מה אמרו מנהיגינו זה על זה, וסיפורו של שיר זיכרון נשכח

רוביק רוזנטל | 06 במאי 2022

מי חשב ששני סוסים לא יכולים למשוך עגלה אחת? על מי נאמר שהוא "מוח מזהיר בנפש עכורה"? איזה מנהיג ליכוד קרא לעמיתו "מלאך חבלה"? מיהו "האיש הישן עם הזקן החדש"? מסע בגידופים ההדדיים של קברניטי המדינה * שיר זיכרון שנכתב לחללי עין חרוד זכה לשלושה לחנים נשכחים. "הזירה הלשונית" גואלת את השיר ואת לחניו למען הדורות הבאים

הכנסת הנוכחית מצטיינת בשפת גידופים וקללות שלא הייתה מביישת שיח נהגים עצבנים בפקק, ואפילו לא שיח מוקלט בין ראשי משפחות פשע. עם זאת, לדברי גידוף בוטים ועלבונות בפוליטיקה הישראלית יש היסטוריה עשירה, שלא פסחה גם על ראשי ממשלה ומנהיגים מרכזיים של המדינה הצעירה. ולהלן אוסף חלקי, על פי "לא יעלה על הדעת" של רפי מן ופרסומים נוספים. הסדר אלפביתי.

המוקיון, העיט והממחטה

אהוד ברק על נתניהו: "הוא ירד מהפסים לגמרי. פסיכולוגים יאמרו: 'זה מתחיל באות פ'". מתייחס לתגובת ראש הממשלה נתניהו לתחקיר "עובדה".

אהוד ברק על שמעון פרס: "ראשו בעננים ורגליו בשלוליות".

אריאל שרון ליגאל ידין: "אני אפשיט אותך עירום ועריה על שולחן הממשלה".

אריאל שרון על משה דיין: "הוא היה מתעורר עם מאה רעיונות. תשעים וחמישה מהם היו מסוכנים מדי, שלושה היו רעים, אבל השניים הנותרים היו גאוניים".

אריאל שרון על נתניהו:  "הוא התפרק לחלקים והיינו צריכים להרכיב אותו מחדש". נאמר בעקבות ניסיון ההתנקשות הכושל בח'אלד משעל ב-1997.

בנימין נתניהו על אהוד ברק: "איש ישן עם זקן חדש".

בנימין נתניהו על דוד לוי (בלי לנקוב בשם המפורש): "אדם אחד מוקף חבורה של פושעים".

דוד בן גוריון על אריאל שרון: "אילו נגמל מחסרונותיו לא לדבר אמת ולהתרחק מרכילות היה מנהיג צבאי למופת".

דוד בן גוריון על מנחם בגין: "המוקיון עבר אתמול בקדילק פתוח, כשלפניו רצים 20 רוכבי אופנוע".

דוד בן גוריון על פנחס לבון: "מוח מזהיר בנפש עכורה" (בעקבות ברל כצנלסון), וגם "עיט צבוע".

חיים ויצמן על בן גוריון: "הממחטה היא הדבר היחיד שבן גוריון מרשה לי לתחוב בו את חוטמי".

עיזה עיוורת ודרדס פסיבי

יגאל אלון על פרס: "יש אנשים שהם נכס אלקטורלי, יש אנשים שהם נאחס". נאמר באספה פומבית במהלך התמודדותו מול פרס על ראשות מפלגת העבודה, תחילת 1980.

יוסי שריד על רפאל איתן (רפול): "כמפקד כיתה היה רפול הטוב ביותר בצה"ל, וגם כרמטכ"ל הוא נותר מפקד הכיתה הטוב ביותר בצה"ל".

יצחק רבין על בגין: "בגין הוא מוצג ארכיאולוגי של החיים הפוליטיים בישראל".

יצחק רבין על פרס: "בבכיינות לא בונים מנהיגות".

יצחק רבין על שרון: "אחד כמוהו הוא ברכה במטה הכללי,  עשרה כמוהו – אסון לאומי".

יצחק שמיר על נתניהו: "בראש הליכוד עומד מלאך חבלה ושמו נתניהו". בראיון לרזי ברקאי, 1999.

לוי אשכול על בן גוריון: "שני הסוסים האלה לעולם לא יוכלו למשוך עוד בעגלה אחת".

לוי אשכול על משה דיין: "אבו ג'ילדה", בעקבות שמו של ראש כנופיית שודדים ערבית.

מנחם בגין על בן גוריון: “להגיד דברים טובים אין לי, ודברים רעים איני רוצה לומר", בעקבות פנייה לגבות ממנו עדות אחרי מותו של בן גוריון.

משה שרת על בן גוריון (בלי לנקוב בשמו): "פחד וחשבון". נאמר בנאום הפרידה שלו בוועידת מפא"י, פברואר 1965.

עובדיה יוסף על נתניהו: "בראש הצאן איזו עיזה עיוורת. הולכת ונופלת והם נופלים אחריה".

עזר ויצמן על יצחק שמיר: "דרדס פסיבי". בעת מלחמת המפרץ, כששמיר בחר לא להגיב לירי הטילים על ישראל.

עזר ויצמן על רבין: "אכלנו כמה דברים טובים, שתינו כמה דברים טובים". נאום ההספד המביך אחרי הרצח.

עזר ויצמן על רפול: "אני אהיה רמטכ"ל-על והוא יהיה רמטכ"ל-תחת". על מינויו של רפאל איתן לרמטכ"ל, 1978

רפאל איתן על משה דיין: "שנאתי אותו בכל לבי ויכולתי לחוש בהדדיות: הוא שנא אותי באותה מידה".

מירובעל לביא עד גיל בן עקיבא

את משפחת בן עקיבא הכרתי כאשר עבדתי על כתיבת הספר "משפחת הבופור"  שיצא ב-1989. בנם של דיתה ויעקב מכפר יהושע נפל ביום הראשון למלחמת לבנון הראשונה, ב-6.6.82, בקרב על הבופור, יחד עם חמישה מחבריו. הפרק העוסק במשפחה נשען על מפגש עם דיתה ויעקב, הבנות אחינעם ואלינער והבן צליל, והתפתחה שיחה מרגשת ופתוחה.

לפני מספר ימים התקשר אלי ישראל קוט, שהיה מורה למוזיקה בכפר יהושע באותם ימים. וכך כתב: "אני שולח את השיר 'מספד' שכתב המשורר משה טבנקין. חיברתי לשיר מנגינה בשנת 1982, וזה סיפור המעשה. גיל בן-עקיבא שנפל בבופור היה תלמיד שלי עת לימדתי מוסיקה בביה״ס בכפר-יהושע. תוך שידור ההודעה בטלוויזיה נזכרתי בשיר 'מספד' של משה טבנקין, ומיד, מכוח עליון, עלתה בי המנגינה אותה הלחנתי לשיר".

קוט מוסיף: "ביני לגיל בן-עקיבא היו יחסים מיוחדים. גיל אימץ אותי כחבר, כאילו אני בן גילו. באחד השיעורים גיל טעה בנגינה וכנראה שהסבתי אליו מבט מחמיר, אך גיל קרץ לי בעינו עם חיוך ממזרי כאומר 'מודה באשמה'. מאותו רגע נעשינו חברים, והקריצה הזאת מלווה אותי כל חיי, וכל זה קרה בכיתה ג׳ בשיעור נגינה בחליליות. גיל היה נער משתף ומשתתף ומעורב בכל מה שקורה בסביבה, בעל חוש הומור עילאי, שכנראה בזכותו התחברנו. כאשר קראתי את הספר עם הוצאתו הצטערתי שלא היה ידוע לך דבר השיר. עכשיו אפשר לתקן זאת".

נערנו הגא, נערנו ברוש ילד

השיר "מספד" נכתב על ידי איש עין חרוד משה טבנקין, בנו של מנהיג הקיבוץ המאוחד יצחק טבנקין, לאחר נפילתו של ירובעל לביא שנפל בגלבוע במשימת שמירה ב-19.3.48 בגיל 24. ירובעל היה בנו של שלמה לביא, גם הוא ממנהיגי תנועת העבודה וחבר כנסת בשנותיה הראשונות. לאחר חודש נפל רפי מלץ, בן עין חרוד, בנו של הסופר דוד מלץ, והשיר הושמע על קברו לראשונה. מאז מושמעות מילות השיר בקביעות בימי הזיכרון השנתיים בעין חרוד. חודשיים לאחר מכן, ב-14.6.48 נפל בנו השני של שלמה, הלל בן ה-19, שלחם בחטיבת הנגב, וסירב להפצרות הקיבוץ לא להתגייס.

לשיר תשעה בתים, ואלה מילותיו:

הַשְּׁכוֹל מִתְהַפֵּך בְּגַנֵּנוּ כְּחֶרֶב./ פּוֹקְדֵנוּ הַשְּׁכוֹל, בֵּית אֵם וּבֵית אָב./ עִם שַחַר יָצָא נַעֲרֵנוּ – עִם עֶרֶב. / בָּא בֹּקֶר. תַּם יוֹם – הוּא לֹא שָׁב.

הָיָה נַעֲרֵנוּ – עֵץ זַיִת מַכְסִיף,/ הָיָה – צַפְצָפָה חֲלוּמַת הֶעָלִים./ הָיָה נַעֲרֵנוּ – אַלּוֹן מַעֲנִיף,/ הָיָה הַתָּמִיר בַּדְּקָלִים!

נוֹלַד נַעֲרֵנוּ בְּצֵל הַגִּלְבּוֹעַ./ רוּחַץ נַעֲרֵנוּ בְּנַחַל חֲרוֹד./ נַעֲרֵנוּ שֶלָּנוּ הַטּוֹב, הַגָּבוֹהַּ/ אֲהַבְנוּךָ עַד צְחוֹק וּדְמָעוֹת!

הָיָה נַעֲרֵנוּ – שְׂדֵה פַלְחָה מוֹרֶקֶת./ הָיָה – עַפְעַפֵּי שַׁחֲרִית נִקְרָעִים./ הָיָה – כְּתִפְרַחַת תַּפּוּחַ צוֹחֶקֶת./ הָיָה הַבָּשׂוּם בַּפְּקָעִים!

נִגְמַל נַעֲרֵנוּ לְאוֹר וְלִתְכֵלֶת./ נוֹעַד נַעֲרֵנוּ לִשְׂבֹּעַ יָמִים./ נַעֲרֵנוּ הַגֵּא, נַעֲרֵנוּ בְּרוֹש יֶלֶד,/ אֵיך זָנַק מוּל חֶרְמֵשׁ הַדָּמִים!

הָיָה נַעֲרֵנוּ – כְּאֹרֶן הַחֹרֶשׁ./ הָיָה – תְּאֵנָה הַחוֹנֶטֶת פַּגִּים./ הָיָה נַעֲרֵנוּ – הֲדַס סְבוּךְ הַשּׁרֶשׁ./ הָיָה הַלּוֹהֵט בַּפְּרָגִים!

הָיָה נַעֲרֵנוּ – בָּבַת-יִזְרְעֶאל,/ טִפְּחוּהוּ תְּכוֹל שַׁחַק, מָטָר וְשָׁרָב./ לְפֹעַל חַיָּיו עֵמֶק רֵעַ יִחֵל,/ יִחֵל וּבָטַח. לֹא לַשַּׁוְא! 

הָיָה נַעֲרֵנוּ – כְּצוּק הַגִּלְבּוֹעַ,/ הָיָה – כִּמְעוּף נְשָׁרָיו נֶאֱדָר./ אַמִּיץ וְנוֹעָז וְגָבוֹהַּ גָבוֹהַּ/ עַד אַחֲרוֹן רְגָעָיו מוּל הַצָּר.

הַשְּׁכוֹל מִסְתּוֹפֵף בְּעִמְקֵי אָהֳלֵינוּ./ הָיָה בִּנְתִיבֵנוּ הַשְּׁכוֹל כְּעָמִית. / נוֹשֵא בְּכַפָּיו אֶל חֶשְכַת אֲבֵלֵינוּ/ נֵר יָגוֹן, נֵר גָּאוֹן – אֵש תָּמִיד.

שלושה לחנים וספינת מעפילים

השיר זכה לאחר שנכתב לשלושה לחנים, שלושתם לא זכו לתפוצה רחבה ולמעשה נעלמו. לחן של משה וילנסקי, לחן של דוד זהבי, וכאמור, לחנו של ישראל קוט. לחנו של דוד זהבי בוצע על ידי מקהלת קיבוץ נען במסגרת יצירה בשם "קנטטת הבנים", ומופיע כקובץ שמע באתר "שירה עובדת" המנציח יצירות מוזיקליות שנכתבו בהתיישבות העובדת. הלחן נכתב בנוסח קלסי ונועד למקהלה, וזו כנראה הסיבה שנשכח מלב.

זהבי בחר להלחין את שלושת הבתים הראשונים, וכמוהו ישראל קוט. קוט הקליט את השיר בלחן שכתב  בקולו, בליווי הפסנתר של פבלו קהאן מבואנוס איירס. הלחן, כמו לחנו של זהבי, הועלה השבוע ליוטיוב על ידי ארנון רוזנטל, ומושמע כאן בהשמעת בכורה עולמית. בתמונה משה טבנקין.

בתו של שלמה לביא, אחותם של ירובעל והלל, היא אילנה לוז. בשיחה איתה ועם בתה תמי עלה מעגל שכול נוסף, גם הוא מספר את סיפור הימים הסוערים לפני קום המדינה. אילנה נשואה לבנו של שבתאי לוז'ינסקי, שעסק בהעלאת עולים בתקופת ההעפלה, ונהרג במסגרת פעילותו באיטליה ב-18.1.47. שבתאי הוא בן דודו של מנהיג אחר, קדיש לוז איש דגניה, שהיה יושב ראש הכנסת, וזכה להערצה מקיר לקיר. על שמו של שבתאי נקראת ספינת המעפילים "שבתאי לוז'ינסקי", שקנתה לה מקום ייחודי בתולדות ההעפלה, משום שהייתה בין האוניות המעטות שהצליחו להוריד מעפילים לחופי הארץ לאחר מלחמת העולם השנייה, ולמנוע את גירוש הנוסעים לקפריסין.

חדש בבמת אורח: צביה ולדן על הדרך הנשית-אימהית שבה יש ללמד את המשנה

חדש בפינה של פול אוגדן: ארצות ושפות - הסיפור המלא

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': איך אומרים בעברית 'קבינט' ו'סצנה', מהיכן הגיעו אלינו יעני, בוֹק ואיחס, מדוע חללי המלחמות קרויים נופלים, מה זאת בעצם גופייה ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
Mohonk, Labor Day 2011 - 28 by Ed Yourdon תמונה ראשית

תגובות

צבי בן צבי
ירובעל לביא נפל בקרב שנקרא הקרב על הגלבוע קרב טראומטי עבור ישובי העמק שבניהם נלחמו נפצעו ונהרגו בקרב קשה לקרוא לזה משימת שמירה. כתב צבי
17 במאי 2022 הגב
אביתר בן-צדף
רוביק, פסחת על ה אבחינות הדקות של משה שרת על אישיותו הדלוחה של שמעון פרס.
19 במאי 2022 הגב

הוספת תגובה