מדינת פרטאצ'יה, והעברית הרוסית של בוריס זיידמן

רוביק רוזנטל | 11 בספטמבר 2020

מדינת הפרטאץ' שיסד קישון מגיעה לשיאים חדשים במשבר הקורונה, ספר חדש חושף את שפתם של יוצאי חבר העמים בארצנו ובארצות המוצא, ומביא אמרות ופתגמים לרוב, והסבר מפתיע לביטוי 'בין המשפתיים'

שלושה גולשים כיבדו את "שאל את רוביק" השבוע באותה שאלה: "מה מקור המילה פרטאץ'". יאיר פוליטי אף הוסיף: "אולי יש קשר למילה ברדק?" תודה גם לאבי קינן ועופר שבח. דומה שהמילה הזו מרחפת לאורך החודשים האחרונים מעל משבר הקורונה, ומבליטה את ההבדל הכואב בין המדינה היהודית שרצתה להיות "חברת מופת", לבין סתם מדינות נחשלות כמו גרמניה, איטליה או דרום קוריאה.

הממשלה נקראה פרטאץ', והעם עוילם גוילם

פרטאץ' היא מילה יידישאית: פּאַרטאַטש, ומקורה סלבי, פולני ורוסי. בפולנית המילה נכתבת partacz והיא מתייחסת למי שעושה עבודה גרועה. מרק בוים כתב כי לפי מילון אטימולוגיה פולנית מקור המילה לטיני - a parte paternitatis, שפרושו "מחוץ לגילדה". כלומר, מי שאינו שייך לגילדה אינו עושה עבודה איכותית. כדי לרמוז שלא המצאנו את הגלגל במשבר הקורונה, מספר עמוס עוז על סבו ב"סיפור על אהבה וחושך": "לסבא אלכסנדר הייתה עברית משובשת, שזורה בביטויים ברוסית שחלק מהם נקלטו בסלנג העברי. הרגל נקרא בפיו ריגול, הממשלה נקראה פרטאץ', והעם – עוילם גוילם". מן המילה נולד גם פועל, לפַרְטֵץ'. ולשאלת יאיר, אין קשר לברדק, שעליה נכתב לא מזמן באתר בנסיבות דומות.

על חשיבות המילה בתיאור התרבות והפוליטיקה המקומית יעיד גם ריבוי המילים והביטויים הנרדפים בשדה המשמעות הזה. רשימה חלקית: חָאפּלָאפּ. חָפִיף. חלטורה. סְמוֹך! על רגל אחת. הכל בסדר. יהיה בסדר. המפתחות בפנים. הישראלי הפרטאצ'ניק הוא גם חפיפניק וחלטוריסט. יש גם פעלים: לחלטר, לחפף, למרוח, לחתוך פינות, לעגל פינות, לשלוף מהמותן, לטאטא מתחת לשטיח, לירות לכל הכיוונים ולכבות שריפות. ויש גם נציג מיתולוגי לפרטאץ' הישראלי, תוצרת אפרים קישון: "הג’ינג’י עם המפתחות".

אפרים קישון חד העין גילה את חשיבות הקונספט ואפילו הקדיש לו ספר בשם "פרטאצ'יה, אהובתי": "בקצה המזרחי של אגן הים התיכון, באזור קולנוע מוגרבי, משתרעת רפובליקה קטנה אבל גדולה: פרטאצ'יה־עילית. האקלים של ארץ זו הוא סובטרופי מאוד, הלחות והמיסים גבוהים בה במיוחד, על כן נוצר במקום סוג חדש של אוכלוסייה בעלת אורח מחשבה גאליצו־אוריינטאלי מובהק, הרי הוא שבט הפרטאצ'ים המפורסם".

הכול חוץ ממפתח להחלפת גלגלים

והרי כמה קווים לדמותו של איש שבט הפרטאצ'ים על פי קישון, מתוך הרשימה שממנה שאוב שם הספר.

 • אם הפרטאצ'י הקטן נכנס לאיזה מקום, הוא מיד נוגע בכל דבר, כדי לבדוק אם זה אמיתי. רואה סנדוויץ', נוגס ביס. רואה סוויץ', מסובב אותו. הוא אוהב לחטט, בכיסים, במגירות, באף.
 • בכיסו של הפרטאצ'י נמצאים 21 מפתחות בממוצע, מהם 12 בלתי מזוהים. כשהפרטאצ'י מגיע הביתה, הוא מנסה בדלת ערב ערב שמונה מפתחות, עד שהוא מוצא את הנכון, אבל לא איכפת לו, מפני שהוא פרטאצ'י. הפתרון: לאבד את כל הצרור.
 • מאוד אופייני הוא יחסו העוין של הפרטאצ'י המצוי להוראות השימוש. אם כתוב על צידו של הארגז "צד זה למעלה!" הוא שם אותו למטה. אם כתוב באדום "זהירות, שביר!" הוא זורק את הארגז למעלה, אוטם אוזניו באצבע וקופץ הצידה.
 • הפרטאצ'י אוכל ברעש, הולך ברעש, מדבר ברעש. מתלונן על הרעש. במכונות גדולות הוא בועט. ההסקה המרכזית שלו מתחילה לפעול זה תריסר שנים רק אם מקבלת בעיטה בתרמוסטט.
 • פרטאצ'י אמיתי מאמין בגלגול נשמות של חפצים. במנקה ציפורניים הוא מחזק ברגים, בעיפרון הוא מנקה ציפורניים, בגפרורים שרופים הוא כותב. בדרך כלל הוא כותב מספרי טלפונים על צד קופסת סיגריות קרועה, בשביל לאבד.
 • לשפה הפרטאצ'ית מילון עתיר ביטויים. "זה יהיה בסדר", פירושו אסון. "סמוך!", רומז שהדבר בלתי אפשרי. "תיכף", זה שעתיים. "יום יומיים", שנה. "אחרי החגים", לעולם לא. אם פרטאצ'י מסרב, הרי הוא יאמר "תן צלצול".
 • במלחמה הוא בדרך כלל מנצח. הפרטאצ'י נוסע בטנק בכיוון הפוך בגלל תנומה קלה, מכה את האויב שוק על ירך, חוזר, מנצח. יוצא לקרב בטור משאיות, הכול יש לו, תותח, תחמושת, פותחן, הכול חוץ ממפתח להחלפת גלגלים.
 • הוא בעצם בחור טוב, הפרטאצ'י המצוי. היה משתזף כל היום על שפת הים בכיסא נוח, אלמלא היה הכיסא שבור. הדביק את הרגל בפלסטלינה, אבל לא תפס. צריך לצבוע אותו. בינתיים הכול בסדר, שומרים על הקשר. אפשר בהחלט לחיות בצורה פרטאצ'ית, שאלה של הרגל.

וככה אני לראות שתיים פעם

בוריס זיידמן הוא סופר ישראלי שעלה ארצה ממולדובה הסובייטית בגיל 13. על ספרו "שפה שסועה" נכתב באתר בעבר. ספרו "המינגווי וגשם הציפורים המתות" היה בין חמשת המועמדים פרס ספיר. עתה יצא לאור בהוצאת פרדס ספרו החמישי "תחנות ביניים", המתרחש בין ישראל למולדובה. כתיבתו של זיידמן שופעת ועשירה, מלהטטת בין שפה עמוסה באוצר מילים עברי מרשים לבין סלנג ישראלי, קללות ברוסית ותיאורי אדם ונוף בפירוט ובכישרון בלתי מצוי. אגב, לצברים קוראים גיבורי הספר 'אנשי הקקטוס'. העלייה החדשה של שנות התשעים נקראת בפי העולים הוותיקים יותר 'עליית הנקניק'.

תחנות ביניים

"תחנות ביניים" משקף וגם עוסק בדרכים שונות בשפה. לשפה שבה מדברים העולים מארצות חבר המדינות הוא קורא "עברוסית", והוא מאפיין אותה בציטוטים כמו הנהג בוריס, המסביר את ההרגל לשתות לפני נסיעה, "וככה אני לראות שתיים פעם – כפול בליאד – כל מה קורה על כביש". את המבטא הרוסי שבו הוא נתקל גם במסעו לאירופה הוא מאפיין ב"ררררי"ש מתגלגלת, בללללמ"ד עגולה, ב-O שהופכת ל-A". והשפה שזורה במגוון קללות ברוסית כמו "הוט סוקה בליאד", "יבי איח ורוט סוכי", וכמובן "קאיבינימאט".

כמו סנאי בתוך גלגל

"תחנות ביניים" הוא מקור לאוצר עשיר של פתגמים וניבים ברוסית שאותם משמיעים בשתי השפות הדמויות בספר, מאביו של הגיבור טוליק ועד רוסים ומולדבים גסי לשון שבהם הוא נתקל בדרכו. והרי מבחר אמרות, והסבר בצידן.

 • אל תכניס את האף הכלבי שלך. אל תתערב.
 • אל תעלה קיטור לפני הזמן. תירגע, שמור את העצבים לשעת כושר.
 • אל תתפרץ לגיהינום לפני אביך. אל תסתכן.
 • אפשר לגלגל בכיס שלהם כדורים. הם עניים מרודים.
 • גבר אמיתי מוריד בפני האשה את כובעו לפני שהוא מוריד את מכנסיו. עצה מאבא.
 • האלוהים לא ילשין עליך והחזיר לא יאכל אותך. המצב לא נעים, אבל לא נורא.
 • הוא יותר מטרה מארנב שחור בשלג. הוא חשוף לגמרי.
 • העבודה לא זאב – לא תברח ליער. כנראה מקור הפתגם העברי "העבודה לא ארנבת, היא לא תברח – אפשר לשבת".
 • זקוקים לו כמו שארנב זקוק לרגל חמישית. הוא מיותר לחלוטין.
 • חפש את הרוח בשדה. מקביל ל"למצוא מחט בערמת שחת".
 • יש לו הבנה של ז'ירף. הוא מבין לאט.
 • כבר אכלנו על זה כלב. אנחנו מבינים בזה.
 • לא ממש חמש אצבעות של אגרוף אחד. תיאור צוות לא מגובש.
 • לא שמועה ולא נשמה. חרוז רוסי: נִי סְלוּחָה נִי דוּחָה. נאמר על אדם שנעלם מהשטח, כנראה מת.
 • לראות איפה הסרטנים מעבירים את החורף. מקבילה ל"להראות מאיפה הדג משתין".
 • לשון הרע גרועה יותר מלועו של קנה האקדח.
 • כמו סנאי בתוך גלגל. מחשבות טורדניות.
 • שופך מהריק אל החלול. מקבילה ל'זורה מילים לרוח'.
 • שיעמוד לך כמו כידון, ושלא יחסר הממון. ברכה רוסית מעודנת.
 • שמש זאבית. כינוי לירח מלא.
 • תוחב בתוך טלף. נותן שוחד.

זכרים מהוגנים ושתי חתיכות ירק

זיידמן חושף באמצעות השפה את הווי החיים במולדובה הסובייטית, וכן במחנות האסירים, הגולגים. 'אָטָאפּ' הוא טרנספורט של אסירים בגולג, הקרויים אטאפּניקים. קגבשניק הוא מלשין לק.ג.ב. בתקופה הסובייטית. זיידמן מתאר את מדרג הגילים, שהוא גם מדרג היררכי. ילדי אוקטובר הם תלמידי בית הספר המתעללים ב"ילדון יהודון" בגן חובה. מעליהם הפיונרים הצעירים, ומעליהם נערי הקומסומול, ומעל כולם "הקומוניסטים הקדושים".

שפת העבריינים הרוסים עשירה מאוד כידוע, וגם לה יש גילויים בספר. להרוג מישהו הוא בשפתם 'להרטיב' או 'להזמין'. הדולרים קרויים 'ירוקת', ואלפיים דולר הם "שתי חתיכות ירק". יש גם תפריט של שוחד לשוטר תנועה, כדי להימנע מדוח וקנס. 'חייט' הוא שוטר ההופך קו תנועה רציף לקו תפר תמורת השוחד, 'חמישייה' היא שוחד לאי עצירה ברמזור על פי סימן העצור, 'אבטיח': שוחד שמן על חציית צומת באור אדום. מול אלה מצויים 'פְּרִילִיצ'נִיֵיה מוּז'יקי',  זכרים מהוגנים, או ראבּוטיאגי - אנשים העובדים לפרנסתם.

רוסיה ובת חסותה מולדובה היו ונשארו חממה לאנטישמיות גסה. יֶוורֶייצ'יק הוא יהודון, שתכונותיו הקבועות הן מסתדרן ושׂרדן. ז'יד פּוֹרחאטי פירושו 'יהודון מקושׂקשׂ'. הרוסים כינו גם את המולדובים הנחותים בעיניהם בכינויים גזעניים, ובראש צַארָאנוֹלוֹי ציגאנוֹלוֹי: פלחים צוענים, צוענים חוטפי ילדים, וכן קוּקוּרוּזניקי, אנשי התירס, בהתייחסות לגידולי התירס של מולדובה, המכונה גם 'רפובליקת תירס'. טוליק נזכר בילד האנטישמי וולודקה שהסביר לו שקמיצת הידיים לאגרוף פירושה יהודון מת. מדוע מת? כי אם היה חי היה ממשש את אצבעותיו כסמל לתאוותו לשטרות כסף.

שוקולד פרה ושיניים סוסיות

ולסיום, מילון רוסי-ישראלי קצר, המרצף את פרקי הספר.

אוצֶ'ניק. תלמיד.

אושֶנקה. כובע פרווה עם אוזניים, חובה בימי הקור הגדול.

אליונקה. שוקולד, הפרה הרוסית.

דיגיטלקה. מצלמה.

ואלנקי. מגפי לבד.

וְ-פּריקוּסקוּ. מציצת קוביית הסוכר, לעומת הטבלתה בתה כדי שתתמוסס.

ז'לוב. בריון. מילה ששימשה בסלנג הישראלי בעבר.

חול סוכר. סוכר שלא גובש לקוביות.

טובאריש. חבר. מילה המוכרת לישראלים של פעם.

טמבור. מעבר הקרונות ברכבות הסובייטיות המיושנות.

לושאדינייה. שיניים סוסיות, תיאור אשה שלה תפקיד מרכזי בעלילה.

מַרְשְרוּטקה. מונית שרות.

סאקוויאז'. תיק נסיעות, צ'ימידן. גירסה רוסית ל-sac voyage הצרפתי.

סוחאריקי. צנימים.

סטופוצ'קה. צ'ייסר, לגימת וודקה.

סליודקה. דג מלוח.

סמרקאץ'. פרחח. מילה ששימשה בסלנג הישראלי בעבר.

סנֶז'ינקי. פתותי שלג.

פּוֹלוּשוּבוֹק. מעיל. ויש עוד: שוּבָּא, בוּשלאט, טֶלוגרֵייקה, טוּלּוּפ, פּאלטוֹ, קוּרְטְקָה.

פוראז'קה. כובע מצחייה.

פרוֹנטוביק. וטרן, ותיק מלחמה.

צ'אי. תה.

צ'בורשקה. טיפש.

צ'וּבאק. כינוי לברנש כלשהו, לאו דווקא כמחמאה.

קאפֶּשקה. קפטריה.

קולבַּסקה. פיסת נקניק.

שצֶ'פוטקה. קורט מלח, "אחת לכל כף שמן", כדברי אבא של טוליק.

בין המשפתיים, הגירסה הגאוגרפית

יוסי נינוה מתייחס לשאלה בדבר הביטוי 'בין המשפתיים': "על הפירוש, כי 'משפתיים' קשור לפועל 'שפת' - הניח כלי על האש לצורך בישול, ראוי להביא את פירושו המקורי של ד"ר יהודה זיו לפסוק הנ"ל. הרי לצורך העמדת קומקום על האש זקוקים לשלוש אבנים לפחות, אלו קרויות 'משפתיים'. שלוש האבנים הללו הן דימוי לנחלתו של יששכר היושב בין שלושה הרים: הגלבוע, התבור והכרמל".

חדש בבלוג רב מילים: אתה באובר? אני על זה! מילון הביטויים המקוצרים

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מה מקור המילים הדברה ופרוָוה, מהיכן הגיע הביטוי 'טיפש שזרק אבן לבאר אלף חכמים לא יוציאו אותה', מה משמעות השמות שאול ואהרון, למה אומרים ארצות הברית ולא המדינות המאוחדות ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
University of the Fraser Valley, Babushkas -- Nesting dolls; Flikr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

אסתי מאיר
אפרים קישון היה אומן האבסורד. ספרו האהוב עלי ביותר הוא ״השועל בלול התרנגולות״, בו הוא מתאר את ממשלות ישראל לדורותיהן. המילון המקוצר שהוזכר כאן מדיף ניחוחות של רגשי עליונות אשכנזית מול הלבנטינים הנחותים. קישון היה הונגרי שדם כחול זרם בעורקיו, לפחות על פי תחושת העליונות שלו במפגש עם האוריינטלים במזרח התיכון. יש לקישון הרבה מעלות. ההנחתות על הנחותים (בעיניו) צורמות ואינן מתאימות יותר לפרסום. בעיני.
12 בספטמבר 2020 הגב
רוביק רוזנטל
הערה לאסתי: האובייקטים עליהם כתב קישון היו באופן כמעט בלעדי אשכנזים, והביקורת הייתה על האווירה וההתנהגות של הישראלים באשר הם. גיבוריו היו שטוכס ושולטהייס וארבינקא. הוא זיהה מעין מטאמורפוזה שעוברים יוצאי מזרח אירופה, שהיו הרוב המכריע בישראל הישנה, בחום ובאווירה של מהזרח התיכון. כדאי גם לזכור שפרטאץ' היא מילה יידישאית-סלאבית ונטועה בתרבויות אלה. דווקא הסרט סלאח שבתי, שיש רואים בו ביזוי של המזרחי, מכיל נאום מרשים של שבתי נגד ההגמוניה האשכנזית.
12 בספטמבר 2020
אסתי מאיר
אפרים קישון היה אומן האבסורד. ספרו האהוב עלי ביותר הוא ״השועל בלול התרנגולות״, בו הוא מתאר את ממשלות ישראל לדורותיהן. המילון המקוצר שהוזכר כאן מדיף ניחוחות של רגשי עליונות אשכנזית מול הלבנטינים הנחותים. קישון היה הונגרי שדם כחול זרם בעורקיו, לפחות על פי תחושת העליונות שלו במפגש עם האוריינטלים במזרח התיכון. יש לקישון הרבה מעלות. ההנחתות על הנחותים (בעיניו) צורמות ואינן מתאימות יותר לפרסום. בעיני.
12 בספטמבר 2020 הגב
דליה גנור
רוביק יקר - זה הזמן לדברי נועם ותודה. הטור שלך הוא ממש אויר לנשימה ומאד מקווה שיש גם בני נוער שמתענינים ולא רק אלה שלמדו אצל אבן שושן בירושלים..... חשבתי על ברכה נאותה לראש השנה הבא עלינו לטובה.....לא כל כך מתאים לי הבנליות הבלתי נסבלת של נתק מהחיים ואמירה של איחולים מנותקים - על כן אני מברכת אותך ואת שלך ב שנת שרידות ובריאות , דליה גנור נ.ב האם אי פעם עשיתם סקר גילאי של קוראיך ?
15 בספטמבר 2020 הגב
יעקב יצחק
לגבי השאלה: ""בתולות הבד" הוא כינוי לאבנים הקשורות לענף הגדול ששימש לסחיטת הזיתים בבית הבד" - ראשית, הביטוי מופיע במשנה בבבא בתרא, פרק ד משנה ה. הגמרא וכל המפרשים בעקבותיה טוענים שלא מדובר באבנים, אלא ב-"כלונסאות של עץ". ממילא, מובן למה הם קרויים בתולות - תפארת ישראל מפרש שהעצים עליהם מדובר הן "בתולות שקמה", ביטוי מוכר מהמשנה והגמרא, שפירושו עץ שנחתך בפעם הראשונה מהגזע, ולכן הוא בתול.
15 בספטמבר 2020 הגב
dobsonz
yyF8Yg http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
johnanx
foKwBN http://pills2sale.com/ viagra cialis buy
01 בנובמבר 2020 הגב
Santos
I've been cut off
06 בנובמבר 2020 הגב
Grady
I'd like to pay this cheque in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Douglas
It's OK
06 בנובמבר 2020 הגב
Chung
Not available at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Eugene
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Randolph
I'm unemployed
06 בנובמבר 2020 הגב
Alexis
Can you hear me OK?
06 בנובמבר 2020 הגב
Audrey
I went to
06 בנובמבר 2020 הגב
Mary
Please call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Waldo
How many weeks' holiday a year are there?
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnoldo
What line of work are you in?
06 בנובמבר 2020 הגב
Elijah
Incorrect PIN
06 בנובמבר 2020 הגב
Markus
I've got a full-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Ricky
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Ahmed
Do you like it here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Demetrius
I've got a full-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Cliff
Where are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cedrick
Why did you come to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Quincy
Punk not dead
06 בנובמבר 2020 הגב
Marcel
I'm only getting an answering machine
06 בנובמבר 2020 הגב
Palmer
Have you got any experience?
06 בנובמבר 2020 הגב
Benjamin
I'd like a phonecard, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Julia
What do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Garth
Just over two years
06 בנובמבר 2020 הגב
Ronnie
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Kristofer
We're at university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Randolph
We were at school together
06 בנובמבר 2020 הגב
Jaden
I'd like to tell you about a change of address
06 בנובמבר 2020 הגב
Freeman
I'm from England
06 בנובמבר 2020 הגב
Chester
Have you got any qualifications?
06 בנובמבר 2020 הגב
Gerard
What do you want to do when you've finished?
06 בנובמבר 2020 הגב
Peyton
How many days will it take for the cheque to clear?
06 בנובמבר 2020 הגב
Junior
I'd like to cancel a cheque
06 בנובמבר 2020 הגב
Ryan
I'd like to open a business account
06 בנובמבר 2020 הגב
Tobias
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Nestor
We need someone with qualifications
06 בנובמבר 2020 הגב
Jacob
We used to work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Winfred
Who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alvin
Best Site good looking
06 בנובמבר 2020 הגב
German
Not in at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Sergio
We used to work together
06 בנובמבר 2020 הגב
Roscoe
Free medical insurance
06 בנובמבר 2020 הגב
Jimmie
I'm in a band
06 בנובמבר 2020 הגב
Joshua
This is your employment contract
06 בנובמבר 2020 הגב
Ethan
It's serious
06 בנובמבר 2020 הגב
Warren
Wonderfull great site
06 בנובמבר 2020 הגב
Carmine
Canada>Canada
06 בנובמבר 2020 הגב
Lemuel
What line of work are you in?
06 בנובמבר 2020 הגב
Vincent
I work for a publishers
06 בנובמבר 2020 הגב
Coleman
I've been made redundant
06 בנובמבר 2020 הגב
Hubert
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Victor
On another call
06 בנובמבר 2020 הגב
Jaime
US dollars
06 בנובמבר 2020 הגב
Bennie
Who do you work for?
06 בנובמבר 2020 הגב
Madeline
I'm on work experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Jennifer
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Donnell
I don't know what I want to do after university
06 בנובמבר 2020 הגב
Cristobal
magic story very thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Kevin
How would you like the money?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tyrell
Could you ask him to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sebastian
A company car
06 בנובמבר 2020 הגב
Clair
I'm training to be an engineer
06 בנובמבר 2020 הגב
Spencer
What do you do for a living?
06 בנובמבר 2020 הגב
Brooklyn
I like it a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Jayden
Could you ask her to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jarvis
A book of First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Edwin
Not available at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Nicky
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Nathan
perfect design thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Gregory
I'm retired
06 בנובמבר 2020 הגב
Victor
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Leandro
Lost credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Mauricio
Insert your card
06 בנובמבר 2020 הגב
Dirtbill
Please call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Wiley
I work here
06 בנובמבר 2020 הגב
Tanner
Do you know the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marty
I'll call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Kennith
We went to university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Chang
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Caden
Where do you live?
06 בנובמבר 2020 הגב
Reinaldo
Good crew it's cool :)
06 בנובמבר 2020 הגב
Jewell
Other amount
06 בנובמבר 2020 הגב
Owen
We'll need to take up references
06 בנובמבר 2020 הגב
Fifa55
An envelope
06 בנובמבר 2020 הגב
Darrick
I'm afraid that number's ex-directory
06 בנובמבר 2020 הגב
Jasmine
I'm in a band
06 בנובמבר 2020 הגב
Santiago
I hate shopping
06 בנובמבר 2020 הגב
Bobby
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Arnoldo
Could I order a new chequebook, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Houston
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Leigh
How much is a First Class stamp?
06 בנובמבר 2020 הגב
Samantha
Special Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Glenn
An estate agents
06 בנובמבר 2020 הגב
Kendall
Which university are you at?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jayden
I'd like , please
06 בנובמבר 2020 הגב
Scott
I'll call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Emanuel
A pension scheme
06 בנובמבר 2020 הגב
Keenan
I work for myself
06 בנובמבר 2020 הגב
Lewis
Very funny pictures
06 בנובמבר 2020 הגב
Leigh
I'd like to open an account
06 בנובמבר 2020 הגב
Xavier
Recorded Delivery
06 בנובמבר 2020 הגב
Leopoldo
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Melanie
A financial advisor
06 בנובמבר 2020 הגב
Buddy
I stay at home and look after the children
06 בנובמבר 2020 הגב
Marion
I'd like to pay this in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Thurman
I came here to work
06 בנובמבר 2020 הגב
Ethan
I'd like to change some money
06 בנובמבר 2020 הגב
Andrea
A book of First Class stamps
06 בנובמבר 2020 הגב
Nathanial
Do you know what extension he's on?
06 בנובמבר 2020 הגב
Floyd
I'm afraid that number's ex-directory
06 בנובמבר 2020 הגב
Carrol
I'd like to open a personal account
06 בנובמבר 2020 הגב
Trenton
Could you tell me the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Arlen
I'm afraid that number's ex-directory
06 בנובמבר 2020 הגב
Roland
Will I get travelling expenses?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marissa
I'm from England
06 בנובמבר 2020 הגב
Harvey
Pleased to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Thaddeus
Thanks funny site
06 בנובמבר 2020 הגב
Clinton
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas?
06 בנובמבר 2020 הגב
Cornelius
Have you got any qualifications?
06 בנובמבר 2020 הגב
Antwan
A staff restaurant
06 בנובמבר 2020 הגב
Freddie
I'll text you later
06 בנובמבר 2020 הגב
Kaden
I'm originally from Dublin but now live in Edinburgh
06 בנובמבר 2020 הגב
Monty
I've got a full-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Tanner
I have my own business
06 בנובמבר 2020 הגב
Jennifer
Do you need a work permit?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jackie
One moment, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Keneth
I'm unemployed
06 בנובמבר 2020 הגב
Benjamin
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas?
06 בנובמבר 2020 הגב
Morton
I sing in a choir
06 בנובמבר 2020 הגב
Lincoln
A packet of envelopes
06 בנובמבר 2020 הגב
Connie
Remove card
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerrod
I've just started at
06 בנובמבר 2020 הגב
Amia
Could you ask her to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Trenton
Not in at the moment
06 בנובמבר 2020 הגב
Chang
I've got a part-time job
06 בנובמבר 2020 הגב
Dexter
How much were you paid in your last job?
06 בנובמבר 2020 הגב
Fabian
No, I'm not particularly sporty
06 בנובמבר 2020 הגב
Sierra
Until August
06 בנובמבר 2020 הגב
Vaughn
How long are you planning to stay here?
06 בנובמבר 2020 הגב
Oswaldo
Could I borrow your phone, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Rupert
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Sammy
Your account's overdrawn
06 בנובמבר 2020 הגב
Josue
Looking for work
06 בנובמבר 2020 הגב
Fausto
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Philip
The National Gallery
06 בנובמבר 2020 הגב
Jonathon
Can I take your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Homer
Is this a temporary or permanent position?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marvin
Will I get paid for overtime?
06 בנובמבר 2020 הגב
Elias
I'm happy very good site
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucky
What part of do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Wally
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilbert
I'd like to cancel a cheque
06 בנובמבר 2020 הגב
Dominique
I read a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Spencer
I'm on work experience
06 בנובמבר 2020 הגב
Earnest
When can you start?
06 בנובמבר 2020 הגב
Bryan
What do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dalton
I love this site
06 בנובמבר 2020 הגב
Roscoe
Is there ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Denver
I'm only getting an answering machine
06 בנובמבר 2020 הגב
Fifa55
Where's the nearest cash machine?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerrold
Have you got any ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Shane
Looking for a job
06 בנובמבר 2020 הגב
Audrey
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Stanley
Very Good Site
06 בנובמבר 2020 הגב
Steep777
I've just started at
06 בנובמבר 2020 הגב
Harris
I'll call back later
06 בנובמבר 2020 הגב
Arthur
Have you got any qualifications?
06 בנובמבר 2020 הגב
Sergio
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jesse
magic story very thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Ezekiel
Could you tell me the number for ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Moshe
We went to university together
06 בנובמבר 2020 הגב
Trent
I support Manchester United
06 בנובמבר 2020 הגב
Buford
I didn't go to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Brice
I've lost my bank card
06 בנובמבר 2020 הגב
Eduardo
I've been made redundant
06 בנובמבר 2020 הגב
Armando
When do you want me to start?
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilfred
I'd like to pay this cheque in, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Henry
Could you send me an application form?
06 בנובמבר 2020 הגב
Lionel
Whereabouts in are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Elias
this post is fantastic
06 בנובמבר 2020 הגב
Carey
A Second Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Garfield
Best Site good looking
06 בנובמבר 2020 הגב
Chance
The manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Angelina
Accountant supermarket manager
06 בנובמבר 2020 הגב
Antone
I'm a housewife
06 בנובמבר 2020 הגב
Douglass
Gloomy tales
06 בנובמבר 2020 הגב
Royal
A company car
06 בנובמבר 2020 הגב
Alex
I'm about to run out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Lenny
i'm fine good work
06 בנובמבר 2020 הגב
Jonathan
I'm on holiday
06 בנובמבר 2020 הגב
Garth
A First Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Sonny
Whereabouts are you from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alvaro
I'm at Liverpool University
06 בנובמבר 2020 הגב
Armando
Could you please repeat that?
06 בנובמבר 2020 הגב
Tyron
Go travelling
06 בנובמבר 2020 הגב
Wilford
Where did you go to university?
06 בנובמבר 2020 הגב
Byron
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Nicky
A First Class stamp
06 בנובמבר 2020 הגב
Antione
Can I use your phone?
06 בנובמבר 2020 הגב
Quinn
What sort of music do you listen to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Clair
Could you ask her to call me?
06 בנובמבר 2020 הגב
Gavin
I'm sorry, he's
06 בנובמבר 2020 הגב
Norman
Three years
06 בנובמבר 2020 הגב
Merlin
Hold the line, please
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerrold
Looking for work
06 בנובמבר 2020 הגב
Lanny
How do you spell that?
06 בנובמבר 2020 הגב
Infest
I'd like to open an account
06 בנובמבר 2020 הגב
Lucky
I'd like to open an account
06 בנובמבר 2020 הגב
Filiberto
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Donte
What's your number?
06 בנובמבר 2020 הגב
Dghonson
Stolen credit card
06 בנובמבר 2020 הגב
Alfredo
Best Site Good Work
06 בנובמבר 2020 הגב
Emily
I live in London
06 בנובמבר 2020 הגב
Mariano
We'd like to invite you for an interview
06 בנובמבר 2020 הגב
Carter
We'd like to offer you the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Bonser
Have you seen any good films recently?
06 בנובמבר 2020 הגב
Blair
Are you a student?
06 בנובמבר 2020 הגב
Eric
I'm sorry, I'm not interested
06 בנובמבר 2020 הגב
Weston
What sort of music do you like?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alfonzo
I'm a member of a gym
06 בנובמבר 2020 הגב
Dewitt
It's a bad line
06 בנובמבר 2020 הגב
Sanford
Can you hear me OK?
06 בנובמבר 2020 הגב
Hosea
Thanks for calling
06 בנובמבר 2020 הגב
Mitch
I've lost my bank card
06 בנובמבר 2020 הגב
Harris
Yes, I love it!
06 בנובמבר 2020 הגב
Clement
I never went to university
06 בנובמבר 2020 הגב
Porter
I'll send you a text
06 בנובמבר 2020 הגב
Plank
Sorry, I ran out of credit
06 בנובמבר 2020 הגב
Gilberto
I'll put her on
06 בנובמבר 2020 הגב
Demetrius
Where do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Columbus
How much will it cost to send this letter to ?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alfonso
I'm doing a masters in law
06 בנובמבר 2020 הגב
Josue
I can't hear you very well
06 בנובמבר 2020 הגב
Savannah
Remove card
06 בנובמבר 2020 הגב
Wiley
What university do you go to?
06 בנובמבר 2020 הגב
Jerome
How would you like the money?
06 בנובמבר 2020 הגב
Marquis
How many more years do you have to go?
06 בנובמבר 2020 הגב
Benito
Would you like to leave a message?
06 בנובמבר 2020 הגב
Alexis
Jonny was here
06 בנובמבר 2020 הגב
Curt
I'd like to transfer some money to this account
06 בנובמבר 2020 הגב
Agustin
Is this a temporary or permanent position?
06 בנובמבר 2020 הגב
Kasey
I like it a lot
06 בנובמבר 2020 הגב
Colton
Three years
06 בנובמבר 2020 הגב
Erwin
i'm fine good work
06 בנובמבר 2020 הגב
Bryant
What sort of work do you do?
06 בנובמבר 2020 הגב
Glenn
Could I order a new chequebook, please?
06 בנובמבר 2020 הגב
Camila
We've got a joint account
06 בנובמבר 2020 הגב
Chase
I've been cut off
06 בנובמבר 2020 הגב
Arlie
Who's calling?
06 בנובמבר 2020 הגב
Efren
We'd like to offer you the job
06 בנובמבר 2020 הגב
Rayford
magic story very thanks
06 בנובמבר 2020 הגב
Brock
I'd like to open an account
06 בנובמבר 2020 הגב
Guadalupe
I'd like to cancel a cheque
06 בנובמבר 2020 הגב
Clement
What do you like doing in your spare time?
06 בנובמבר 2020 הגב
Carey
I can't get a dialling tone
06 בנובמבר 2020 הגב
Dalton
Sorry, you must have the wrong number
06 בנובמבר 2020 הגב
Reinaldo
this is be cool 8)
06 בנובמבר 2020 הגב
Gregg
Remove card
06 בנובמבר 2020 הגב
Darrell
I'm in my first year at university
06 בנובמבר 2020 הגב
Keneth
The United States
06 בנובמבר 2020 הגב
Ambrose
What part of do you come from?
06 בנובמבר 2020 הגב
Pedro
We were at school together
06 בנובמבר 2020 הגב
Keith
Through friends
06 בנובמבר 2020 הגב
Jenna
Nice to meet you
06 בנובמבר 2020 הגב
Elden
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account?
06 בנובמבר 2020 הגב
Herman
Not in at the moment
07 בנובמבר 2020 הגב
Rebecca
I work with computers
07 בנובמבר 2020 הגב
Eusebio
I'd like to apply for this job
07 בנובמבר 2020 הגב
Merziuz
uTQM71 http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
אייל
צ'יבורשקה זה דובון מוזר עם אוזניים גדולות. קצת מזכיר גרמלינס'
02 בדצמבר 2020 הגב
dobson
pcyAAw https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
ZKiagv http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
AE1okN https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
YmFbud https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
ltQrmD https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
XepJLr http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
9E83mJ https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
kUC22V https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב
שם-טוב
למה רוב התגובות באנגלית?!
29 בינואר 2021 הגב
שם-טוב
למה רוב התגובות באנגלית?!
29 בינואר 2021 הגב
שם-רע
אני הגבתי פעם אחת. המערכת פרטאצ׳ית, לא אני.
29 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה