מילון משבר האקלים, ומה בין ליונל מסי למלך צרפת

רוביק רוזנטל | 11 באוגוסט 2021

כוכב הכדורגל התקבל בפריס בכבוד מלכים, גם בהיבט הלשוני. משבר האקלים עלה לקדמת החדשות, וכבר נוצר סביבו עולם מונחים נרחב. מהם 'דלקים מאובנים', מהו 'חותם הפחמן', מי פתח את 'אקלים-גייט' ומיהם סוחרי הספק, למי מתקתק שעון יום הדין, ומהו עידן האנתרופוקן? הזירה הלשונית עושה סדר

משה ברנט כותב: "בעקבות פרישתו הדרמטית של ליונל מסי מקבוצתו ברצלונה והצטרפותו לקבוצה הפריזאית סט. ג'רמיין, יצאו העיתונים הצרפתיים בכותרות ענקיות בנוסח paris vaut bien un Messi, כלומר – פריז שווה את מסי. הפרשנים בטלוויזיה ציינו את האמירה הזאת בסיפוק, אך היה ברור שאין להם מושג מהי המשמעות ומהו המקור ההיסטורי של הפסוק הזה – הידועים לילדי בית הספר בצרפת.

מסי בפריס

ההצהרה הזאת באה מפי מלך צרפת אנרי הרביעי מן המאה ה-16, כאשר הוצעה לו המלוכה בתנאי שיעזוב את דתו הפרוטסטנטית ויאמץ את הדת הקאתולית, תוך שהוא מאפשר הנהגה של נוסח התפילה הקאתולית, המיסה (messe). אנרי החליט ש'פריז שווה/מצדיקה מיסה', וקיבל עליו את התנאי. הוא אמר 'paris vaut bien une messe', ועיתוני צרפת השתמשו באמירה זאת כפאראפרזה: 'un Messi' במקום 'une messe'".

האמת המטרידה על גזי החממה

כבר שנים מדברים על ההתחממות הגלובלית, על המשבר האקולוגי ועל התחזית העגומה של החיים על פני כדור הארץ. האינפורמציה נגישה, אבל סובלת מקללת השפע. גם כאן יש לשפה תפקיד. המאבק על המונח הנכון וגם הפשוט והנגיש הוא חלק מהמאבק על התודעה. הזירה הלשונית מגישה: מילון ההתחממות הגלובלית.

אירועי קיצון אקלימיים. התרחשויות מצטברות המעידות על המשבר ומקורותיו: שיטפונות, בצורת, גלי חום וקור, הוריקנים ושריפות.

אמת מטרידה. סרט מכונן שהפיק אל גור וחשף את משבר האקלים לציבורים רחבים. אנגלית: An Inconvenient Truth. נחשף גם לביקורת על אי דיוקים מדעיים.

אנרגיות מתחדשות. מקורות אנרגיה חלופיים שאינם מתכלים, כגון אנרגיה סולארית, אנרגיית רוח, אנרגיית מים ועוד. השימוש בהם נועד להקטין את השימוש במקורות מתכלים המעצימים את אפקט החממה ונפוצים היום: נפט, גז ופחם, ובמידת מה אנרגיה גרעינית.

אפקט החממה. המודל המדעי של הטוענים להתחממות הגלובלית, המעיד על שינוי במאזן החום של כדור הארץ. אפקט החממה הוא תהליך שבו גזי חממה (ע"ע) מחזירים קרינה תת אדומה אל פני השטח של כוכב לכת' ובכך גורמים להתחממות שלו. עם זאת, ההקבלה לחממה נחשבת שגויה. מונח עברי: תוֹצָא חממה. אנגלית: greenhouse effect.

אקלים-גייט. פריצה ממוחשבת למחשבי היחידה לחקר האקלים באוניברסיטת מזרח אנגליה בסוף 2009, ששירתה את אלה המטילים ספק בהתחממות הגלובלית, והופצה במהירות ברשתות ברחבי העולם. המסמכים שהתגלו פורסמו בספר בשם Climategate: the Crutape Letters.

גזי חממה. גזים כבדים הגורמים לאפקט החממה למרות שמשקלם הכמותי נמוך, ובהם פחמן דו-חמצני, מתאן, חמצן דו-חנקני ואוזון.

גלי חום קיצוניים. אירועי התחממות תכופים המיוחסים להתחממות הגלובלית, כגון זה שהתרחש באוסטרליה בינואר 2019, ובו נמדדו טמפרטורות של 49 מעלות.

גלי קור קיצוניים. אירועי התקררות חדה המיוחסים גם הם להתחממות הגלובליות. על גל כזה שאירע ב-2019 בארצות הברית אמר הנשיא אז דונלד טראמפ, מכחיש התחממות מוביל: "הכל קפוא, איפה ההתחממות הגלובלית?"

דובי קוטב. צפויים להיכחד בטבע כתוצאה מההתחממות הגלובלית עד סוף המאה ה-21, אם לא קודם לכן.

דלק עריק. דלק שנצרך במהלך ההפקה וההובלה של דלק, תהליכי ייצור, שריפת אשפה ועוד. נחשב מקור חשוב לפליטת פחמן דו-חמצני.

דלקים מאובנים. פחם, נפט וגז טבעי, מקור האנרגיה המרכזי של האנושות, הגדל ומכפיל את עצמו, גורם מספר אחת להתחממות הגלובלית. שם מדעי: דלקים פוסיליים.

התלהטות גלובלית והפשרת קרחונים

הגולה הכחולה. צילום מכונן של נאס"א המציג את כדור הארץ מהחלל בצילום של החללית אפולו 17 בשנת 1972. נחשב בין הגורמים שסייעו לעורר מודעות למצבו השברירי של כדור הארץ. אנגלית: the blue marble.

הגולה הכחולה

הוכחה אמפירית להשפעות אנושיות על האקלים. כותרת המאמר שהציג את סכנת ההתחממות הגלובלית לראשונה בשנות השלושים של המאה הקודמת, על ידי גאי סטיוארט קלנדר. השערות ראשונות בנושא הוצגו כבר במחצית השנייה של המאה ה-19.

החור באוזון. שם עממי להידלדלות שכבת האוזון המקיפה את האטמוספרה. נחשבה בעבר תוצאה של ההתחממות הגלובלית, אבל רוב המדענים זנחו את הטענה.

הכחדת מינים ביולוגיים. תוצאה הולכת ומתגברת של ההתחממות הגלובלית, בעקבות הפרת המאזן האקולוגי, לצד גורמים נוספים שמקורם בהתנהגות בני האדם.

המהפכה התעשייתית. מבשרת העידן המודרני שראשיתו באמצע המאה ה-18. המהפכה שינתה את פני הכלכלה, הטכנולוגיה וההתנהגות האנושית. משבר האקלים הוא אחד התוצרים המאוחרים שלה.

הפסקת ההתחממות העולמית. בשנים 2012-1998 נרשמה האטה בקצב עליית הטמפרטורה. מתנגדי תפיסת ההתחממות הגלובלית ראו בשנים אלה הוכחה לטענותיהם.

הפשרת קרחונים. התוצר הבולט והמסוקר ביותר של ההתחממות הגלובלית מכונה 'נסיגת הקרחונים'. התופעה נרשמת מאז שנות השישים של המאה הקודמת.

התחממות גלובלית. מונח המשמש לתיאור עלייה בטמפרטורה הממוצעת של פני השטח של כדור הארץ. נוסח עברי: התחממות עולמית. אנגלית: global warming.

התלהטות גלובלית. העיתון גארדיין טבע מונחים מחמירים. המונח global heating הועדף על פני global warming, שאינו מתאר לטענת העיתון את חומרת המצב.

חותם הפחמן. כמות גזי החממה הנפלטים בכלל מדינות העולם. הגידול בחותם הפחמן משפיע על ההתחממות הגלובלית. אנגלית: carbon footprint.

יערות הגשם. יערות הענק ברחבי העולם שלהם תפקיד חשוב בשמירת המאזן האקולוגי. יערות גשם טרופיים מכונים 'הריאות של כדור-הארץ' בזכות תרומתם הרבה ליצור החמצן בכדור הארץ. כריתה מהירה ונרחבת של היערות לצורכי תעשייה וחקלאות נחשבת גורם נוסף למשבר האקלים.

טמפרטורה עולמית. הממוצע של הטמפרטורה על־פני כל כדור הארץ לאורך השנה, מכשיר למדידת רמת ההתחממות הגלובלית.

מִדְבּוּר. הרחבה מתמשכת של הרצועות המדבריות בעולם, מיוחסת להתחממות הגלובלית. תופעת המדבור מתרחשת גם בשטח מדינת ישראל.

עידן האנתרופוקן ופרוטוקול קיוטו

מזון מן החי. לתעשיית המזון מן החי השפעה מובהקת של פליטות גזי החממה. הנתונים בנושא זה משמשים היום טיעון מרכזי במאבק נגד גידול ואכילת בשר.

מכחישי ההתחממות הגלובלית. אנשי מדע, פוליטיקאים ואנשי תקשורת הטוענים שההתחממות הגלובלית היא במקרה הטוב טעות מדעית, ובמקרה הרע מניפולציה פוליטית. טענה משנית היא שההתחממות קיימת אך אינה מעשה ידי אדם, ולחילופין היא זמנית, בדומה לתקופות התחממות המוכרות בעבר הרחוק.

מצב חירום אקלימי. מהלך של כמה גופים ומדינות שנועד לבלום את ההתחממות הגלובלית, ביניהם הפרלמנט האירופי, צרפת וקנדה.

משבר האקלים. המונח המקובל לתיאור מכלול התופעות הכרוכות בהתחממות הגלובלית. החליף את המונח המקובל 'שינוי האקלים', והפך רשמי ב-2004 עם הקמת 'קואליציית משבר האקלים'. אנגלית: climate crisis.

סוחרי הסָפֵק. ספר מכונן שיצא לאור ב-2010 ובו הראו המדענית נעמי אורסקס וההיסטוריון אריק קונווי הקבלות בין מכחישי ההתחממות הגלובאלית לגורמים שהכחישו טענות מדעיות קודמות בהשפעת גורמים אינטרסנטיים, כגון יצרני הטבק במאבק נגד צריכת הטבק.

עידן האנתרופוקֶן. שם שניתן לעידן הנוכחי שבו ניכרת השפעת בני האדם על כדור הארץ מאז המהפכה התעשייתית. המונח נטבע בשנת 2000 על ידי הכימאי ההולנדי פול קרוצן, חתן פרס נובל לכימיה. אנתרופוקן – אדם חדש. אנגלית: anthropocene.

עליית גובה פני הים. תוצר מצטבר של הפשרת הקרחונים, המאיים על חלקים עצומים באנושות החיים לאורך החופים.

פליטת גזי חממה. פליטת הגזים כתוצאה מפעילות בני האדם, המשפיעה על ההתחממות הגלובלית.

פרוטוקול קיוטו. הסכם בינלאומי הראשון למאבק בהתחממות הגולבלית, נחתם בשנת 1992.

שואה אקולוגית. תיאור קיצוני של המצב כדור הארץ, המתייחס לתוצאות ההתחממות הגלובלית ותופעות נוספות. השימוש ב'שואה' הוא ישראלי. מקבילה באנגלית: global ecological disaster.

שעון יום הדין. בשנת 1947 יצרו מדעני אטום אמצעי האומד את ההסתברות לקטסטרופה גלובלית שתסכן את עתיד האנושות. תחילה הוא התייחס בעיקר לסכנת מלחמה גרעינית, אך ב-2020 החל להתייחס למשבר האקלים, ובעקבות זאת הוזזו מחוגי השעון ל-100 שניות לפני חצות, המיקום הקרוב ביותר לחצות מאז שנוצר השעון. אנגלית: doomsday clock, וספציפית: climate doomsday clock.

תחנות כוח. תחנות לייצור חשמל, מקור מרכזי לפליטת גזי חממה, כ-17% מכלל הפליטות. רוב התחנות משתמשות בנפט, בגז או בפחם.

תפילת העורך של שמשון מלצר

שמשון מלצר היה לאורך שנים דמות מרכזית בסצנת הספרות העברית של המאה העשרים, כמשורר, מתרגם ועורך. בין היתר נהג לכתוב מקאמות מבריקות בנושאים שונים. אחת מהן היא "תפילה לעורך", שפורסמה בעיתון דבר בספטמבר 1952. המקאמה עוסקת בחייו של העורך הספרותי ויחסיו עם כותבי שירה ופרוזה הבטוחים שאין לגעת ביצירתם, בדרך כלל לא בצדק. המקאמה מתפרסמת כאן לראשונה מאז פרסומה לפני 69 שנים, במסגרת "במת אורח".

את המקאמה שלח לנו הקורא המסור עמרם קליין. לצד השפה המשוכללת היא שזורה בהומור דק ומריר. מולי מלצר, בנו של שמשון שהוא עורך ומתרגם בזכות עצמו, אומר: "אבא היה (אם יוכל להעיד על כך בן הנחתום) עורך בחסד, וככל הנראה אלה שהחמיצו לו פנים (לפי דברי השיר) - לא היו ממיטב הכותבים, כי עובדה היא שרבים וטובים הוא כן העריך, והדפיס, וקידם ככל יכולתו. כמה מהכותבים הצעירים של אז ידעו להעריך את תרומתו להם בראשית דרכם".

בין הצנוע והעניו

הגולש גלעד מתייחס להבחנה בין 'ענווה' ו'צניעות' שהוצגה ב"שאל את רוביק": "למיטב הבנתי, למרות שבהקשרים אפשר לכתוב 'צנוע' או 'עניו' ולא יהיה שום הבדל, בין המושגים יש הבדל: צניעות קשורה למצב ארצי, למציאות חומרית. במשנה מופיע פעולה של הצנעה: 'המצניע את לזרע...' (שבת י); 'המצניע את הקוץ' (בבא קמא ג). 'לבוש צנוע' פירושו לבוש שאינו מבליט את הלובש. לעומת זאת המושג 'עניו' הוא פנימי, לא קשור למציאות הארצית אלא למידת התנהגות (אין 'לבוש עניו' ו'לבוש לא עניו'). הענווה כולה פנימית ולא חיצונית". עמירם רביב מוסיף: "חביבה עלי ההגדרה של המושג צניעות: האמונה הפנימית החזקה שאחרים יגלו בכוחות עצמם כמה אנו נפלאים". הפתגם של עמירם מזכיר את הביטוי המחורז האירוני 'הצנוע הידוע'. במשחקי שיכול האותיות של פעם מוכר השיכול האירוני 'עָנועַ וצָנָיו'.

אלישע פרוינד מתייחס לשאלה בדבר מקור המילה 'שופי'. "הסיפור המעניין הנלווה לכך הוא של הישוב מאיר שפיה למרגלות זיכרון יעקב. המקום ובית-הספר נבנה על חורבות כפר ערבי ששמו א-שאויה, ככל הנראה שיבוש של המילה 'שפא', שמשמעה 'מרפא', בשל האוויר הטוב ששרר במקום, שבו הוקם גם סנטוריום. כדי לחזק את הטענה, הישוב הסמוך נקרא 'פורדיס', אולי רמז ל 'פרדייז' – גן עדן, ובמקור – בוסתן.

חדש בפינה של פול אוגדן: הצ'כים מבטלים את החובה להעניק לנשים שם משפחה בסיומת נקבה

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מהיכן הגיעו המילים קלישאה ופרגוד, מהיכן צץ הביטוי 'השורה התחתונה', האם פרגית היא עוף או סוג של בשר, להיכן נעלמו הגרוניות בעברית, מיהם חלדאו וחלדאה, ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
polar bear, penguin, arctic, antarctica, predator, bird, ice, water, cold, montage composing, compositing; pixist תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

ד"ר רחל שגב מילר
תודה רבה על המידע החדש [עבורי] ב"מה בין מסי למלך צרפת".
12 באוגוסט 2021 הגב
יעוד גונן
המונח 'אַנְתְרוֹפּוֹקֵן' אין פירושו לדעתי 'אדם חדש', אלא 'עידן האדם' (במשמעות העידן בו המין האנושי הוא הגורם המכריע בעיצוב הסביבה).
15 באוגוסט 2021 הגב

הוספת תגובה