מילון ממשלת השינוי, מ'מצדה פרטית' ועד 'קורח ועדתו'

רוביק רוזנטל | 24 ביוני 2022

השנה הסוערת של הממשלה, שלוותה במוטציית קורונה עדכנית, בפיגועי בודדים ובקרבות מילוליים מגיעה לסיומה, ויש מילון עשיר למדי. מי באמת טען שהזנות היא המקצוע העתיק ביותר בעולם, מה אומרות אימהות גרמניות לילד שלא רוצה לגמור מהצלחת, והאם באמת אין קשר בין לחם ומלחמה

הממשלה המאתגרת שקמה בעקבות מערכת הבחירות של 2021 מתפזרת, ונכון לשבוע זה המדינה הולכת לסיבוב בחירות חמישי בשלוש שנים. ימיה של הממשלה הולידו מילון ביטויים חדש, לא כולו על טהרת הנימוס הבריטי.

הנורווגים ומועצת השורא

אבטחה. הוצבה על פי חוק על נפתלי בנט, ובעקבות איומים על עומר ברלב ועל שרון אלרעי פרייס.

אומיקרון. המוטציה שליוותה את ממשלת בנט כמעט לאורך כל הקדנציה. בימיה האחרונים הגיע הגל השישי.

בושה. קריאת הביניים האופנתית מכולן במהלך השנה האחרונה, בעיקר מכיוון ספסלי האופוזיציה.

בחירות חמישיות. נתניהו ניסה להוביל אליהן, ממשלת השינוי קמה כדי למנוע אותן. הפחד מפני סיבוב בחירות חמישי היה אחד מיסודות ההישרדות שלה. 

ברית אחים. הברית המתחדשת בין בנט ולפיד, הפעם במודל הרוטציה. 

גזלייטינג. התעללות רגשית באמצעות מניפולציה פסיכולוגית המערערת על כושר השיפוט של הזולת. חדרה לשיח הפסיכולוגי, וגם הפוליטי בהקשרים שונים, ובהתייחסות לבנט, נתניהו ואחרים. חלופה עברית: עמעום הדעת. 

הונאת המאה. המהלך של בנט בעיני מפלגות האופוזיציה. גם "ההונאה הגדולה בתולדות המדינה, ואולי בתולדות כל הדמוקרטיות".

המן. אחינעם ניני מכנה את בנימין נתניהו בעצרת בכיכר עם כינון הממשלה החדשה 'המן'. אחר כך התנצלה.

הנורווגים. כינוי לח"כים הרבים שנכנסו לכנסת בממשלה החדשה בעקבות התפטרות שרים במסגרת החוק הנורווגי.

וואסח. פרצה לחיינו בפרסומת לבירה ובנאום של נתניהו על חוק הגבלת הכהונה: "גדעון, שחרר את הוואסח". המקור בצהלית: התנהגות שנועדה להרשים. מקור המילה בערבית, בהוראת מלוכלך או נתעב.

חוק האזרחות. החוק המאפשר איחוד משפחות בין הגדה ומדינת ישראל. סלע מחלוקת ותפוח אדמה לוהט של הקואליציה.

חמץ בבתי החולים. מכתב של ניצן הורוביץ לבתי החולים, שבו קרא ליישם הוראת בג"ץ המאפשרת להכניס חמץ לבתי החולים. העניק עילה לעידית סילמן לפרוש מהקואליציה.

טַרְלֶלֶת. מילת השנה של גולשי האקדמיה ללשון היא 'טרלול', שממנה נגזרה גם מחלת השנה: טרללת. מתייחסת לשילוב בין הטרלול הבריאותי והטרלול הפוליטי. המקור: טְרָלָלה במשמעות משוגע בסלנג עתיק, בעקבות טֶרֶלֶלִי – משוגע ביוונית וטורקית.

מועצת השורא. הגוף הדתי המוסלמי המייעץ למנהיגות הפוליטית במדינות שונות, ואצלנו למפלגת רע"ם. הגורם המכריע במהלכי רע"ם במהלך חיי הממשלה. מקבילה של היחס בין מועצות גדולי התורה וחכמי התורה לבין המפלגות החרדיות.

מיקי מאוס. כינוי של דוד אמסלם למיקי לוי, יו"ר הכנסת. עוד בגלריה: "נערת החניונים", כינוי למיכל שיר, ברמז ל'ליל החניונים' שהוביל לבחירות האחרונות.

עריקים, פורשים ותומכי טרור

מכלאות. דוד אמסלם: "מדובר כאן בזאבים שטורפים את כל מה שזז. ואם אנחנו לא נדע לרסן אותם ולהכניס אותם למכלאה בסוף הם יאכלו אותנו שוב פעם". יוחס לכל השמאלנים, אמסלם הסביר שהכוונה ליועצים משפטיים.

מִמדים ללימודים. הצעת חוק של הקואליציה לשפר את תנאי השכר של החיילים. התקבלה ברוב גדול ובשיתוף האופוזיציה, לאחר הצעת פשרה של בני גנץ.

ממליך המלכים. כינוי למנסור עבאס מרע"ם, שלאחר הבחירות דומה היה שבידו המפתח לקבוע אם תקום ממשלה נוספת של נתניהו או ממשלת שינוי.

ממשלת השינוי. הגדרה עצמית של ממשלת בנט-לפיד.

ממשלת שמאל. הגדרה לעומתית של ממשלת בנט-לפיד בפי האופוזיציה. גם: ממשלת זדון, ממשלת רעננה-מרעאנה, הממשלה הרעה הזו, ממשלת השורא.

מצדה פרטית. דימוי מהדהד מנאומו של נפתלי בנט ביוני 2021, המתייחס להתנהלותו של נתניהו.

נוכל. גינוי גנאי גנרי של הימין כלפי נפתלי בנט, בעיקר ברשתות החברתיות. גם: ארור תהיה. תמות. כלב מהלך על שניים. כלב בן כלב. תוריד את הכיפה. רפורמי.

עלה בידי. הודעתו של יאיר לפיד לנשיא המדינה שהצליח להרכיב ממשלה.

עריקים.  ציפייה של מחנה נתניהו לאחר הקמת הממשלה. כשהחלה להתממש נפלה הממשלה, בסיוע עריקים מימין ומשמאל.

פורשים. הכינוי המשפטי ל'עריקים'. היחיד מבין העריקים שהוכרז כפורש הוא עמיחי שיקלי.

צפון קוריאה זה כאן. מנטרה חוזרת של הליכוד על מהלכי ממשלת בנט. גם: צפון קוריאה פינת איראן.

קורח ועדתו. משה גפני לאנשי בנט ולפיד: "אל תעבדו עלינו, אל תפנו אלינו, שיעופו לנו מהעיניים, הם קורח ועדתו".

קריסה. חזון אפוקליפטי שהתממש ביחס לממשלה החדשה, עלה שוב ושוב ביחס למצבם של בתי החולים בימי הקורונה, עדיין לא התממשה הטענה כי "כתב האישום קורס מרגע לרגע".

ראש ממשלה חליפי. הומצא בימי נתניהו-גנץ, מומש בממשלת בנט לפיד.

תומכי טרור. מונח שהודבק לרע"ם ולרשימה המשותפת על ידי הימין, תחילה מאגף בן גביר ואוהדיו, אומץ על ידי נתניהו ואנשיו.

תקנות יו"ש. הקש האחרון על גבה של ממשלת בנט לפיד. סער התעקש להביא את חידוש התקנות לאישור, ונתן לרינאוי-זועבי עילה לפרישה. החלופה: "חוקי החירום".

המקצוע העתיק ביותר בעולם

הגולשת שלי שואלת: למה נקראת הזנות "המקצוע העתיק בעולם"?

האחראי לטענה שזהו המקצוע העתיק ביותר בעולם הוא רודיארד קיפלינג, בסיפור שכתב בשנת 1889 בשם "על חומת העיר". השיר מתחיל בציטוט מספר יהושע המספר את מעללי רחב הזונה, ונמשך כך: Lalun is a member of the most ancient profession in the" world": לאלון היא חברה במקצוע העתיק ביותר בעולם. כמה שנים לאחר מכן התפשט הביטוי בעיתונות ובספרות בעיקר בארצות הברית. לפני כן כונו מקצועות אחרים בכינוי הזה, אם כי הזנות מוכרת כבר משנת 2400 לפני הספירה.

איך בלבלו המספרים ההפוכים את השטן

אביבה רוסט מתייחסת לדיון על הבלבול במספרים בין זכר ונקבה: "אני רוצה לצרף מניסיוני איך ללמד ילדים את השימוש הנכון במספרים. אני נעזרת בסיפור הבא: הכל מתחיל בשטן שרוצה לחטוף ילדים. חשבו חכמינו איך להתחכם לו ומצאו פתרון. כידוע בעברית הסיומת -ָה מסמלת נקבה, ולכן נשתמש במספרים כאלה למין הזכר. השטן ישמע 'שלושה ילדים' ויבוא ויראה בנים, ואז יתבלבל כי 'שלושה' זה נקבה ו'ילדים' זה זכר. כך יינצלו הילדים והילדות בעזרת השימוש הנכון במספרים". תודה אביבה, מומלץ שלא לספר את הסיפור לילדיכם לפני השינה.

איך כותבים הנרייטה סאלד

א.ר., גולשת המבקשת שלא להזדהות בשמה, כותבת: "אני קוראת בעניין את מדורך השבועי המגיע אלי בדואר האלקטרוני, בין השאר הסבריך על מקורות של מילים וביטויים. השבוע נתקלתי בהסבר שלא נראה לי נכון ביחס לסיבה לאיות שם משפחתה של הנרייטה סאלד בא'. אני מקלידה ספרים במסגרת פרויקט בן יהודה, ונתקלת בספרים שנכתבו בעברית במאה ה-19 ואפילו בתחילת המאה ה-20, בהם, כאשר כתבו מילה לועזית או שם עברי באותיות עבריות, השתמשו בא' ובע' כתנועות, כמו ביידיש.  הרוזן ברנדוט נכתב בערנעדאטטע, נפולין נכתב נאפאלעאן. הייתה בעבר חנות בירושלים, ברחוב המלך ג'ורג', שהשם על השלט שלה היה "ראטה", ובסך הכל הכוונה ל"רוט". הנרייטה סאלד כתבה את שמה כך, על פי אותו הנוהג, כלומר הא' שימשה כתנועה, ולא כאות נחה".

תודה לאביבה, יש לזכור עם זאת שבין יוצאי גרמניה היידיש לא הייתה נהוגה ואפילו משוקצת, וכאמור, שימוש בא' כאם קריאה עבור תנועת o קיים במקורות בלי קשר ליידיש. בתעתיק יידיש במקרים אלה א' תופיע בקמץ: אָ, להבדיל מתנועת a המנוקדת בפתח: אַ.

ילד טוב גרמניה

ישי רוזנבאום כותב בהמשך לשאלה שנשאלה על מקור הביטוי "ילד טוב משאיר צלחת ריקה": "בגרמניה מוכר הביטוי Wenn du deinen Teller leer isst, gibt es morgen gutes Wetter -  אם תרוקן את הצלחת, יהיה מחר מזג אוויר יפה. זה ביטוי קצת מוזר ולא הגיוני, שהרי מה הקשר בין צלחת לתחת, ובין אוכל למזג האוויר? מסתבר שמקורו בטעות. מקור הביטוי הוא בגרמנית תחתית (פלאטדויטש): Wenn du dien Teller leer ittst, dann gifft dat morn goods wedder. בפלאטדויטש Wedder הוא אכן 'מזג אוויר', אבל גם 'שוב' (wieder בגרמנית גבוהה), כך שהמשמעות המקורית של הביטוי היא למעשה 'אם תרוקן הצלחת, מחר יהיה שוב (אוכל) טוב'. כלומר, אם לא תרוקן את הצלחת, תיאלץ לאכול מחר את מה שהשארת היום בצלחת. אני לא יודע אם זה המקור לביטוי היהודי-פולני, אבל מן הסתם לא רק בפולניה אימהות הוטרדו מכך שהילד לא אוכל.

עוד על לחם ומלחמה

יורם בוגץ' מתייחס לסוגיית הקשר בין לחם ומלחמה, ולטענה שאין ביניהם קשר. "לדעתי, העניין לא כל כך פשוט. הרי דברי רד"ק על הקשר בין לחם ומלחמה, בספר השורשים (ערך לחם): 'והכלל כי כל לחם עניינו מאכל. וכן מזה העניין (שמות יז 16) 'מלחמה לה'', לפי שיש במלחמה מאכל החרב מזה ומזה'.  ומהי המאכלת שלקח אברהם בידו בסיפור העקדה? מפרש רש"י: "סכין, על שם שאוכלת בשר כמה דאתה אומר (דברים לב 42) וְחַרְבִּי תֹּאכַל בָּשָׂר". בפירוש ר"י אבן כספי על בראשית ב4 נכתב: "והמשל בזה בקצרה – שורש 'לחם': דע כי ענייינו הכולל הוא התנגדות והפך, ... ובכל עניין מלחמה. וכן נקרא המזון 'לחם' מצד היותו כן מדרך היותו הפך, ר"ל, בהיותו לפנינו, שעדיין לא התדמה'. אז אולי ההסבר של נועם לבקוביץ לקשר בין לחם למלחמה לקוי, אך בוודאי שיש קשר".

תודה ליורם וכבוד לפרשני המקרא, אבל כל אלה הם מדרשים, בתקופה שהידע האטימולוגי והשוואת הלשונות לא היו דרך מקובלת ומוסכמת בחקר מקורות המילים.

חדש בבמת אורח: "מלחמת השלום" ומקראות הלימוד: איך מציגים זרמים שונים בחינוך את נושא השלום והמלחמה לדור התלמידים הבא

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מתי התחילו גם בני האדם לשרוץ, למה ומתי כתבו 'אספורט' במקום 'ספורט', מה מקור שמה של הסוגה המוזיקלית ראפ, מיהם הרפאים ב'רוח רפאים' ומיהו העולם ב'בית העלמין' ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
קורח ועדתו. אתר ידע תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

גבי
אביבה רוסט ביעתה את ילדיה ועכשיו היא רוצה לבעת גם את ילדינו. לו אני רוביק - לא הייתי מפרסם.
23 ביוני 2022 הגב

הוספת תגובה