אחדות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אחדות מבטאת את הרצון המשותף של אנשים השייכים לעם, למדינה, למפלגה או לארגון להסכים על רעיונות משותפים ולהימנע מריבים או מחלוקות. כאשר מנהיג רוצה ללכד סביבו את הציבור הוא קורא לאחדות. הביטוי אחדות הלבבות מדגיש את הצורך ברגש המשותף לבני האדם, והביטוי אחדות דעים מדגיש שיש הסכמה ביניהם. הקריאה אחדות היא כוח קיימת בשפות שונות, ופירושה שציבור מלוכד יותר הוא גם חזק יותר.

המילה 'אחדות' נוצרה מן המילה אחד. כלומר, כאשר אנשים רבים מסכימים על דבר מה ופועלים ביחד, הם הופכים כאילו לגוף אחד ומלוכד. הקשר הזה מופיע גם בשפות לועזיות. באנגלית אחדות היא unity, והיא מזכירה את המילה האיטלקית uno, שפירושה אחד. בערבית וַחַד פירושו אחד, ואילו וַחְדָה פירושה אחדות. הרעיון שאנשים בודדים המתקבצים יחד הופכים לאחד מופיע גם בזוג מילים דומות: יחיד הוא אחד, יחד הם הרבה יחידים הפועלים במשותף.

המילה אחדות מופיעה במקורות קדומים בעברית פעמים רבות. היא מופיעה במדרשים וגם אצל חכמי ימי הביניים. אלא שבמקורות האלה המשמעות שלה שונה. שם 'אחדות' פירושה באמת להיות אחד, והיא מתייחסת בעיקר לאלוהים. הפרשן רבי דוד קמחי (רד"ק) מן המאה ה-13 אומר, למשל: "האל אחד הוא בכל צד אחדות, לא ירבה ולא ימעט ולא יחלק" (תהלים ב 12). הוא מתווכח כאן עם הגישה הנוצרית, שבה  אלוהים מופיע בצורה של שלושה, הקרויה השילוש הקדוש: האב, הבן ורוח הקודש.

במדינת ישראל קיבלה האחדות גם שימוש בפוליטיקה. בשנת 1954 הוקמה מפלגה בשם אחדות העבודה, שהיתה חלק מהתנועה הרחבה יותר שנקראה 'תנועת העבודה'. בשנת 1984 היו לשתי המפלגות הגדולות, הליכוד והמערך, מספר שווה של חברי כנסת, והם החליטו על ממשלה משותפת, שנקראה ממשלת אחדות. מאז הוקמו ממשלות אחדות כאלה כמה פעמים. לממשלת האחדות קדמה ממשלה משותפת שהוקמה עם פרוץ מלחמת ששת הימים, בשנת 1967, ונקראה ממשלת הליכוד הלאומי.

'אחדות' מזכירה לנו מילים דומות, מאותו שורש, כמו 'איחוד' ו'אחידות', אך המילים האלה אינן זהות. איחוד הוא הפיכה של כמה קבוצות או ארגונים לארגון אחד. אחידות היא התנהגות או צורה זהה המשותפת לכולם, כמו תלבושת אחידה או 'לחם אחיד'.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020