש בבמת אורח: פרופ' צביה ולדן על בוריינות ויצירתיות

בפינה של פול אוגדן: תרגום חדש ועכשווי של התנ"ך לאנגלית 

תגיות :
מישל קישקה, kichka.com תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

עמליה חקל
יצא לי לצפות, וממש לראות את הפתגם הבודהיסטי העתיק פורץ ממעין-הקודש של רגב. שיחתכו מאיתנו את הערלה-סרח-עֹדף הזאת!
10 במרץ 2016 הגב
אהרון בלום
בילדותי לפני המון זמן (נולדתי ב-1931) חיה במושבתי ראש פינה אשה מוזרה , לבושת קרעים,מאוד לא נקייה,קראנו לה "שיפרע (כנראה שפרה ) דה מעשיגענע (המשוגעת ), ההורים ספרו לנו ששפרה היית מורה וריבון עולם שיבש את דעתה ואל לנו לקרוא לה "מעשיגענע", ואי לכן החלפנו את שמה ל"שיפרע זאי געזונט" כי בכל פעם שנפגשה עם מישהו היא הקדימה ואמרה "זאי געזונט " (באידיש ,תהיה בריא ),לימים החליפה שיפרע את ברככתה ובירכה כל עובר ושב בערבית "יענתיק אל עפייה" (ייתן לך כוח ) ושוב החלפנו את שמה ל"שיפרע יענתיק אל עפייה ",למה כל ההקדמה הזאת ? כי אם שיפרע היית חיה עד היום היינו בודאי קוראים לה " שיפרע cut the bullshit" ,אולי לחלופין נקרא לגברת רגב "רגב דה מעשיגענע " או "רגב cut the bullshit" ?.....
10 במרץ 2016 הגב
אהרון בלום
כאשר "התעמקתי " בביטוי cut the bullshit ופרקתי אותו לגורמים (בהסתמך על מילון אנגלי עברי ) קבלתי תוצאות :cut בתרגום חופשי "חתוך" bullshit בתרגום חופשי "צואת פרים או שוורים " ,מיד עלה בדעתי שהפתגם הנ'ל הולך ומסבך את המצב בממשלתנו ,מלחמה ראש בראש בין שרת התרבות לשר הבטחון,שהרי מר יעלון מבין והרבה יותר ומוסמך בעניין "צואת פרים " מכיון שהיה רפתן בקיבוצו ,בוודאי לא פעם צרח על פר זה או אחר שלא הפסיק ללשלש "cut the bullshit ", ולפתע גברת רגב מעיזה ומשתמשת במילים שהוא בקי בהן ובלי למצמץ שומטת מרגליו את השטיח.... זה עתה גערה בי רעיתי ואמרה "תפסיק עם השטויות cut the bullshit ", אי-לכן אני נפרד בשלום וכל האיחולים. אהרון בלום ,ראש פינה.
20 במרץ 2016
אמיר בר-אילן
שלום: קרוב משפחה של horseshit, גללי סוס במשמעות שטויות ולדעתי היה קיים עוד לפני ה" PC" הוא ה HORSE FEATHERS......
20 במרץ 2016 הגב
Barnypok
Qnhquq http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
04 בינואר 2017 הגב
chaba
1mlckp http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
matt
ooLLaN http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
gordon
JA9fBA http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
dobsonz
OyoZYU http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
gL4cw5 http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Hailey
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Nestor
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Donte
Could you give me some smaller notes?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jefferson
How many weeks' holiday a year are there?
06 בנובמבר 2020 הגב
Crazyfrog
Lost credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Merlin
How much does the job pay?
06 בנובמבר 2020 הגב
Faith
Can I take your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sterling
What qualifications have you got?
06 בנובמבר 2020 הגב
Walton
A pension scheme
06 בנובמבר 2020 הגב
Guillermo
What's the current interest rate for personal loans?
