מרמת טראמפ עד נוף הגליל

רוביק רוזנטל | 21 ביוני 2019

טראמפ איננו הנשיא האמריקני הראשון שעל שמו נקרא יישוב בישראל, נצרת עילית אינה היישוב הראשון המשנה את שמו במהלך השנים, מה באמת מקור המילה פוחלץ, ארכיון לוין קיפניס עולה לדיגיטל, והאם נהפוכו היא מילה חדשה בעברית

השבוע החולף עבר בסימן שמות, והפעם שמות יישובים. בגולן עלה על המפה היישוב רמת טראמפ, בשלב זה עלייה וירטואלית, ושמה של נצרת עילית יהיה מעתה "נוף הגליל", כפוף להסכמת היישובים.

בלפוריה, טל שחר וכפר לימן

רמת טראמפ נקבעה במקומו של יישוב קיים שננטש כמעט לגמרי בשם  'ברוכים'. איש השמות הלאומי יהודה זיו מספר שבפי יושביו, עולים מבריה"מ דוברי יידיש, נשתבש שמו ל'בְּרוֹכִים' (מַשְׁבֵּרִים). לעומת זאת בפי שכניהם, ותיקי היושבים בגולן, הוא זכה לכינוי 'בורחים'.

רמת טראמפ אינה היישוב הראשון שנקרא על שם נשיא אמריקני. בשנת 1949 נוסד בשפלה המושב כפר טרומן, אות הוקרה לנשיא ארצות הברית שתמך בהקמתה של מדינת ישראל. לפני כן הוא נקרא בני הראל. גבעת וושינגטון הוא שמה של קריית חינוך ליד יבנה, שהוקמה ב-1946 על ידי הקהילה היהודית בוושינגטון וכוללת כפר נוער דתי ומכללה אקדמית. המקום נקרא גם בית רבן. לפני שניתן השם נקרא המתחם החינוכי 'חירויות',  בעקבות נאומו של רוזוולט ב-1941, שבו מנה את ארבע החירויות שהעניקה ארצות הברית לתושביה. לצד אלה זכה גם שר החוץ הבריטי הלורד בלפור, שנחקק לנצח בתולדות האומה, ליישוב על שמו: בלפוריה.

לא רק נשיאים זכו לכבוד, אלא גם דמויות מרכזיות ביהדות ארצות הברית, אבל שמותיהם חבויים בתוך שם עברי שניתן ליישוב, וההנצחה ידועה רק ליודעי ח"ן. כך למשל המושב טל שחר נקרא על שמו של שר האוצר היהודי הראשון של ארצות הברית הנרי מורגנטאו (בעברית: טל בוקר), שעמד בראש מלווה העצמאות בתקופת מלחמת השחרור. היישוב הגלילי לימן נקרא על שמו של הרברט הנרי להמן, המושל היהודי של מדינת ניו יורק, וראש מנהל הסעד של האו"ם.

מעשה בנתן שלא נתן

סיפור מוזר בהחלט נסב סביב שמה של העיר נתניה. יהודה זיו מגדיר את הסיפור בספרו "רגע של מקום" "מעשה בנתן שלא נתן". את העיר הקימה חבורת צעירים בשם אגודת בני בנימין, שחלמה להשיג תמיכה מבנימין אדמונד דה רוטשילד, אבל שם האגודה לא עזר. יושב ראש האגודה עובד בן עמי יצא לארצות הברית למסע התרמה, וגילה ברכה ליום הולדתו של המיליונר היהודי נתן שטראוס. הוא שלח אליו זר סחלבים וגם סיפר לו שהעיר החדשה תיקרא על שמו – נָתָנְיָה, במלעיל. שטראוס אכן היה נדבן ידוע, אבל גם שונא של הציונות. את הסחלבים קיבל, אבל לא תרם פרוטה. השם נשאר, ועם השנים המלעיל נדד למלרע, וכך שמה הרשמי של העיר הוא נְתַנְיָה, מתנת אלוהים. השם המקובל בין הישראלים שומר דווקא את זכרו של הנדיב הקמצן: נָתָנְיָה, במלעיל.

