הקללות של נטלי פורטמן, ומילון הסביח של עובד

רוביק רוזנטל | 10 בפברואר 2017

המועמדת שלנו לאוסקר מלמדת את הגויים מה זה בלגן ובן זונה, ספר אקדמי מקיף על העברית של ימי הביניים, המילון השלם והמקיף אי פעם של עובד מהסביח, ושקדים שלא תרצו להכניס למרק שלכם

השחקנית הישראלית-אמריקנית המצליחה נטלי פורטמן בחרה להכניס את אומות העולם אל סודות הסלנג הישראלי בסרטון בן דקה וחצי בסרטון של המגזין ווניטי פייר. נטלי בחרה להציג עשרה מונחי סלנג המסתובבים בחלל הישראלי בעשורים האחרונים: לזרום; איזה באסה שתורגם - it sucks; חבל על הזמן, שתורגם מילולית ל-pity about the time;  על הפנים שתורגם מילולית ל- on your face; זין שהוא באנגלית  dick וגם – כפי שהסבירה נטלי - אות באלף-בית; חי בסרט, שהוגדר  דרמתי או לא מציאותי; בן זונה; בלגן; מניאק שהוצג כמילה באנגלית; ולסיום – לחיים, טו לייף.

המניאק אוכל סרטים

כמה מן המונחים שבחרה נטלי מחייבים הרחבה.  הביטוי "חי בסרט" פרץ לחיינו בשנות האלפיים, אבל מקורו ככל הנראה בשפת הסטלנים, שהשתמשו בביטויים כמו "אכל סרטים" או "נכנס לסרטים" לתיאור חוויה חזקה בעקבות צריכת סם. יתכן מאוד שבמקור יש כאן השפעה של המונח 'שריטה' במשמעות חוייה קשה המשאירה רישום לזמן ארוך, וכדאי לזכור שלסרט ושריטה מקור דומה. חי בסרט קשור לשימוש בסלנג בביטויים מעולם התאטרון והקולנוע לתיאור חוויה חזקה נוסח "עשה סצינה", "עשה הצגה", "עשה מזה סיפור", "עשה דרמות", וכמובן הביטוי הוותיק יותר "מהסרטים" המתאר התרחשות יוצאת דופן. 'חי בסרט' זכה לראשי התיבות חיב"ס. בהפגנות המחאה התנוססה לפני שש שנים ויותר הכרזה"אין לי ארץ אחרת, ביבי אתה חי בסרט". משהו השתנה מאז?

מניאק הוצגה כמילה באנגלית, אבל מקורה גם ערבי, וכאן בהוראה מינית, מן השורש נאכ, ומכאן נייק, חרמן תמידי, וכן מניוק ועוד. בעסה היא הגייה ישראלית של המילה הערבית בָּעצָא שפירושה צרות ואסונות, בעקבות הוראה מקורית: הכנסת אצבע בעכוזו של אדם אחר. בערבית הספרותית מוכר גם השורש בא"ס, בָּאאֶס (עלוב, מדוכא).

בלגן בבלקון

המילה המעניינת בהצגתה של נטלי פורטמן היא 'בלגן'. בלגן, מספרת הכוכבת, באנגלית mess, היא "הדבר הראשון שלומדים בישראל, והיא נוצרה מאותו שורש של בלקוני balcony, ופירושה מרפסת, כי שם אתה זורק סמרטוטים וכל מיני דברים שלא צריך בערבוביה". נטלי עלתה כאן, כנראה בלי דעת, על גילוי אטימולוגי מסעיר. במילונים שונים שבהם חיפשתי לא מצאתי הסבר נאות למקורה של בלקוני, המוכרת גם מגרמנית: Balkon, וכן ביידיש. המקורות מוליכים לכל היותר לשפות אירופה מימי הביניים.

'בלגן' היא מילה רוסית שאומצה ביידיש. משמעותה במה גבוהה, ומכאן כינוי להצגות פרועות שנערכו על הבמות ברוסיה וזכו גם הן לשם בלגן, ומכאן משמעות הערבוביה ואי הסדר. בלגן היא גלגול של צמד מילים מן השפה הפרסית, bala-chane, שפירושו החלק העליון של הבית, וכן גזוזטרה. הפרסית היא כידוע חוליה עתיקה בשרשרת השפות ההודו-אירופיות, שבהן צמחו הגרמנית והשפות הרומניות ובעקבותיהן האנגלית, וכן הרוסית ויתר השפות הסלאביות. הדמיון הקרוב מאוד הן במילה עצמה והן במשמעות בין 'בלגן' ו'בלקון' אינו עשוי לבסס טענה חזקה שלשתי המילים אותו מקור פרסי. תודה, נטלי. בהצלחה באוסקר.

נא להכיר, לשון ימי הביניים

השפה העברית בנויה רבדים רבדים. הילד העברי לומד תנ"ך ונחשף לרובד העתיק של השפה. מאוחר יותר נלמדים המשנה והתלמוד (או 'הגמרא' בגירסה הארמית של המילה), הנכתבת ברובד של לשון חז"ל או לשון חכמים. הרובד השלישי, המשתרע על למעלה מאלף שנה ובמובן מסוים מתקיים עד ימינו הוא הפחות מוכר לדוברי העברית. הוא קרוי "לשון ימי הביניים", ומכיל אלפים רבים, יש אומרים מאות אלפי טקסטים שנכתבו ברחבי הפזורות היהודיות, מתקופת הגאונים בארצות המזרח, דרך תור הזהב בספרד, חכמי אשכנז ורש"י בראשם, הפייטנים והפרשנים, וספרות השאלות והתשונות הכתבת עד היום. רובד השפה הזה תורם תרומה חשובה ביותר להתפתחות העברית, וכאמור, מוכר פחות.

אחד החוקרים החשובים של התחום בין בלשני ההווה הוא אילן אלדר, פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת חיפה וחבר במליאת האקדמיה. לאחרונה יצא בהוצאת מאגנס  ספר מקיף המכיל עשרות מאמרים של אלדר המספרים את סיפורה של התקופה הארוכה הזו. כמה וכמה פרקים נוגעים בתרומה בלעדית של רובד ימי הביניים, והיא הדקדוק העברי והמילון העברי.

אילן אלדר

לפני למעלה מאלף שנה החלו להיכתב המילונים הראשונים וספרי הדקדוק העברי, ואלדר מקדיש למילונים ולמדקדקים האלה פרקים נרחבים. החלוצים בתחום היו הגאונים, ובראשם רב סעדיה גאון שכתב את "האגרון". במאה העשירית התקבל הנוסח הסופי של הניקוד העברי, על פי מסורת חכמי טבריה, והוא התשתית של הדקדוק העברי עד היום. אלדר מספר על תרומה מוכרת פחות לנושא הדקדוק, זו של יהודה הלוי בספרו המכונן "הכוזרי". הספר חושף בהיבטים רבים את ההשפעה המרכזית שיש לערבית על העברית בימי הביניים המוקדמים, הן על הדקדוק והן על המילון.

הפרפר המרפרף זרח מפרחוני

פרק ה' בספרו של אלדר התעמק בחיבור אנונימי שהתגלה בגניזה הקהירית, והוא עוסק בנושא המוגדר "חילוף אותיות פנים עברי". חילוף אותיות מתייחס לשתי תופעות: שיכול אותיות, או במונח הלועזי מתאטזיס, והחלפת אותיות קרובות בין מילים. שיכול האותיות מוכר היטב כבר בשפת התנ"ך. אנו משתמשים בו כחלק מהשפה היומיומית בבניין התפעל, כאשר פ' הפועל היא אות שורקת כמו ש', ז' או ס', ולכן נאמר השתומם (ולא התשומם), הזדרז (ולא התזרז), הסתכל (ולא התסכל), הצטער (ולא התצער) וכדומה. לשיכול יש כאן הסבר פשוט של נוחות בהגייה. לצד זה יש בתנ"ך כמה זוגות מילים שיש ביניהן שיכול, ובדרך כלל רק אחת מהן נקלטה בעברית החדשה: כבש/כשב, זוועה/זעווה, בהלה/בלהה, מלתעות/מתלעות, שמלה/שלמה. מן הזוג עייף/יעף בחרו המחדשים של ימינו לקרוא לג'טלג יעפת.

גם בתלמוד נמצא שיכולים כמו קטגור/לקטרג, מלגז/מזלג ועוד. במקרה של מלגז, הוא נדד לכלי העבודה מלגזה. בעברית החדשה אין דוגמאות רבות לשיכול אותיות, יש רואים שיכול כזה בזוגות פרפר/רפרף וכן מלמל/למלם. שייקה אופיר תרם את תרומתו לתופעה בסדרת השיכולים נוסח "זרח מפרחוני", "חצי צוחה חצי בוחקת" ואחרים, וכאן השיכול הוא בין שתי מילים בביטוי.

הווין והיודין מתחלפין

הראשונים שעמדו על תופעות השיכול והחילוף והגדירו אותן היו מדקדקי ימי הביניים. יונה אבן ג'נאח מציג שינוי מילים על ידי חילוף אותו כמו 'תלפיות' שנולד לדבריו מ'אלפיות', 'חרוזים' שהוא גלגול-שינוי מן המילה 'ארוזים', ו'מכורה', מילה חשובה באתוס הציונים, שנולדה לטענתו מ'מגורה',  הקשורה לפועל לגור. חילוף אותיות מעניין הוא בין כובע לקובע, שנוצר לטענת אחד החוקרים על ידי מתרגמים כדי ליצור בידול, והבידול נמשך עד היום – כובע (צמר, גרב, טמבל וכדומה) לעומת קובע פלדה, לצורכי הצבא.

חכמי ימי הביניים מצאו דרכים שונות לחילוף אותיות בעברית. בראשן חילופי ו' וי', ומנחם בן סרוק כותב: "והווין והיודין ברוב המילים מתחלפין אלה באלה, בהיעלות היודין יבואו ווין תחתם, וכן ככה משפט הווין". יש חילופי ה' וא', וכמובן ש' שמאלית וס'.

בגניזה התגלה, כאמור, כתב יד, המקיף שישה עמודים בלבד אך ממפה את החילופים והשיכולים של העברית עד אותם ימים. הוא נכתב לפני אלף שנה על ידי מחבר אלמוני. המחבר מחלק את תופעת החילוף לשלוש קבוצות: על פי קרבה בהגייה (כמו א-ה, ג-כ וכדומה), על פי הדמיון בצורה (ר/ד, ה/ת ועוד), ועל פי הקרבה באלף-בית. אלדר מביא את כתב היד המרתק הזה במלואו. ואידך, ככתוב, זיל גמור. ספר אקדמי חשוב, למטיבי לכת בשפה.

ארבע החמצות וגול

אופנת הסביח כבשה את סצינת מזון הרחוב הישראלית. השם עצמו, סביח, שנוי במחלוקת. יש קושרים אותו לבעל הדוכן הראשון לסביח ברמת גן, ששון סביח, ויש שקושרים אותו למילה הערבית צ'בח – בוקר, ללמדך שסביח אוכלים בבוקר. ראשי תיבות מאוחרים שניתנו למילה הם "סלט, ביצה, יותר חציל".

דיון שעסק בשפה ואוכל שנערך בכינוס לשון ראשון העשירי, בהנחיית אושיית האוכל התל-אביבית הילה אלפרט. השתתפו גם אייל שני, עבדכם הנאמן, ועובד דניאל, הבעלים והמייסד של "הסביח של עובד" שהפך מזמן למותג, ויוצר שפת הסביח. השפה בנויה על יצירת פעלים משמות חלקי המנה, ומונחים מתחום הכדורגל, תחום שבו נועד עובד לגדולות אחרי שכיכב במכבי רמת השקמה בנעוריו. עובד פרש בפני הקהל את המילון המלא והמעודכן, כפי שלא נפרש או תועד עד כה, והוא מובא כאן לשירות הציבור.

ביצול. הוספת בצל.

בצבוץ. הוספת ביצה קשה.

דאבל פס. טיחון, סילוט, וטיחון נוסף.

דרגות חיצול. דרגות להוספת חצילים על פי הכמות: קל, בינוני, כבד, מאסיבי-אגרסיבי, מיליטנטי.

הארכת משחק. רבע או חצי מנה נוספת לרעבים במיוחד.

הדֶרבּי. יחסי העמבה והחריף, הלא הם הצהוב והאדום, לתיבול הפיתה. השאלה "כמה כמה בדרבי?" פירושה כמה, אם בכלל, עמבה (מכבי) וחריף (הפועל) יש להוסיף למנה. התשובה צריכה להינתן בגולים: "שתיים אחת לפועל" פירושו "שתי כפיות חריף וכפית אחת עמבה". לתיירים הרבים מחו"ל המגיעים יש חלופות על פי צבעי החולצות. לאיטלקים: מילאן מול פארמה. לאנגלים: מנצ'סטר יונייטד מול ארסנל (המופיעה נגדם בתלבושת צהובה). ויש גם גרסאות פוטבול לאמריקנים.

החמצה. מנת עמבה או חריף בחצי כפית, שמבקש אוהד הקבוצה השנייה. אוהד מכבי חובב חריף יבקש, למשל, "ארבע החמצות", ואם ירצה בכפית עמבה יוסיף: ארבע החמצות וגול.

הרעשות כבדות בגִזרה. קריאה שנזרקת לחלל האוויר בכל פעם שתור ארוך במיוחד של לקוחות עומד מול הדוכן. התיישן, וראו 'לחץ כבד בגזרה'.

חימוס. מריחת חומוס.

חיצול. הוספת חצילים. וראו 'דרגות חיצול'.

קיר עליון וכתר אליפות

חמצוץ. הוספת מלפפונים חמוצים.

טיחון. הוספת טחינה.

יירוק. סילוט במלפפונים בלבד.

כפולות, משולשות, מרובעות. מידות לחימוס, טיחון, חמצוץ ופִטרוז.

כתר אליפות. מנת חציל נוספת בראש הפיתה. שתי מנות הן דאבל: ליגה וגביע. מנת חציל מסיבית למעלה – צלחת אליפות.

להתראות בדרבי הבא. פרידה מלקוח.

לחץ כבד במגרש. שעות שיא בתור מול חלון הדוכן. קודמים להם השקט של ראשית היום, סחף – לקוח בא, לקוח הולך, ומקצֶה – תור של ארבע חמישה.

מְאַדְאְדִים. שיטת עובד להכנת הפיתה: מניחים אותה על אדים והיא נימוחה בפה.

מחצית. שלב ביניים של הכנת חצי מן המנה. ניתן לבקש "2:2 במחצית", ולהוסיף גולים במחצית השנייה.

מיפות. ניגוב השפתיים במפית.

מסובבת. שלושה סיבובי כפית לצורך ערבוב התבלינים.

נתפס. שאלה ללקוח לצורך הכנת המנה: "לחמס נתפס? ומה עם בצבוץ, נתפס?"

סילוט. הוספת סלט: עגבנייה ומלפפון.

עגבון. סילוט בעגבניות בלבד.

פִטרוז. הוספת פטרוזיליה.

פלפול. תבלון במלח ופלפל.

קיסום. ניקוי השיניים בקיסם.

קירות. לאוהבי החימוס. מי שאוהב הרבה חומוס מבקש חימוס על קירות הפיתות: קיר תחתון, עליון, ושניים צדדיים.

ראייה מרחבית - שליטה – דיוק – חדות. התכונות הנדרשות בהכנת הסביח המושלם. שמורות רק לגאוני התחום, המסי והמדרונה של הסביח, ובראשם עובד, כמובן.

שלישייה סוגרת. הוספת טיחון עליון, חימוס עליון וכתר אליפות.

שריקת סיום. שלב התשלום, רגע לפני הפרידה.

שקדי סבון לאכילה

הערוצים מלאים פרסומות לאימוני אנגלית בדיאלוגים טלפוניים. לישראלים יש אמנם מוניטין של יודעי אנגלית טובה לעומת האיטלקים, הספרדים והצרפתים למשל, אבל לעיתים נראה שהמוניטין האלה מוגזמים. דוגמה לכך נמצא באריזת המוצר הבא, המדברת בעד עצמה. ותודה לשרון קדם.

מרק סבון

צילום: שרון קדם

שאלות חדשות שנשאלו ונענו באתר: מי אמר "נזרוק את כל היהודים לים", איך נוצר השם מוטקה, מה מקור המילים טמפון ודקן ועוד ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה כדי לקבל את התשובה!

חדש בבמת אורח: לכבוד ט"ו בשבט, אהרן מוריאלי מספר על שמות משפחה בעקבות עצים.

חדש בבלוג רב מילים: ישר נתנה לי סטירה ובעיטה: על פעלים אלימים בסלנג הישראלי. 

תגיות :
google images תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

יעקב
עם כל הסימפטיה לנטלי פורטמן אין כל קשר בין בלקון לבלאגן. בלקון שיובא מאיטליה מקורו במילה בלקו או פלקו (בימה באיטלקית) מילה אותה טבעו הלומברדים ששלטו בצפון איטליה. לעומת זאת בלאגן היא מילה ממקור פרסי שכנראה נדדה לרוסיה דרך טורקיה והתייחסה לאנשי קרקס נודדים.
09 בפברואר 2017 הגב
מבקר מוטרד
אני מבין את האובססיה של הבלוג עם מילים שמקורן בערבית (אגב, מדוע ״מזרחי״, ואם כבר מדוע לא ״מזרח אירופאי״ עבור מילים שמקורן משם..?) אבל דפדפוף באתר מעלה כל מיני ביטויים מטרידים כמו ״מחוללי הציונות הביאו את האוכל עם זיכרונות מתבשיליה של אמא ומסעודת החג, ועולי עדות המזרח – עם האמא שתבשל ועם הסירים והמחבתות. ״... כלומר, ״עדות המזרח״... (שזה איפה בדיוק?), לעומת מחוללי הציונות? כלומר, מהפעילות הציונית של יהודי תימן, עירק או צפון אפריקה, אלה שהגיע ועשו אפילו קודם שמענו על חובבי ציון, כל מה שנותר אצלך זה ה ״סביח״? הבלוג מעניין, חבל שהמוח כה צר מלהכיל מגוון רחב יותר של אפשרויות.
16 בפברואר 2017 הגב
יעקב ברזילי
כמי שגדל במשפחה עירארקית למהדרין אני מודיע לכם חגיגית שהמילה הזו לא הייתה מוכרת בשפה שבה דיברו בני העדה העיראקית.החמין העיראקי הוא תרנגולת ממולאה אורז וחלקי פנים של התרנגולת.יש שטרחו והפרידו את העור ומילאו אותו ולידו הניחו את חלקי העוף על האורז.החמין הזה נקרא "תבית"שהוא "תביית"ובערבית פרושה "הלנה"מלינים את החמין מבעוד יום.היו שמים ביצים על התבית ומקבלים ביצים חומות שאותן אכלו בבוקר יום שבת יחד עם סלט למינהו וחצילים מטוגנים ויש שהוסיפו תפוח אדמה מבושל.והן נקראו ביצ' עלה (א)לתבית.ביצים שהיו על התבית.ביצים חומות.צביח הוא המצאה -אולי למזנונאי קראו צביח(ולא סביח)או השד יודע מנין צצה המילה הזו.
26 בפברואר 2017 הגב
dobsonz
xzHGzt http://pills2sale.com/ levitra nizagara
19 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
Iwrdin http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Merziuz
eGzr01 http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
1cr6Eo https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
V9LyIF http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
Zk2yZb https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
Tesxc3 https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
MN2DZF https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
AkRw2o http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
vj25Pd https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
U3SIHN https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה