מילון הפשע הבריטי, והחלום הלשוני של אגי משעול

רוביק רוזנטל | 10 ביוני 2022

מילון חדש של עולם הפשע הבריטי מגלה יצירתיות לשונית מרשימה, דימויים מפתיעים ושנאה עזה לאויב – המשטרה. המשוררת אגי משעול אוהבת לתעד חלומות, החלום שחלמה השבוע מפתיע במיוחד, וגם הוא קושר בין פשע ושפה

נואל סמית, המכונה 'התער', בילה בבתי כלא בבריטניה עשרות שנים מחייו על גניבות קטנות, פריצות ושוד מזוין. לאחר שהשתחרר כתב את רב המכר "האלפבית של הפשע", The Criminal Alphabet, שיצא לאור בהוצאת פינגווין לפני מספר שנים, ונפל לידינו לאחר שיטוט בחנות הספרים המפוארת Foyle. סמית מפליא לתאר את עולמם של הפושעים, חיי השוטרים, הווי הכלא ועולם הסמים הקשים. חלק מהערכים בנויים על משחקי לשון, ראשי תיבות ודימויים מפתיעים. מתוך מאות הערכים, המלווים בהסברים מפורטים, בחרנו כמה עשרות, בעיקר בתחום עולמם של הגנבים והשודדים. התרגום באחריות הזירה הלשונית. יש גם מקבילות לשפת הגנבים העברית.  

הזומבי, הטבלן וכלב השמירה

אפריל. שם קוד לכלי פריצה ושוד, ממברג ועד תת מקלע.  המילה נולדה ממשחק חריזה. april fool – יום השוטים, הוא אחד באפריל, כחרוז של tool. ביטויים מהסוג הזה, מסביר סמית, נולדו כדי להסוות היטב מן המשטרה את המשמעות של המילה.

בובי. bobby. שם גנרי לשוטר בריטי, בעקבות שמו של מייסד המשטרה הבריטית, סיר רוברט פיל.

גולש כתף. shoulder surfer. גנב המתמחה בגניבת כרטיסי אשראי ואיתור המספר הסודי באמצעות הצצה במוציאי כסף מהכספומט.

גיבור מאה ירדים. hundred yards hero. אזרחים הנוהגים לקלל שוטרים ממרחק בטוח, בעיקר באזורים הידועים בשנאתם למשטרה.

גניבת בזק. bilking, גניבה מהירה בחנות, המכונה גם shoplifting.

ג'קיל. Jekyll. תרמית, זיוף. בעקבות "דוקטור ג'קיל ומר הייד".

הטינופת. the filth. כינוי של עולם הפשע לשוטרים סמויים, ולמשטרה באופן כללי.

הקרמלין. הבולשת המרכזית, סקוטלנד יארד. הסברים מיותרים.

זחלן. creeper. פורץ בעל גמישות וכישורים חתוליים. חלופה עברית: חתול.

זומבי. zombie. שוטר ותיק בסוף השירות שאיבד עניין ואנרגיה. מקבילה בצהלית: פזמניק.

טבלן. dipper.  כייס. עבודת הכיוס מתחלקת בין שניים: 'איש האצבעות' המבצע את הכיוס, ואיש ההגשה – hand over man  – שאליו מעבירים את השלל. אומץ בין כייסי ישראל: האנד.

בנים. boys. מפתחות.

יעד מספר אחת. target 1. חשוד משטרתי או עבריין הנמצא על כוונת המשטרה באופן רצוף.

יריות אורז. rice shots. ירי קליעים הממולאים באורז במקום בחומר נפץ, שיועד להפחדה בלבד.

כחולים וכפולים. blues and tows. הסירנה והאור הנדלק במכונית משטרה. האור כחול והסירנה  צופרת בקצב שתיים. מקבילות ישראליות: כחול מזעזע, עין כחולה, צ'קלקה.

כל השוטרים מניאקים. ACAB, ראשי תיבות: all coppers are bastards. פתגם מוביל בעולם הפשע.

כלב שמירה. keeping dog. פקיחת עין בעת ביצוע השוד, או אדם הממונה על שמירת האזור מפני המשטרה.

משחק התיק ומנוסת כוכב

כריך ריבה. jam sandwich. כינוי למכונית משטרה על פי צבעי האדום-לבן שלה. כינוי קולינרי אחר למכונית המשטרה הוא 'כריך בייקון', המרפרר לכך שהשוטרים נקראים גם pigs, חזירים.

