שירת המסעדות: בנט עם גבינה ולפיד מעושן

רוביק רוזנטל | 10 במרץ 2021

המסעדות שנפתחו מצאו דרך יצירתית להתייחד בשמות המנות שהן מגישות, הפייק הולך וכובש את העולם ואת השפה, 'בלי טריקים ובלי שטיקים' לא נולד אצל חיים הכט, ואיך אפשר להיפטר ממגפת המירכאות בטקסטים בעיתונות וברשת

המסעדות חזרו ונפתחו, והתחושה היא שהעולם חוזר לקדמותו, ועם ישראל חוזר אליו רעב תרתי משמע. כמו בעניינים האחרים מתערבבים כאן הקורונה, הפוליטיקה ומערכות הבחירות הבלתי נגמרות, והשפה. בעניין זה יצרה מסעדת כנסת שברחוב פרישמן בתל אביב תפריט המבורגרים פוליטי, מעורר תאבון, אף כי תומכי ביבי לא ירוו ממנו נחת.

גנצי קלאסי וזנדברג פיצוחים

אז מה היה לנו בתפריט? 'הפרת אמונים' היא דיל הכולל המבורגר, צ'יפס ובירה. 'תיק 2000' כולל כבר שני המבורגרים וצ'יפס גדול, ו'חקירת הצוללות' מעפילה לדיל הכולל ארבעה המבורגרים, 3 צ'יפס, רגב טרופי, בקבוק יין או ארבע בירות לבחירה, לא כולל שוחד. המחיר: 289 ₪. קטן על החל"תניקים.

רוב התפריט זוכה לשם 'הנבחרת', כאשר כל המבורגר מייצג דמות פוליטית עכשווית. 'גנצי קלאסי' כולל בשר בקר איכותי, ירקות וקרנישורים ו"איולי שלנו". 'בנט עם גבינה', כיאה למנהיג דתילוני, מכיל דאבל גבינת צ'דר על הבשר. בהמבורגר 'טיבי על גחלים' בשר הבקר מומר בבשר כבש, כיאה לחפלה מזרחית, וגם ביצת עין, חציל ולימון כבוד. 'לפיד מעושן' זוכה למנת אווז על הקציצה. ל'שרה'לנטה' נוסף למנה "הר של פולנטה בחמאה וכמהין, פטריות מוקפצות וגילופי גרנה פדנה". הטבעונים יסתפקו ב'זנדברג ופיצוחים' הבנוי על חסה ואגוזים, ואפשר גם להזמין את 'הפרויקט של גמזו' שהוא צ'יפס מתובל, או את ניסנcorn – מנת תירס עם גבינת צ'דר. הקינוחים דווקא סטנדרטיים.

מסעדת כנסת

מסעדה תל אביבית אחרת, מסעדת פרוזדור, המתמחה גם היא בהמבורגרים, עיצבה תפריט לשוני מתוחכם. המבורגר 'אל תשוויץ' מכיל שתי קציצות, בעוד ל'משה אתה השתגעת לגמרי' מוסיפים פטריות צלויות. כאשר אומרים למלצרית "קודם כל תירגעי" מזמינים בעצם המבורגר עם נקניקיית מרגז וביצת עין, וכשמתלוננים לפניה ש"החיים קשים" מזמינים למעשה בייקון, צ'דר, גוואקאמולי ומיונז. המלצרית מצידה מציעה לסועד את "אל תזמין", המכיל גם ריבת בייקון וטבעות בצל. להמבורגר הכולל תבלינים חריפים ופלפל קוראים פשוט "גהינום", ויש גם המבורגר המתאים לעידן הפייק: fake שאק. ואם הזמנת  על הקציצה עגבנייה וארוגולה אז "כדאי לקרוא לסול" על שם הסדרה הטלוויזיונית.

פייק עם כל דבר

אם בפייק עסקינן, נראה שלמילה הזו, ולעולם הרמייה שהיא מסתירה הגיעה עדנה. ככל שהפייק, בעברית זיוף, משתלט על תחומים נוספים, הוא זוכה למעין לגיטימציה, אפשרות סבירה בעידן מה שקרוי "פוסט אמת". השימוש הישראלי בתחום הפך את 'פייק' לאזרחית במילון הישראלי, וכך דיבר גנץ בשלב ההתנערות מנתניהו על "פייק תוכנית כלכלית", איילת שקד טענה שכחול לבן הם "פייק ימין", וחתימת המפלגות החרדיות על מסמך הנאמנות כונתה בתקשורת "פייק נאמנות". והרי מילון הפייק המעודכן.

דיפ פייק. טכנולוגיה המבוססת על השתלת פנים של אדם אחד על סרט של אדם אחר.

חשבונות פייק. חשבונות פיקטיביים הנוצרים למטרות פוליטיות ומסחריות.

פייקביבי. דוגמה לחשבון חשבון ברשת המתחזה לחשבונו של אדם מפורסם ונועד לפגוע בו. החשבון פייקביבי נועד להציג את ביבי באור שלילי. לעיתים ההתחזות היא חד פעמית. ברשת הופץ פוסט נרגש של דוד גרוסמן שהפך ויראלי עד שהתגלה שמדובר ב'פייק גרוסמן'. אראל סגל קיים ראיון בלעדי עם פייקטראמפ, עד שהתגלתה המתיחה. בסרטון בנושא מראה הנשיא אובמה איך יוצרים פייקאובמה.

פייק מפורסמים. יצירת משפיעני רשת מדומים, בדרך כלל אלמונים חסרי דעה, באמצעי שיווק רשת מתוחכמים. הביטוי נטבע בסרט תיעודי בשם זה: fake famous.

פייק ניוז. אבי אבות הפייק החדש, מידע שקרי המופץ בעיתונות וברשתות החברתיות. מונח עברי: חדשות כזב.

פייק ריפורטר. תגובה להתפשטות הפייק: התארגנות אזרחית למיפוי רשתות הסתה ופייקים,

האיש שהמציא את הטריקים והשטיקים

לפני כמה חודשים דן הטור השבועי בביטוי "בלי טריקים ובלי שטיקים". בין היתר נכתב בו שהביטוי נולד קודם לימי ההתנתקות, והוא יוחס לחיים הכט, בפרסומת משנת 2004. מסתבר שחיים הכט לא טבע את המונח אלא השתמש במונח שנטבע כמה שנים קודם לכן, ואבי הביטוי המחורז הוא הפובליציסט ב. מיכאל. באותה תקופה פרסם את טוריו בידיעות אחרונות. ב-20.10.99 כתב: "עוד מלאו ל'הסכם הפשרה' (של ברק עם המתנחלים) שבוע ימים, וכבר החלו הטריקים והשטיקים". באפריל 2000 כתב על חג הפסח בהתייחסות אירונית לישראלים החדשים: ".. מתעקשים לפתור בעזרת מנה גדושה של 'הבה נתחכמה לו', תחבולים ולהטוטים, טריקים ושטיקים, קריצות לצדדים ופליק-פלאקים לאחור".

ההופעה הראשונה של הביטוי כטוריו של ב. מיכאל הייתה בשני לפברואר 1997, ברשימה על שלמה בן עמי ש"טרם הסתאב בחצרות השררה, וטרם הספיק ללמוד את הטריקים והשטיקים".

הקץ למירכאות ההתנצלות

אחת הרעות החולות של הכתיבה התקשורתית היא מה שאני מכנה "מירכאות ההתנצלות", שעליה התרעתי גם ב"כללי הכתיבה הנאה", סעיף 17. מדובר בנוהג לדחוף מירכאות בכל פעם שמילה או ביטוי חורגים מכלל כלשהו. זה כולל ביטוי משפת הדיבור בטקסט תקשורתי מכובד לכאורה, דימוי, קריצה המרמזת שהדברים אינם כפי שהם נשמעים, או סתם צירוף לשון. המירכאות נולדו אולי כחלופה כתובה לתנועת המירכאות האירוניות המלווה באצבעות את בלשון הדיבור. אלא שכתיבה אינה דיבור. במקום שהמירכאות יעבירו מסר כלשהו הן מחלישות את הטקסט, מבלבלות, ובעיקר מיותרות. ולהלן רצף דוגמאות ותובנות בצידן.

בקצה יישוב בעל תדמית לא מבריקה "מרחף" לו מלון ששווה הצצה (הארץ). המלון המדובר נמצא על צלע ההר, הטקסט יצר דימוי נאה, המירכאות מיותרות: "בקצה היישוב מרחף לו מלון". למה לקלקל?

גרמניה, צרפת, בריטניה וארה"ב הכריזו על כוונתן "להחיות" את הקשרים ביניהן (וויינט). מירכאות מיותרות בתכלית. המדינות אכן רוצות להחיות את הקשרים ביניהן. לא בכאילו.

ה"מיליארדרית" שהחזירה את הנוף של מנהטן לתושבי העיר (וויינט). ההסבר בגוף הידיעה: האמנית אנדי שמיד התחזתה למיליארדרית. הכותרת הנאה והמדויקת צריכה להיות: "המיליארדרית המתחזה שהחזירה את הנוף..."

"חמקו" מהקורונה שנה - ונדבקו: דווקא כשיש חיסון (וויינט). חמקו או לא חמקו? בהחלט חמקו. כמה יפה הכותרת החלופית: "חמקו מהקורונה שנה - ונדבקו".

שר האוצר "שכח" שהמענקים שמחלקת המדינה לעצמאים אינם מכספו הפרטי (כלכליסט). הכותרת מרמזת שהוא לא ממש שכח. אבל דווקא ללא המירכאות הכותרת חזקה יותר: שר האוצר שכח גם שכח.

ודאי גילה "להפתעתו" כיצד גמרו האומנים את חסכונותיהם והגיעו לחרפת רעב (הארץ). גם כאן עקיצה כלפי השר השכחן והמופתע. המירכאות לא מוסיפות דבר.

כך נולדו "בטעות" 400 אלף מובטלים (דהמארקר). בטעות או לא בטעות?

רבים מבין הקוראים לגנץ לפרוש עושים זאת גם משום כעסם על "בגידתו" בהם משנכנס לממשלת החילופים עם נתניהו (יובל אלבשן, גלובס). מירכאות לא ברורות. בגד או לא בגד? אם אלבשן סבור שהבגידה היא בעיני אלה הקוראים לגנץ לפרוש, יש ניסוח פשוט ונאה: "משום כעסם על מה שהם רואים כבגידתו בהם". מעט ארוך יותר, אבל פשוט וברור.

בדקה ה-57 קומאן "נשבר" והכניס את מסי, שהחזיר עם שוויון תוך שתי דקות (וויינט). קומאן אכן נשבר עקב מצבה של הקבוצה והכניס את מסי. אם מחליטים להשתמש בביטוי סלנג, אין כל סיבה להכניס אותו להסגר.

ברצלונה בטירוף אחרי הניצחון ה"מדהים" (וויינט). הניצחון היה מדהים, המירכאות מתנצלות על השימוש בקלישאת דיבור. או שתשתמשו או שלא תתנצלו.

אושרה הקמת "עיר חדשה" על שטחי תע"ש סמוך לרמת השרון (הארץ). עיר חדשה או לא עיר חדשה? מירכאות מיותרות ומבלבלות.

פרסום ראשון: אדריכל צמרת נעצר בחשד לייבוא "סם אונס" (וויינט). 'סם אונס' הוא כבר ביטוי מוכר וידוע, המירכאות אמורות לרמוז בטעות שמדובר בסם אונס פייק. הוא לא.

כלבי אשמורת: "סרט פולחן" מדהים ושופע כוח (מודעת פרסום). 'סרט פולחן' הוא צירוף מקובל וידוע, על מה מרמזות המירכאות?

ומתי כן רצוי וצריך להשתמש במירכאות? בציטוטים, כמובן, ובשמות כותרים של ספרים וסרטים. וזהו.

חדש בבמת אורח: אז למה עולי ברית המועצות נוהרים לימין? בוריס זיידמן מדבר על היפוך מושגי שמאל וימין בתרבות הפוליטית הרוסית

חדש בפינה של פול אוגדן: המילון האיטלקי שוקל לשנות את ההגדרות למילה 'אשה'

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מה ההבדל בין ערעור לערר, מהיכן הגיעו המילים סל, טמבל וקינמון, איך נולד שם המשפחה אלפי, האם המתים משאיפת עשן הם 'הרוגים' ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
harry lawford, the river café Flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

הוספת תגובה