איך אומרים יהודי באנטישמית, והאיפור המוש של ביבי

רוביק רוזנטל | 06 במאי 2016

עשרות כינויי גנאי ניתנו ליהודים לאורך הדורות, מסתם 'יהודון' ועד 'עקום אף' ו'אוכל בייגל'. למה התכוון המאפר של ביבי, מדוע קיבלו ילדים עבריים שמות של חיות, והזמנה אישית לצפייה ביום הזיכרון

יום השואה חובר בסמיכות מטרידה לסערת הגילויים האנטישמיים במפלגת הלייבור. שוב נחשף עומקה של שנאת היהודים בקרב אומות העולם, ובעיקר בקרב הנוצרים. עומק האנטישמיות מתבטא גם בהיקף הרחב של כינויים שניתנו ליהודים לאורך הדורות, והדגש כאן על האנגלית.

הולכי הרגל של ים סוף

חלק גדול מהכינויים מתייחס למילת היסוד, יהודי, ועצם הזכרתה נועדה לפגוע. כבר במאה ה-17 היה Jew שם נרדף לאדם רע וקשה, ובמשמעות מצומצמת, אדם הנוהג להתמקח. מכאן נולד גם הפועל to jew down, שפירושו להוריד מישהו במחיר לאחר מיקוח קשה. כאשר מופקדת ערבות לא מספיקה או חסרת תועלת מגדירים אותה כ-Jew-bail, ערבות יהודית. גידוף מקובל עוד מהמאה ה-18 הוא Jew boy, מילולית: יהודון. המילה יהודון, יש לומר, שימשה גם כמה אנשי ימין בהתייחסות לשגריר יהודי של ארצות הברית, מרחבעם זאבי ועד צבי הנדל. 'יהודון' מקבילה למילה הפולנית הפוגענית ז'ידק, צורת הקטנה של ז'יד, יהודי בפולנית.

כינויים אנטישמיים בנויים לא מעט על חריזה. ל'יִיד' חרזו את האמירה God forbid וכן נוצרו גם הכינויים ליד, סקיד ועוד. למילה Jew נחרז בסלנג הבריטי הכינוי Five to two. כינוי נוסף הוא Hebe, קיצור של Hebrew. ויש כינויים מתוחכמים יותר: red sea pedestrians (הולכי הרגל של ים סוף), members of the tribe (חברי השבט), ובראשי תיבות MOT. זה המקום להזכיר את הכינוי העולב לאשה יהודייה בקרב דוברי יידיש דווקא: א יידענע. מילולית: יהודייה.

קבוצת כינויים נרחבת מתייחסת לשמות פרטיים יהודיים. הבולטים בהם הם איציק או איציג, ובנוסח האמריקני אייק או אייקי, וכן קייק, הנקשר לכינויים יהודיים רבים שבהם מופיעה האות ק'. כך גם אייקֶמוֹ, המזכיר את אסקימו, חיבור של אייק+מוישה. לצידם אפשר למצוא את היימי, אייב ואיזי. כמו כן נכנס למילון שיילוק במשמעות מלווה בריבית חסר מצפון, בהשראת שייקספיר. ואין לשכוח את יהודה איש קריות, הוא Judas, שהפך שם נרדף לבוגד, וגם כינוי לחור הצצה בדלת, רמז לפעולת ריגול.

האנקול והמחמאה היהודית

לא מעט כינויים מתייחסים למקצועות האופייניים ליהודים. בראשם דווקא מקצוע החייטות, ולכן מכונים היהודים cloak and suiter, וכן goose בעקבות ידית מגהץ החייטים שצורתו כצוואר אווז, באנגלית goose-neck.

היהודים מכונים גם שוניקֶרים, רוכלים נודדים ביידיש, וכן  Jew fencer שהוא כינוי לרוכל רחוב, בדרך כלל בסחורה גנובה. Jack the Jew הוא בסלנג הבריטי כינוי לגנב מהדרגה הנמוכה ביותר.

שני איברים בגוף האדם היהודי מהווים מקור לכינויים אנטישמיים: האף, והאיבר הגברי המוצנע. המושג 'אף יהודי' הוא חלק מכל מילון אנטישמי, ויש גם דימויים: מקור הנשר, צוואר האנקול (hook neck) ועוד. האיבר הנימול משמש השראה לכינויים ליהודים כמו clipped dick וכן clip cock או סתם clip. מילון הסלנג הבריטי מזכיר ביטוי מן המאה ה-19 מאזור יורקשייר: מחמאה יהודית - Jew’s compliment  - המיוחסת לגבר שהוא כהגדרת המילון "בעל פין מגודל, אבל בלי כסף בארנק".

ובלי אוכל אי אפשר, וכך מכונים היהודים האמריקנים בייגלס, מכופפי בייגל, ואוכלי בייגל ולקס. ואיזה שם ניתן להאם, נקניק החזיר הפופולרי? Jewish food, אוכל יהודי, כושר למהדרין.

היה ממש ממש מוש

מתן מרחב איפר את ביבי, צילם אתו סלפי וכמובן העלה לאתר הפייסבוק שלו. הוא חשף בעגת מאפרים את האיפור הכבד שהעניק לראש הממשלה, וקינח במילים: "היה מוש".

מוש

'מוש' הוא קיצור של 'מושלם', והוא אופייני לשפה הפקצית שכבר מזמן אינה רק נחלתן של המתבגרות שכתבו את הבלוגים הוורודים. בין הפקצות היו 'מושלם' וכן 'מושילם' ו'מושילמת' מילות המפתח. אלה מתייחסות לביטוי היפני 'מושי מושי' שמשמעו 'הלו' טלפוני. נערות ישראל נחשפו לביטוי בפרסומת של חברת תקשורת מתחילת שנות האלפיים. 'מושי' הושפעה גם מהמילה האנגלית mushy, שפירושה 'בעל מרקם רך', ובהשאלה 'רגשני'. אז מה דעתך על העניין, ביבוש?

חיות כבני אדם

שי ל. שואל: מה ההסבר לתופעה העתיקה שיהודים קיבלו שמות של חיות כמו אריה, יעל, זאב וכולי?

השאלה הזו מוליכה אותנו למאמר מקיף שנכתב בשנת 1931 על ידי היינריך לוי ומופיע בכתב העת "לשוננו". לוי מביא חומר רב ומרתק על התופעה. לוי מזכיר שהתנ"ך משופע בשמות אנשים בעקבות בעלי חיים: כלב (הנהגה כָלֵב), שפן, יונה, חגב, תולע ונחש, וכן גדי, עכבר, דישון ועורב. רבים מהם שמות לא יהודיים. בין הבנות מופיעות חולדה, עֶגלה, ציפורה, רחל, יעל ודבורה.

לוי מרחיב על השם 'אריה' וקושר אותו ליהודה. יהודה הוא הגיבור בבנים, והאריה, שעליו נאמר בברכת יעקב "גור אריה יהודה", הוא הגיבור בחיות. השם אריה צץ כבר בתלמוד, וגם נרמז בספר מלכים. מכאן נמשך הקשר בין יהודה לבין האריה. ילדים יהודים רבים באירופה נקראו אריה יהודה, יהודה אריה ועוד. בחלק מן המקרים ניתן לילד השם הלועזי המקביל לאריה: ליאו, ליאון ועוד. יהודה אברבנל נקרא ליאון אֶבְּרֶאוֹ – האריה העברי. במאה ה-19 כובש את ספרות ההשכלה יהודה לייב גורדון, לייב במשמעות אריה. כך גם באו לקהילה היהודית הכינויים לייבלה ולייבוש, ושמות משפחה הרבים כגון לייבוביץ, לוונשטיין ועוד.

בנימין זאב ופישל יונה

הקישור בין שם פרטי לשם בעל חיים נהוג גם אצל הגרמנים, ויהודי גרמניה ובעקבותיהם דוברי היידיש אימצו אותו. לכל שם משפחה נצמד בגרמנית שם בעל חיים: וולף (זאב), בֶר (דב) וכן אֶבֶּר, חזיר יער, שהוצמד דווקא לשם המשפחה פרייער. הנוהג הגרמני חזר אל ברכת יעקב, ולכן נקראו ילדים בשם בנימין-זאב או בנימין-וולף בעקבות "בנימין זאב יטרף". לשם נפתלי נצמד לעיתים קרובות השם הגרמני הירש, צבי, בעקבות "נפתלי איילה שלוחה", וזה אכן שמו של מחבר ההמנון הלאומי, נפתלי הרץ אימבר. גם הרשלה האוסטרופולר הוא צבי חמוד.