מונית מלחמה. battle taxi. כינוי למכונית משטרה המובילה שוטרים לזירת פשע.

ממירי קראק. crack converters. פושעים הממהרים להמיר את החפצים שגנבו בכסף, בדרך כלל כדי לרכוש סמים.

מנוסת כוכב. starburst. בעקבות מרדף משטרתי, כאשר המשטרה סוגרת על מכונית שוד, נפתחות דלתות המכונית והשודדים בורחים לארבע רוחות השמים.

מסומן. mark. קורבן מיועד לתרגיל נוכלות.

מעשנת. smoker. מכונית פשוטה הנקנית בסכום פעוט במגרש גרוטאות, עד מאה סטרלינג, לצורכי שוד. יתרונה שהיא אינה רשומה ולא ניתן לקשור אותה לפושעים. המשטרה מעריכה שלפחות 10,000 מעשנות נמצאות בדרכים בזמן נתון.

משחק התיק. the bag game. שיטת נוכלות צוענית, שבה מגידי עתידות משכנעים את הקורבן המסומן (ע"ע) שהכסף שלו מקולל ויש להביא אותו לשמאן כדי שיסיר את הקללה. במהלך הטקס מוחלף הכסף בניירות חסרי ערך.

משמיטי שלג. snowdroppers. גנבים הנוהגים להוריד בגדים מחבלי כביסה. מונח ישראלי מקביל: בוטיק החבל.

מילון פשע

סיבובים וחיתוכים. jiggling and scissoring. שיטות ותיקות לפריצה למכונית, על ידי סיבובי מפתח או פריצה של מנעול המכונית במלקחיים. המכוניות החדשות הוציאו את השיטות האלה לפנסיה.

סמויים. undies. קיצור של under-covers.

עבודה. work. עיסוקו הקבוע או מקצועו של הגנב בז'רגון הפשע. מקובל גם בין פושעי ארצנו.

עזוב אותך, סע הלאה. FIDO. ראשי תיבות של fuck it, drive on. משפט קוד בין שוטרים הנחשפים למעשה לא חוקי או פשע מינורי, אבל סבורים שהוא לא שווה לבזבז עליו את זמנם.

עכברוש שחור. black rats. שוטרי תנועה, בעקבות מדיהם השחורים.

ראש פטמה ושמיכת חלל

על הבקבוק. on the bottle. כייסות של הכיס האחורי. bottle הוא כינוי לעכוז, בעקבות החרוז glass=arse.

פורץ מסחרי. commy burgs. שודדים המתמחים בפריצה לחנויות.

צבים. כפפות. turtles. בעקבות turtle doves, יוני צב, והחרוז glove=dove.

צעידה פנימה. walk-in. פריצה או שוד לאור יום.

קרון בשר. meat wagon. מכונית להובלת אסירים. מקבילות ישראליות: פוסטה, זינזאנה.

ראש פטמה. tit heads.  כינוי לגלוג לקצין במדים בפי פקודיו בעקבות צורת הקסדה שהוא חובש, המזכירה חזה נשי. מזכיר את קלימרו, כינוי גנאי למם צדיקים בעקבות צורת הקסדה המזכירה קליפת ביצה.

רצועה. collar. עציר, בעקבות נוהג שיצא מהאופנה להוליך עצירים קשורים ברצועה.

שחורים. groids. כינוי גזעני של שוטרים המכוון לשחורי עור, בתקופה שמעצרי שחורים היו שכיחים ומפלים. קיצור של negroids.

שחיתות אצילה. noble cause corruption. כינוי פנים משטרתי לשחיתות או עיגול פינות שנועד בעיניהם למטרות ראויות ולתפיסת פושעים.

שיטת הלוח. Clipboarding. שיטת נוכלות שחזרה לאופנה. הנוכל עומד בפאתי בית עסק, לבוש בבגדים רשמיים ומחזיק לוח ועט. כאשר מגיעה מכונית עם סחורה לבית העסק הוא פונה לנהג ומפנה אותו למתחם שנשכר מראש, והנהג אף מסייע לנוכל לפרוק את הסחורה.

שמיכת חלל. space blanket. כיסוי בנייר כסף שבו נעטף השודד לקראת ביצוע השוד. נייר הכסף משבש את פעולת האזעקה.

שרוולן. sleever. גנב חנויות מהסוג הפשוט ביותר, המעלים מוצרים בשרוול.

תיק האושר. happy bag. תיק שבו ערוכים מכשירי פריצה.

תרגיל אבני החן. the sparkle. תרגיל נוכלות המיועד למוכרי תכשיטים ואבני חן. הנוכל מציע למוכר אבן יקרה לא מזויפת ורבת ערך. המוכר מכין את התשלום, והנוכל מחליף את המוצר ברגע האחרון בתכשיט מזויף.

תרגיל המשחיזים. the sharp. תרגיל נוכלות פשוט. הנוכל עובר מדלת לדלת ומציע שירות בהשחזת סכינים, מצויד בשמן ונייר עיתון. הוא משפשף מעט את סכיני המטבח, עוטף אותם ומחזיר לבעלים, ומבקש מחיר מופקע. התרגיל הוא שם קוד לקבלת שכר על שירות שלא סופק.

חלום הרצח הלשוני של אגי משעול

אגי משעול היא אחת המשוררות האהובות ביותר בין המשוררות הפועלות היום. ספרה החדש "אהבות" מביא מגוון שירי אהבה וארוטיקה מתקופות שונות. בין היתר כותבת אגי לא מעט שירים שבהם מככבת השפה עצמה, ואפילו הדקדוק. למשל בשיר "המשוררת עונה לשאלות הקהל": "נמלה קטנה המטיילת על השיר/ עוצרת בהא של המילה עוגמה/ והופכת למפיק".

בשיר הארוטי "מראה לךְ" היא כותבת: "מתפשטת בשבילךָ עד לכתב ידי/ עד שרואים לי את הגרוניות/ את הנחציות/ את האהווי.// עד שרואים לי את הסמך/ ואת הכי סופיות שלי".

ובשיר ללא כותרת היא חושפת את אהבתה לאומנות הניקוד: "עד הבוקר התייבשתי כמו פרח/ שנטרק בין דפי ספר/ מָחוץ בין שני שירים.// עכשיו אני מנקדת מילים/ כדי להשיב את נפשי".

במפגש במועדון השחמט ברמת אביב שוחחנו השבוע על שפה, שירה, מילים ועוד. לפני כן סיפרה לי אגי על נוהגה לזכור חלומות לפרטים ולהעלות אותם על הכתב, ועל חלום שחלמה בלילה שלפני המפגש. בצירוף מקרים נדיר החלום עוסק בקשר בין שפה ופשע, ומתכתב עם מילון הפשע הבריטי המובא בטור הזה. וזה דבר החלום, במילותיה הכתובות של אגי משעול:

"בחלום הוטל עלי ללוות מטעם השב"כ שישה רוצחים שנראו הכי חנונים, שאין מצב שמישהו יחשוד בהם. לא גילו לנו מי הנרצחים, אבל התנאי היה לגלות אותם לפי התאמתם לששת הבניינים: קל, פיעל, פוּעל, נפעל, הפעיל והתפעל.

לפני כל רצח התקיים ביני לבין הרוצח דיון לשוני מלוּוה בטבלאות של הטיית פעלים במחברת חומה ישנה, מהסוג שהיה קיים בתיכון בזמני. כתבנו בעיפרון, קל למחוק ולתקן. הכי קל היה בניין קל. בבניין הפעיל הדיון היה קינה על היעלמות החיריק. כולם כבר הוגים בצירה צורם. היה צריך לרצוח מישהו שפחות טועים בו בהגייה. הגענו ל'הסמיק'. כלומר, חיפשנו ג'ינג'ים שממהרים להסמיק, מצאנו אחד, ציטטנו לו במקהלה את המשפט האלמותי מחבורת ברמינגהם Lets fuck before the swan dies, וחיכינו שיסמיק לפני הירייה.

מוזר היה כמה קל לבצע רצח מושלם. אחרי כל רצח פשוט התרחקנו משם כאילו כלום. עד עכשיו לא ברור לי למה היה עלי להצטרף לרוצח, ולמה היה נחוץ לו יועץ לשוני, אולי כי היינו גם צריכים למצוא רצוח ששמו מסתדר עם חסרי פ"נ או נחי ע"ו. בן דודי האקורדיוניסט אריה'לה (חְנון למראה שהיה אחד הרוצחים) רצח למשל מישהו בשם יששכר, כי התעקש על זה שלא צריך שני ש', מספיק לקרוא לו ישכר, והדגש ב ש' היחידה יחליף את הנון של השורש נ.ש.א.

המחברת כמעט נגמרה מרוב טבלאות ההטיה ששקדנו עליהן בדקדקנות, גוף, זמן, ניקוד. השיא היה כשהגענו לרצח האחרון, התפעל, שם נתקלנו בבעיה מאתגרת. התפעל הוא פועל רפלקסיבי, מי שמבצע את הפעולה הוא גם מי שמקבל אותה (התמקם, התיישב). חשבנו, איזה מגניבים השב"כ, שבמשימה האחרונה אתגרו אותנו לגרום לקורבן האחרון להתאבד. הוא צריך לרצוח את עצמו. אני זוכרת את הצחוקים ואת הדיון, אבל לא את מה שעשינו בסוף.

מאז שהתעוררתי אני מנסה להיזכר, אבל החלום השאיר אותי עם זנב הלטאה ביד. מי יודע כבר איפה הלטאה".

חדש בהחיים בקיצור: מפגשים מהסוג הדתי.

חדש בפינה של פול אוגדן: האירוויזיון של שפות המעוטים.

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מה מקור המילים חפיף ובעסה, מה אומרת קללת אורי זוהר "ינעל בבור אל ג'ברי", מה הקשר בין עקיבא ליעקב, באיזו שפה עושים ניסיונות עם שפנים ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
Robber in a mask carries big bag with money. Robbery. Theft. Burglar. Generic image. תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

עמיחי גיל
לעניין לחם - מלחמה: יהושע שטיינברג בספרו "מלון התנ"ך (משפט האורים)", בערך לחם (עמוד 414) כותב: "כבר בארנו שבלשון בני שם הקדמוני כל ענין כלכלה בא עליו פעל המזכיר גם קְרָב בעד חית נפשו וקיומו, כמו לחם, זון, טרף, צוד, וכן: ושלל לא יחסר." אולי זאת אטימולוגיה עממית, אבל האסוציאציה מעוררת מחשבה.
09 ביוני 2022 הגב
איתי שלמקוביץ
לא יודע מה קרה בדיוק בטור על האמוג'ים, אבל לאורך יום אחד מופלא של ה06 לנובמבר 2020 העמוד הוצף במאות משפטים באנגלית, שנראו כאילו מישהו הקליד שיחון תיירים שלם לתוך התגובות.
09 ביוני 2022 הגב
רוביק רוזנטל
זו מכה של ספאם שלא מצאנו דרך להתגבר עליה. מתנצל.
11 ביוני 2022
איתי שלמקוביץ
בדרך כלל הספאם סתם מציק ומורכב מלינקים, אבל במקרה הזה היה ממש מדובר בשיחון.
23 ביוני 2022
נדב
המושג פזמניק איננו בהכרח שלילי. לפי ההסבר לעיל, מתאים יותר: שבו"ז.
10 ביוני 2022 הגב
יעקב ברזילי
לא הייתי בארץ ולא יכלתי להגיב על הגיגיו של פילוסוף הקיפוח אבישי בן חיים.לקיפוח יש גם משורר כידוע והוא ההוא שזכה בפרס ישראל.כול המגיבים כולם כולם היו פוליטיקלי קורקט ולא אומרים את האמת.מניפי דגל הקיפוח הם בעיקר בני העדה המרוקאית.הדור הצעיר שלה הוא דור מדהים תופס עמדות (בזכות )חשובות מאוד בכל התחומים כלכלה משפט פוליטיקה כל מה שתרצה והם עדיין (כהכללה ובכל הכללה יש אמת)זועקים קיפוח קיפוח ואפשר לדעת פחות או יותר למי הם מצביעים.אני ילד מעברות ממוצא עיראקי אומר לכם הייתה התנקשות של תרבויות והיה קיפוח בשוליים אבל לא מה שהשקרן עובד האלילים הזה בן חיים אומר.
13 ביוני 2022 הגב
אסתי
שלום רוביק לגבי מילון הפשע הבריטי - turtle dove זה תור מצוי, ולא כפי שנכתב.
28 ביוני 2022 הגב
אסתי
שלום רוביק לגבי מילון הפשע הבריטי - turtle dove זה תור מצוי, ולא כפי שנכתב.
28 ביוני 2022 הגב

הוספת תגובה