שני אחים מיהדות ארה"ב זכו להנצחה סמויה, הלא הם האחים רוזנוולד. המושב זרעית נקרא תחילה כפר רוזנוולד, על שם הנדבן היהודי-אמריקאי ויליאם רוזנוולד, ממייסדי המגבית היהודית המאוחדת. השם עורר התנגדות של המתיישבים ושונה לזרעית, בהשראת המושב השכן, שתולה. כדי לפצות את הנדבן הוסבר לו שמדובר בראשי תיבות: "זכר רוזנוולד עִמָנו יהיה תמיד". אחיו של רוזנוולד זכה בחוות טיפוח זרעים על שמו, הנושאת את תרגום השם: 'ורדון'.

גם יהודי קנדה בתמונה. שם המושב חבצלת השרון לקוח משיר השירים, אבל מאחוריו עומד נשיא ההסתדרות הציונית בקנדה, אהרון פריימן, שגייס בשנת 1929 כספים לרכישת אדמות עמק חפר מסוחר לבנוני. על שמו של פריימן נקרא היישוב ביתן אהרון, ועל שם אשתו לילי, בעברית חבצלת, נקרא המושב הסמוך: חבצלת השרון, והוא גם שמו של מחלף חבצלת שבסביבה. בעקבותיו נקראה שכונה נתנייתית שהפכה ליישוב עצמאי שושנת העמקים.

כפר משה שרת ואבן יצחק

נצרת עילית אינה היישוב הראשון בישראל שהחליף את שמו, אבל ברוב המקרים החלפת השם נעשתה בשלבים מוקדמים מאוד של חיי העיר. המושבה רעננה נקראה תחילה רעננייה, ושכניה הערבים קראו לה אמריקייה, כיוון שנוסדה על חברי אגודת אחוזה א' מארצות הברית והוקמה על פי דגם של עיירה אמריקנית שבמרכזה שדרה ארוכה. השדרה נקראה לימים על שם האגודה – אחוזה. תל אביב היא השם הקבוע שניתן לשכונת אחוזת בית. אבן יהודה נקראה בראשית דרכה "יהודייה", ולאחר מכן שונה שמה לאבן יהודה על שמו של אליעזר בן יהודה, מחיה השפה העברית.

גם יישובים קטנים יותר שינו את שמם במהלך השנים. הקיבוץ הראשון שנבנה בשיטת חומה ומגדל, קיבוץ תל עמל, נקרא תחילה ניר דוד, לזכר הנשיא הראשון של ההסתדרות הציונית דוד וולפסון. הקיבוצניקים החדשים התנגדו ומאבק השמות נמשך חמישים שנה, עד לפשרה המסורבלת, ומאז שמו של היישוב הוא ניר דוד (תל עמל). קיבוץ גל-עד נקרא רשמית אבן יצחק על שם תורם יהודי בשם יצחק הוכברג. המתיישבים התעקשו על גל-עד, לזכר חבריהם שנספו בשואה. הפשרה הושגה 55 שנה אחרי העלייה על הקרקע: גל-עד (אבן יצחק).

שמו של קיבוץ בית זרע נקבע תחילה כ'כפר נתן' על שם המנהיג הציוני האנגלי נתן לסקי, המתיישבים התעקשו על השם שבחרו, בעקבות מקום מושבם הקודם ליד כפר מזרע, וניצחו. לקיבוץ שניר הוחלט לקרוא תחילה 'כפר משה שרת', חברי הגרעין התעקשו על שניר, על שמו של החצבני, אף כי הוא מרוחק מהיישוב.

פוחלץ, לא מה שחשבתם

על המילה 'פוחלץ' נכתב בזירה הלשונית בכמה הזדמנויות, בין היתר ברשימתה של רינה בן שחר. המילה המוזרה הזו מופיעה במשנה, והסברה המקובלת היא שמדובר בטעות סופר או טעות קריאה. המילה המקורית היא פֻּחְלין, צורת רבים של פּׂחַל שפירושה שק כפול שנותנים על גב החמור או הגמל כדי לשים בו מטען.

איך הודבקה למילה המשובשת הזאת המשמעות של "עור ממולא"? שקי הפוחלין היו עשויים לעיתים מעור בהמה, ובן יהודה מגדיר את 'פוחל', צורת היחיד של פוחלין, "שק של עור". וכך זכה פוחלץ, כאמור שיבוש של פוחלין, למשמעות עור של בעל חיים שמילאוהו במילוי כלשהו. מאבן שושן אפשר להסיק שעגנון היה הראשון שהשתמש כך ב"פוחלץ", אך ההופעה הראשונה בעיתונות של 'פוחלץ' היא בעיתון דבר משנת 1933, ובמשמעות מטפורית-אירונית.

בעניין זה כותב ישראל אפעל, בעקבות עיסוק במילה בפינתי "מילות השבוע" ביומן השבוע של כאן: "קביעתך כי פוחלץ הוא גרסה מוטעית של פוחלין היתה אפשרית עד שנת 1996. באותה שנה פורסמו אוסטרקאות ארמיים מאידומיאה, ובהם מופיעות המילים פחלץ ופחלצן. צורות אלו מלמדות כי המונח פוחלץ (בלשון יחיד) הוא הנכון, ואילו דווקא הגרסה פוחלין מושתתת על טעות גראפית".

תודה לישראל, ועם זאת יש לציין שלמילה פוחל, ללא צ' בסופה, יש שורשים בשפות שמיות כמו פֻּחַלוּ באכדית שהיא שק האשכים, והמילים פחלא ופחלתא בארמית. כמו כן אני מסיק מדברי אפעל שאין ודאות לגבי משמעות המילים באוסטרקאות שמביא אפעל. יתכן שהתמזגו כאן מילים קרובות – פוחל (או פחלא) בארמית עם פוחלץ, וכך זכינו למילה חביבה, מצחיקה ולעיתים מפחידה: פוחלץ, במשמעות שניתנה לפוחלין התלמודי.

עט הקסם של לוין קיפניס

לאחרונה נחשף לציבור באמצעות המרה דיגיטלית ארכיונו העשיר של המשורר לוין קיפניס הנמצא בסמינר לוינסקי. בין היתר נחשפים שירים בכתב ידו שלא ראו אור עד היום. לכבודו הביא תאגיד כאן בערב שבועות כתבה על המשורר וארכיונו, שבה הצעתי לקרוא למשורר בכינוי הראוי לו: המשורר הלאומי של הילדים.

בין היתר מגלה הכתבה שלמשורר הילדים הקפדן והפטריוט היה חוש הומור מצוין.

בנו של דני סנדרסון בא לראיין את המשורר ב-1983, וקיפניס עונה לו בהיתממות: "אתה באת שאני אראיין אותך?"

קיפניס מספר לסנדרסון: "יש לי עט קסם. בזמן שפתחתי את הדלת לאליהו הנביא הוא הופיע ונתן לי מתנה את העט הזה. בתוכו יש כל השירים. אני לא צריך לחשוב. אני רק כותב".

בנאום לפרס אנדרסן שבו זכה בגיל 98 הוא סיפר על דמיון בינו לבין הנס כריסטיאן אנדרסן: "אנדרסן נולד לאב עני, אף קיפניסֶן נולד לאב עני. אביו של אנדרסן היה סנדלר, אף קיפניסֶן אבא היה חזן, והוא מסר את הסנדלים לתיקון אצל הסנדלר".

עברית משובשת? מגילת אסתר? נהפוכו!

