עלילות הפופיק, הציפור של דנה והשיטה של קובי

רוביק רוזנטל | 12 בפברואר 2016

הטבור האנושי הוא איבר חסר תפקיד אך רב כינויים, מה זה "ציפור בציפור נפגשת" והיכן צץ הביטוי "מגניב את השועלים" * טורי הזירה הלשונית, המיטב

על פי מחקר עיתונאי חצי מדעי שפורסם לאחרונה, אחת מכל ארבע נשים בישראל הולכת בקיץ עם הפופיק בחוץ. ‘פופיק’ מוליך גם במצעד השמות בהם נקרא הלא-איבר הזה, לא פחות מארבעה. השם המוזר ביותר שהוצמד לו הוא ‘קורקבן’. קורקבן היא מלה תלמודית שמוצאה בארמית ומקורה אכדי, quqqubanu. בלשונות השמיות כמו בתלמוד קשור הקורקבן בעיקר למערכת העיכול של העופות, לפעמים כמלה נרדפת לזפק, איבר עיכול באזור הוושט,  לפעמים כשם לקיבת העוף. בתלמוד הקורקבן הוא גם קיבת האדם.

האטימולוגים מעריכים שקורקבן הוא מעין-הכפלה של המלה ‘קיבה’, כשהרי"ש נדחפת, כדרכה לעתים (כמו בפועל ‘לכרסם’).  בעברית החדשה ‘קורקבן’ הוא שם לקיבת העוף, בעיקר כשהיא מיועדת למאכל אדם. הקשר בין הקורקבן והטבור נעשה כבר ביידיש, שם נקראים שניהם פופיק. פתגם יידישאי אומר: "לפי הפופיק יודעים כמה גדול התרנגול הודו", ומאכל  קורקבני עוף מבושלים  נקרא גם ‘פופיקים’, או בלשון אבותינו, ‘פופיקלך’.

אגן של מים צלולים

שתי מלים מקראיות הוצמדו לפופיק. האחת מופיעה בכמה צורות: שור או שורר (בש' ימנית), כמו בפסוק האלמותי בשיר השירים: "שררך אגן הסהר, בל יחסר המזג". ועל כך אמר רש’י: "שררך אגן הסהר: טיבורך אגן של מים צלולים שרוחצין בהן, והוא עשוי מאבני שיש, ובלשון ערבי קרוי סהר. על שם שהטבור כמו נקב עגול, מושלו כאגן עגול". ‘שורר’ נעלמה, ‘טבור’ נשארה.

‘טבור’ הוא גם דימוי למקום בולט המהווה מרכז. בדרך כלל מילה מהתחום הפיזי זוכה בשלב מאוחר יותר לדימוי מופשט, אבל במקרא הטבור מופיע רק פעמיים, במשמעות הסמלית, כ"טבור הארץ", ורד’ק מפרש: "כמו שהטבור באדם הוא מיצוע הגוף, כן יקרא מיצוע הארץ והמקום הגבוה שבה טבור". האטימולוג קליין, שלא מצא מקור קדום ל’טבור’, סבור שהוא מקום בולט מרכזי כלשהו, שמאוחר יותר הוצמד גם לארץ וגם לגוף. בעברית החדשה  התפשט הטבור לעניינים חברתיים ונפשיים, במשמעות של מרכז הפעילות או העניין.

רועד לו הפופיק

האופי הסמלי של הטבור הביא אותו למקומות שונים ומשונים. יש טוענים שזה מקור שמו של הר התבור על פי צורתו, ואחרים דורשים שממנו נולד שמה של העיר טבריה בהיותה מרכז רוחני, למרות שברור שנקראה על שם טיבריוס. הטבור הוצמד גם לזן התפוז טבורי ולצמח טבורית על פי צורתם, למשפחת חלזוני ים טורפים הקרויים גם הם טבוריתיים, למרכז האופן באופניים ועוד.

אבל העם רוצה להגיד פופיק, ‘טבור’ מזכיר לו תינוקות ולא נשים שזופות עם מכנס נמוך. פופיק היא אחת המלים שהצליחו לשרוד מאוצר הסלנג ביידיש ומקורה במלה הרוסית פופ, שפירושה טבור, במשמעות הפיזית והמטפורית. ‘פופיק’ הוא טבור קטן, טבורון. הפופיק חדר גם לתחום הניבים העממיים, וכמו הטבור גם הוא מעין סמל לקיום האנושי. הפחדן ‘רועד לו הפופיק’, השאפתן ‘קופץ מעל הפופיק’,  והאגואיסט ‘מתעסק רק עם הפופיק שלו’. לניב האחרון מקבילה באנגלית: contemplates one’s  navel. ומה עם פופיק ארנון, שהפך מקורקבן קטן וקופצני לברנש כבד ועבדקן? אלוהים אתו, בזכרון האומה הוא יישאר תמיד פופיק.

עור וגידים ובדל שפתיים

כתב העת של האקדמיה ללשון, לשוננו לעם, מביא עבודה מקיפה ומרתקת של ד’ר ברכה דלמצקי-פישלר על גלגולי ביטויים בעברית לאורך הדורות. פישלר עושה סדר בתחום ומביאה ערוצי גלגולים שונים. בין היתר היא מתעכבת על ביטויים שדוברי העברית החדשה אוהבים לשבש. להלן רשימה חלקית:

התנהגות משוללת רסן. צריך להיות, כמובן, ‘משולחת רסן’, שגם היא פיתוח של ‘שלוחת רסן’.

חולה במחלה חשוכה. ממשפחת קטועי הגפיים. צריך להיות: מחלה חשוכת מרפא.

לא העלה על בדל שפתיו. שיבוש מעניין של ‘לא העלה על דל שפתיו’ שמקורו בספר תהילים. המילה ‘בדל’ דווקא מתאימה למשמעות, ובספר חגי גם מדובר על ‘בדל אוזן’.

מעטי מעט. שיבוש יצירתי של ‘מתי מעט’ מספר דברים, ‘מתים’ במובן אנשים.

נדחה בהלוך ושוב. במקום ‘נדחה בלך ושוב’, שמקורו בתנ"ך ובספרות מאוחרת יותר. ‘הלוך ושוב’ הוא ביטוי בפני עצמו.

רוקם עור וגידים. שיבוש מקובל ומשעשע למדי, אם חושבים על זה. ‘קרם עור וגידים’ נולד בספר יחזקאל. בחוג לקוסמטיקה נשאלה המנחה אם יש לה המלצות איך להשיג "קְרֶם עור וגידים".

שוחר מזימות, וכן ‘רוחש מזימות’, הם האחים המבולבלים של ‘חורש מזימות’, בעקבות ‘חורש רעה’ מן התנ"ך.

שוקד על שמריו. פיתוח הופך משמעות של ‘שוקט על שמריו’ לפי ספר ירמיהו. השוקד עובד קשה, השוקט על שמריו נרדם, כמו הקופא על שמריו, שגם הוא מן התנ’ך.

הציפור הקטנה של דנה אינטרנשיונל

בערוץ 24 עלתה לאוויר סדרת ריאליטי של דנה אינטרנשיונל ושמה ‘בנות’. לקראת הסדרה ערך הערוץ הומאז' לדנה המתקמבקת וגם נגע בשפת הפנינים שלה. אפשר לקרוא לשפה הזו אוחצ'ית משודרגת, ודנה עצמה קראה לה בראיון כלשהו ‘אברבנאלית’, ככל הנראה רמז למוסד ידוע בשם זה.

