אוהבי ביבי מגיבים בפייסבוק, ושרשרת פתגמי מתנות

רוביק רוזנטל | 15 ביולי 2022

מחקר שבדק תגובות של אוהדי נתניהו בפייסבוק מגלה רגשות עזים של אהבה וקרבה אינטימית לצד הערצה למי שנחשב בעיני המגיבים גדול מהחיים, חלומות על דייט משותף והמלצות על מסעדה בשיקגו; בעקבות תיק 1000 – מה אומרת החוכמה העממית ברחבי הגלובוס על מתנות; ומעט על תעתיק מיוונית

דומה שהנושא הלוהט ביותר במערכת הפוליטית, המעביר אותנו ממערכת בחירות אחת למשנה, הוא היחס לראש הממשלה שהשלים לפני כשנה את הכהונה הארוכה ביותר בתולדות המדינה: בנימין נתניהו, ובקיצור, ביבי. היחס אליו מתבטא בעוצמה רגשית שאינה מוכרת במערכות פוליטיות בדרך כלל: אהבה אינסופית מצד הגוש הקשה של אוהדיו, תיעוב ואפילו שנאה מצד הגוש הקשה של מתנגדיו. נוכחותו יצרה כבר מילון שלם המבוסס על שמו, שתועד בעבר בזירה הלשונית.

ביבי חיים שלי בלב

מחקר חדש של ד"ר פנינה שוקרון-נגר מאוניברסיטת בן גוריון, המופיע בגיליון החדש של כתב העת "עיונים בשפה וחברה" של האגודה הישראלית לחקר שפה וחברה, מציג את הצד האוהב והמעריץ של האיש, באמצעות תגובות של גולשים תומכים לפוסטים של נתניהו בדף הפייסבוק שלו במהלך מערכת הבחירות של ראשית שנת 2020. שוקרון-נגר מציגה תגובות רבות ומפיקה מהן תובנות על העולם הרגשי של אוהבי ביבי. המאמר אינו נוקט עמדה פוליטית בעד או נגד. ראוי גם למתנגדי ביבי להכיר את המעטפת הרגשית הסובבת אותו, שהשפעתה על העובדה שהאיש נותר בשלטון היא מכרעת. שוקרון-נגר מדגישה שבחרה בתגובות בעלות אופי חיובי, לעומת האופי הבוטה והאלים בדרך כלל המאפיין את הרשת בישראל.

התגוביות (טוקבקים בלעז) של תומכי נתניהו מלמדות על מערכת יחסים ייחודית בינם לבינו: אף שרבים מהם מעריצים אותו ורואים בו אחד בדורו, שאין לו תחליף, רבים גם תופסים אותו כמכר קרוב, אדם צעיר ברוחו ובעל הומור בריא, שאפשר להתבדח אתו ו"לבקש ממנו טובה". התגוביות מלוות באמוג'ים המביעים מגוון של רגשות. הן מובאות כלשונן וכפיסוקן.

תומכי נתניהו מרבים להביע רגשות חיוביים כלליים וגורפים כלפיו. אלה מתבטאים גם במאפיינים של הכתיבה ברשת, כמו הכפלת אותיות וריבוי סימני קריאה.

 • תמיד איתך ביבס! כל הדרך ל 40 מנדטים
 • אומרים שלכול אחד יש תחליף, אבל לך פשוט איןןןןן!!!! רק אתה ורק אותך!
 • אין כמוך ביבי חיים שלי בלב, אתה ראש הממשלה שלי!

תגוביות רבות כוללות מחמאות על כישוריו של נתניהו, התנהלותו במציאות או בפייסבוק, הישגיו ואפילו ההופעה החיצונית שלו ושל רעייתו.

 • איזה איש חכם. יודע תורה מדבר כמה שפות ומנהל את המדינה ביד רמה. פשוט גאון.
 • יאלוף ביבי צריך לרשום אותך בספר השיאים של גינס פגשת בשבועיים 51 מנהיגים מהעולם שברת שיא עולמי
 • תראו לי עוד ראש ממשלה כזה חתיך, באמת, זכינו, גם יפה וגם אופה

במקרים רבים המחמאות לנתניהו מאדירות את כוחו ואת יכולותיו באמצעות השוואות גלויות או סמויות לבני תמותה רגילים, כולל יריבו הראשי במערכת הבחירות ההיא, בני גנץ.

 • כמה כוחות בלי עין רעה. אני חוזר מסופ"ש בארץ לוקח לי יום לחזור לשגרה
 • מאיפה יש לך כאלה כוחות אני בגיל 36 עייף מהחיים
 • המקסימום שבני גנץ היה מצליח להביא לנו זה סגריות מהדיוטי

אמן יסכים לשבת איתי רק לקפה

תחושת האינטימיות של המגיבים לנתניהו מתבטאת גם במחמאות לנתניהו כאיש משפחה, או מחמאות לבני משפחתו.

 • ילדים מקסימים. אבא מיוחד ומדהים.
 • קראתי והתרגשתי. איזה חמד של בחור [הכוונה לאבנר]. התברכתם.
 • שרה מתלבשת מאוד יפה צבע החליפה יפה מאוד תכלת משגע סטייל מושלם
 • תראו לי עוד ראש ממשלה כזה חתיך, באמת, זכינו, גם יפה וגם אופה

כמה מהמגיבים מביעים דאגה לשלום נתניהו.

 • מתי שמסתכלים על עיניך הן טרוטות מעייפות... מנהיג שפועל ללא לאות למען אזרחי המדינה. ה' ישמור לנו עליך!
 • קצת מעציבה אותי המחשבה שאתה, איש אחד (ענק בדורו) יכול לשמור על מדינה שלמה ואנחנו לא מצליחים לשמור עלייך.

אסטרטגיה בולטת היא ההומור. כך בשרשור המופיע לאחר פוסט שבו נתניהו הזמין את תומכיו להגיע לכנס בחירות של הליכוד בבית שאן.

א: אני באה רק אם אתה מבטיח לצאת איתי לדייט. חולה על הכריזמטיות המתפרצת של האיש המבריק ביותר במזרח התיכון.

ב: שרה תהרוג אותך.

ג: חחחח חחח גם אני רציתי בעלי לא בעד.

ד: א, את מסתבכת עם שרה.

א: ד, אם אתה הולך לכנס תגיד לו שהדייט שלו תגיע אחרי האימון אז שלא יברח כי יש לנו שיחה צפופה אמן יסכים לשבת איתי רק לקפה חלום חיי!!!!

יש מצב אתה אוסף אותי בדרך לירושלים?

אסטרטגיה נוספת היא בקשות לפעולה ספציפית או לעזרה אישית.

 • כבוד ראש הממשלה חייב להתקשר לחבר שלי שהוא יותר מאח הוא תומך נלהב שלך אבל הוא אמר לי שהוא הפעם לא מצביע כי נמאס לו
 • אהוב ליביייייי!! אין לך מחליף ולא יהיה אתה זה הכתר של ישראל .. ומי שידבר עליך אני יגמור עליווו אבל אהבת חייי מה קורה עם הצבע האדום??? מה נשמעעע??? כנססססס כברררר באבואבוהם תשרוףףףף אותם כמו שרק אתה יודע.
 • אנחנו יושבים שבעה על מות אחי התאום אני רוצה שתגיע אלינו להגיד כמה מילים מחר הסעודה יש פה מאות אנשים ... חלום שלי לפגוש איש כמוך ראש ממשלה הכי גדול שהיה ויהיה במדינת ישראל
 • ביבי אני תקוע בפקק באילון כבר יותר משעה יש מצב אתה אוסף אותי בדרך לירושלים???
 • בחייאת ביבי קח את אישתי דיי אין לי כוח

התגוביות להלן הופיעו לאחר הודעה על נסיעתו לארה"ב:

 • תביא לי טובלרון שוקולד הרגיל לא עם הצימוקים
 • אל תשכח תמיד להזכיר שאתה והבחור המוזר [גנץ] לא קשורים בשום דרך. ושלא תצא גבר ותעזור לו עם האנגלית, יש גוגל שיתמודד.
 • יש מסעדה מעולה בשיקגו בשם RAM. אחלה אחלה המבורגרים בזיל הזול, בירה ממבשלה שנמצאת ממש על יד המסעדה, ומלצרים נחמדים מאוד. 10 דולר ואתה מסודר! ממליץ ממש.

היזהר מיוונים המביאים מתנות

העדות המדוברת של הדס קליין בעיצומה, ובמרכזה אחד הנושאים החמים בעולמם של אנשי ציבור בכלל ובתיק 1000 בפרט: המתנות. בלי לנקוט עמדה או תחזיות על גורל התיק, מומלץ להיזכר במה שכתבו חכמי היהדות והעולם על מתנות.

אוהב מתנות – שונא חופש (יצחק אייזיק)

אין מתנה יותר טובה מזו שאני נותן לעצמי (לדינו)

איש מתן יקנה אוהבים (אגור בן יקה)

אל תאמין במתנה, גם אם היא כגודל עכברון (יהדות מרוקו)

אם אין סכנה, אין מתנה (כלילה ודימנה)

אם לא תקבל מתנה, לא ישיג אותך עלבון (יהדות מרוקו)

אם נוכל נותן לך מתנה, דע כי בא לקחת תחת זוז מנה [סכום גבוה על מתנה זולה] (אוצר הלשון לכנובסקי)

אני עשירה ואוהבת את המתנה (יהדות עירק)

בוא אלי בכוונה טובה, ואוותר לך על המתנה (יהדות מרוקו)

בשר ודם, מתנתו פעוטה וחרפתה מרובה (תלמוד ירושלמי)

הוי המתנה, לאן שתלכי תקבלי כערכך או כפליים (יהדות עירק)

היזהר מיוונים המביאים מתנות (על פי וירגיליוס)

המביא מתנות יתקבל בסבר פנים יפות (גרמנית)

המסרב לקבל מן הנותן, מרוב טיפשותו יעשה כן (לדינו)

המקבל מתנה הוא בעל חוב (אשר ברש)

טוב לשון רכה ממתנה טובה (צמח צדיק)

למתנה שנותן הידיד די בצימוק (יהדות טוניס)

מתן אדם ירחיב לו (משלי)

מתנה הביא, ונפשו יוצאת אליה (יהדות תימן)

מתנה היא צרה (יהדות עירק)

מתנה מאויב חייבת להיות חשודה (לטינית)

מתנות קטנות מפרנסות את הידידות (גרמנית)

סוס שמקבלים במתנה אין מסתכלים לתוך פיו (שפות שונות)

קח את מתנתך ושחרר אותי מצרתך (יהדות עירק)

שוטה חשב שיקבל מתנה בחינם (יהדות גאורגיה)

שונא מתנות יחיה (משלי)

טאתרון פטתי ופיזיוטרפיה טרמית

נועם בר דוד הוא תלמיד תואר שני המתמחה בכתובות יווניות עתיקות, ובוגר תואר בלימודים קלאסיים עם התמחות בשפות קלאסיות. נועם  מפעיל קרוב לארבע שנים קבוצת ווטסאפ העוסקת באטימולוגיות יווניות בעברית, והוא מתייחס לסוגיה שעלתה באתר, איך לכתוב: פיזיותרפיה או פיזיוטרפיה?  

"דוברי עברית רבים מתלבטים ולעיתים אף שוגים באיות מילים לועזיות בעלות הצליל ת': נדמה לי שהתופעה הנפוצה כוללת החלפה של האות ת' באות ט' (ביגוד טרמי במקום ביגוד תרמי, לדוגמה). ברגע זה חלק מהקוראים ודאי מתרעמים ושואלים: אם המילה לועזית, הרי שזכותנו לתעתק אותה כרצוננו, לא? ובכן, לא. בחינה מדוקדקת של העניין מגלה שיש היגיון פנימי בתעתיקים לת' או לט'. דוגמה יפה היא 'תאטרון'. לא יעלה על דעתנו לכתוב 'טאטרון', 'תאתרון', או 'טאתרון', על אף שההגייה של כולם זהה בעברית המודרנית.

מדוע? התשובה נעוצה במקור המילה, שהוא יווני. ביוונית, כמו בעברית, קיימות שתי אותיות מקבילות לת' ולט', הנקראות תאו (taw) ותטא (theta). בלי לדקדק בהגייה המקורית של האותיות הללו, נציין שכיום מקובל להקריא (ולתעתק) את תטא כמו Th באנגלית, ואת תאו כמו T. אם כן, מילה יוונית שמכילה תטא הופכת בעברית לת', ומילה שמכילה תאו הופכת לט'. איך נבדיל? במקרה הזה האנגלית יכולה לסייע מאוד: אם נשוב לבגדים-שומרי-החום מהדוגמה, נוכל לראות בקלות שבאנגלית הם נקראים thermal ולכן בעברית הם יהיו 'תרמיים'. עוד דוגמה: *פתטי*(עלוב) ולא *פטתי* - באנגלית Pathetic. זכרו: th- ת, t-ט. זה הכל".

חדש בפינת עיון: העברית בין שפת אם לשפת אב

חדש בפינה של פול אוגדן: מי יציל את השפות האבוריג'יניות

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מי רוצה לאכול חומוס מסעדה, מה מקור שם משפחתו של אלברט בורלא, האם מותר להגיד 'תוף המרים', באיזו מדרגה מסתתרת היונה בשיר השירים ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
bbc. The why factor תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

גילה וכמן
את הפסוק 'שונא מתנות יחיה' נוהגים דוברי היידיש להגות: 'שיינע מתנות, איך? יא!', ובכך להפוך את משמעותו על פיה...
14 ביולי 2022 הגב
אורי שמש
הבן שלי הוסיף לאמירה של וירגילוס "היזהר מיוונים המביאים מתנות (על פי וירגיליוס), ובמיוחד אם זה סוס מעץ"
14 ביולי 2022 הגב
אברהם הימן
היה עדיף להימנע מפוליטיקה (באיצטלה של חקר שפה ולשון). חבל, זה מיותר.
14 ביולי 2022 הגב
רוביק רוזנטל
אברהם שלום, הפוליטיקה והיחס לפוליטיקאים ברשתות החברתיות הם מושא נפוץ למחקר, ואפשר ללמוד מהם הרבה. בוודאי מן המחקר הזה, שיש לגזור ממנו תובנות רבות. אי אפשר להבין את הצלחת נתניהו והליכוד לשמור על יציבות (מבורכת לדעת רבים ומטרידה לדעת אחרים) בלי להבין את עולמם של תומכיו. 'אצטלה של מחקר' ודאי אין כאן. הכותבת היא חוקרת רצינית וותיקה.
14 ביולי 2022
Naomi Samuel
נפרדתי מבעלי לפני שלוש שנים. לא הייתה תקשורת בינינו. יעצו לי על ידי משפחות וחברים לשחרר ולשכוח מהנישואים ולהמשיך הלאה בחיי. לא רציתי להתחתן עם מישהו אחר כי עמוק בפנים אני עדיין אוהב את בעלי. סבלתי כל כך מכאבים ובלבול שקראתי המלצה באינטרנט על איך ד"ר אפטה איחד מחדש נישואים שבורים בעזרת כוחותיו הרוחניים. המשכתי לקרוא כל כך הרבה המלצות על איך הוא עזר לשים קץ לגירושים ולשקם את אהוביהם לשעבר של אנשים ואמונתי התחדשה. אני יוצר קשר עם ד"ר אפטה מיד כעבור כמה דקות הוא ענה לי ונתן לי הנחיות מה לעשות, לאחר שעמדתי בדרישה הנדרשת יומיים לאחר הטקס, הכישוף שינה את חיי סביב בעלי כי מינון לא מדבר אליי. יומיים הוא התקשר אלי באמצע הלילה בוכה ומתנצל שזו עבודת השדים, אז אני עדיין נדהם מהנס הזה אז אני סולח לו. עכשיו הנישואים שלי מאוזנים. טקס ד"ר אפטה עבד מצוין והנישואים שלי חזקים יותר מבעבר, ושום דבר לא יכול להפריד בינינו שוב. ביקרתי בכל כך הרבה אתרים שחיפשתי עזרה, זה היה חסר סיכוי עד שהתחברתי לד"ר אפטה, הגבר האמיתי שעזר לי לשחזר את הנישואים השבורים שלי אם יש לך בעיה דומה בנישואיך, אתה רוצה שבעלך או אשתך יאהבו אותך שוב. , יש לך מישהו שאתה אוהב ואתה רוצה שהוא יאהב אותך בתמורה, יש לך אתגר בחייך, תבנית הכישוף של ד"ר אפטה היא הפתרון והתשובה לבעיה שלך, וואטסאפ / ויבר עם מספר הטלפון שלו: +1(425) 477-2744, צור איתו קשר עוד היום על ידי שליחת דוא"ל אל drapata4@gmail.com. אל תיתן לאף אחד לקחת את בן/בת הזוג שלך ממך.
22 ביולי 2022 הגב
Naomi Samuel
שלום חבר נפגעתי ושבור לב כשקרה בעיה גדולה מאוד ביני לבין בעלי לפני שבעה חודשים בנישואיי. כל כך נורא שהוא לקח את התיק לבית המשפט לגירושין. הוא אמר שהוא לעולם לא רוצה להישאר איתי שוב ושהוא כבר לא אוהב אותי. אז הוא ארז מהבית וגרם לי ולילדיי לעבור כאבים עזים. ניסיתי בכל האמצעים האפשריים להחזיר אותו, אחרי הרבה תחנונים, אך ללא הועיל. והוא אישר שקיבל החלטה ולא רצה לראות אותי שוב. אז ערב אחד, בדרכי חזרה מהעבודה, פגשתי את חברתי הוותיקה שחיפשה את בעלי. אז הסברתי לו הכל, אז הוא אמר לי שהדרך היחידה שבה אוכל להחזיר את בעלי היא לבקר אצל זורק כישוף, כי הוא באמת עשה את זה גם. אז אף פעם לא האמנתי בקסם, אבל לא הייתה לי ברירה אלא למלא אחר עצתו. לאחר מכן הוא נתן לי את כתובת האימייל של זורק הכישוף שהוא ביקר. DR apata. למחרת בבוקר שלחתי מייל לכתובת שהוא נתן לי, ומטיל הכישוף הבטיח לי שאחזיר את בעלי ליומיים הקרובים. איזו אמירה מדהימה!! אף פעם לא האמנתי, אז הוא דיבר איתי ואמר לי כל מה שאני צריך לעשות. ואז אני עושה אותם בלי עלייה, אז ביומיים הבאים, באופן מפתיע, בעלי שלא התקשר אליי ב-7 החודשים האחרונים התקשר אליי להודיע ​​לי שהוא חוזר. כל כך מדהים !! אז הוא חזר באותו יום, עם הרבה אהבה ושמחה, והתנצל על טעותו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדיי. ואז מאותו יום הקשר בינינו היה חזק יותר מבעבר, בעזרתו של זורק כישוף נהדר. אז, אני אמליץ לך אם יש לך בעיות כלשהן, צור קשר עם ד"ר אלאבה במייל: drapata4@gmail.com או צור איתו קשר בוואטסאפ וב-Viber עם המספר הזה: +1(425) 477-2744.......
22 ביולי 2022 הגב
תיאודור שטרנברג
הכלל לגבי ת' ו-ט' במילים שאולות מיוונית צריך להיות הפוך כי מבחינה היסטורית מקורה של θ ב-ט הפניקית, ושל ה-τ — ב-ת' הפניקית.
28 ביולי 2022 הגב

הוספת תגובה