06 בנובמבר 2020 הגב
Davis
What company are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Milton
I saw your advert in the paper
06 בנובמבר 2020 הגב
Ricky
Did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Porfirio
What company are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jacinto
I'm doing an internship
06 בנובמבר 2020 הגב
Claudio
In a meeting
06 בנובמבר 2020 הגב
Filiberto
My battery's about to run out
06 בנובמבר 2020 הגב
Sebastian
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Lily
I'd like to order some foreign currency
06 בנובמבר 2020 הגב
Natalie
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Deadman
Could I ask who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Florentino
Not in at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Danny
What line of work are you in?
06 בנובמבר 2020 הגב
Michale
Do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Thurman
How much notice do you have to give?
06 בנובמבר 2020 הגב
Casey
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Devon
I wanted to live abroad
06 בנובמבר 2020 הגב
Forrest
The United States
06 בנובמבר 2020 הגב
Broderick
Have you read any good books lately?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cortez
Do you have any exams coming up?
06 בנובמבר 2020 הגב
Hailey
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Chadwick
I'll put him on
06 בנובמבר 2020 הגב
Garth
Can you put it on the scales, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Deangelo
I'll put him on
06 בנובמבר 2020 הגב
Moises
I work for a publishers
06 בנובמבר 2020 הגב
Hailey
Which team do you support?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cooper
I've been made redundant
06 בנובמבר 2020 הגב
Rikky
Sorry, you must have the wrong number
06 בנובמבר 2020 הגב
Teddy
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Julius
Have you got any experience?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lazaro
Do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Edmundo
Where did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Stuart
I came here to work
06 בנובמבר 2020 הגב
Carlton
I'm retired
06 בנובמבר 2020 הגב
Sydney
I've been cut off
06 בנובמבר 2020 הגב
Edward
I'm from England
06 בנובמבר 2020 הגב
Infest
Have you got any ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Carey
It's OK
06 בנובמבר 2020 הגב
David
I wanted to live abroad
06 בנובמבר 2020 הגב
Michelle
Insufficient funds
06 בנובמבר 2020 הגב
Denver
Best Site Good Work
06 בנובמבר 2020 הגב
Markus
How many would you like?
06 בנובמבר 2020 הגב
Maynard
I need to charge up my phone
06 בנובמבר 2020 הגב
Vicente
We used to work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Roscoe
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Bruno
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Philip
Do you play any instruments?
06 בנובמבר 2020 הגב
Micheal
We're at university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Tobias
On another call
06 בנובמבר 2020 הגב
Chung
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Ella
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Waldo
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Joesph
Can you hear me OK?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tommie
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Ambrose
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Nogood87
How many are there in a book?
06 בנובמבר 2020 הגב
Branden
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Michelle
I don't like pubs
06 בנובמבר 2020 הגב
Adalberto
How do I get an outside line?
06 בנובמבר 2020 הגב
Isabel
Have you got a current driving licence?
06 בנובמבר 2020 הגב
Orville
How do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jamie
How long have you lived here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Darin
I'd like to speak to someone about a mortgage
06 בנובמבר 2020 הגב
Merrill
International directory enquiries
06 בנובמבר 2020 הגב
Derrick
I quite like cooking
06 בנובמבר 2020 הגב
Robby
I'm a trainee
06 בנובמבר 2020 הגב
Deangelo
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Marion
I'm unemployed
06 בנובמבר 2020 הגב
Deangelo
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Steve
An estate agents
06 בנובמבר 2020 הגב
Vaughn
I was made redundant two months ago
06 בנובמבר 2020 הגב
Horace
What company are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Louie
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Sonny
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Vaughn
I went to
06 בנובמבר 2020 הגב
Duane
How many weeks' holiday a year are there?
06 בנובמבר 2020 הגב
Maximo
I'm afraid that number's ex-directory
06 בנובמבר 2020 הגב
Donnie
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Patrick
Is it convenient to talk at the moment?
06 בנובמבר 2020 הגב
Ethan
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Archie
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Cliff
I'd like to send this to
06 בנובמבר 2020 הגב
Percy
It's funny goodluck
06 בנובמבר 2020 הגב
Robby
I'm from England
06 בנובמבר 2020 הגב
Lemuel
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Whitney
This site is crazy :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Dirtbill
I work for a publishers
06 בנובמבר 2020 הגב
Leigh
I have my own business
06 בנובמבר 2020 הגב
Frank
Where's the postbox?
06 בנובמבר 2020 הגב
Buddy
A company car
06 בנובמבר 2020 הגב
Randell
Where's the postbox?
06 בנובמבר 2020 הגב
Claud
Yes, I love it!
06 בנובמבר 2020 הגב
Faith
Could I make an appointment to see ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emmett
I'm on holiday
06 בנובמבר 2020 הגב
Miguel
In tens, please (ten pound notes)
06 בנובמבר 2020 הגב
Clayton
Will I get paid for overtime?
06 בנובמבר 2020 הגב
Fermin
Where's the postbox?
06 בנובמבר 2020 הגב
Justin
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Alberto
How do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sierra
When do you want me to start?
06 בנובמבר 2020 הגב
Harley
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Wallace
There's a three month trial period
06 בנובמבר 2020 הגב
Sonny
Insert your card
06 בנובמבר 2020 הגב
Royce
I love the theatre
06 בנובמבר 2020 הגב
Augustus
What do you do for a living?
06 בנובמבר 2020 הגב
Khloe
What's the interest rate on this account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Nestor
When do you want me to start?
06 בנובמבר 2020 הגב
Boyce
Your cash is being counted
06 בנובמבר 2020 הגב
Ernie
I live here
06 בנובמבר 2020 הגב
Berry
Could I make an appointment to see ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jasper
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marion
Looking for a job
06 בנובמבר 2020 הגב
Alexandra
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Luigi
Lost credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Alvaro
Will I get paid for overtime?
06 בנובמבר 2020 הגב
Darryl
I'm at Liverpool University
06 בנובמבר 2020 הגב
Willis
Excellent work, Nice Design
06 בנובמבר 2020 הגב
Vaughn
Can I take your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Elbert
I was made redundant two months ago
06 בנובמבר 2020 הגב
George
I'll put her on
06 בנובמבר 2020 הגב
Anibal
this is be cool 8)
06 בנובמבר 2020 הגב
Lonnie
Could I ask who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Ian
I don't like pubs
06 בנובמבר 2020 הגב
Darrin
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Leroy
Will I have to work on Saturdays?
06 בנובמבר 2020 הגב
Shaun
On another call
06 בנובמבר 2020 הגב
Nevaeh
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jermaine
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Stacy
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Porter
What's your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Willard
Hold the line, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Richie
Have you seen any good films recently?
06 בנובמבר 2020 הגב
Antonia
I can't get a signal
06 בנובמבר 2020 הגב
Fabian
I have my own business
06 בנובמבר 2020 הגב
Korey
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Louie
Could I have a statement, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Zoey
It's a bad line
06 בנובמבר 2020 הגב
Reuben
Languages
06 בנובמבר 2020 הגב
Emery
Please call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Hollis
What sort of music do you like?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kimberly
Could I have a statement, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Darius
I've just started at
06 בנובמבר 2020 הגב
Brock
I need to charge up my phone
06 בנובמבר 2020 הגב
Thurman
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Heyjew
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Lonnie
What sort of music do you listen to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Odell
A packet of envelopes
06 בנובמבר 2020 הגב
Maxwell
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dorsey
Could I borrow your phone, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Harold
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Elwood
This is your employment contract
06 בנובמבר 2020 הגב
Markus
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Rickie
I enjoy travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Derick
Will I have to work on Saturdays?
06 בנובמבר 2020 הגב
Felton
Just over two years
06 בנובמבר 2020 הגב
Vincenzo
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Wiley
I'd like to pay this cheque in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Roman
Will I have to work shifts?
06 בנובמבר 2020 הגב
Donald
Good crew it's cool :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Normand
I'm not sure
06 בנובמבר 2020 הגב
Fredrick
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Basil
The National Gallery
06 בנובמבר 2020 הגב
Bailey
Do you know what extension he's on?
06 בנובמבר 2020 הגב
Osvaldo
Could you tell me my balance, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Gaylord
A law firm
06 בנובמבר 2020 הגב
Freeman
Could you give me some smaller notes?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariah
We need someone with experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Everett
Can you hear me OK?
06 בנובמבר 2020 הגב
Willy
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Stanton
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Arron
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Ivory
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Bruce
I sing in a choir
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilber
I enjoy travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Tracey
International directory enquiries
06 בנובמבר 2020 הגב
Wendell
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Katelyn
How do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lavern
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Micah
Remove card
06 בנובמבר 2020 הגב
Colby
Where's the postbox?
06 בנובמבר 2020 הגב
Eugenio
A few months
06 בנובמבר 2020 הגב
Gabriella
What qualifications have you got?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lenard
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Glenn
There's a three month trial period
06 בנובמבר 2020 הגב
Irving
I'd like to pay this cheque in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Layla
I'm interested in this position
06 בנובמבר 2020 הגב
Darwin
Who do you work for?
06 בנובמבר 2020 הגב
Arlen
I want to report a
06 בנובמבר 2020 הגב
Diva
I'd like to send this letter by
06 בנובמבר 2020 הגב
Rolland
Which team do you support?
06 בנובמבר 2020 הגב
Valentin
We'll need to take up references
06 בנובמבר 2020 הגב
Merle
An envelope
06 בנובמבר 2020 הגב
Parker
Stolen credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Dwayne
Who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Curt
A pension scheme
06 בנובמבר 2020 הגב
Riley
Stolen credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Scott
We'd like to offer you the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Eric
Could you tell me the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Olivia
Which team do you support?
06 בנובמבר 2020 הגב
Robbie
perfect design thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Keven
Yes, I love it!
06 בנובמבר 2020 הגב
Colby
An estate agents
06 בנובמבר 2020 הגב
Josef
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Gabriel
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Ethan
The National Gallery
06 בנובמבר 2020 הגב
Thaddeus
A few months
06 בנובמבר 2020 הגב
Cooper
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Elwood
We work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Antony
Other amount
06 בנובמבר 2020 הגב
Leandro
Very funny pictures
06 בנובמבר 2020 הגב
Timothy
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Samuel
I'd like to speak to someone about a mortgage
06 בנובמבר 2020 הגב
Duncan
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Lavern
Would you like a receipt?
06 בנובמבר 2020 הגב
Teddy
Some First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Sarah
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Rudolf
How many are there in a book?
06 בנובמבר 2020 הגב
Stanley
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Francis
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lonnie
Do you have any exams coming up?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jordan
A First Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Thaddeus
How much does the job pay?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerold
Would you like to leave a message?
06 בנובמבר 2020 הגב
Blake
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Genaro
A law firm
06 בנובמבר 2020 הגב
Cooper
Get a job
06 בנובמבר 2020 הגב
Samantha
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emery
How do you spell that?
06 בנובמבר 2020 הגב
Manual
How long are you planning to stay here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Clement
Withdraw cash
06 בנובמבר 2020 הגב
Irea
I'm not interested in football
06 בנובמבר 2020 הגב
Albert
Some First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Freelife
How much notice do you have to give?
06 בנובמבר 2020 הגב
Irvin
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Kieth
We went to university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Hipolito
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Dogkill
I hate shopping
06 בנובמבר 2020 הגב
Lonny
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mya
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Makayla
I'm not sure
06 בנובמבר 2020 הגב
Sierra
Where do you live?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jamey
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Jaime
I'll put her on
06 בנובמבר 2020 הגב
Gerald
Sorry, I'm busy at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Leland
Where's the postbox?
06 בנובמבר 2020 הגב
Merrill
Do you play any instruments?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cyrus
What part of do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Fermin
Where did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Douglass
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Florencio
Where do you live?
06 בנובמבר 2020 הגב
Noble
Another year
06 בנובמבר 2020 הגב
Connor
A staff restaurant
06 בנובמבר 2020 הגב
Octavio
It's a bad line
06 בנובמבר 2020 הגב
Marvin
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonardo
What do you study?
07 בנובמבר 2020 הגב
Wilber
I'm on a course at the moment
07 בנובמבר 2020 הגב
Irvin
I work here
07 בנובמבר 2020 הגב
dobson
Up94mV https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
Fd4v77 http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
MpRvYL https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
41NZtw https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
LkQgpq https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
DcoWJ2 http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
iWixxe https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
GEFXQc https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה