20 הערות על צבעים ושפה

רוביק רוזנטל | 01 בינואר 2021

למה הצבע השחור הוא צבע הרוע והלבן צבע הטוהר, האם האדום מסמל אהבה או כעס, מהיכן הגיעו הראש הכחול והקו הירוק, מיהם הצהובים ומי נקראו 'חיות שחורות', מה משותף לשמות שוורץ ומורנו, מה צובעים ב"שחור סיני". שפה וצבעים, איזה מפגש תוסס. ואף מילת סיכום לשנה שכולם רוצים לשכוח, 2020

מחקר שיצא לאחרונה בשווייץ בדק שאלה מסקרנת: האם דימויי צבעים הם אוניברסליים. האם הצבע האדום מעורר תגובה סמלית דומה בתרבויות שונות ורחוקות זו מזו. האם הצבע השחור מייצג תמיד רוע ושלילה, ומה אומר לנו הצבע האדום. החוקרים הגיעו למסקנה שבדרך כלל התשובה חיובית. הזירה הלשונית תורמת את חלקה לדיון על הקשר בין צבעים לבין עולם הרגש, התרבות והחברה.

התגלית של נהג הקטר השוודי

1. בתנ"ך כעשרים מילים המייצגות צבעים. גוונים רבים הם של הצבע האדום, וכך נמצא במקרא את שמות הצבעים אדום, אדמדם, אדמוני, חמוץ, מתולע, שָני, וכרמיל שהוא צבע הארגמן, שבתנ"ך הוא סוג אריג. 'חוּם' קרוב בצבעו לאדום. לצד הצבע הירוק מופיע גם ירקרק. ל'לבן' מילה נרדפת: צחור. כמו כן מופיעים צהוב, שחור, תכלת, וגווני הכתום-זהוב כתם ופז. 'זהב' עצמו הוא בתנ"ך שם המתכת, וכמוהו 'כסף'. שניהם הורחבו לשמות צבעים בעברית החדשה. 'כחול' היא מילה תלמודית.

2. בעברית החדשה נוספו כמה שמות צבעים. 'אפור' נטבע על ידי אליעזר בין יהודה בעקבות רמאד הערבית, בהתייחסות לצבע האֵפֶר. 'סגול' נטבע בעקבות המילה הארמית התלמודית סיגלא, שעל שמה נקרא פרח הסֶגֶל. כתום נטבע בעקבות כֶתֶם התנכית, תפוֹז הוצע על ידי ביאליק על פי צבע התפוּז, ו'תרוג' כצבעו של האתרוג.

3. אנתרופולוגים ופיזיקאים התחבטו דורות רבים בשאלה האם הקדמונים ראו אותם צבעים כמו האדם המודרני, וזאת מפני שהתגלה שבשפות קדומות ובשפות שבטים נידחים יש מעט שמות לצבעים. הדעה המקובלת היום היא שקשת הצבעים הייתה מוכרת לקדמונים, אבל הקריאה בשם נעשתה בהדרגה, ובסדר דומה בתרבויות רבות.

4. תופעת עיוורון הצבעים התגלתה במקרה, בעקבות תאונת רכבות בשוודיה ב-1875. נהג קטר האיץ את הקטר למרות שהאור שנדלק היה אדום, והבדיקה גילתה שהאור נדמה היה לו כלבן.

5. הצבע השחור הוא ברוב התרבויות צבע הרוע, האימה, הדיכאון והפשע. זאת בעקבות היותו צבע החושך והלילה, שבוודאי אצל הקדמונים היה מקור לפחדים, וראו את מכת 'חושך' במצרים. הביטוי 'יום שחור' מופיע בכמה וכמה שפות ומתייחס ליום שבו התרחשו אירועים קשים ומכאיבים. המרה השחורה נקראת כך גם על פי צבעה, כאחת מן הליחות המעצבות את האופי האנושי, והיא אחראית על הדיכאון. הומור שחור הוא הומור מקאברי המשלב בדיחות העוסקות במוות. הרחבה על משמעות הצבע השחור הובאה בטור קודם באתר.  

6. הצבע הלבן מבטא ניקיון וטוהר. אלה הם כלי הלבן ובגדי הלבן מן המקרא, וחמורו הלבן של המשיח. לצד זה הלבן הוא לעיתים דווקא צבעו של המוזר והשונה, כדוגמת הלבקן בתרבויות מסוימות, העורב לבן שהוא יצור שאינו קיים במציאות, והפיל הלבן שהוא רב יוקרה אבל גורם להוצאות וקשיים.

חולף האודם ובא החיוורון

7. השחור והלבן באים בזוגות. לעיתים כהפכים נוסח "לא הכל שחור ולבן", לפעמים כמשלימים, בהתייחסות לעולם הדפוס: "שחור על גבי לבן". לפעמים בעולם החי: היונה מול העורב, וגם בתחום הסמים הקשים: ההרואין הקרוי 'שחור' מול הקוקאין הקרוי 'לבן'.

8. צבעים מייצגים רגשות, וזאת בתרבויות שונות. המחקר השווייצרי קובע שהצבע האדום נקשר אצל הנחקרים כצבע האהבה. ואולם, בעברית ולא רק בה הוא מייצג כעס. הצבע הלבן מייצג בושה וחרדה. הצבע הכחול הוא באנגלית ביטוי לעצב. הסינים קישרו לתחושת העצב את הצבע הלבן, בשל הלבוש המסורתי שנהוג ללבוש שם במהלך לוויות או בזמן אֵבֶל. הצבע הוורוד מייצג עונג, וכן אשליה רומנטית, בנוסח החלומות הוורודים והמשקפיים הוורודים.

9. הצבע הירוק מייצג קנאה, וכך באנגלית: green with envy, המפלצת ירוקת העין של שייקספיר, ובעברית: ירוק מקנאה. פנים ירוקות מעידות על מחלה, ומכאן מחלת היֵרָקון המופיעה בתנ"ך. הצבע הצהוב מייצג בעברית שנאה, כגון בביטוי התלמודי "צהובים זה לזה". באנגלית yellow הוא דווקא הפחדן. צבע הכרכום מעיד על מבוכה. על פי המדרש פניו של רבן גמליאל 'נתכרכמו' כשלא ידע לענות על השאלה "לכמה הנחש מוליד".

10. הביטוי 'החליף צבעים', המעיד על מצוקה רגשית, הגיע משפות רבות, אנגלית, גרמנית, צרפתית וגם יידיש: עס בייטן זיך ביי אים די קאָלירן. השפה זיהתה כאן תופעה פיזיולוגית: כשאדם נכנס למצוקה רגשית צבע הפנים משתנה. את הקשר בין צבע הפנים למצב הנפשי גילו כבר בתנ"ך: "לא עתה יבוש יעקב, ולא עתה פניו יחוורו", אומר ישעיהו, בהופעה יחידה של הפועל חוור במקרא. במסכת אבות נכתב כי "המלבין פני חברו ברבים ... אין לו חלק לעולם הבא". במשנה ובתלמוד כבר נפתחה קשת צבעים ססגונית. בתלמוד משרטטים את חילופי הצבעים הקשורים להלבנת פנים: "אזיל סמקא ואתי חוורא" (חולף האודם ובא החיוורון).

11. אדום הוא צבע האיסור והסכנה, ומכאן האור האדום ברמזור, כנגד הירוק המייצג הסכמה ואישור. כך בדימויים "לא עוצר באדום", כשם ספרו של עוזי בנזימן על אריק שרון, לעומת "קיבל אור ירוק". 'כביש אדום' הוא כביש מסוכן, 'עיר אדומה' היא עיר מוכת קורונה. במשחק הכדורגל מניפים כרטיס צהוב לאזהרה, וכרטיס אדום להרחקה. 'הקו האדום', שהוא גבול שאין לעבור, נוצר בארצות הברית באמצע המאה הקודמת. המקור הוא בתחום התעופה, שבה נוצר הפועל האנגלי to redline  - להציב קו אדום, המתייחס למהירות המותרת לכלי טיס. קושרים את המונח גם למשחק הוקי קרח. 'קו אדום' במשמעות הכללית נפוץ בעיקר בשיח הישראלי, וכן בהודו ובפקיסטן.

הסרט הכחול והדגל האדום

21. 'הקו הירוק' הוא כינוי לגבולות הארבעה ביוני. גורי פלטר, איש חיל האוויר בעברו, כותב כי המונח נולד בחיל האוויר. "בטיסות מעל הנגב ניראה בבירור סוף האזור הירוק, המעובד ע"י ישראל ותחילת האזור השומם, המדברי, מעבר לגבול, לאורך הערבה ולאורך הגבול עם סיני. לכן כינינו את הקו 'הירוק'. מכאן לדעתי נבעה ההצעה לסימון הקו הירוק במפות".

13. 'כחול' מייצג עניין גס או לא מוסרי, ייצוג הקיים באנגלית כבר מאות שנים. הוא מבוסס על "החוק הכחול", סדרת חוקים בתחום המוסר שנחקקו במאה ה-17 בארצות הברית, בעיקר ביחס לצריכת האלכוהול. מקור השם לחוקים האלה מוטל בספק. יש טענה שהוא בא מצבע הנייר שעליו הודפס, אולי מן המילה הגרמנית blau, שיכור, ואולי כקיצור של bloody law, המתאר את אכזריות העונשים שתוארו בחוק. מכאן 'סרט כחול', וגם 'ראש כחול', אדם הנוטה למחשבות זימה. הטענה שהמקור הוא בצבעו המכחיל של החרדון המיוחם היא אגדה אורבנית.

14. חוקרים ולשונאים מתווכחים על מעמדו של צבע התכלת, ובידולו מהצבע הכחול. בתנ"ך המילה תכלת מופיעה כחמישים פעם, כצבע או כסוג אריג. ברוסית תכלת נחשבת צבע יסוד (גוֹלוּבּוֹי), וכן יש לה מעמד דומה בספרדית, אך היא אינה מופיעה כצבע עצמאי באנגלית. ייתכן שבעברית הקדומה אין הבחנה בין תכלת לבין הצבע הכחול.

15. צבעים הם מוטיב מוביל בעולם הפוליטי והרעיוני. אדום הוא צבע תנועת הפועלים וכך גם צבע דגלה, ירוק הוא צבעה של התנועה לשמירה על כדור הארץ. המתנחלים, בעיקר בימי ההתנתקות, בחרו בצבע הכתום, מתנגדי ראש הממשלה בימים אלה הם אנשי הדגלים השחורים. 'כחול לבן' הוא מותג ארץ-ישראלי בעקבות דגל המדינה: תוצרת כחול לבן, וכידוע גם שם מפלגה המחשבת את קיצה לאחור.

16. הטלאי צהוב לא יועד במקורו ליהודים בלבד. במאה ה-13 הנהיגה האינקוויזיציה של האפיפיור גרגוריוס התשיעי חובת לבישת צלב צהוב על בגדיהם של מאמיני כת הקתרים. בדרום צרפת באותה התקופה חויבו היהודים לענוד טלאי צהוב על ידי לואי התשיעי מלך צרפת, ועל ידי ממלכות נוצריות נוספות באירופה.

צנחנים צהובים ובזים ירוקים

71. אגודות ספורט ונבחרות לאומיות מכנות עצמן בשמות צבעים. האדומים בישראל הם אוהדי הפועל, זכר לימים שבהם לאגודה היה צבע פוליטי. הצהובים הם אוהדי מכבי ("מי שלא קופץ אדום"), הירוקים – מכבי חיפה. האדומים הבריטים הם אוהדי ליברפול. נבחרות לאומיות קוראות לעצמן על פי צבעי הדגל. נבחרת ארגנטינה היא נבחרת הלבן-תכלת - אַלְבִּיסֶלֶסְטָה. הברזילאים: 'וֶרדֶה-אמארילֶה', ירוק-צהוב. נבחרת צרפת היא נבחרת הטריקולור – שלושת הצבעים. הקולומביאנים קרויים בעקבות דגלם 'הטריקולור הקולומביאני', והמקסיקנים קרויים בעקבות דגלם "אֶל טְרִי", כלומר, שלושת הצבעים. הנבחרת הסעודית היא 'הירוקה', על שם דגל הממלכה, ושחקניה הם 'הבזים הירוקים'. נבחרת פולין הולכת אף היא בעקבות הדגל: הלבנים-אדומים. גם הפרואנים נקראים כך בעקבות דגלם. שחקני נבחרת שוודיה הם הכחולים-צהובים, בעקבות צבעי הדגל. בשוודית: בלאו גוּלט.

18. צבע העור הוא בסיסה של שפת הגזענים. ניגֶר, בעקבות נגרו – שחור, הוא עלבון פוגעני לשחורים בארצות הברית. בחברה הישראלית 'שחור' היה כינוי למזרחים, הן בעבר הרחוק – שווארצה חייעס, חיות שחורות ביידיש, וכן בביטויים כמו 'דופקים את השחורים'. בשפת חילות השדה מככב המונח 'צהובים' המיוחס לחיילים וחילות הפועלים בצייתנות ולפי הספר, תוך ייחוס התכונות האלה לאשכנזים שצבעם לכאורה צהוב. מול הצנחנים ה'צהובים' מכנים הגולנצ'יקים את עצמם 'ערבים' ו'שחורים'.

19. שמות משפחה רבים, מהם רבים בעולם היהודי, הם בעקבות צבעים, וזאת בתפוצות מגוונות. מכאן שחור ושחורי בעברית, מורנו בספרדית ובלדינו, שוורץ בגרמנית וביידיש, קָרָה בטורקית ועוד. לצד לבון ולבני מככב הצבע הלבן בשמות כמו וייס בגרמנית, אלבו ובלנקו בספרדית, בלנש בפולנית, מַלול בערבית הבֶרבֶרית ועוד. גווני האדום באים לביטוי בשמות כמו רוט הגרמנית, קרסני הרוסית ועוד. הבלשן יהושע בלאו שנפטר לאחרונה הוא יהושע הכחול, בערבית הוא אזרק ובערבית צפון אפריקאית אזולאי. הירוקים הם גרין, זילוני וכדיר, שממנו התגלגל השם כדורי. מאמר מקיף על שמות משפחה שמקורם בצבעים מאת איש השמות אהרן מוריאלי מופיע ב"במת אורח" באתר. 

20. בעולם עיצוב השיער יש מגוון עשיר של צבעי שיער, ולכל אחד כינוי משלו. בלונד תות בגוון אדום, בלונד חיטה בגוון אפרפר. תפוזינה בצבע כתום-אדום. דבש בצבע מעין שאטני. אגוז בצבע שוקולד אפרפר. חום שוקולד בצבע חום לא כהה. מהגוני בצבע חום-אדום. שחור פחם הוא שחור ללא גוונים. שחור סיני הוא צבע שחור-כחול.

חדש בפינת עיון: עניין של טעם, על מלחמת המלעיל והמלרע, פרק מספר בכתובים 

חדש בבלוג השפה העברית של רב מילים: לכל איש יש כינוי, על תרבות הכינויים הישראלית 

חדש בפינה של פול אוגדן: ג'ונסון המסכן והמילים הנפוצות של אנגליה 2020 

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': איך אומרים בעברית אנדרדוג, למה פיצרייה ופנצ'רייה מסתיימות באותה צורה, מי קבע את שמות כלי השחמט בעברית, מה מקור הביטויים "על החיים ועל המוות" ו"בריא כמו שור" ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.  

תגיות :
Rainbow Colourful Colours - Free image on Pixabay תמונה ראשית

תגובות

איל אורבך
כדאי מאוד לעיין בספרו המרתק של גיא דויטשר "בראי השפה" שעוסק בזה ממש בפרקים הראשונים.
31 בדצמבר 2020 הגב
יעקב
La Squadra Azzurra היא הקבוצה הכחולה, כינוי לנבחרת הכדורגל של איטליה. למעשה כל קבוצות הספורט הייצוגי של איטליה מכונות "כחולות", הצבע הכחול הוא לזכר הדגל הכחול של מלכות בית סבויה ששלטה באיטליה עד לשנת 1946.
31 בדצמבר 2020 הגב
מוטי
עורב לבן (לבקן) דווקא קיים: https://www.google.com/search?q=albino+crow&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjcrPbs-vftAhUVQEEAHWs9CHkQ_AUoAXoECCAQAw&biw=1920&bih=957
31 בדצמבר 2020 הגב
תמר רדר
בהקשר עם "ג'ונסון המסכן והמילים הנפוצות ביותר באנגליה 2020" - הכתבה שמובאת עוסקת אך ורק במילה ALAS. האם יש לך קישור למאמר שעוסק במילים הנפוצות, תוך הבאתן ? נ.ב. נהניתי לשמוע את דבריך המסגרת השבוע של בית אריאלה.
31 בדצמבר 2020 הגב
אורי לאור
נראה לי שכדאי גם לבדוק האם לצבע השחור יש משמעות שלילית בלשונות אפריקה.
31 בדצמבר 2020 הגב
ניר
ואסור לשכוח את ה-All Blacks, נבחרת הראגבי האגדית של ניו זילנד ובעקבותיה ה-All Whites שהיא נבחרת הכדורגל שלהם.
01 בינואר 2021 הגב
שרגא צביאלי
שם נוסף הקשור לצבע האדום הוא חכליל. בספר בראשית "חכלילי עינים מיין ולבן שנים מחלב". לבן הוא צבע הכניעה - דגל לבן.
03 בינואר 2021 הגב
תומר ברק
לא סתם הפך האדום לצבע אזהרה. במהלך האבולוציה התפתחה העין שלנו לקלוט את התדר של הצבע האדום בהבלטה על רקע של צבעים אחרים. רוב הפירות האדומים הם הבשלים, ומכיוון שפירות היו המקור העיקרי לסוכר, הגן שתורם לתפיסה מהירה של הצבע האדום הפך נפוץ. לכן רמזורים ותמרורים משתמשים בצבע האדום, אנחנו פשוט רואים אותו טוב יותר ובולט יותר מכל צבע אחר.
03 בינואר 2021 הגב
חוה קירר
"כחול לבן" היה גם שמה של תנועת הנוער היהודי בגרמניה, לפני עליית היטלר לשלטון. האמא שלי היתה חברה בתנועה זו, ואחרי עלייתי לארץ יצא לי להכיר ידידים שלה מהימים ההם, אשר ספרו גם הם על חברותם באותה תנועת הנוער.
05 בינואר 2021 הגב
יעוד גונן
תמוה בעיני שציינת (סעיף 4) שעיוורון צבעים התגלה במקרה בעקבות תאונת רכבת ב-1875. מחקרו של המדען הבריטי ג'ון דלטון, שבזכות עבודתו בנושא זכה שתופעה זו נקראת גם 'דלטוניזם', פרסם את מחקרו החשוב על עיוורון צבעים כבר ב-1794.
10 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה