ההר הוליד עכבר, הפיוז הקצר של ליברמן, ומה מצחיק יהודי

רוביק רוזנטל | 27 במאי 2016

אנשי נתניהו וליברמן דיברו השבוע במטבעות לשון, יוסף גורי מוציא אוסף בדיחות ואמרות של הומור יהודי בארבע שפות, ומי אכל בחנוכה לופגניות ולפיפות

לשכת ראש הממשלה מיהרה להגיב על דוח ביביטורס בטענה ש"ההר הוליד עכבר". הביטוי הזה בגירסאות שונות התגלגל לעברית משלל שפות. החשוד המיידי בגלגול הישיר לעברית הוא מיידיש: דער באַרג האָט געבוירן אַ מײַזל. הביטוי באנגלית: The mountain begot a mouse. בגרמנית הגירסה מעט שונה: der Berg kreisste und gebar eine Maus (ההר צורח ומוליד עכבר). המקור הקדום של הניב הוא לטיני: parturiunt montes, nascetur ridiculus mus, על פי משל של הממַשל הרומי פֶדרוּס, המספר על ההר שבאו עליו צירי לידה, צרח בקול גדול וכל העולם ציפה ללידה; לבסוף ילד עכבר. האמרה הלטינית היא שורה מתוך "על אמנות הפיוט" מאת המשורר הורציוּס ותרגומה: "את הגבעות אוחזים צירים – ייוולד עכבר מגוחך". משורר ההשכלה י"ל גורדון הציע גירסה עברית בשיר "הגבעה הרה ללדת", המסתיים במילים: "ותלד הגבעה הרמה/ עכבר שחציו אדמה".

מי משמיע בכי ונהי

ביבי גם קרא לתקשורת, לכנסת ולשריו "להפסיק את הבכי והנהי" בעקבות מינוי ליברמן לשר ביטחון והתפטרות יעלון. האסוציאציה המיידית היתה לדבריו של אריאל שרון בפברואר 2004 בתגובה לביקורת במשטרה על תקציבה: "לאורך כל דרכי הצבאית לא אמרתי 'אינני יכול לבצע את המשימה'. לא שיניתי את המשימה. הייתי מדי כמה ימים מביא את המפקדים אלי, ומציג את המצב בלי בכי ובלי נהי".  ואולם, שניהם, ישירות או בעקיפין, מצטטים את ירמיהו הנביא: "עַל־הֶהָרִים אֶשָּׂא בְכִי וָנֶהִי, וְעַל־נְאוֹת מִדְבָּר קִינָה". 'נהי' היא מילה שהתיישנה, וקיימת רק בזכות הנרדפת הנפוצה 'בכי'.

ליברמן סיפר שהוא עבר ניתוח להארכת הפתיל הקצר. פתיל קצר הוא דימוי ידוע לתגובות לא שקולות הבנויות על כעס והתרגשות. במקור הוא באנגלית: short fuse, ובסלנג הישראלי נקלטה גם הגירסה הדו-לשונית, 'נשרף לו הפיוז', וגם 'יש לו פיוז קצר'.  הניב הזה הגיע מתחום החבלה, שבו אורך הפתיל קובע את מהירות הפיצוץ של מטען חבלה. מסקנה: העובדה שליברמן האריך את הפיוז אינה אומרת שלא יהיה פיצוץ מתי שהוא. זה רק עניין של זמן.

כך צוחק יהודי

ד"ר יוסף גורי עוסק שנים רבות באיסוף ושימור הפולקלור היידי, ובאמתחתו כבר ספרי אמרות, ברכות וקללות, מילונים ועוד. בימים אלה ממש יצא לאור ספר נוסף שלו: מתי יהודי צוחק: מאוצר ההומור ביידיש, וביידיש: ווי לאַכט אַ ייד. בספר כ-400 בדיחות, מימרות ומושגים המספרים את סיפורו של ההומור היהודי. כל אחד מאלה מובא בארבע שפות: יידיש, עברית, אנגלית ורוסית (באותיות קיריליות). איורים: נקודא זינגר. ולהלן מבחר.

לכל כיפור יש מוצאי כיפור

מוטקה חבד נכנס פעם למסעדה לאכול ארוחת צהריים. מגישים לו דגים, ממש לא טריים. קם מוטקה ואומר לבעל המסעדה: "אתה יודע מדוע אני קם לכבוד הדגים שלך? אני מקיים מצווה מדאורייתא – מפני שיבה תקום".

גורי 1

בערב יום כיפור הרב ממהר בחזרה מהמקווה, ורואה בפינה אחת את אפיקורוס העיר משוחח עם שיקסה. הרב נוזף באפיקורוס: "שוד ושבר! ערב יום כיפור, לפני כל נדרי, עם שיקסה!" "רבי", משיב האפיקורוס, "אני קובע אתה למוצאי יום כיפור".

פעם שאלו את רב העיירה: איך זה שכאשר באים אל משה-חיים הגביר לבקש כסף למוסדות כגון ביקור חולים או מושב זקנים, הוא עוד איכשהו נותן כמה רובלים, אבל כשדורשים ממנו בשביל תלמוד תורה או ישיבה הוא מסרב לתת ולו פרוטה אחת. "פשוט מאוד", משיב הרב, "לבית חולים או למושב זקנים הוא עוד עלול להיזקק בעצמו, אבל לתלמוד תורה או לישיבה – אף פעם לא!"

חשבתי שלא יֵרד גשם

חכמי חלם סיפקו להומור היהודי אוצר שלם. ולהלן דוגמיות.

בחלם מצאו פעם יהודי הרוג. הביאו אותו אל ההקדש, והרב הכריז בבית הכנסת שיבואו לראות את המת, שמא יזהו אותו. בו ביום הופיעה אשה בדמעות שליש:

-        רבי, ההרוג הוא בעלי!

-        האם את יכולה לתת בו סימן?

-        כן, רבי, יש לו סימן מובהק - הוא היה מגמגם...

שני חלמאים מטיילים, אחד נושא מטרייה, גשם מתחיל לרדת.

-        פתח את המטרייה – אומר אחד.

-        זה לא יעזור בין כה וכה – אומר השני

-        מדוע?

-        המטרייה מלאה חורים.

-        אם כך, מדוע לקחת אותה?

-        חשבתי שלא יֵרד גשם.

סלק, סרטן וליטוואק

בדיחות של חסידים על הליטאים (ליטוואקים) שנואי נפשם:

ליטוואק לא נפטר – הוא מתפגר.

הרי אתה לא ליטוואק, מדוע אתה חזיר?

שלושה דברים יפים יותר אחרי מותם מאשר בחיים: סלק, סרטן וליטוואק.

ביום לגט, בלילה למיטה

בדיחות שידוכים, חתונה וחותנת:

א: אתה יודע, אני נעשה צעיר מיום ליום.

ב: איך זה?

א: פשוט מאוד, אשתי מקצרת לי את החיים.

ויש אמרות כנף:

"להתחתן ולמות לעולם לא מאוחר מדי"

"כשהבן מתחתן הוא נותן לאשתו כתובה, ולאמו – גט"

ואמרה שעובדת טוב יותר ביידיש: ביום לגט, בלילה למיטה. במקור: ביי טאָג צום גט, ביי נאַכט צום בעט.

יהיה לה חתן קרח

מקבץ אמונות תפלות:

  • בלילה אסור להביט במראה, אסור להסתרק ואסור לטאטא את הבית.
  • כשחתול מתרחץ על סף הדלת יבואו אורחים.
  • כדי שילדים יישארו בחיים אין לתת להם שמות יפים.
  • אם מתרחצים במי השלג הראשון ובמי השלג האחרון, לא יהיו שום נמשים.
  • כשנערה לא מטאטאת את הבית נקי-נקי, יהיה לה חתן קרח.

לא פלא שישו הלך ברגל

לא מעט בדיחות עוסקות באנשים מפורסמים.

הפילוסוף הגדול משה מנדלסון טייל פעם בברלין, שקוע בהרהורים. בעודו נתון למחשבותיו נתקל בקצין גרמני. מנדלסון ביקש מיד סליחה, אבל הקצין יצא מכליו מרוב כעס.

-        חזיר!! – צרח.

-        מנדלסון – השיב הפילוסוף בשלווה – נעים מאוד להכיר אותך.

הסופר שלום אש ביקר בארץ ישראל לפני שכתב את ספרו "היהודי מנצרת". הוא ביקש מערבי שיוביל אותו לים כינרת ויראה לו מאיזו נקודה בדיוק עלה ישו על פני המים. אמר הערבי: כדי להראות לך צריך להפליג בסירה, וזה עולה עשרה דולרים אמריקאים. שלום אש, שלא היה יכול להרשות לעצמו לבזבז כסף, הפטיר: "עשרה דולרים? לא פלא שישו הלך ברגל!"

ביום קיץ חם טייל ביאליק עם ידיד ושוחחו ביידיש.

-        מדוע לא בעברית? – שאל אותו הידיד.

-        חם מדי, ענה ביאליק.

מיהו ציוני?

מקבץ חידות-בדיחות לקינוח:

-        מדוע אדם הראשון חי כל כך הרבה שנים?

-        כי לא היתה לו חותנת.

-        מדוע יש ליהודים אף ארוך?

-        מפני שמשה רבנו הוביל אותם באף ארבעים שנה.

גורי 2

-        איזה אדם לא אומר לעולם דבר שקר?

-        אילם!

-        מה גרוע יותר מיידֶנֶה אחת?

-        שתיים!

-        מהו ציוני?

-        זהו יהודי שלוקח כסף מיהודי שני, כדי שיהודי שלישי ייסע להתיישב בארץ ישראל

לופגניות עם לקרדה

רוני מנור שולח תגובות ותוספות ל"שירת הפזמניק", המילון הצבאי הלא רשמי. התגובות שולבו במדור המתאים באתר.

זמיש. זמין וגמיש. שם תואר המתייחס לממשק יעיל הן במחשב והן לגבי יעילות של אדם.

לופגניות. בחנוכה שנת 1973, בעת שישבנו בצד המערבי של התעלה, השתמשנו בלוף לציון החג, ועשינו לופגניות במקום סופגניות, ולפיפות במקום לביבות.

לָקֶרדה. כינוי למדים המנומרים בזמן הקיץ החם והמזיע, כי כך היינו מרגישים עם המדים האלו לאחר תרגיל או ריצה.

    .מדים מנומרים. לחם חוקו של כל טירון

סגן מפקד חצי חוליה. ראשי התיבות של הביטוי הם סמח"ח. כמו כן ניתן לתת ראשי תיבות סמחכם: סגן מפקד חצי חוליה מצומצמת.

בין משכנתא למשכן

דוד מתייחס לשאלה ב"שאל את רוביק" על הקשר בין משכן ומשכנתא:  "הקשר בין משכן למשכנתא מורכב. 'משכנתא' היא המשכון שבלשון חז"ל. המשכון הוא כל חפץ (עבוט במקרא) הנמצא (שוכן) בבית המלווה. זו האטימולוגיה גם לפי ההשוואה לאכדית, וכך גם מופיע ב"מילים ותולדותיהן" לקוטשר: "ואגב, אף תיבת משכון, השאולה מן האכדית (...) פירושה החפץ שמשַׁכנים בבית המלווה". לפיכך המשכנתא של ימינו עברה מעתק סמנטי שחשוב להגדירו: משכון מיטלטל רגיל שניתן כנגד הלוואה (בחז"ל; "עבוט" במקרא) > "משכנתא" = כל הלוואה הניתנת כנגד משכון > הלוואה ספציפית לבית, הממושכן אצל הבנק (בימינו). לכן, אם לדייק, עניין ה"שכן" ב"משכנתא" הוא כך: הבית שוכן אצל הבנק, ולא הקונה שוכן בבית.

בקרוב:

מסעותי עם העברית, מפגש עם ד"ר רוביק רוזנטל בחנות קרון הספרים בקרית טבעון, יום שני, 30.5.16, 1930

אירוע ההשקה לספר "זאת ועו"ד" מאת רן לוסטיגמן ומיכל אהרוני, על השפה המשפטית. במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, בן גוריון 26, רמת גן, יום חמישי, 2.6.16, 1730

שאלות שנשאלו ונענו השבוע: מה בין מושא ישיר ועקיף, מה זה ספין תקשורתי, מי לא הבמבה הכי צהובה בשקית, ועוד ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות.

בפינה של פול אוגדן:  ארץ השמות המוזרים, מדוע לכל כך הרבה מקומות באנגליה שמות בלתי אפשריים

חדש בפינת עיון: בין טהרנות לעילגות, על סוגיית "העברית הנכונה" והפערים בין הנורמה הלשונית והדיבור החופשי

תגיות :
מתוך עטיפת "מתי יהודי צוחק", איור: נקודא זינגר תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

אהרן בלום
לאוסף הבדיחות שהופיעו בהמשך המאמר "ההר הוליד...פתיל קצר וכו'..." אפשר לצרף שתי בדיחות מצחיקות להתפוצץ , מפי שני בדחנים בעלי חוש הומור נדיר ?... ,ביבי המכונה (בנימין) ואיווט ( המכונה אביגדור ),האחת התנצלות של ביבי והשנייה ההתנצלות של איווט,אפשר להבין את ביבי בעל הנימוסים המערביים שלימדו אותו מילדות לומר סליחה על כל מקרה שקלקל, אני מצרף סליחה זאת למסכת הדברים שלא היו ולא נבראו שקרו כביכול לביבי (כלניות בריטיות ,חמ'ל במלחמת יום כפור ,גנדי שהיה שר,אוטובוסים עמוסים ערבים ולבסוף דבר שאכן קרה במציאות "הסליחה הגדולה" ,וגם היא הזויה,אבל איווט בעל :הנימוסים " הרוסיים,מה פתאום אתה מתנצל ? השתגעת ? חסר לך רק שיודע לפוטין שהתנצלת,זה החינוך שפוטין חינך ? ,מתי שמעת את פוטין מתנצל ?,חכה ,כשתגיע למוסקבה תקבל על הראש ! ובעניין הפתיל ,קצר או ארוך בסוף הוא מגיע לדינמית וגורם לפיצוץ ,אחרי הניתוח אומנם קבלת פתיל ארוך ,לעומת זאת הדינמית והמצית ,מוכנים אצלך בהישג יד, מוכנים תמיד להתפוצץ להנאתך.
26 במאי 2016 הגב
גדעון ניב
בעיר היה להם רב גדול מידות . פעם בשבת מטייל יהודי בעיר , ורואה את הרב שוכב מתחת מכוניתו ומבצע תיקונים . אומר היהודי לעצמו , אני מבין את הכתוב בתורה "גוי גדול עצום ורב" בזמנו היה נהוג להזכיר לאחד שמאריך בדבור שטויות , כשתגמור תוריד את המים
26 במאי 2016 הגב
אורי שניידר
KREISSEN משמעות המלה בגרמנית אינה לצרוח, אלא לכרוע ללדת. איננה בשימוש להוציא בסמיכות KREIßSAHL חדר לידה.
27 במאי 2016 הגב
אורי שניידר
Kreißsaal טל"ח
27 במאי 2016 הגב
יעקב ברזילי
שניידר צודק זה צירי לידה.הדבר המענין הוא שגם בערבית המשל מופיע הנוסח הגרמני-תמח'צ'ה אלג'בל וולד פאר(ן)אחזו צירים את ההר והוליד עכבר.
27 במאי 2016 הגב
יעקב ברזילי
המקבילה לבכי נהי של ירמיהו היא אניה ותאניה של ישעיהו לא זכור לי הפרק-"והצקותי לאריאל והייתה תאניה ואניה"
29 במאי 2016 הגב

הוספת תגובה