הג'ינג'י, הגביר והיועץ המשפחתי: מילון משפטי נתניהו

רוביק רוזנטל | 17 בנובמבר 2021

תיקי האישום נגד בנימין נתניהו מגיעים לשלבים דרמטיים, ובשנים שהם איתנו יצרו כבר מילון שלם. מי אמר למי 'מלשן עלוב', מי הקיף את עצמו בחומה סינית ומי נקלע לשבי רגולטרי. וגם: מידע מרתק על הולדת המילה 'צנחן', הבהרות בעניין הנגמ"ש המכונה זלדה, ומי כתב בעיתון חרדי על מפלגת עוצבת ישראל

הקורונה אאוט (זמנית), משפטי נתניהו אִין, ההצגה הכי טובה בעיר יוצאת שוב לדרך, תמונה שנייה: עדות ניר חפץ. המשפטים האלה איתנו כבר קרוב לחמש שנים, עם תחילת החקירות, והם שינו את סדר היום של הפוליטיקה, גרמו למערכות בחירות ולעליית מפלגות חדשות, הקימו תנועת מחאה סוערת והכניסו ללקסיקון מילים וביטויים שלא הכרנו. זה הזמן למילון ה(כמעט) שלם של משפטי נתניהו, עד כה.

הפיכה משפטית נגד משפחה מלכותית

אכיפה בררנית. טענה של תומכי נתניהו: למה ביבי כן, ואילו לפיד וציפי, שזכו לצ'יפור בוואלה ובידיעות אחרונות, לא?

אנרכיסטים. מנהיגי המחאה, על פי פרשנות תומכי ראש הממשלה.

ביביגייט. כינוי קבוצתי לפרשיות שבהן מואשם נתניהו, ברפרוּר לווטרגייט שהפיל את ניקסון.

בכפוף לשימוע. התגית המצורפת לכל דיון על כתבי האישום בשוחד והפרת אמונים עליהם הודיע מנדלבליט. הפכה למנטרה: "יש סקס הערב? – בכפוף לשימוע" (עידו רוזנבלום, גב האומה).

דגלים שחורים. סמל מחאת בלפור, נלקח מתנועות אנרכיסטיות בעולם.

הגביר. כינוי קוד לנוני מוזס. גם: "הגדול מתל-אביב".

הג'ינג'י. כינוי קוד לשלדון אריסון, הטייקון שהלך בינתיים לעולמו, והיה אמור להעיד במשפט.

הון, שלטון, עולם תחתון. סיסמה מרכזית במחאות בלפור, נאמרה במקצב תופי טם-טם. כמה מוחים העבירו אותה למחאת מתנגדי החיסונים. מה הקשר? אין קשר.

היועץ המשפחתי. כינוי שהודבק לאביחי מנדלבליט על ידי אלדד יניב וחבריו, בטענה שהוא ממסמס במכוון את חקירות נתניהו ורעייתו.

המשפחה המלכותית. בני גנץ מפגיז סדרת דימויים המשווה את משפחת נתניהו למשפחתו של מלך צרפת לואי ה-14.

הפיכה משפטית. טענה חוזרת של נתניהו ותומכיו כנגד עצם הגשת כתבי האישום: מנסים להחליף את השלטון בבית המשפט במקום בקלפי.

הפרקליטות שבתוך הפרקליטות. הצגת גורמים בתוך הפרקליטות העסוקים לכאורה בתכנון ההפיכה השלטונית (ע"ע), בדגש על שי ניצן. הוכחות? לא סופקו עדיין.

זוּטֵי דברים. המתנות שקיבלה המשפחה בתיק 1000, שהן לפי גירסת ההגנה עניין פעוט. מונח משפטי שמקורו בלטינית: de minimis.

חומה סינית. טיעון הגנה פומבי של דוד שמרון בפרשת תיק הצוללות (ע"ע). מדיניות עסקית היוצרת מחסום תקשורת בין חברים של מחלקות שונות במוסדות פיננסים כדי למנוע העברת מידע רגיש.

חוק ההמלצות. 'המלצות' הן השורה התחתונה של סיכומי חקירות המשטרה בכלל ובפרשת נתניהו בפרט. בתגובה הגתה ממשלת נתניהו חוק שיאסור על המשטרה לפרסם המלצות. החוק לא הבשיל.

ילד זין ומסרקות ברזל

חוק ישראל היום. חוק שיזם איתן כבל למניעת הפצה חינמית של העיתון. על פי תיק 2000 נתניהו ונוני מוזס עמלו לקדם אותו. אדלסון לא אהב.

חוק מילצ'ן. חוק שביקש להעניק הטבות מס בהיקף עצום לתושבים חוזרים, ולפי כתבי האישום נתפר למידותיו של ארנון מילצ'ן.

חמגשיות. כינוי ממעיט לסעודות מוזמנות לבית ראש הממשלה, שנעשו על פי האישום באמצעות "מרמה והפרת אמונים". נתניהו: "אני נלחם בגרעין האירני, אתם מתעסקים עם חמגשיות".

ילד זין. תרומה מודלפת של שאול אלוביץ' למילון הישראלי החדש, כאשר ניסה לשכנע את אילן ישועה להיענות לדרישותיו של יאיר נתניהו. הביטוי הפך לסנסציית רשת.

לא היה כלום, לא יהיה כלום, כי אין כלום. משפט שטבע נתניהו בראשית החקירות, במעבר מ-2016 ל-2017, ונהג לחזור עליו בעצרות פומביות. ממעיט להשמיע אותו מאז שהוגשו כתבי אישום.

להפניק. חידוש של עורך ואללה אבי אלקלעי, המייצג את היחס המועדף לאנשי הון ושלטון, במקרה זה  ביחס לכתבות חיוביות שישועה ארגן לאופיר אקוניס: "אתה רוצה להפניק אותו?" ישועה השיב: "כן".

לחקור את החוקרים. ביבי מאתגר את המשטרה והפרקליטות, בפרפראזה על הסטיריקן הרומי יובנליס: "מי ישמור על השומרים עצמם?". יש גם במדרש: "אוי לו לדור ששופטיו צריכים להישפט".

לך! סיסמת המחאה הקצרה ביותר, בראש סיסמאות מחאת בלפור.

מלשן עלוב. אמסלם על יאיר לפיד, לאחר שזה נתן עדות במשטרה בחקירות נתניהו.

מִמְשָק נקודתי. ביטוי משטרתי המתייחס ליחסי ביבי-מילצ'ן. לקוח מתחומי המחשבים, העסקים, הניהול ועוד.

מסע ציד. תיאור חוזר של נתניהו למה שהוא רואה כרדיפה של התקשורת, המשטרה ומערכת המשפט "נגדי ונגד רעייתי ובני".

מסרקות ברזל. דימוי תלמודי שגויס לצורכי הפרשה. נתניהו: "לא קיבלתי שקל מעסקת הצוללות, הדבר הזה נבדק במסרקות ברזל". ענת ברקו: "סורקים את נתניהו במסרקות ברזל". המקור במסכת ברכות.

מערכת יחסים שוחדית. מונח המפתח שלך תיקי 2000 ו-4000. שם העצם 'שוחד' זכה להתגלגל לשם תואר.

משפט המו"לים. שם קוד לתיקי 2000 ו-4000.

קצה הציפורן של מנדלבליט

נאום המסכות. נתניהו נואם נגד הפרקליטות ומערכת המשפט לאוזני בכירי הליכוד על מפתן בית המשפט, ביום תחילת המשפט. בצילום הקבוצתי נראים כולם במסכות.

נוניגייט. המפגשים הסודיים שנחשפו בתיק 2000, על פיהם נתניהו ניסה לעקוף את שלדון "הגי'נג'י", ופנה לזרועותיו של נוני מוזס "הגדול מתל אביב".

סיקור חיובי. מונח מפתח בתורת התקשורת, שזכה למשמעות משפטית. החלפת ראיונות, הכתבת תמונות מחמיאות, שכתוב ידיעות חדשותיות כדי לענות על הציפיות או הדרישות של מו"לים ואנשי ציבור משפיעים. גם 'סיקור אוהד'.

עד מפתח. עד חשוב במיוחד. יוחס בעיקר להדס קליין בתיק 1000, דבק גם ביאיר לפיד, למרות שעדותו נחשבת שולית.

צייצנים ומפגינים לא מזיזים לי את קצה הציפורן. מנדלבליט השתקן מגיב בכעס על ההתקפות נגדו משני הצדדים.

קואליציית החסינות. רצונו של נתניהו להבטיח קואליציה שתגרום לביטול או דחיית המשפטים נגדו. גם: "קואליציית כתב אישום". התקווה נכזבה, בינתיים.

קריים מיניסטר. קבוצת מחאה לוחמנית, במשחק מילים באנגלית.

רק לא ביבי. הסיסמה המאחדת של מתנגדי נתניהו. ראשי תיבות: רל"ב.

שבי רגולטורי. המצב שאליו על פי החשד נקלע שלמה פילבר בפרשת בזק. המקור באנגלית: regulatory capture.  במצב זה הרגולטור הופך שבוי בידי התעשיה עליו הוא אמור לפקח, בזכות הכוח הרב שיש לתעשייה על פני פקיד ממשלתי.

שמפניות ורודות. אספקה קבועה שקיבלו בבלפור מארנון מילצ'ן. הסמל הלא רשמי של תיק 1000.

תיק בזק–וואלה. תיק 4000. על פי כתב האישום, מערכת יחסים שוחדית (ע"ע) בין נתניהו לבין מנכ"ל בזק שאול אלוביץ' ורעייתו: סיקור חיובי (ע"ע) תמורת קידום עסקי הזוג. גם האלוביצ'ים מואשמים בתיק.

תיק המתנות. תיק 1000. לפי כתב האישום, קבלת מתנות שלא כדין ותמורת טובות הנאה על ידי משפחת נתניהו מאילי ההון ארנון מילצ'ן וג'ימס פאקר.

תיק הצוללות. תיק 3000. האם נרכשו שלא כחוק וללא צורך צוללות ממספנת טיסנגרופ? והאם נתניהו חשוד? בינתיים לא.

תיק נתניהו–מוזס. תיק 2000, מערכת יחסים שוחדית (ע"ע) בין נתניהו לארנון מוזס: סיקור חיובי (ע"ע) תמורת הטבות לעיתון ובראשן קידום חוק ישראל היום (ע"ע). גם מוזס מואשם בתיק.

תכשיטי פאקר. השחקן החדש בתיק 1000, שנחשף על ידי עדת המפתח (ע"ע) הדס קליין.

מתי נולדו הצנחנים?

ישראל מידד שלח לנו קטע מאלף שמצא בעיתון הארץ מה-13 במאי 1940 העוסק בצניחה וצנחנים, ומעיד שהמילה לא שימשה אז. הכותרת היא 'חיל הפאראשוטרים הגרמני", על "חיילים הקופצים ממטוסים בסוככי נפילה". הצנחנים כונו 'קופצים'.

צנחן

הידיעה מעניינת במיוחד מפני שבז'רגון הפלמ"ח, שנוסד ב-1941, יש כבר שימוש במילה 'צנחן' במשמעות מושאלת: חיל חדש שהוצנח ליחידה קיימת. ואכן, שנה לאחר הידיעה שמביא מידד, ביולי 1941, נכתב בעיתון הארץ על יחידה של "צנחנים יהודים" שהתאמנו לצנוח בגרמניה. ואולם בעיתון 'העולם' מנובמבר 1939 נכתב כבר על 'חיל צנחנים' בצבא הבריטי.

המילה 'צנחן' נוצרה בעקבות 'מִצְנָח'. לפני כן נקרא המצנח, כפי שנכתב בידיעה, 'סוככן', מילה שנטבעה בעקבות המילה הגרמנית Fallschirm שהוראתה סוכך נפילה. 'סוכך', אגב, חודשה על ידי ביאליק במשמעות מטריה. 'סוככן' הוחלפה ב'מצנח', בהשראת השורש המקראי צנ”ח, שהוראתו נפל: עכסה בת כלב צנחה מעל החמור, והפועל מופיע גם בסיפור יעל וסיסרא. 'מצנח' מופיעה לראשונה בחוברות 'לנוטר' שיצאו על ידי ההגנה ב-1939, והגלגול שלה ל'צנחן' היה מיידי, אך לפי הידיעה בהארץ לקח למילה זמן להיקלט.

אפי כותב: "המאמר השבועי אודות שיבושים בעיתונות החרדית הזכיר לי סיפור על אדם ששנים עבד בצנזורה הצבאית. שם כל אימת שהיה רואה 'אוגדה' היה מוחק וכותב 'עוצבה'. לימים, הוא פרש מהצבא וקיבל עבודה בכנסת בלשכת העיתונות, וכשנתקל ב"אגודת ישראל" מיד החליף את זה ל'עוצבת ישראל'". אגדה אורבנית? אולי.

זלדה, ברדלס ובזנ"ט צמוד

הערות מחכימות הגיעו ל"מילון לצבאית מדוברת".

רן סנדרס מתייחס ל'זלדה': "כאשר הגיעו הנגמ"שים הנ"ל (M113) לצה"ל הם כונו 'ברדלס'. בחיל החימוש בוצעו בהם שינויים להתאמתם ללחימה. נוספה פלטה בגחון נגד מיקוש, הורכבו בדפנות הצידיות מנשאים לציוד, הורכבו כנות לנשק, הוגבלה מהירות הנסיעה ועוד. לחלק מהחליפה שנוספה קראו בשם 'זלדה', ויתכן ששם זה היה שם אשתו של הקצין האמריקאי. השם זלדה תפס, וכנראה רק מעטים זוכים ששם הכלי במקור היה ברדלס". מרדכי כהן מוסיף באותו עניין: "אני מחפש את השם של הקצין היהודי-אמריקאי. מה השם?" מי מכיר מי יודע?

רן סנדרס מתייחס ל'בזנ"ט': "בזמני בצבא היה נהוג להצמיד חייל לבזנ"ט במקום לרובה, אם סרח בהקשר לנשקו האישי. מאחר ואז הנשק האישי השכיח היה רומ"ט FN ) 7.62 מ"מ) כשראשי התיבות שלו ייצגו "רובה מטען" (MITAEN), הבזנ"ט ייצג "ברזל זווית נטען".

חדש בפינה של פול אוגדן : כישורי שפה וכישורים טכניים נקשרים במוח ומעשירים אלה את אלה

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מהיכן הגיעה המילה מלפפון, על מי אומרים 'מלאה במקומות הנכונים', מה מקור השמות פוקסברומר ופריאמפולסקי, האם 'לקחת את החוק בידיים' ראוי להחלפה, מתי התחילו לדבר על פשלות ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
clement bourse parashoot 36; wikipedia common תמונה ראשית

תגובות

אבי הימן
בלי פוליטיקה בבקשה.
18 בנובמבר 2021 הגב
יעקב
מן הראוי לציין כי את סיסמת המחאה " לך ! " ועיצוב הלוגו : הם פרי יצירתו של הפרסומאי רוני דונביץ, בנו של העיתונאי המיתולוגי נתן דונביץ.
18 בנובמבר 2021 הגב
Daniel Frisch
המלה **בזנ"ט** השתרשה בשנים האחרונות בסיומת טי"ת. הנכון צ"ל בתי"ו - בזנ"ת - ברזל זוית נגד תיל, בהתיחס לברזל זוית עם וו כפוף בקצהו ושהוצמד לקידמת הג'יפים, למניעת פגיעה בצוות הג'יפ באמצעות תיל מתוח לרוחב הדרך, כפי שהיה נהוג בתקופת מלה"ע השניה.
18 בנובמבר 2021 הגב

הוספת תגובה