מסתבר שדנה הפריחה לאוויר אמרת כנף (תרתי משמע) שבחוגים מסוימים הפכה מטבע לשון. בראיון עם אסי עזר לפני כשש שנים נשאלה מדוע נכשל הקליפ שעשתה עם במאי הקליפים ליאור מולכו. בתגובה פנתה דנה למולכו ואמרה בסרקזם קלפטאי מלווה באיום סמוי, "מר במאי, שמעתי שאת מרכלת עלי, אז תדעי: ציפור עם ציפור נפגשת". הראיון הזה הפך לקטע פולחן, והביטוי היה לניב ברנז'אי במשמעות ‘כולם פוגשים את כולם (בביצת המוזיקה המקומית), כולם יודעים הכל על כולם, כולם אמורים להיזהר מכולם’. בראיון מאוחר יותר פיתחה את הביטוי תוך פיזור רמזים מיניים בדיון על זוגיות ההומוסקסואלים: "ציפור עם ציפור נפגשת, מקור עם מקור נפגש, בול נפגש עם בול".

 

אז דנה כיוונה לסמל תרבותי עתיק יומין: הציפור כסמל של העברת מידע, או פשוט רכילאית. זה התחיל בקהלת שאמר כי "עוף השמים יוליך את הקול", והמדרש רואה בכך אזהרה מפני מי שמקלל כשהוא לבדו וסבור שאיש אינו שומע. זה נמשך בביטוי הרב-לשוני "ציפור קטנה לחשה לי". באגדות האחים גרים אפשר לפגוש את ‘ציפור האמת’.  כך אומר גם הביטוי "השמועה עשתה לה כנפיים" שמקורו בלטינית. גם עולם הרשתות החברתיות אוהב את הדימוי, וכך אימצה טוויטר בשמה את ציוץ הציפור, והנציחה את הציפור בלוגו שלה.

רוזנטל, בעיקרון

הלכתי לברר משהו במשרד כלשהו. האיש אליו פניתי היה קואופרטיבי מאוד, בדק משהו, הציץ לעברי ושאל, "אתה רוזנטל, בעיקרון? " המלים נעתקו מפי, ומאז אני מהרהר בשאלה שאין לה תשובה: האם ‘בעיקרון’ אני רוזנטל? ואולי רק ‘למעשה’ אני רוזנטל? ואולי אני ‘בעצם’ רוזנטל?

‘בעיקרון’ שייך לקבוצה לא גדולה אבל בשימוש נפוץ מאוד של מלים מיותרות, שגם אם יש להן משמעות היא נשחקה בשימוש אינפלציוני. בשימוש מסוג זה אין למשל שום הבדל בין שתי המלים המנוגדות במשמעותן, ‘בעיקרון’ ו’למעשה’. לפעמים הן משוות לטיעונים שונים אופי מתוחכם, למשל: "בעיקרון, ערביי ישראל הם אזרחים שווי זכויות, למעשה הם אזרחים סוג ב'".  משפטים כאלה הם המיעוט. הרוב הוא שימוש ריק במלים מיותרות.

למעשה, בעצם, לכאורה

לקבוצת המלים הזו אפשר להוסיף את ‘בעצם’, ‘לכאורה’ ו’כביכול’. הן משדרות חוכמת ימי ביניים כזו, אבל השימוש בהם חרג מגבולות הטעם הטוב. חכמינו אוהבים לפתוח לעתים קרובות משפטים בתיבה ‘למותר לציין כי..’ או בגירסה העממית ‘מיותר לומר ש..’. אם זה מיותר, אל תאמר דבר. אם זה לא מיותר, למה לומר שזה מיותר? כך הדבר עם ‘לאמיתו של דבר’. מה קורה, עד עכשיו נאמרו שקרים בשרשרת? כנ"ל שימוש היתר ב’דרך אגב’, שדרכו משחיל הדובר עניינים חשובים במסווה של הערת שוליים.  פתיח נפוץ אחר הוא ‘בסופו של דבר’, שבסופו של דבר לא מעלה ולא מוריד. לאלה יש להוסיף את התיבה ‘אין כל ספק’, שתפקידה בלי ספק אחד ויחיד: להזכיר לשומע ולקורא כי אכן (ואכן המלה אכן היא מלה מיותרת, בעיקרון) יש בעניין הנדון ספק, אפילו ספק גדול.

אז איך יודעים? המבחן פשוט עד מאוד. כתבתם משפט שהשתרבבו אליו ‘למעשה’, ‘אין כל ספק’ וחברותיהן? העיפו את התיבה לכל הרוחות, ותראו אם המשפט עובד. בדרך כלל תגלו שהמשפט הפך ברור, חד ומשכנע יותר. למותר לציין, שאם המלה הכרחית, היא בלי כל ספק  תחזור אליו בדלת האחורית.

השיטה של קובי אריאלי

בכנס השפה ‘לשון ראשון’ הוקדש אירוע לשפת המשנה, תחת הכותרת "יין ישן בקנקן חדש", שגם מקורה במסכת אבות. את האירוע הנחה קובי אריאלי, ובין היתר סיפר סיפור על הקשר בין מספרי טלפון לאלוהים. ידידו של אריאלי, פרופסור מוטי פרידמן שהוא גם יושב ראש הארכיון הציוני, מסר לקובי את מספר הטלפון שלו, ונתן בו סימנים כדי שקובי יזכור את המספר, כך: 052, זו הפתיחה. אחר כך: 613, שהם תרי"ג מצוות. ואחר כך יבואו פסוקים הנהוגים ברחוב הדתי, בעיקר ביידיש: אלוהים הוא אחד והאדם הוא כלום, האדם הוא כלום ואלוהים הוא אפס, או ביידיש: גוט איז איינר, א מענטש איז גורנישט, ולהיפך. תרגום לשפת המספרים: אחת אפס, אפס אחת, 1001, ממש שפת מתכנתים. אריאלי סיפר שהמספר גרם לו לטלטלה תיאולוגית. כאשר ניסה לשחזר אותו, התחבט שלושה ימים בשאלה מה קדם למה: אחדות האלוהים או אפסות האדם.

מגניב את השועלים

מה מקורו של הביטוי "מגעיל את השועלים"? בעניין זה הובאו שלל תיאוריות.

עו"ד ישי שביט כותב: "מקורו של ביטוי זה בבסיסי צה"ל הנידחים, בהם בעת השמירה הלילית נתקלים השומרים בתנים ובשועלים חולפים".

עמיר פוקס  כותב: "'מגעיל תשועלים' הוא חלק ממשפחה של ביטויים דומים: 'מגעיל ת'עקרבים', 'מעצבן ת'זבובים', 'דוחה ת'פילים', ואפילו שמעתי 'מגעיל ת'שעועיות'".

כמה כותבים קושרים את השועלים ל"שועה", אותו חלק גוף תחתון מוצנע. "מעניין ת'שועה", למשל, התפתח ל"מגעיל ת'שועה".

מנדי כותב: "שועלים הוא כינויים של השב"כניקים, והביטוי 'לשגע את השועלים' נולד מהווי המחסומים בשטחים".

גדעון כותב: "'מגניב ת'שועלים' הוא  ערמומי, מי שעושה כמעשה שמשון ששלח את השועלים להצית שדות פלישתים לאחר ששילח אש בזנבותיהם". עמוס מדר מוסיף: "ייתכן שהביטוי המקורי היה 'מדליק ת'שועלים' בעקבות סיפור שועלי שמשון. אם אפשר להדליק או להגניב ת'שועלים - אפשר גם להשביז או לבאס אותם, לא?"

סמ"ר א' (במי"ל) מעיד כי המונח "מגעיל ת'שועלים" נשען על השועלים שמופיעים בסמל פיקוד הדרום ובסמל חטיבת גבעתי. המושג מתייחס לכך שאפילו השועלים האלה נגעלו. המדור הולך עם סמ"ר א.

שועל

שועל; מגעיל או נגעל? steven K; Flickr

בפינה של פול אוגדן: כל מה שרצית לדעת על השפה האנגלית

תגיות :
Robert mcdonald; Flickr תמונה ראשית

תגובות

אדי סער
מה בין טבור - "דימוי למקום בולט המהווה מרכז" לבין הר תבור הבולט מעל המישור?
11 בפברואר 2016 הגב
אדי סער
קיבלתי תשובה. לא שמתי לב שבהמשך יש התייחסות
11 בפברואר 2016
ליאור ל
ביטויים מיותרים באנגלית, ראו https://twitter.com/shibelKM/status/678112264008933377
11 בפברואר 2016 הגב
ברזילי יעקב
ואם בציפורים עסקינן אז בערבית יש משל שמורה על רעיון הפוך מזה שהביעה דנה."אלעצאפיר עלא אשכאלהא תקע"ציפורים מסוג מסוים (מבחינת התכונות הרעות)נפגשות עם דומיהם.ואגב המילה ציפור בעברית זהה למקבילתה הערבית בתוספת ע' (ע)צפור.זו תופעה רווחת ומשונה.שמות החיות כמעט זהים אבל בהרבה מקרים בערבית יש תוספת של אות או להפך בעברית מחסירים אות.ע(נ)זה-עזה צ'יפדאע -צפ(ר)דע חיפוש ח'ו(נ)פוש חזיר -ח'(נ)זיר
13 בפברואר 2016 הגב
מרטינה בובר
מכנסיים נמוכים, לא מכנס נמוך. הגם אתה, ברוטוס?
13 בפברואר 2016 הגב
מוריס בר-קרסנטי
בעניני ציפור- בל נשכח את ציפור המכנסיים הקטנה של חנוך לוין. אולי גם שם ציפור עם ציפור נפגשת
13 בפברואר 2016 הגב
גבי שחר
בעקבות "למעשה, בעצם, לכאורה" - אין כמעט בנמצא כתב טלויזיה שלא משחיל כמה פעמים "צריך לומר" בדבריו. אם צריך לומר - תאמר, או שמא אתה מצפה לצל"ש על האומץ שהפגנת באמירת דבריך.
23 ביולי 2020 הגב
dobson
CnweAg http://pills2sale.com/ cheap viagra
08 באוקטובר 2020 הגב
dobsonz
qbj8wR http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
i95vY0 http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Danny
Yes, I play the guitar
06 בנובמבר 2020 הגב
Andreas
Who do you work for?
06 בנובמבר 2020 הגב
Herbert
US dollars
06 בנובמבר 2020 הגב
Gayle
Get a job
06 בנובמבר 2020 הגב
Pitfighter
We've got a joint account
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnold
On another call
06 בנובמבר 2020 הגב
Anna
I'm self-employed
06 בנובמבר 2020 הגב
Cleveland
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Jackie
I'm only getting an answering machine
06 בנובמבר 2020 הגב
Kenneth
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Diego
This site is crazy :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Jarrod
This is your employment contract
06 בנובמבר 2020 הגב
Issac
I didn't go to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Shelton
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Alyssa
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Brayden
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilfred
I'm happy very good site
06 בנובמבר 2020 הגב
Elvin
I don't know what I want to do after university
06 בנובמבר 2020 הגב
Kelvin
I have my own business
06 בנובמבר 2020 הגב
Elvis
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Vida
I've come to collect a parcel
06 בנובמבר 2020 הגב
Lavern
Where do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Savannah
I don't like pubs
06 בנובמבר 2020 הגב
Deangelo
Do you know the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Grant
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Ezekiel
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Aurelio
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Nathan
About a year
06 בנובמבר 2020 הגב
Ava
I went to
06 בנובמבר 2020 הגב
Simon
I'm not working at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Samantha
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Julia
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Andrew
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Fredric
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Herbert
Other amount
06 בנובמבר 2020 הגב
Bobbie
It's OK
06 בנובמבר 2020 הגב
Maria
I'd like to open an account
06 בנובמבר 2020 הגב
Arden
How many are there in a book?
06 בנובמבר 2020 הגב
Orlando
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Percy
Do you know what extension he's on?
06 בנובמבר 2020 הגב
Deandre
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Archie
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Megan
I'm doing a masters in law
06 בנובמבר 2020 הגב
Herbert
I can't stand football
06 בנובמבר 2020 הגב
Lyman
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Magic
Who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Judson
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Erasmo
How do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Florentino
Could you tell me my balance, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Norman
What sort of music do you listen to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tomas
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Corey
Is this a temporary or permanent position?
06 בנובמבר 2020 הגב
Gregorio
I'll put her on
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucius
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Herschel
I've been made redundant
06 בנובמבר 2020 הגב
Carroll
I'm not sure
06 בנובמבר 2020 הגב
Davis
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Monte
I've been cut off
06 בנובמבר 2020 הגב
Denis
The National Gallery
06 בנובמבר 2020 הגב
Darren
I can't get a signal
06 בנובמבר 2020 הגב
Joesph
Incorrect PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Marvin
Yes, I love it!
06 בנובמבר 2020 הגב
Myron
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucien
Will I have to work shifts?
06 בנובמבר 2020 הגב
Francis
Please call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Kendrick
How much will it cost to send this letter to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Irving
What's the current interest rate for personal loans?
06 בנובמבר 2020 הגב
Elliot
Yes, I love it!
06 בנובמבר 2020 הגב
Moises
My battery's about to run out
06 בנובמבר 2020 הגב
Arturo
A pension scheme
06 בנובמבר 2020 הגב
Forrest
Enter your PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Mohammed
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Nathan
Pleased to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Rikky
Could I borrow your phone, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kelley
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Claude
I'm on business
06 בנובמבר 2020 הגב
Emilio
Incorrect PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Dewey
this is be cool 8)
06 בנובמבר 2020 הגב
Thomas
How much does the job pay?
06 בנובמבר 2020 הגב
Corey
In a meeting
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucas
Insert your card
06 בנובמבר 2020 הגב
Sylvester
We'd like to offer you the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Liam
Could I ask who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jeramy
Could you give me some smaller notes?
06 בנובמבר 2020 הגב
Archie
We're at university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Curtis
I'd like to open a business account
06 בנובמבר 2020 הגב
Alyssa
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Wyatt
Have you got any experience?
06 בנובמבר 2020 הגב
Garth
Not in at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Heath
Where are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Anton
Do you like it here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lamar
I'll put him on
06 בנובמבר 2020 הגב
Jozef
Is there ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Harland
I'd like to send this letter by
06 בנובמבר 2020 הגב
Carey
I'd like , please
06 בנובמבר 2020 הגב
Fidel
The line's engaged
06 בנובמבר 2020 הגב
Lewis
i'm fine good work
06 בנובמבר 2020 הגב
Brenton
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Sierra
How many days will it take for the cheque to clear?
06 בנובמבר 2020 הגב
Micheal
I'd like to cancel this standing order
06 בנובמבר 2020 הגב
Danial
I'd like to cancel a cheque
06 בנובמבר 2020 הגב
Ralph
I'm not sure
06 בנובמבר 2020 הגב
Jeffery
We're at university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Kraig
I'd like to send this parcel to
06 בנובמבר 2020 הגב
Brain
Can I use your phone?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dorian
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Isaias
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Garret
I'd like to order some foreign currency
06 בנובמבר 2020 הגב
Bella
How much does the job pay?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lewis
Who do you work for?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dwight
Would you like a receipt?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emanuel
Do you need a work permit?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dillon
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Benny
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Daniel
I'd like , please
06 בנובמבר 2020 הגב
Alden
I live here
06 בנובמבר 2020 הגב
Vicente
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Eldon
I'll put her on
06 בנובמבר 2020 הגב
Porfirio
Wonderfull great site
06 בנובמבר 2020 הגב
Julio
I sing in a choir
06 בנובמבר 2020 הגב
Maynard
I've got a full-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Benito
Insufficient funds
06 בנובמבר 2020 הגב
Nicky
Could you tell me my balance, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alfred
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Nathanial
I'd like , please
06 בנובמבר 2020 הגב
Brooke
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Francis
Jonny was here
06 בנובמבר 2020 הגב
Dario
My battery's about to run out
06 בנובמבר 2020 הגב
Freelife
Have you read any good books lately?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariano
A law firm
06 בנובמבר 2020 הגב
Kenton
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Cortez
I'd like to apply for this job
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnny
It's funny goodluck
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilbur
Pleased to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Danny
Other amount
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnoldo
A few months
06 בנובמבר 2020 הגב
Cornell
I can't get through at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Cameron
Wonderfull great site
06 בנובמבר 2020 הגב
Damion
A pension scheme
06 בנובמבר 2020 הגב
Leopoldo
Free medical insurance
06 בנובמבר 2020 הגב
Blaine
What's the current interest rate for personal loans?
06 בנובמבר 2020 הגב
Solomon
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonardo
It's a bad line
06 בנובמבר 2020 הגב
Arlen
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Shelton
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Raymundo
I'd like to open an account
06 בנובמבר 2020 הגב
Quintin
I'm a trainee
06 בנובמבר 2020 הגב
Daron
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Conrad
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Dannie
I'd like to tell you about a change of address
06 בנובמבר 2020 הגב
Terence
Some First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Wiley
Will I be paid weekly or monthly?
06 בנובמבר 2020 הגב
Millard
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Roberto
What's the interest rate on this account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dewey
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Liam
Is there ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mathew
A First Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Sophia
Special Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerrod
Would you like a receipt?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rhett
What are the hours of work?
06 בנובמבר 2020 הגב
Santos
What are the hours of work?
06 בנובמבר 2020 הגב
Ronnie
A packet of envelopes
06 בנובמבר 2020 הגב
Eusebio
Withdraw cash
06 בנובמבר 2020 הגב
Hubert
I'd like to tell you about a change of address
06 בנובמבר 2020 הגב
Russel
Will I be paid weekly or monthly?
06 בנובמבר 2020 הגב
Giuseppe
I'll send you a text
06 בנובמבר 2020 הגב
Charlie
I'm self-employed
06 בנובמבר 2020 הגב
Snoopy
Have you got any qualifications?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mario
I'll put her on
06 בנובמבר 2020 הגב
Michelle
I'm from England
06 בנובמבר 2020 הגב
Sierra
I'd like to send this letter by
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnoldo
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcos
I'll put him on
06 בנובמבר 2020 הגב
Lioncool
An accountancy practice
06 בנובמבר 2020 הגב
Rocky
Please wait
06 בנובמבר 2020 הגב
Christopher
Do you have any exams coming up?
06 בנובמבר 2020 הגב
Valentine
It's funny goodluck
06 בנובמבר 2020 הגב
Miguel
I was born in Australia but grew up in England
06 בנובמבר 2020 הגב
Charlie
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Camila
What qualifications have you got?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cedrick
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Stuart
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Dillon
good material thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Murray
I like watching TV
06 בנובמבר 2020 הגב
Jamar
We used to work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Diva
I came here to study
06 בנובמבר 2020 הגב
Anderson
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Renaldo
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Carey
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Michelle
We used to work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Rolland
Where do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rafael
I'm unemployed
06 בנובמבר 2020 הגב
Sherman
I work for a publishers
06 בנובמבר 2020 הגב
Sara
A Second Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Raleigh
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Goodsam
Excellent work, Nice Design
06 בנובמבר 2020 הגב
Ronnie
I read a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Riley
I sing in a choir
06 בנובמבר 2020 הגב
Randell
What's the interest rate on this account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnson
I can't stand football
06 בנובמבר 2020 הגב
Orval
What do you like doing in your spare time?
06 בנובמבר 2020 הגב
Royce
What's the exchange rate for euros?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rodrick
What's the current interest rate for personal loans?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jonathan
Where do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Keith
I wanted to live abroad
06 בנובמבר 2020 הגב
Jarred
I'm sorry, he's
06 בנובמבר 2020 הגב
Darius
Do you know the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Bailey
How much were you paid in your last job?
06 בנובמבר 2020 הגב
Ezequiel
I'd like , please
06 בנובמבר 2020 הגב
Bobby
I'm originally from Dublin but now live in Edinburgh
06 בנובמבר 2020 הגב
Michale
Where are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Boris
I've only just arrived
06 בנובמבר 2020 הגב
Howard
I've lost my bank card
06 בנובמבר 2020 הגב
Vincenzo
I quite like cooking
06 בנובמבר 2020 הגב
Norris
I've just started at
06 בנובמבר 2020 הגב
Stuart
How much were you paid in your last job?
06 בנובמבר 2020 הגב
Willie
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Sanford
Do you need a work permit?
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonardo
Would you like to leave a message?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jayden
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Theron
This is your employment contract
06 בנובמבר 2020 הגב
Tommy
We work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Lightsoul
Do you know the address?
06 בנובמבר 2020 הגב
Carol
perfect design thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Tyree
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Sherwood
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Ariana
Enter your PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Jordan
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Isabel
I'm only getting an answering machine
06 בנובמבר 2020 הגב
Denny
Lost credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Rufus
Which year are you in?
06 בנובמבר 2020 הגב
Harley
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Mauro
History
06 בנובמבר 2020 הגב
James
What university do you go to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Raymon
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Riley
Is it convenient to talk at the moment?
06 בנובמבר 2020 הגב
Ivory
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Ellis
I quite like cooking
06 בנובמבר 2020 הגב
Walker
Remove card
06 בנובמבר 2020 הגב
Solomon
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Gabriel
We need someone with experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Wesley
I didn't go to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Dewitt
History
06 בנובמבר 2020 הגב
Shawn
A book of First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Hiram
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Edison
Have you got any ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Michelle
I've come to collect a parcel
06 בנובמבר 2020 הגב
Humberto
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Bonser
I'd like to cancel a cheque
06 בנובמבר 2020 הגב
Darius
Could you ask him to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Denny
I'm afraid that number's ex-directory
06 בנובמבר 2020 הגב
Joshua
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dannie
I'm about to run out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Carlton
I'm doing an internship
06 בנובמבר 2020 הגב
Vaughn
Where are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dante
How much is a Second Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Neville
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Felton
It's serious
06 בנובמבר 2020 הגב
John
I went to
06 בנובמבר 2020 הגב
Timmy
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Nilson
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Renaldo
Do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Buford
How do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Delbert
A book of First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Esteban
How many days will it take for the cheque to clear?
06 בנובמבר 2020 הגב
Freddie
I'd like to tell you about a change of address
07 בנובמבר 2020 הגב
Preston
Do you like it here?
07 בנובמבר 2020 הגב
Gaylord
Could I have , please?
07 בנובמבר 2020 הגב
Merziuz
K1V0Iz http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
InB946 https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
19K69e http://xnxx.in.net/ xnxx videos
12 בדצמבר 2020 הגב
dobson
3CzSHk https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
miSVl9 https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
G8WnFJ https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
fiw8ir http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
r69mXY https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
Z557aU https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב
markus
GbUUdF https://writemyessayforme.web.fc2.com#write
21 בפברואר 2021 הגב

הוספת תגובה