יששכר בברכת יעקב הוא "חמור גרם", במשמעות חיובית, אך החמור בתרבות האירופית נחשב חיה טיפשה, ולכן הועדפה לשם יששכר התוספת דב או בר. הפולקלור מספר על ילד ישראלי שאביו, איש משכיל ויודע מקרא, קרא לבנו חמור. העגל, בגרמנית Lamm, נצמד דווקא לשם אשר, לאו דווקא עם קישור לברכת יעקב.

לא ידוע על ילד הקרוי 'דג', אבל בתפוצות הגולה הרבו לתת לילדים את השם הגרמני-יידישאי פישל. גם כאן נוצרו זוגות כמו פישל-שי, המרמז ליהושע בן נון, שהרי נון הוא בלשון המקרא דג; צירוף נפוץ אחר בשמות היה פישל-יונה, המזכיר את הקשר המקראי בין הנביא יונה, והדג שבמעיו נסע לנינווה.

הזמנה לצפייה במוצאי יום הזיכרון

לפני כ-41 שנים העלו תלמידי התאטרון בפקולטה לאומנויות באוניברסיטת תל אביב את ההצגה "חברים מדברים עם גידי". ההצגה דיברה על מותו של אחי, גידי רוזנטל, במלחמת יום הכיפורים. ההצגה עלתה כמה פעמים, גם בתאטרון צוותא. לפני כשנה החליטו שחקני ההצגה ההיא, והבמאית-המורה נולה צ'לטון שהייתה מורתו של גידי ומלמדת גם היום באותו מקום בגיל 94, להעלות את ההצגה שוב, בהרכב ארבעה מהשחקנים המקוריים: איציק ויינגרטן, דליק וולניץ, חוה אורטמן ודניאלה מיכאלי.

ביום שניה קרוב, במהדורת החדשות של שבע בערוץ 10, תשודר כתבה נרחבת על ההצגה ועל השנים שחלפו מאז עלתה ועד העלאתה מחדש, על משמעותה היום, וגם על האובדן האישי הכבד שאני חווה יום יום. את הסיפור הטלוויזיוני יצרה ברגישות ובחוכמה רומי נוימרק. ראו הוזמנתם.

שאלות שנשאלו ונענו השבוע: מה מקור המילים קפצונים ואיפרכיה, מי אמר ולמה "כל קוץ במדבר הוא פרח", מהיכן צצו המאכלים סינטה ופחזנית ועוד ראו ב"שאל את רוביק", שאלות אחרונות, בשני הדפים.

חדש בבמת אורח: פרופ' גלעד צוקרמן על החייאת לשון אבוריג'ינית

חדש בבלוג רב מילים: דופקים את הצבע השחור

תגיות :
Adam Jones: ; Flickr כרזה נאצית אנטישמית בשפה הלטבית, המוזיאון העוסק בכיבוש הנאצי, ריגה תמונה ראשית

תגובות

חנוך
לגבי השם "פישל"(דג)- הוא בא בצירוף "אפרים" (אפרים-פישל) ,כנראה כי שבט אפרים היה בעל הרבה צאצאים (כמו שהבטיח לו יעקב סבו בתחילת ":ויחי") ,והדגים כידוע "פרים ורבים"
05 במאי 2016 הגב
דור גולדנברג
בסרט "miller's crossings" של האחים כהן מכונה יהודי בשם sheeny. מה מקור הביטוי?
05 במאי 2016 הגב
יואל נץ
הצעה ל"בימת אורח": הַכְּתָב הָעִבְרִי / יואל נץ רְאִיָּתִי מִדַּרְדֶּרֶת מִדְּחִי אֱלֵי דֶּחִי; הָרוֹפֵא מִתְרַצֶּה אֶת רוּחִי לְהָפִיס: "אִי אֶפְשָׁר לְשַׁפֵּר אֶת אֵיכוּת רוֹאוֹתֶיךָ, רַק אוּלַי יַעֲזֹר קְצָת הָאוֹפְּטוֹמֶטְרִיסְט". תּוֹדָתִי לַמַּחְשֵׁב עַל מַרְגּוֹעַ וְסָעַד בְּ"מֶרְחַק הַתְּצוּגָה" שֶׁמְּזַמֵּן הַמַּחְשֵׁב, אַךְ בְּסֵפֶר עִבְרִי הַקְּרִיאָה מְיַגַּעַת, רַק בְּלַעַז עוֹדֶנָּה שׁוֹטֶפֶת הֵיטֵב. נוּ, וּמָה לַעֲשׂוֹת – בִּלְשׁוֹן זָר לֹא סַגִּי לִי, אַף שֶׁבָּהּ עוֹד עֵינַי מַבְחִינוֹת בְּכָל אוֹת – כִּי לַכְּתָב הַלָּטִינִי וְגַם לַקִּירִילִי יֵשׁ גַּם לָעִצוּרִים אוֹת וְגַם לַתְּנוּעוֹת. הָרוּסִית (אַל תָּפִיצוּ!) הִיא לִי מְאַהֶבֶת, אַךְ דְּעוּ: הָעִבְרִית – זוּגָתִי לֹא בִּכְדִי! הִתְחַדְּשָׁה-הִתְקַדְּשָׁה מִכֻּלָּן לִי שְׂפַת עֵבֶר, וְאוֹתָהּ רַק אָהַבְתִּי בְּכָל מְאֹדִי. אַךְ הַכְּתָב הָעִבְרִי, אֲבוֹי, מְתַעְתֵּעַ, כִּי כְּכָל שֶׁאֶחְפֹּר בּוֹ לִפְנַי וְלִפְנִים, כָּךְ אֵינֶנִּי מַבְחִין עוֹד בֵּין אוֹתִיּוֹתֶיהָ; וּבִרְחִימוּ אֶדְרֹשׁ מִמְּעַצֵּב גּוֹפָנִים: נָא הַגְבֵּר הַהֶבְדֵּל בֵּין הַנּוּן וְהַגִּימֶל! נָא הַבְחֵן בֵּין הַהֵא, וְהַחֵית, וְהַתָּו! נָא הוֹסֵף אֵיזֶה תָּג אוֹ מִינֵי עַלְעָלִים אֶל אוֹת הַמֵּם הַסּוֹפִית וּלְסָמֶךְ יִרְחַב! בֵּין הַכַּף וְהַבֵּית הַעֲצֵם אֶת הַשֹּׁנִי! תֵּן הֶבְדֵּל מְפָרֵשׁ בֵּין הַדָּלֶת לָרֵישׁ! שֶׁיִּקְרָא טֶקְסְט עִבְרִי אֶחָד "בְּלִינְדֶר" כָּמוֹנִי – בַּל יַרְפֶּה הָעִקֵּשׁ, מִתְיָאֵשׁ: "זֶה מָה יֵשׁ..." אֶת הַכְּתָב הַמְּרֻבָּע שֶׁל שְׁנוֹת אֶלֶף וְאֶלֶף חִישׁ עֲשֵׂה שֶׁיִּהְיֶה מְחֻוָּר וְקָרִיא! בְּמֵיטַב כִּשְׁרוֹנְךָ אָנָּא פְּעַל בְּכָל אֵלֶּה – שֶׁאַרְבֶּה לְעַיֵּן גַּם בְּסֵפֶר עִבְרִי.
05 במאי 2016 הגב
רנה זמיר
מה שהכי דרוש לשפתנו העתיקה (חסרת האותיות לתנועות) אלה 5 סימנים פשוטים שיביעו את הכוונה: האם זה ספר (לקריאה), ספר (גבול), ספר (סיפר) וכיוצ״ב. יכולים לבוא מעל האות או מתחתיה, כמו הניקוד. באופן כזה אנשים יידעו את ההגיה הנכונה ולא ירבו בשגיאות בדיבור (שמונה בסגול או שמונה בקמץ, לדוגמא). ובא לציון (בחולם אחרי היוד) גואל, או למצער פחות צלצולים מרגיזים באוזניים.
07 במאי 2016
רנה זמיר
מה שהכי דרוש לשפתנו העתיקה (חסרת האותיות לתנועות) אלה 5 סימנים פשוטים שיביעו את הכוונה: האם זה ספר (לקריאה), ספר (גבול), ספר (סיפר) וכיוצ״ב. יכולים לבוא מעל האות או מתחתיה, כמו הניקוד. באופן כזה אנשים יידעו את ההגיה הנכונה ולא ירבו בשגיאות בדיבור (שמונה בסגול או שמונה בקמץ, לדוגמא). ובא לציון (בחולם אחרי היוד) גואל, או למצער פחות צלצולים מרגיזים באוזניים.
07 במאי 2016
ורדה צבי
היום יום השואה ואני רוצה להודות לך מר רוביק רוטזנטל על הבקיאות שלך לא רק בשפה העברית ,אלא על כל הנגזרות כולל היסטוריה של העם שלנו כמו שהוא עבר לאורך הדורות ובא לידי ביטוי בשמות של בני עמנו או בכינויו. על הרחבת הדעת והידע שלי אני מודה מאד. בכבוד רב ורדה צבי
05 במאי 2016 הגב
ורדה צבי
היום יום השואה ואני רוצה להודות לך מר רוביק רוטזנטל על הבקיאות שלך לא רק בשפה העברית ,אלא על כל הנגזרות כולל היסטוריה של העם שלנו כמו שהוא עבר לאורך הדורות ובא לידי ביטוי בשמות של בני עמנו או בכינויו. על הרחבת הדעת והידע שלי אני מודה מאד. בכבוד רב ורדה צבי
05 במאי 2016 הגב
אבנר פלק
המאמר על כינויי הגנאי ליהודים בקי וחריף. מעל הכל מצא חן בעיני האזור הבריטי "יורקשייק".
05 במאי 2016 הגב
Sol Salbe
I'd rather not argue with a scholar of your calibre, whom I regard as a friend, but I know for certain in Australia and Google seem to confirm for elsewhere that the rhyming slang for a Jew is Four by Two. (A piece of wood , four feet long and two inches wide). Five to two is someone really ugly,
05 במאי 2016 הגב
רוביק רוזנטל
dear sol The oxford dictionary of slang brings both options : five to two (I aggree it sounds ugly) four by two (sounds better) both rhyme with Jew
05 במאי 2016
אהרן בלום
הפעם תגובתי מתייחסת ל"איפור " של ראש ממשלתנו,ביבי יקירי ,לא יועיל לך ,הזקנה הקופצת עליך מבצבצת מכל קצות האיפור,אני תמהה לכמה זמן זקוק הספר שלך כדי להשליט סדר בפאת הקרחת שלך,אני רואה בעיני רוחי איך הספר מצווה על שערותיך "את שמאלה ואת ימינה ,אני רוצה סדר ,שלא תעיז שערה אחת לעשות כחפצה ולהתנופף ברוח,אין אפור ואין לבן כולם מקבלים צבע תכלת,ברור ?..." שער מכסיף וסימני הגיל המתקדם מביאים לאדם הדרת כבוד ,המלחמה והכסף שמשלם האדם,כדי להצניע זאת גורמים גיחוך ובזבוז כסף (אה שכחתי את האיפור לא משלם ראש הממשלה ...),תארו לעצמכם כמה עמל ויזע היו מנת חלקו של הספר לו היה צריך לסדר את פאות ראשו של בן גוריון,אחת ימינה ואחת שמאלה לפני שהיה צובע בשחור עז את תסרוקתו , דרך אגב ,ביבי בן כמה אתה ? לא יאמן ,אתה נראה הרבה יותר צעיר....
05 במאי 2016 הגב
עמליה חקל
לא יותר צעיר... יותר "מושקע" (MUSH ), וובעיקר יותר זחוח. המראה הוא נסלח - לא כן הנזק המצטבר. "מושי" - זה מזון שעבר זמנו ונהיה רירי ו"גליצ'ה".
05 במאי 2016 הגב
קרל פריש
לגבי הכינוי יהודון... בגרמנית מבזה אומרים Jud ולא Jude. אלברט איינשטיין בספרו "השקפת עולמי" מתייחס ליהדותו. הוא אומר: אני לא ממש מתגאה להיות יהודי, אבל כשאני רואה את כל השאר, אני גאה להיות ein Jud... במסגרת מחקרי על האילן המשפחתי של מצאתי שבמשפחת פריש היו נטיות לשמות נדירים בעברית. על מצבות בהונגריה וכן בצוואה מצאתי את השם "יועץ" וכן את השם "צרור". שני השמות מופיעים בתנ"ך. מענין, דרך אגב, שיש שכתבו את השם "פריש" בצורתו האחרת "פרישש". כך כתב הסבא-רבא שלי בהקדשה בתוך חמשה חומשי תורה ... קרל (אבי) פריש
05 במאי 2016 הגב
יעקב ברזילי
.LAMM טלה ו-KALB הוא עגל.LAMB ו-CALF בהתאמה באנגלית.בקרב יהודי המזרח שמות חיות לא היו מקובלים כשמות לבני אדם.המילה JUDE בגרמנית בתוספת ה, הידיעה נחשבת להתיחסות מבזה מאוד.,DER JUDE SIGMOND FREUNDׁ(מפי גובלס) וכאילו אמרו זה מספיק לא צריך להוסיף יותר.לפני כמה שנים התייחסה עיתונאית גרמניה ליהודי אמריקאי וכינתה אותו DER JUDE X והואשמה באנטישמיות
08 במאי 2016 הגב
יעקב ברזילי
יואל נץ אתה נשר אמיתי בעברית.כל הכבוד
08 במאי 2016 הגב
שי ל.
היי רוביק, תודה שענית על השאלה שלי. נתראה בשאלה הבאה :)
11 במאי 2016 הגב
ליאור טרצ'ינה
גדלתי בבית שבו, בין השאר, דברו אידיש. אני לא זוכרת שהשימוש במילה "יידענע" היה שימוש משפיל. כך אמרו "אשה"(וברור שהיא יהודיה, כי זה היה בארץ, בשכונה...).
02 ביולי 2016 הגב
dobsonz
tmHaSc http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
N2D3Q8 http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Landon
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Brody
US dollars
06 בנובמבר 2020 הגב
Fredrick
I quite like cooking
06 בנובמבר 2020 הגב
Gianna
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Judson
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Daniel
Will I have to work shifts?
06 בנובמבר 2020 הגב
Isabelle
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Michael
The National Gallery
06 בנובמבר 2020 הגב
Everette
What do you do for a living?
06 בנובמבר 2020 הגב
Derick
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Nilson
Have you got any ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Oliver
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Connor
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Brent
The line's engaged
06 בנובמבר 2020 הגב
Harland
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Layla
I've got a very weak signal
06 בנובמבר 2020 הגב
Tanner
I was made redundant two months ago
06 בנובמבר 2020 הגב
Glenn
Get a job
06 בנובמבר 2020 הגב
Autumn
Directory enquiries
06 בנובמבר 2020 הגב
Derick
I like it a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Rufus
I'm afraid that number's ex-directory
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilmer
What do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Parker
good material thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Rodger
Will I get paid for overtime?
06 בנובמבר 2020 הגב
Stephen
Will I be paid weekly or monthly?
06 בנובמבר 2020 הגב
Coleman
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Miles
this is be cool 8)
06 בנובמבר 2020 הגב
Domenic
I saw your advert in the paper
06 בנובמבר 2020 הגב
Gilbert
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Kennith
What do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dewey
On another call
06 בנובמבר 2020 הגב
Cole
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Stacy
How do you know each other?
06 בנובמבר 2020 הגב
Antwan
I'd like to withdraw $100, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Marshall
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerome
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Jospeh
How do I get an outside line?
06 בנובמבר 2020 הגב
Scottie
Withdraw cash
06 בנובמבר 2020 הגב
Patrick
Could you ask her to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jackie
I'm not sure
06 בנובמבר 2020 הגב
Melvin
We need someone with experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Milton
I'm about to run out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Herbert
I'm happy very good site
06 בנובמבר 2020 הגב
Owen
Could you give me some smaller notes?
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonel
I've just started at
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnnie
Why did you come to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Shirley
I'm on a course at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Eva
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Reuben
Directory enquiries
06 בנובמבר 2020 הגב
Dillon
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mohammad
Excellent work, Nice Design
06 בנובמבר 2020 הגב
Lenard
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Marshall
I hate shopping
06 בנובמבר 2020 הגב
Pitfighter
I like it a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Randal
A staff restaurant
06 בנובמבר 2020 הגב
Clayton
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Kenneth
I'd like to pay this cheque in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Gabriel
I'm sorry, she's
06 בנובמבר 2020 הגב
Santos
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonardo
Could I order a new chequebook, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kimberly
Enter your PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Elias
Could I take your name and number, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Willis
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Hiram
Have you read any good books lately?
06 בנובמבר 2020 הגב
Michel
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Valentin
Have you got a current driving licence?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sonny
Can you hear me OK?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jasper
I'll send you a text
06 בנובמבר 2020 הגב
Darin
I study here
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucius
What company are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
David
Jonny was here
06 בנובמבר 2020 הגב
Maxwell
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Alberto
I have my own business
06 בנובמבר 2020 הגב
Micheal
We'll need to take up references
06 בנובמבר 2020 הגב
Walter
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Anton
I'd like to take the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Perry
I work with computers
06 בנובמבר 2020 הגב
Rolando
What sort of music do you listen to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Chase
Hello good day
06 בנובמבר 2020 הגב
Rubin
I'm from England
06 בנובמבר 2020 הגב
Dustin
I have my own business
06 בנובמבר 2020 הגב
Irving
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Makayla
i'm fine good work
06 בנובמבר 2020 הגב
John
I study here
06 בנובמבר 2020 הגב
Steep777
What sort of music do you listen to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilburn
Incorrect PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Leroy
Directory enquiries
06 בנובמבר 2020 הגב
Lemuel
I'm only getting an answering machine
06 בנובמבר 2020 הגב
Thanh
Until August
06 בנובמבר 2020 הגב
Kelley
What are the hours of work?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jeromy
Wonderfull great site
06 בנובמבר 2020 הגב
Gerald
In tens, please (ten pound notes)
06 בנובמבר 2020 הגב
Orval
I'm self-employed
06 בנובמבר 2020 הגב
Burton
Insert your card
06 בנובמבר 2020 הגב
Lyndon
Where do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emory
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Evelyn
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonard
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Elliot
I was made redundant two months ago
06 בנובמבר 2020 הגב
Lonny
I've lost my bank card
06 בנובמבר 2020 הגב
Freeman
I hate shopping
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonardo
Have you seen any good films recently?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rodrigo
I'm on a course at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Quinn
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Maya
A few months
06 בנובמבר 2020 הגב
Logan
Could you ask her to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Daryl
US dollars
06 בנובמבר 2020 הגב
Harland
Will I have to work on Saturdays?
06 בנובמבר 2020 הגב
Charley
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Erick
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Reggie
I'm on a course at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Harley
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Garrett
I'd like to apply for this job
06 בנובמבר 2020 הגב
Merlin
A law firm
06 בנובמבר 2020 הגב
Daniel
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Dexter
It's OK
06 בנובמבר 2020 הגב
Chang
Where do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Prince
Could you tell me the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Keneth
What do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Anderson
Jonny was here
06 בנובמבר 2020 הגב
Luis
Cool site goodluck :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Eblanned
The line's engaged
06 בנובמבר 2020 הגב
Royce
How many days will it take for the cheque to clear?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rigoberto
I can't get a signal
06 בנובמבר 2020 הגב
Maya
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucius
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Grace
Yes, I play the guitar
06 בנובמבר 2020 הגב
Madeline
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Cecil
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilburn
I saw your advert in the paper
06 בנובמבר 2020 הגב
Jules
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Elden
I'd like to cancel a cheque
06 בנובמבר 2020 הגב
Maxwell
Special Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Alexander
Hold the line, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Jeffry
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Benton
Who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Russell
Do you like it here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Trevor
Another service?
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilton
I'd like to tell you about a change of address
06 בנובמבר 2020 הגב
Benny
Is it convenient to talk at the moment?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mason
I live in London
06 בנובמבר 2020 הגב
Reyes
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Dwain
Do you like it here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Titus
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Zoey
I'd like to tell you about a change of address
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcelo
I'm unemployed
06 בנובמבר 2020 הגב
Antoine
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Keven
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Errol
A company car
06 בנובמבר 2020 הגב
Milan
Where did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Damon
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Antoine
A pension scheme
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnathan
Wonderfull great site
06 בנובמבר 2020 הגב
Millard
I like watching TV
06 בנובמבר 2020 הגב
Filiberto
I want to report a
06 בנובמבר 2020 הגב
Chadwick
How do I get an outside line?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcelo
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Ezequiel
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Robert
I saw your advert in the paper
06 בנובמבר 2020 הגב
Lonnie
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Willard
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Randall
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariah
I'm in a band
06 בנובמבר 2020 הגב
Dalton
How long are you planning to stay here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dewitt
i'm fine good work
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilbur
Have you read any good books lately?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lindsay
My battery's about to run out
06 בנובמבר 2020 הגב
Gilberto
Which year are you in?
06 בנובמבר 2020 הגב
Paris
Have you got a telephone directory?
06 בנובמבר 2020 הגב
Keith
What's the interest rate on this account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Stacy
Would you like a receipt?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sophie
Could you give me some smaller notes?
06 בנובמבר 2020 הגב
Irving
this is be cool 8)
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnulfo
I'm doing a masters in law
06 בנובמבר 2020 הגב
Darwin
Three years
06 בנובמבר 2020 הגב
Benton
Whereabouts are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cristopher
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Dylan
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnnie
Could I take your name and number, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Clinton
A financial advisor
06 בנובמבר 2020 הגב
Orval
Best Site good looking
06 בנובמבר 2020 הגב
Walton
I wanted to live abroad
06 בנובמבר 2020 הגב
Manual
The National Gallery
06 בנובמבר 2020 הגב
Angelina
I went to
06 בנובמבר 2020 הגב
Jacob
Could you please repeat that?
06 בנובמבר 2020 הגב
Danial
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Timothy
A company car
06 בנובמבר 2020 הגב
Alejandro
I study here
06 בנובמבר 2020 הגב
Zachariah
We need someone with qualifications
06 בנובמבר 2020 הגב
Elijah
Do you know the address?
06 בנובמבר 2020 הגב
Julius
Photography
06 בנובמבר 2020 הגב
Alden
How many weeks' holiday a year are there?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sylvester
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Sean
I like watching football
06 בנובמבר 2020 הגב
Carter
I like watching TV
06 בנובמבר 2020 הגב
Hipolito
On another call
06 בנובמבר 2020 הגב
Barney
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Abdul
I'd like to send this parcel to
06 בנובמבר 2020 הגב
Philip
It's serious
06 בנובמבר 2020 הגב
Evan
I came here to study
06 בנובמבר 2020 הגב
Hobert
I've come to collect a parcel
06 בנובמבר 2020 הגב
Marion
Did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kristopher
Whereabouts are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Luigi
Do you know what extension he's on?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sidney
I'm interested in
06 בנובמבר 2020 הגב
Layla
I hate shopping
06 בנובמבר 2020 הגב
Ronny
In tens, please (ten pound notes)
06 בנובמבר 2020 הגב
Kimberly
I'd like to pay this cheque in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Vincenzo
Where are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Gabrielle
Free medical insurance
06 בנובמבר 2020 הגב
Paris
Which team do you support?
06 בנובמבר 2020 הגב
Miguel
It's funny goodluck
06 בנובמבר 2020 הגב
Hassan
Remove card
06 בנובמבר 2020 הגב
Duncan
We've got a joint account
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerold
Do you know the address?
06 בנובמבר 2020 הגב
Eliseo
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Kasey
What qualifications have you got?
06 בנובמבר 2020 הגב
Charley
I'd like to take the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Eugenio
The United States
06 בנובמבר 2020 הגב
Armando
Would you like a receipt?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jordan
A financial advisor
06 בנובמבר 2020 הגב
Dwain
Punk not dead
06 בנובמבר 2020 הגב
Janni
Until August
06 בנובמבר 2020 הגב
Jamie
very best job
06 בנובמבר 2020 הגב
Ethan
The line's engaged
06 בנובמבר 2020 הגב
Randell
Could you ask her to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kristopher
Will I get paid for overtime?
06 בנובמבר 2020 הגב
Angelo
I'd like to withdraw $100, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Lorenzo
Looking for work
06 בנובמבר 2020 הגב
Damien
Hold the line, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Darron
We need someone with experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Julian
I'll text you later
06 בנובמבר 2020 הגב
Grant
A packet of envelopes
06 בנובמבר 2020 הגב
Katelyn
Would you like a receipt?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marion
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Monty
I'll text you later
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnoldo
How much will it cost to send this letter to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Waldo
Please call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Antonia
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Cortez
I'd like to send this letter by
06 בנובמבר 2020 הגב
Emmanuel
I've been made redundant
06 בנובמבר 2020 הגב
Jamey
A First Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Cody
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Geraldo
Who would I report to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Victoria
I'd like to apply for this job
06 בנובמבר 2020 הגב
Julia
Another service?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rodrick
How much is a Second Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilbert
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Valentin
Have you got a telephone directory?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emory
What's the exchange rate for euros?
06 בנובמבר 2020 הגב
Donnie
Where do you study?
06 בנובמבר 2020 הגב
Galen
Did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Santo
US dollars
06 בנובמבר 2020 הגב
Bruce
Where did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tyrell
Which university are you at?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcos
I need to charge up my phone
06 בנובמבר 2020 הגב
Connor
I do some voluntary work
06 בנובמבר 2020 הגב
Bobber
The United States
07 בנובמבר 2020 הגב
Victor
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas?
07 בנובמבר 2020 הגב
Kennith
This is the job description
07 בנובמבר 2020 הגב
Francis
i'm fine good work
07 בנובמבר 2020 הגב
Arlen
How much is a First Class stamp?
07 בנובמבר 2020 הגב
Coco888
Free medical insurance
07 בנובמבר 2020 הגב
Merziuz
CMjuNb http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
TlCoBL https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
GoohK6 http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
y6334X https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
TCMg5L https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
mQe1eG https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
alI8N8 http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
r0TneF https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
7mknac https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה