25 הערות על ממשלות ישראל, ומילון אניני הטעם

רוביק רוזנטל | 15 במאי 2020

לכמה שמות זכו משרדי הממשלה מאז קום המדינה? איך קרה שבכל כנסת כיהנו בממוצע שתי ממשלות? במה עסק משרד הקיצוב והאספקה? כמה שרים בלי תיק כיהנו בממשלות ישראל? וגם: אתר חדש למילונים חברתיים יוצא לדרך, ממילון הסטודנטים ואוהדי הסדרה פיג'מות, ועד למילון הקוסמים ומילון אניני הטעם

בימים אלה מושבעת הממשלה ה-35 של מדינת ישראל, שנתיים בממוצע בערך לכל ממשלה. לאורך השנים עברו שמות המשרדים שינויים וחידושים, משרדים חדשים קמו ונפלו, ולכל גברת נתפרה אדרת חדשה. שינויי השמות נבעו משיקולים של יוקרה, כגון משרד הסעד שהומר למשרד הרווחה, או משרד הדואר שהומר למשרד התקשורת. ואולם, רוב שמות המשרדים שינו שמות והרכבים כדי לאפשר משרות לשרים ולמפלגות בקואליציה, ולגבי חלק מהם נשאלות שאלות תם כגון מי זקוק להם, ומה לעזאזל עושה השר הנכנס במהלך יומו ב"משרד לשיתוף אזורי", ב"משרד לתפוצות, חברה ומאבק באנטישמיות" או ב"משרד לעניינים אסטרטגיים". עוד ממצא: ככל שהמשרד זניח יותר, כך שמו ארוך יותר.

לתפארת ממשלות ישראל טרחה הזירה הלשונית ומביאה את סיפורן בעובדות וגם במספרים.

80 שמות משרדים, 79 שרים בלי תיק

 1. עד להשבעת הממשלה החדשה היו בישראל 34 ממשלות ב-22 מערכות בחירות והרכבי כנסת, וכן ממשלה זמנית שהוקמה עם קום המדינה וכיהנה 10 חודשים.
 2. עד הממשלה ה-29, שפוזרה בפברואר 2003, היה הממוצע שתי ממשלות לכל כנסת. הפיצול נובע מהתפטרויות ראשי ממשלה, מוות או נבצרות, ממשלות אחדות ועוד.
 3. הממשלה הקטנה ביותר הייתה השנייה: 15 שרים. בממשלה השמינית עברה הממשלה בפעם הראשונה את סף 20 השרים. בממשלה ה-15 עברה לראשונה את סף 30 השרים.
 4. הממשלה הגדולה ביותר הייתה הממשלה ה-30 בראשות אריאל שרון: 37 שרים, אך היא עברה שורה של פיצולים ושינויים. הממשלה ה-32 בראשות בנימין נתניהו כללה 30 שרים בשיא גודלה. הממשלה המסתמנת היא השנייה בגודלה.
 5. לאורך כל ממשלות ישראל כיהנו בה 79 שרים בלי תיק, שישה "שרים במשרד ראש הממשלה" ו"שר במשרד האוצר".
 6. הממשלה ששלטה זמן ארוך ביותר היא הממשלה הנוכחית, ששלטה חמש שנים לאורך שלוש מערכות בחירות. הממשלה ששלטה בזמן הקצר ביותר היא ממשלת גולדה מאיר השלישית, שנבחרה במרץ 74 ופוזרה לאחר שלושה חודשים.
 7. הכנסת שבמהלכה הוחלפו יותר משתי ממשלות הן הכנסת השנייה שבה החליף משה שרת את בן גוריון, והכנסת החמישית שבמהלכה נפטר לוי אשכול.
 8. ראש הממשלה ששלט במשך הזמן הארוך ביותר הוא נתניהו, 172 חודשים (14 שנים ו-4 חודשים). אחריו בן גוריון: 170 חודשים. ראש הממשלה ששלט במשך הזמן הקצר ביותר הוא אהוד ברק: 20 חודשים. אחריו משה שרת: 23 חודשים.
 9. משרדי הממשלה זכו לשמונים שמות.
 10. שבעה משרדים שמרו על שמם המקורי לאורך כל 34 הממשלות והם האוצר, הביטחון, הבריאות, החוץ, המשפטים, הפנים וכמובן משרד ראש הממשלה.
 11. שמו של משרד התחבורה הומר פעמיים ל"תחבורה ובטיחות בדרכים".
 12. משרד האנרגיה והתשתית שהוקם בממשלה ה-19 החליף את שמו בממשלה ה-28 ל"תשתיות לאומיות", "אנרגיה ומים", ולאחרונה "תשתיות לאומיות, אנרגיה ומים".
 13. משרד הדואר שהוקם בממשלה הראשונה החליף את שמו בממשלה ה-15 למשרד התקשורת.
 14. משרד הדתות שהוקם בממשלה הראשונה החליף את שמו בממשלה ה-24 ל"משרד לענייני דתות", והיום ל"משרד לשירותי דת".
 15. משרד החינוך והתרבות הורחב בממשלה ה-18 ל"חינוך, תרבות וספורט", ובכנסת ה-26 פוצל ל"חינוך" ו"תרבות וספורט".
 16. משרד המדע והטכנולוגיה הוקם בממשלה ה-19, צומצם ל"משרד המדע", הורחב ל"מדע ופיתוח", "מדע ואומנויות", "מדע תרבות וספורט", "מדע וטכנולוגיה", ולאחרונה ל"מדע טכנולוגיה וחלל".
 17. משרד החקלאות שינה את שמו בין הממשלות 25 ו-31 ל"חקלאות ופיתוח הכפר", וחזר לשמו המקורי.
 18. בממשלה הראשונה הוקמו משרד הסעד ומשרד העבודה. בממשלה ה-18 הם אוחדו ל"עבודה ורווחה", משרד העבודה נעלם בממשלה ה-30 וחזר לאחרונה תחת הכותרת "עבודה, רווחה ושירותים חברתיים".
 19. משרד המשטרה שינה את שמו בממשלה ה-26 למשרד לביטחון פנים.
 20. משרדים קצרי חיים שנעלמו מחיינו: משרד הקיצוב והאספקה (או בקיצור: צנע) מן הממשלה הראשונה. המשרד לנפגעי מלחמה מן הממשלה הראשונה והשנייה. משרד המיעוטים שרד רק בממשלה הראשונה.
 21. משרד הפיתוח הוקם בממשלה השישית ונעלם בממשלה ה-16. לאחרונה חזר לחיינו במתכונת "פיתוח הנגב והגליל", ועתה "פיתוח הפריפריה, הנגב והגליל".
 22. משרד העלייה מן הכנסת הראשונה והשנייה נעלם, וחזר בממשלה ה-13 תחת הכותרת קליטת עלייה, שהומרה לאחרונה לעלייה וקליטה.
 23. המשרד ל"תפוצות, חברה ומאבק באנטישמיות" הוקם בממשלה ה-31. המשרד לענייני ירושלים שהוקם בממשלה ה-24  התרחב ל"ירושלים והתפוצות", ופוצל בממשלה היוצאת ל"ירושלים ומורשת" ו"תפוצות".
 24. בממשלה ה-19 הוקם "המשרד לכלכלה ותיאום בין משרדי", ומאז הוא אתנו בשמות שונים. המסחר והתעשייה הולכים יד ביד מאז הממשלה הראשונה, אבל בממשלה ה-19 הסדר הוחלף: תעשייה ומסחר. בממשלה ה-30 חל פיצול זמני: "מסחר ותעסוקה" לצד "תעשייה".
 25. המשרדים החדשים ביותר: משרד לענייני מודיעין (או סתם "מודיעין"), משרד לעניינים אסטרטגיים, משרד לשיתוף פעולה אזורי, והמשרד לאיכות הסביבה שהומר ל"הגנת הסביבה".

בן טחונים נכשל במועד ז'

בחודשים אלה עלה לאוויר מיזם אינטרנטי חדש, שעליו נאמר "איך לא חשבו על זה קודם". זהו אתר למילונים חברתיים, המבקש ליצור ולאצור מילונים של קהילות, קבוצות, חילות ומקצועות. המרחב הזה כמעט אינסופי. לכל קהילה או מקצוע, וגם לכל משפחה או פקולטה אוניברסיטאית יש מילון פנימי. כך גם לקהילת חובבי האירוויזיון, למעריצי תוכניות וסדרות טלוויזיה ועוד ועוד.

האתר נקרא גגילון, והוא הוקם ביוזמת שני סטודנטים, שחף בסן ואייל ארביב. עבדכם הנאמן משמש כיועץ תוכן, ובאתר גם שולבו כמה מילונים על בסיס מילונים קודמים בזירה הלשונית. מילונים חדשים שכבר עלו לאתר הם מילוני סטודנטים, והרי כמה דוגמאות.

בן טחונים. כינוי גנאי לסטודנטים במרכז הבין-תחומי בהרצליה. מתייחס למצבם הסוציו אקונומי הגבוה של הסטודנטים בממסד. רכב אהוב: מיני קופר. מאכל אהוב: דפי אורז. ספורט אהוב: סקי בואל טורנס.

הדודות. שם כולל לקבוצת המפקחות בזמן מבחני הסטודנטים. דודה טיפוסית הינה בשנות ה-60 לחייה. הדודות אחראיות על רישום, פיקוח ולעתים אף על רשימת השעה על הלוח. מאכל אהוב: ביסלי או כל מאכל קראנצ׳י המייצר רעש.

לרפרנס. להעביר פתרון לתרגיל בית. ״לא הספקתי לעשות את התרגיל בלינארית. תרפרנס אותי״.

מדעי הדשא. כינוי למדעי הרוח (לעיתים גם מדעי החברה). הסטודנטים למדעי הדשא נוהגים לשבת על מדשאות הקמפוס ולהתדיין בפילוסופיה של החיים (במקום ללמוד).

מועד ז'. בחינה במועד ב' שהייתה קשה במיוחד ביחס למועד א'.

שים חווז בסירון העליון עם קורט חרדיז'ון

אחד המילונים החדשים שהועלו באתר הוא "מילון אניני הטעם", הקרויים בשפה הבינלאומית פודיס, חובבי אוכל איכותי הסובבים במסעדות ברחבי הארץ והגלובוס ופיתחו שפה מיוחדת. והרי מקבץ ממילון אניני הטעם של גגילון, המכיל כחמישים ערכים, רובם של איש הפודיס בועז קוסטר.

איטגון. אידוי טיגון.

זמ"ל. זכר מסעדה לברכה.

זרתותנית. טעימה קטנה מ"זרת" (בערך שליש).

חווז. חזה אווז. צורת הרבים: חווזים. ״לַסֵדֶר הכנתי חווז באוכמניות, כל הזום דיברו עליו".

חרדיז'ון. חרדל די'זון (בעיקר שני מגזרים, החלק והמגורגר).

חרפרף. חריף מרפרף. פיקנטי (עדין) בלעז, כלומר, ראוי למאכל גיסתי ושאר האוכלוסייה.

טיטלה. T של טלה, ובעצם פורטרהאוס טלה.

להסתבץ'. להכין או לאכול בהנאה סביצ'ה, ובהטיות: הסתבצ'ות, מסובץ' חלקי.

מאורגן. בזוק באורגנו, בדרך כלל השמן שעל הפטה ה"בולגרית" בסלט ביוון.

מסושם. חתוך בסגנון עדות הסאשימי, כחצי ס"מ למניינם.

סירון עליון. סיר עם דפנות גבוהות.

פיתריה. פיתה טרייה.

קב"א. קינוח במקום (כלומר, מסעדה) אחר.

קורט. מילה גבוהה ומתנשאת לקמצוץ. בדרך כלל משתמשים בה לתיאור כמות מלח שמוסיפים למתכונים מסוימים: "אבא, אל תשכח לשים קורט מלח בעוגיות, זה מה שרשום במתכון".

האילם, החירש והחיגר

מאמרו של אהרן מוריאלי "גדי החירש ותלמה העצובה" במסגרת "במת אורח" זכה לתגובות והעשרות.

סטלה סירקין כותבת: במאמר מוזכר שם המשפחה אילם. יש דוגמה מעניינת של השם ברוסית נימוי немой, שפירושו אילם, והוא שם משפחתו של לאונרד נימוי,  הלא הוא ספוק ממסע בין כוכבים. הוריו היו מהגרים יהודים מאוקראינה.

אלי בן דוד כותב: "רציתי להוסיף שבערבית חירש הוא אטרש ואילם הוא אח'ראס, שהם שמות כלליים בערבית, דהיינו חוצי-מבטאים שונים, ואילו למילה מגמגם יש ביטויים רבים בכל מבטא.

יעקב ברוך מוסיף: "חיגר ביידיש הוא קרומער, כשם גיבורו של מנדלי מו"ס: פישקה החיגר - פישקה דער  קרומער."

יעוד גונן כותב: "באשר לתהייה על מקור ה-נ' בשם החיבה 'יענקלה' ליעקב אספר אנקדוטה לה הייתי עֵד שמיעה. במקום מסוים בו עבדתי שאל פעם מישהו עמית יוצא פולין איך אומרים בפולנית "תודה", ונענה 'דְזֶ'נְקוּיֶיה'. ביקש הראשון שיכתוב לו זאת באותיות-דפוס לטיניות, וקִבֵּל dziękuję. טען: "שכחת את ה-n"; ענה השני "לא שכחתי כלום". הראה לו, ושב וטען ששומעים n במילה, וקבל תשובה שהאות ę נהגית כאילו יש בה נון. ואז הגיב הראשון בעקיצה: "עכשיו אני מבין איך אצל היהודים הפולנים 'יעקב' הפך ל'יענקל'".

חדש ב"פינת עיון": מעשה בשקית, סיפור לא ייאמן שהיה באמת בחצר האחורית של הצבא הטוב בעולם

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מהיכן הגיעו הביטויים "כשר אבל מסריח" ו"חילופי גברי", מה אומר לנו השם אלחמיסטר, מה פירוש 'עשו לו מערוף', מה הקשר בין הברשה וליקוק לבין brush ו-lick ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
Google images תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

יעקב ג'קי לוי
שלום עליך, רוביק יקר. לגבי יענקלה, כמי שהעקוביות היא עניין אישי אצלו, התעניינתי גם אני בשאלת הנו'ן הפולשת. אני לא יודע האם יש קשר, אבל בקהילות היהודים הפורטוגזים, כמו אלו מהולנד למשל, נהוג לבטא את האות עי'ן, באופן שנשמע לנו קרוב מאוד לנון. כך בקריאה בתורה ובתפילות.
14 במאי 2020 הגב
מיכאל נצר
חילופי ע-נ,שמעתי פעם כי עקוב התנכי (ישעיהו) "והיה העקב למישור ... " הוא נקב הערבי, מעבר צר ותלול בין הרים
14 במאי 2020 הגב
רותי שם טוב
הערה לגבי ממשלת שרון: בממשלת שרון לא כיהנו בו זמנית יותר מ-24 שרים. המספר 30 היו סך השרים במהלכה, אך למעשה בכל זמן נתון לא היו יותר מ-24. לפיכך הממשלה הנוכחית היא הגדולה ביותר. תודה, רותי שם טוב
21 במאי 2020 הגב
Merziuz
8FpicI http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
3pMCLv https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
JkBJt5 http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
OiVIvN https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
uXiMSm https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
Y6aiax https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
yRjDjU http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
markus
6JeZi5 https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
A1A9Es https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה