אחווה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אחווה פירושה חברות, רעות, תחושה של קירבה בין אנשים. היא מופיעה פעם אחת בתנ"ך. הנביא זכריה אומר: "וָאֶגְדַּע אֶת מַקְלִי הַשֵּׁנִי אֵת הַחֹבְלִים לְהָפֵר אֶת הָאַחֲוָה בֵּין יְהוּדָה וּבֵין יִשְׂרָאֵל" (יא 14). בתלמוד הירושלמי נכתב על האחווה בדרך חיובית: "השוכן בבית הזה יטע ביניכם אחוה ואהבה ושלום ורעות" (ברכות א ג). שלושת העקרונות של המהפכה הצרפתית הם "חירות, שוויון ואחווה".

המילה אחווה נגזרה מהמילה אח. הקשר בין אחווה לבין אח מבטא את הרעיון שהקשר בין בני אדם דומה לקשר בין אחים. בעברית יש קשר חזק מאוד בין המילה 'אחים', כלומר, בנים לאותם הורים, לבין המילה חברים או רֵעים. דוד קונן "צר לי עליך אחי יהונתן" (שמואל ב א 26), למרות שדוד ויהונתן לא היו אחים אלא חברים קרובים. כשאנו פונים לחבר, אנו קוראים לו לעיתים קרובות אחי. קשר כזה קיים גם בשפות אחרות. באנגלית brotherhood   פירושה אחווה, והיא קשורה למילה brother, שפירושה אח. כך זה גם בגרמנית ובצרפתית. כשפונים לאדם קרוב באנגלית קוראים לו לפעמים brother, או בקיצור bro.

אחווה מתרחשת בדרך כלל בין קבוצות שיש להן גורל משותף. הביטוי אחוות לוחמים מבטא את היחסים המיוחדים שיש בין אנשים היוצאים יחד למלחמה ונקלעים למצבים קשים ומסוכנים. לעומת זאת ידועה גם אחוות הגנבים, הקשר החזק שיש בין פושעים המבצעים יחד גניבות ומעשי פשע. אחד הערכים שהיו אופייניים לקבוצות שונות במדינת ישראל הוא אחוות עמים, הרצון שיהיה שיתוף ופיוס בינינו לבין הערבים החיים בישראל ומסביבה.

אחווה קשורה גם למילה אחות. אחיות הן בנות לאותם הורים, ואחות היא גם חברה. בשיר "הכניסיני תחת כנפך" כותב המשורר חיים נחמן ביאליק: "היי לי אם ואחות". אבל אחות היא גם מקצוע, אחות היא אשה שעובדת בבית חולים או במרפאה ומטפלת באנשים. מה הקשר בין אחות במשפחה לבין אחות כמקצוע? הנשים הראשונות שטיפלו באופן מקצועי בחולים ובפצועים היו נזירות, שנקראו גם אחיות. לכן בגרמנית, למשל, אשה המטפל בחולים נקראת Schwester, כלומר, אחות. הקשר הזה בין האחות בבית החולים לבין האחות במשפחה הביא לכך שגם בישראל אשה המטפלת בחולים נקראת אחות, וגבר המטפל בחולים נקרא אח.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020