גבי שחר שואל לתומו האם 'נהפוכו' הפכה מילה בעברית, גלגול של הצירוף הידוע ממגילה אסתר 'ונהפוך הוא'. ואכן, נהפוכו נכנסה לשפה והתגלגלה משיבוש כתיב תמים לצורה כמעט לגיטימית, הכול בעיני המתבונן. כך יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד הספר 'נהפוכו', באתר הילד החוסה מכריזים על "מסיבת נהפוכו", ובבית אביחי הכריזו על "אירוע ונהפוכו" העוסק בשוויון זכויות לנשים. המילה מככבת ברשתית החברתיות וזוכה לעשרות אלפי אזכורים ברשת. הולדת מילה באמצעות חיקוי הדיבור אינה חריגה בעברית. כך זלגה המילה החדשה בֶצֶפֶר לרשת ויש אפילו בית ספר הנקרא כך. 'צומי', קיצור של תשומת לב, הוא מונח ידוע בפסיכולוגיה עממית.

נהפוכו

שחר עצמו נזעק לאחר שמצא כי 'נהפוכו' מופיעה במסמך רשמי בית דין אזורי לעבודה בירושלים בפני כבוד השופט אייל אברהמי. נציג הציבור הרולד ברלא אומר: "...לא היה התובע מוסמך לשנות את מתכון העבודה, שעות הפתיחה וכיוצ"ב. נהפוכו, מהתכתובת המתוארת לעיל, עולה כי הנתבעת כעסה על התובע על כי בית המרקחת היה סגור במספר הזדמנויות, מה שלא נעשה באישורה בראש".

הקלדנית כתבה נהפוכו, המגיהים (אם היו) השאירו את נהפוכו. האם המילה החדשה-ישנה מאיימת על העברית? נהפוכו.

חדש בפינת עיון: מסאלח ועד לובה, מסע טעימות בסלנג הלשוני הישראלי בקולנוע ובטלוויזיה.

חדש בפינה של פול אוגדן: כך הופכת הוולשית העתיקה לשפה אופנתית וחיה.

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מה מקור המילים גרוש ודרדלה, מה הפך את שלומיאל המקראי ליצור חסר כישורים, למה מי שמאבד את הונו פושט את הרגל, האם באמת יש מילה כזו, קונפייטר ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
כיכר בנצרת עילית, צילום: אריאל בשור, מעריב תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

אביבה רום
שלום רוביק, גיל חובב פעם סיפר שדודו(?) נתן למקום "נתניה" את שמו, והוא נָתַנְיָה, במשמעות ה' נתן,וצריך להגות זאת במלעיל.... לא ברור למה ואיך זה הפך לנְתניָה במלרע. בברכה,
20 ביוני 2019 הגב
קלמן הרץ
רציתי להעיר בקשר לתרפיה. המילה תרופה (אכן עם ת'!) מוזכרת ביחזקאל מ"ז י"ב ועלהו לתרופה. ובמדרש שיר השירים רבה נאמר: מהו לתרופה? אמר רבי יוחנן לתרפיון.
20 ביוני 2019 הגב
קלמן הרץ
לרוביק, מה תאמר על - וקרע לו חלוני (ירמיהו כ"ב י"ד)? הרי לא מדובר שם על בית הבד, דהיינו בית עשוי מבד, אלא "בית מידות ועליות מרווחים וספון בארז".
20 ביוני 2019 הגב
עמוס האוזנר
ליישובים על שם אישים מארה"ב ניתן להוסיף את "עין השופט", ע"ש השופט ברנדייס.
20 ביוני 2019 הגב
אהרן בלום
קיבוץ נוסף ששמו הוסב פעמיים , עמי-עד (מדרום לראש פינה ומושב אלי-פלט ) ,מתיישבים ראשונים בקיבוץ עמי-עד קראו למקום גב(בור)-יוסף,על שם החאן הטורקי העזוב והסמוך שנקרא בערבית ג'ב-יוסוף ,החאן נקרא על שם יוסף(בעל כותונת הפסים ), בן אבינו יעקב, כי במקום נתגלה בור(הגב?), ( כפי הנראה בור לאיסוף מי גשמים ) ועל פי האגדה זה הבור(הגב) שיוסף הושלך לתוכו על-ידי אחיו , מאוחר יותר הוסב שם הקיבוץ ל"חושלים" ,גם שם זה לא מצא אחיזה ולבסוף ועד היום שם הקיבוץ עמי-עד , הזכרתי את המושב אלי-פלט ,שמו הראשון היה זנגריה על שם ישוב ערבי נטוש שהיה במקום ולבסוף הוסב שמו לאלי-פלט,הישוב הערבי זנגריה לא נעזב כולו ,שרידיו אוחדו עם הכפר הערבי טובא והם נקראים היו "טובא-זנגריה ".
20 ביוני 2019 הגב
צחי ליבנה
לרוביק שלום. כתגובה לרשימתך על ישובים ששינו את שמם, ברצוני להוסיף כי המושב כפר יחזקאל שנוסד בשנת 1921 ע"י חלוצי העליה השניה נקרא עם הקמתו בשם עין טבעון, על שם המעיין הסמוך. לאחר זמן מה החליטו המוסדות המיישבים לשנות את שם המושב לכפר יחזקאל, בהתאם לבקשת משפחת ששון, משפחת סוחרים עירקיים שהתיישבו באנגליה. הם בקשו להנציח את שמו של נער בן המשפחה שטבע בנהר הפרת באחד מסעות המסחר המשפחתיים. משפחת ששון תרמו כספים לקרן הקיימת, ולכן הוחלט לשנות את שם המושב עין טבעון לכפר יחזקאל. התושבים התנגדו, ואפילו החזירו את הדואר שנמען לכפר יחזקאל לשולח. מאחר שלא זכו לקבל תקציבים נכנעו התושבים לבסוף. בתחילה עוד קראו למקום כפר יחזקאל (עין טבעון), אך לבסוף התקבל השם החדש, ואם שואלים אותי, כבן הדור השלישי במושב, נכד למייסדים, אני בהחלט מצר על כך.
21 ביוני 2019 הגב
ד"ר דפנה קירש
בעניין "נהפוכו", מילים ותיקות רבות נוצרו בדרך זו של הלחם וקיצור, עד שהצורה הארוכה אבדה ולא בשימוש. "מהו" היא כתיבה מקוצרת של "מה הוא", "מיהו" - של "מי הוא", מישהו - "מי שהוא", משהו - "מה שהוא". גם "אילו", כך שמעתי, היא צורה מקוצרת של "אם לו", ו"אפילו", של "אף אם לו".
21 ביוני 2019 הגב
יעקב ברזילי
כפר מסריק לזכרו של הנשיא הצ'כי שנרצח (כמו שזכור לי)MORGENTHAUY טל בוקר?אני לא בטוח.כל הזמן חשבתי שהתרגום הוא הפשרתבוקר .הפועל THAUEN או AUFTHAUEN הוא להפשיר .
22 ביוני 2019 הגב
יעקב ברזילי
מתקן MORGENTHAU -באנגלית זה מופיע כ-THAW
22 ביוני 2019 הגב
דב ששון
מורגנטאו-טל שחר (תרגום מרנין).
04 ביולי 2019 הגב
johnanx
M5Gzev http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Alfred
What do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Caden
Other amount
06 בנובמבר 2020 הגב
Jose
I'm a trainee
06 בנובמבר 2020 הגב
Jamal
Insert your card
06 בנובמבר 2020 הגב
Tyron
How much will it cost to send this letter to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jozef
Sorry, I'm busy at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Jackie
Hold the line, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Jarvis
I'd like , please
06 בנובמבר 2020 הגב
Colby
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Walton
Good crew it's cool :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Reynaldo
I don't like pubs
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilbur
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Hunter
How much notice do you have to give?
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnathon
Jonny was here
06 בנובמבר 2020 הגב
Dillon
It's funny goodluck
06 בנובמבר 2020 הגב
Shaun
I've got a full-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Rodrigo
I've just graduated
06 בנובמבר 2020 הגב
Lionel
What's your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Zoe
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Parker
I'm a partner in
06 בנובמבר 2020 הגב
Delmer
I'd like to send this letter by
06 בנובמבר 2020 הגב
Jarrett
I'd like to take the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Kareem
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Kenny
Excellent work, Nice Design
06 בנובמבר 2020 הגב
Toney
Could you please repeat that?
06 בנובמבר 2020 הגב
Katelyn
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Henry
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Liam
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Dudley
Excellent work, Nice Design
06 בנובמבר 2020 הגב
Cecil
I'd like to speak to someone about a mortgage
06 בנובמבר 2020 הגב
Nigel
Could I have a statement, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jeffry
Insufficient funds
06 בנובמבר 2020 הגב
Unlove
My battery's about to run out
06 בנובמבר 2020 הגב
Coco888
There's a three month trial period
06 בנובמבר 2020 הגב
Raymundo
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Stevie
Insufficient funds
06 בנובמבר 2020 הגב
Sonny
Children with disabilities
06 בנובמבר 2020 הגב
Buford
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Barton
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Armand
I need to charge up my phone
06 בנובמבר 2020 הגב
Lifestile
A jiffy bag
06 בנובמבר 2020 הגב
Darrell
Have you got a current driving licence?
06 בנובמבר 2020 הגב
Hunter
How many are there in a book?
06 בנובמבר 2020 הגב
Buster
An estate agents
06 בנובמבר 2020 הגב
Jeramy
Insufficient funds
06 בנובמבר 2020 הגב
Brant
I'm on holiday
06 בנובמבר 2020 הגב
Gustavo
I'm a trainee
06 בנובמבר 2020 הגב
Reginald
I'm interested in
06 בנובמבר 2020 הגב
Damion
perfect design thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Philip
Could you tell me my balance, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Titus
Some First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Bobber
History
06 בנובמבר 2020 הגב
Jordan
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Randell
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Amado
Where are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jennifer
I work for a publishers
06 בנובמבר 2020 הגב
Makayla
How much were you paid in your last job?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mauro
How many would you like?
06 בנובמבר 2020 הגב
Paris
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Arthur
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Rachel
Could you tell me my balance, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariano
Would you like to leave a message?
06 בנובמבר 2020 הגב
Bernie
I came here to work
06 בנובמבר 2020 הגב
Crazyivan
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jewell
I'm sorry, he's
06 בנובמבר 2020 הגב
Edison
Another year
06 בנובמבר 2020 הגב
Vaughn
I'd like to take the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Royal
Who do you work for?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emanuel
Did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Derick
My battery's about to run out
06 בנובמבר 2020 הגב
Elmer
A few months
06 בנובמבר 2020 הגב
Malik
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Kevin
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Clemente
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Fletcher
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Quinton
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Roosevelt
How would you like the money?
06 בנובמבר 2020 הגב
Emma
I'd like to send this to
06 בנובמבר 2020 הגב
Vince
I live here
06 בנובמבר 2020 הגב
Bernie
What's the exchange rate for euros?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alexis
I'm a trainee
06 בנובמבר 2020 הגב
Alfredo
Could I make an appointment to see ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mitchell
I'll call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Rodrigo
Do you know the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kristopher
How would you like the money?
06 בנובמבר 2020 הגב
Xavier
I don't know what I want to do after university
06 בנובמבר 2020 הגב
Infest
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Michal
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Bonser
Could I have an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Gerry
I support Manchester United
06 בנובמבר 2020 הגב
Christoper
How long are you planning to stay here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Micheal
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Camila
Good crew it's cool :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Leonard
Who would I report to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Napoleon
Have you got a telephone directory?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dogkill
I work here
06 בנובמבר 2020 הגב
Tomas
How long have you lived here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Shayne
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Kristofer
Is there ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Foster
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Nevaeh
The United States
06 בנובמבר 2020 הגב
Thaddeus
I read a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Forrest
It's a bad line
06 בנובמבר 2020 הגב
Lightsoul
Accountant supermarket manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Ariana
I'll text you later
06 בנובמבר 2020 הגב
Perry
I wanted to live abroad
06 בנובמבר 2020 הגב
Fernando
Photography
06 בנובמבר 2020 הגב
Chong
I'd like to cancel this standing order
06 בנובמבר 2020 הגב
Ramiro
Is it convenient to talk at the moment?
06 בנובמבר 2020 הגב
Titus
The United States
06 בנובמבר 2020 הגב
Danny
Have you got any ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Floyd
I came here to work
06 בנובמבר 2020 הגב
Freddy
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Garland
I came here to study
06 בנובמבר 2020 הגב
Patricia
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Bernard
Could I borrow your phone, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Carrol
I'd like to withdraw $100, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Rupert
How do I get an outside line?
06 בנובמבר 2020 הגב
Levi
How long are you planning to stay here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Getjoy
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Dennis
It's funny goodluck
06 בנובמבר 2020 הגב
Christopher
It's a bad line
06 בנובמבר 2020 הגב
Natalie
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Valeria
I'd like to send this parcel to
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcellus
Pleased to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Jarod
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Paris
I've come to collect a parcel
06 בנובמבר 2020 הגב
Roberto
Languages
06 בנובמבר 2020 הגב
Myles
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariano
Hold the line, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Boris
Three years
06 בנובמבר 2020 הגב
Corey
I work here
06 בנובמבר 2020 הגב
Arron
I'm on work experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Devin
Whereabouts are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Unlove
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Virgil
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Hollis
It's serious
06 בנובמבר 2020 הגב
Hyman
How much notice do you have to give?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marquis
I sing in a choir
06 בנובמבר 2020 הגב
Roman
We need someone with qualifications
06 בנובמבר 2020 הגב
Amia
I've just graduated
06 בנובמבר 2020 הגב
Mathew
Not in at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Snoopy
I'm retired
06 בנובמבר 2020 הגב
Amber
What's the exchange rate for euros?
06 בנובמבר 2020 הגב
Oscar
I'd like to open a business account
06 בנובמבר 2020 הגב
Clinton
I'm not working at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Salvador
I'll text you later
06 בנובמבר 2020 הגב
Franklin
I'd like to cancel this standing order
06 בנובמבר 2020 הגב
Alexander
Do you need a work permit?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sydney
I live in London
06 בנובמבר 2020 הגב
Joesph
Have you got a telephone directory?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kenneth
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Salvador
We'll need to take up references
06 בנובמבר 2020 הגב
Lewis
Where's the postbox?
06 בנובמבר 2020 הגב
Byron
I live in London
06 בנובמבר 2020 הגב
Carter
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Harley
I want to make a withdrawal
06 בנובמבר 2020 הגב
Michelle
Just over two years
06 בנובמבר 2020 הגב
Everett
Do you need a work permit?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rolland
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Teddy
I'd like to order some foreign currency
06 בנובמבר 2020 הגב
Darryl
What company are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Titus
I'm at Liverpool University
06 בנובמבר 2020 הגב
Matthew
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Erick
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Johnie
Do you have any exams coming up?
06 בנובמבר 2020 הגב
Eddie
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Carmine
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Irea
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Walter
Withdraw cash
06 בנובמבר 2020 הגב
Gabrielle
I came here to study
06 בנובמבר 2020 הגב
Noah
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Craig
Best Site Good Work
06 בנובמבר 2020 הגב
Sofia
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Merle
We went to university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Quintin
About a year
06 בנובמבר 2020 הגב
Junior
Special Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
German
I live here
06 בנובמבר 2020 הגב
Marco
Which university are you at?
06 בנובמבר 2020 הגב
Denver
I didn't go to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Melanie
We went to university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Angelina
A few months
06 בנובמבר 2020 הגב
Dylan
I'm on work experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Maximo
I quite like cooking
06 בנובמבר 2020 הגב
Eugenio
Stolen credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Keenan
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Coolman
Could I have , please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Isreal
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Dro4er
Which team do you support?
06 בנובמבר 2020 הגב
Garrett
I've only just arrived
06 בנובמבר 2020 הגב
Terence
Yes, I play the guitar
06 בנובמבר 2020 הגב
Florencio
What do you want to do when you've finished?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dexter
I'd like to open a personal account
06 בנובמבר 2020 הגב
Haley
Will I be paid weekly or monthly?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tony
I enjoy travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcelo
A packet of envelopes
06 בנובמבר 2020 הגב
Andrea
Would you like to leave a message?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rolland
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Spencer
I wanted to live abroad
06 בנובמבר 2020 הגב
Federico
I'm doing a phd in chemistry
06 בנובמבר 2020 הגב
Larry
I'd like to send this parcel to
06 בנובמבר 2020 הגב
Melissa
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Miguel
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Elvin
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Sherwood
How much will it cost to send this letter to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Josiah
Do you know the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Winston
Is there ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Preston
I'm on holiday
06 בנובמבר 2020 הגב
Lyman
How many days will it take for the cheque to clear?
06 בנובמבר 2020 הגב
Riley
I'd like to apply for this job
06 בנובמבר 2020 הגב
Stanley
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Hassan
We used to work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Calvin
Hello good day
06 בנובמבר 2020 הגב
Jordan
What's your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Garland
I really like swimming
06 בנובמבר 2020 הגב
Ariel
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Truman
Have you seen any good films recently?
06 בנובמבר 2020 הגב
Moshe
Where's the nearest cash machine?
06 בנובמבר 2020 הגב
Enoch
What part of do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Orlando
I live here
06 בנובמבר 2020 הגב
Ayden
We've got a joint account
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariano
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Ervin
I'll text you later
06 בנובמבר 2020 הגב
Mia
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Zachariah
Will I have to work shifts?
06 בנובמבר 2020 הגב
Mike
A financial advisor
06 בנובמבר 2020 הגב
Trenton
I'm not working at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Eugenio
A First Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Sterling
What do you do for a living?
06 בנובמבר 2020 הגב
Haywood
Are you a student?
06 בנובמבר 2020 הגב
Isidro
Are you a student?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kaden
I've lost my bank card
06 בנובמבר 2020 הגב
Chauncey
It's OK
06 בנובמבר 2020 הגב
Sammy
Which university are you at?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alphonse
I want to report a
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucio
How much will it cost to send this letter to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Roscoe
Who would I report to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Joseph
I like watching football
06 בנובמבר 2020 הגב
Whitney
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Willian
Have you got a current driving licence?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jason
What do you like doing in your spare time?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tommie
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Kristopher
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Clifford
Could I ask who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Maria
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Franklin
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Alejandro
I'm sorry, I didn't catch your name
06 בנובמבר 2020 הגב
Ellis
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariano
Can I call you back?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dustin
Where are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Andrea
Have you read any good books lately?
06 בנובמבר 2020 הגב
Roger
I'm doing a masters in law
06 בנובמבר 2020 הגב
Lioncool
I'd like some euros
06 בנובמבר 2020 הגב
Kayla
What qualifications have you got?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kurtis
Where did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Geoffrey
I've got a very weak signal
06 בנובמבר 2020 הגב
Morris
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Antonio
Another year
06 בנובמבר 2020 הגב
Woodrow
I work for a publishers
06 בנובמבר 2020 הגב
Eusebio
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Ivory
What company are you calling from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Spencer
this is be cool 8)
06 בנובמבר 2020 הגב
Irea
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Armand
Do you play any instruments?
07 בנובמבר 2020 הגב
Clemente
I'm in a band
07 בנובמבר 2020 הגב
Kimberly
I can't stand football
07 בנובמבר 2020 הגב
dobson
OuqBAC https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
HGx366 http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
ec0a5E https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
hWnWDU https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
xWV5sA https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
ygKYvV http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
8hRVj9 https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
yXmyEn https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה