הצ'חצ'ח לא פורש לריקול, והשמות המוזרים של השחורים באמריקה

רוביק רוזנטל | 29 באפריל 2022

גרוניך מסתבך עם הצ'חצ'חים, שטראוס מתפתלת עם הריקול, עמיחי שיקלי מוכרז כפורש. מה עושים עם המילים האלה המספרות את חיינו בזמן האחרון? מאמר מרתק ומשעשע מגלה שהקהילה השחורה בארצות הברית מתמחה בשמות נדירים, יצירתיים ואף מוזרים לילדים. וגם: תוספות בעניין 'עשה אבו עלי' ו'כל מרקוע ושמרקוע'

חיי הציבור מרופדים במילות מפתח הפורצות אל חיינו ולעיתים נעלמות באותה מהירות. מילון הקורונה העשיר יצא לגימלאות, בינתיים. השבוע צצו שלוש מילות מפתח כאלה והעניקו לתקשורת מהדורות חדשות שלמות: צ'חצ'ח, ריקול, ו'פורש', בעקבות פרשת עמיחי שיקלי.

לעשות ריקול לצ'חצ'חים

על 'צ'חצ'ח' נכתב לא מעט באתר ובמקומות נוספים. המילה היא חיקוי של הדיבור הצפון אפריקאי המוכר מכמה קהילות, לא ידוע על שימוש כזה בארצות המוצא או משמעות כלשהי. המילה עברה תהליך, ממשמעות ברורה של הלעגה אתנית-גזענית, למשמעות של התנהגות חסרת תרבות. מכאן גם שם התואר צ'חצ'חי, והמילה החביבה צ'חצ'חיאדה. עם זאת הקונוטציה האתנית לא נעלמה והיא השתמרה בעיקר בעקבות הטראומה של נאום הצ'חצ'חים, שלדעת רבים השאירה את השלטון בידי הליכוד ב-1981. לרוע המזל ההתבטאות של גרוניך הוציאה שוב את השד העדתי מהבקבוק, למרות שבהחלט הגיע הזמן להוציא את השד הנ"ל לפנסיה.

'ריקול' היא עוד מילה אנגלית שחדרה לז'רגון הישראלי, לצד חברתה 'רילוקיישן'. recall היא מילה אנגלית המוכרת מהמאה ה-16 ויש לה שלל שימושים. המשמעות הבסיסית היא הפועל לזכור או שם העצם זיכרון, שהרי הזיכרון הוא החזרת אירוע או מצב תודעתי מן העבר למודעוּת בהווה. מכאן התפתחו שימושים בתחום המחשבים, התעסוקה (החזרת אדם שפוטר לעבודתו), ובפוליטיקה האמריקנית: סיום כהונתו של איש ציבור נבחר באמצעות עצומות והצבעות. המשמעות של החזרת מוצרים למפעל בעקבות תקלה בייצור משמשת באנגלית ונשאלה כמות שהיא. מדוע לא נמצאה חלופה עברית? גם מפני שכל חלופה תהיה מסורבלת לעומת מילה בת 5 אותיות, וגם מפני שהתרבות הצרכנית שלנו נושאת את עיניה אל מלכת העולם הצרכני, ארצות הברית. אפשר גם ליצור פועל: לרַקֵל. ירוקלו השוקולדים!

על פורשים, פרושים והפרשות

עמיחי שיקלי הוכרז כ'פורש'. מהו 'פורש' בעין השפה? הפועל הזה, לפרוש, בלבל את חוקרי מוצא המילים. יש קושרים אותו למשמעות הפרשנות והפירוש: לפרוש פירושו להוציא החוצה, להבדיל, וזה מה שעושה הפירוש. אחרים סבורים שהוא צורה משנית של לפרושׂ, בשין שמאלית. בכל מקרה יש לפועל שימושים לרוב, ורובם לא נחמדים. בתנ"ך נמצא את 'נפרש' ביחזקאל במשמעות נבדל: "כְּבַקָּרַת רֹעֶה עֶדְרוֹ בְּיוֹם־הֱיוֹתוֹ בְתוֹךְ צֹאנוֹ נִפְרָשׁוֹת, כֵּן אֲבַקֵּר אֶת־צֹאנִי". מהפסוק הזה התגלגלה גם המילה בַּקָּרָה. את הפועל 'הפריש' מצאנו במשלי: "אַחֲרִיתוֹ כְּנָחָשׁ יִשָּׁךְ וּֽכְצִפְעֹנִי יַפְרִשׁ". הנחש מפריש ארס, אבל בספר ויקרא מדובר במפורש על עשיית הצרכים: "וְאֶת־עוֹר הַפָּר וְאֶת־כָּל־בְּשָׂרוֹ עַל־רֹאשׁוֹ וְעַל־כְּרָעָיו וְקִרְבּוֹ וּפִרְשׁוֹ". מכאן המונח הריחני 'הפרשות'. להבדיל, הפרישוּת המינית אינה חדשה, והיא נזכרת בהלכות נידה, כגזירה על גברים לפרוש מנשותיהם בימים אלה של החודש.

בלשון חז"ל כבר מדובר בבני אדם הפורשים מדבר מה, בדרך כלל בקונוטציה שלילית. במסכת אבות קובעים: "אל תפרוש מהציבור". הפרושים היו אלה  שהאמינו בתורה שבעל פה, בניגוד לצדוקים. לכאורה פרשו מן הזרם המרכזי, אם כי הם ייצגו תפיסות עממיות. בימי היישוב 'הפורשים' היו אצ"ל ולח"י, אלה שפרשו מההנהגה המרכזית.

הפועל 'הפריש', שפירושו הבדיל, משמש גם לצורכי קדושה, ומכאן הפרשת תרומות ומעשרות, וטקס הפרשת החלה. ההפרשות העתיקות התגלגלו להפרשות לפנסיה, שהן מיסודות המערכת הכלכלית-פיננסית בשוק העבודה. הן מכינות את הקרקע לגיל הפרישה – עניין שנוי במחלוקת לעצמו.

אז הפורש מסיעתו או מפלגתו אינו חביב על השפה ובדרך כלל גם לא על דעת הקהל. הפורש הפוליטי מציג תופעה נוספת. עמיחי שיקלי פרש מן הקואליציה, ובפועל מימינה, אינו משתתף בפעולותיה ומצביע נגדה. זה קרה כבר לפני כשנה, אבל רק עכשיו הוכרז כ'פורש' בהיבט המשפטי-פרלמנטרי. הפער הזה בין משמעות המונח המילוני למשמעות המשפטית והפוליטית מלווה אותנו בעוד עניינים רבים.

טלולה עושה הולה וטאבונדה חוזרת למקורות

האתר 'סלון' עוסק בסיפור רב עניין בתחום השמות. המאמר נכתב אמנם לפני מספר שנים אבל שווה לחזור אליו. מסתבר שבקהילה האפרו-אמריקנית הולכת ומתעצמת מגמה של קריאת שמות יצירתיים, מוזרים לאוזן ונדירים לילדיהם. עד כדי כך שבכמה אזורים כשליש מהילדים בקהילה הם בעלי שם יחידאי – אין ילדים נוספים בשמות האלה. זה קורה לא רק בקהילה. שמות הילדים של אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט כבר זכו לחשיפה כמו ויויאן מרלינה ונוקס ליאון. אבל אלה נחשבים כמעט שמות פשוטים יחסית לילד בשם פרידוֹם (חופש) וילדה בשם ריינבואו (קשת בענן). לבנו של השחקן ג'ייסון לי קוראים לא פחות מאשר 'פיילוט אינספקטור' – פקח טיסה.

שמות מוזרים או יצירתיים יש לא מעט בעברית, ועל כך נכתב באתר בעבר. יש מדינות המנסות לעצור מגמה של שמות כאלה. בוונצואלה ניסו ליצור רשימה של 100 שמות שרק בהם מותר להשתמש, מאחר שצצו במדינה ילדים בשם היטלר, אדוניס ובאטמן. בניו זילנד נקראה ילדה בשם 'טלולה עושה הולה מהווי', ובית המשפט אישר לה להחליף את שמה בגיל תשע. מזכיר את "אוחזת ענף עץ השקד" שלנו. במקסיקו מנע בית המשפט מאדם לשנות את שמו ל- Fuck Censordhip! – 'לעזאזל הצנזורה'.

באולימפיאדות התופעה נחשפת, כיוון שהשדרים מתקשים בקריאת שמו מתחרים שחורים כמו טיישון, ראוּשיי, אוגנומה ודרֶמְיאל. השחורים רואים בשמות האלה מותג של גאווה ומסורת. שמות כמו שלונדרה, שָדַי (זה שלנו!), מנישה וטאבונדה משחזרים שמות מסורתיים של שחורים, בעיקר נשים, מזה מאות שנים. בעקבות התופעה הופיע באחד העיתונים טקסט סטירי על שופט פדרלי שהצהיר "די לשמות המטומטמים", וקבע פסק דין לפיו שם של תינוק שחור צריך לעבור אישור של שלושה לבנים לפני שיינתן. לא מעט לקחו את הסיפור ברצינות, ולפחות סברו שהשופט המדומיין צודק.

קיצי ורוקה

מימין: קיצי המקורית מ"שורשים". משמאל: ורוקה מ"צ'רלי בממלכת השוקולד"

מתי כל זה התחיל? כתופעה גורפת מצביעים על שנות השישים של המאה הקודמת, שבה החלה התעוררות תנועות המחאה השחורה. השם Kizzy של אחת מדמויות הסדרה המשפיעה 'שורשים' הפך אופנתי במהירות. כמה אנשי מפתח התאסלמו ושינו את שמם: קסיוס קליי היה למוחמד עלי, הכדורסלן לו אלסינדור היה לקארים עבדול ג'באר, המוזיקאי לרוי ג'ונס לאמירי ברקה, והדבר יצר תת-מגמה נוספת, כולל ילדים רבים בשם מוחמד.

הימין הגזעני בארצות הברית הפך את התופעה למושא של לעג גלוי. בין היתר הם הפיצו שמועות כזב על ילדים שחורים ששמותיהם לכאורה יוּרין (שתן), שיטהֶד (ראש חרה), מחלות המין קלמידיה וגונוריה (זיבה), המשקאות למונצ'לו ואורנג'לו, או השם וֶרוּקָה, שניתן על ידי רואלד דאל לילדה מגעילה מ"צ'רלי בממלכת השוקולד". כותבת המאמר מסיימת ומספרת, שהתופעה החלה לזלוג גם לקהילות לבנות, יותר ויותר ילדים זוכים לשמות יצירתיים ונדירים. כבר לא כולם/ן ג'והן וג'יין או בילי ומרי.

אז מיהו אבו עלי המקורי?

מיכאל נצר מציע גירסה נוספת למקורו של הביטוי 'לעשות אבו עלי': "אבו עלי היה ראש הסבלים בנמל יפו בראשית המאה שעברה. הוא היה גברתן כל יכול. כשמישהו רצה לעשות רושם אמרו לו: 'אל תעשה אבו עלי'".

בני מאיר כותב: "לפי מה שאני שמעתי, אבו עלי היה כינויו של היטלר על ידי הערבים בארץ בתקופת מלחמת העולם השנייה. 'חכו חכו שיבוא הנה אבו עלי'. זה פשר לשון ההפחדה".

כל קוע ושמרקוע, הפיצוח

הביטוי המוזר "כל קוע ושמרקוע" מוליך לכמה כיוונים. 'קוע' הוא שם עם המזכר בספר יחזקאל: "בְּנֵי בָבֶל וְכָל-כַּשְׂדִּים, פְּקוֹד וְשׁוֹעַ וְקוֹעַ". שמעון בוגן מצא כי 'קוע' מופיעה, בהשפעת יחזקאל, במשמעות איש אציל בספר סליחות וינאי עתיק מ-1763, בקהילות אשכנז, במזמור סליחות ליום השביעי, שנכתב באקרוסטיכון. באות ק': "קציני נחנקו ...קוֹעַי וְנִכְבָּדַי גּוֹרְרוּ בְּטִיט".

'שמרקוע' קרובה למילה המשנאית שְמַרְקָע שהיא מעין פטריית מאכל המופיעה במסכת עוקצין, סוג של כמהין. בספרות העברית החדשה, בזכות הקירבה הצלילית ל'סמרקץ', היא הפכה שם מלעיג למי שאפו זב תמיד, הלא הוא זב החוטם שלנו, החנון המרוקאי והמוקוסו הספניולי. 'כל קוע ושמרקוע' הוא אם כן לעג לאנשים חסרי חשיבות, 'קוע' נוסף לשם החרוז, כאשר הפתיח 'שמ-' היידישאי מדגיש את יסוד ההלעגה.

חדש בפינה של פול אוגדן: פוטין כהיטלר, אנלוגיות במלחמת אוקראינה

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': מה זה "לא יסולא בפז", למה התכוונה אורלי אבוקסיס ב"עבד שימושי", מאיזה חיל נלקח הביטוי "סוגר מדפים", למה חלק מהספרדים זכו לשם המשפחה 'אשכנזי' ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
https://www.dreamstime.com תמונה ראשית

תגובות

עופר
אכן, שמות כמו BEYONCE, קונדוליסה, סרינה, בורגס ועוד
28 באפריל 2022 הגב
נדב
מילה בת חמש אותיות, אבל רק שתי הברות קלות להגייה.
28 באפריל 2022 הגב
יעקב
הביטוי "בלי לקרוע את הכיס" (מתוך שאל את רוביק) מזכיר ביטויים דומים במשמעות של בזבזנות. א. באנגלית: "Burn a hole in your pocket " נאמר על מי שמוצא צורך דחוף בהוצאת כספים, לרוב על דברים מיותרים. ב. באיטלקית: "Avere le tasche bucate" , להיות בעל כיסים מנוקבים, נאמר על מי שהוא פזרן ברמות.
28 באפריל 2022 הגב
shahar klein
לענין השמות המשונים: כשגרתי בקוסטה ריקה סופר שבצד הקריבי (כמה מפתיע שרוב אוכלסייתו שחורה?) נפוץ השם אוסנאבי לבנות. Usnavy לשונות מצקצקות טוענות בתוקף שהמקור הוא US Navy שמתנוסס על דפנות ספינות מסויימות שעוגנות בנמל לימון, עיר הנמל הראשית בחוף הקריבי של קוסטה ריקה. אני מפקפק אבל הסיפור מעיד על מספריו...
28 באפריל 2022 הגב
אורי לאור
עוד שם שתפס את תשומת לבי - Beulah (מבוטא: בְּיוּלָה) שזה ה- בעולה שלנו מפרק ס"ב בישעיהו: לֹא יֵאָמֵר לָךְ עוֹד עֲזוּבָה, וּלְאַרְצֵךְ לֹא יֵאָמֵר עוֹד שְׁמָמָה כִּי לָךְ יִקָּרֵא חֶפְצִי בָהּ וּלְאַרְצֵךְ בְּעוּלָה" (ישעיהו ס"ב, ד').
29 באפריל 2022 הגב

הוספת תגובה