אנושות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

פירוש המילה אנושות הוא כלל בני האדם. המקור של המילה הזו הוא  אנוש. אנוש הוא  נינו של אדם הראשון, כלומר, זהו שם של אדם מסוים. ואולם, אנוש במקרא הוא כינוי לאדם בכלל. בספר תהילים כתוב: "מָה אֱנוֹשׁ כִּי תִזְכְּרֶנּוּ וּבֶן אָדָם כִּי תִפְקְדֶנּוּ" (ח 5). זה מזכיר מאוד את המילה אדם. אדם הוא גם שם פרטי וגם כינוי לכל האנשים. כמו הביטוי 'בן אדם', אנחנו משתמשים גם בביטוי 'בן אנוש'.

אנוש קרוב למילה איש. בשפות אחרות הקרובות לעברית אפשר לראות שהמילה המקבילה ל'איש' מכילה את האות נ', כמו בערבית: אִנְסְ. אנו רואים זאת גם במילה אנשים, וגם במילה 'נשים', שהיא צורת הרבים של אשה. בארמית נש הוא אדם, ובר-נש הוא בן אדם, ומכאן המילה ברנש, שפירושו בן אדם.

בעברית נהוג להוסיף את האותיות –וּת למילים שונות, וכך מילה רגילה הופכת למושג או לרעיון. בימי הביניים הוסיפו למילה אנוש את האותיות –ות, ונוצרה המילה אנושות. הפירוש שלה היה אז שונה מהפירוש היום. כשאמרו אנושות התכוונו לטבע האדם. מאוחר יותר המילה קיבלה את המשמעות שאנו מכירים היום, של כלל בני האדם. המשוררת נורית בת שחר כתבה שיר: "אני מתפללת - אני מתפלל/ שהאל יעשה שלום על כל בני האנושות/ שתהיה תקווה לעולם, לאדם הפשוט".

במאה ה-19 פעל סופר חשוב שהשפיע מאוד על העברית בשם מנדלה מוכר ספרים. הוא לקח את שם התואר אנושי ואת המילה 'אנושיות' ונתן להן פירוש חדש. 'אנושי' הוא לא רק מה ששייך לכל האנשים, אלא מה שמאפיין את הדברים הטובים שיש באדם. מאז התנהגות אכזרית היא בעינינו התנהגות 'לא אנושית'. קשר כזה מצוי גם באנגלית. human-being  הוא אדם, human פירושו אנושי, כלומר, טוב ומוסרי.

היום אנחנו נוהגים להשתמש במילה אנוש רק כשהיא חלק מביטוי רחב יותר. למשל, צלם אנוש פירושו הדברים המוסריים והטובים שיש באדם. יחסי אנוש הם יחסים שבין אדם לחברו. בכל ארגון יש 'משאבי אנוש', כלומר, כל מה שקשור באנשים העובדים בארגון. כשיש חס וחלילה תאונת דרכים שבה אשם הנהג אנו אומרים שמה שהביא לתאונה הוא הגורם האנושי.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020