אסיף

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

לחג הסוכות קוראים גם חג האסיף. אסיף היא פעולה בתחום החקלאות. החקלאים אוספים פרי או ירק כאשר הוא מבשיל. האסיף התקיים בעבר בעיקר בראשית הסתיו, ולכן נקבע לו חג מיוחד, כפי שכתוב בספר שמות: "וְחַג שָׁבֻעֹת תַּעֲשֶׂה לְךָ בִּכּוּרֵי קְצִיר חִטִּים וְחַג הָאָסִיף תְּקוּפַת הַשָּׁנָה" (לד 22). האסיף מופיע גם בלוח השנה העתיק ביותר שהתגלה, מלפני 3200 שנה, והוא לוח גזר. שמו של אחד החודשים בלוח גזר הוא ירח אספ, כלומר, חג האסיף.

הפסוק בספר שמות מזכיר גם את חג השבועות, שבו חוגגים את קציר התבואה. בשפה העברית יש מילים שונות המתייחסות לאיסוף התוצרת החקלאית, וכולן באותו משקל: משקל קָטִיל, וביניהן 'אסיף' ו'קציר'. כאשר אוספים את הענבים בכרם אנו קוראים לכך בציר. כאשר אנו קוטפים או מלקטים את הזיתים אנו קוראים לכך מסיק. כאשר אנו קוטפים את התמרים מעץ התמר אנו קוראים לכך גדיד. כאשר אוספים את התבואה לערימות קוראים לכך גדיש. כאשר מטפלים בשיחי הגפנים אנו קוראים לכך זמיר, בעקבות הפסוק בשיר השירים: "עת הזמיר הגיע" (ב 12). בלוח גזר מצוי חודש הנקרא ירחו זמר, חודש הזמיר. מילה נפוצה מאוד היום היא קטיף, למשל, קטיף תפוחים.

השורש אס"ף קשור לכך שאנו מקבצים דברים רבים יחד. ומכאן נולדה המילה אסיפה, כלומר, התקבצות של אנשים רבים יחד. אסופי הוא ילד בודד שמאמצים למשפחה, ואספסוף הוא המון אנשים רבים המתקבצים יחד. שלוש דמויות בתנ"ך נקראות אסף, והוא ניתן גם כשם לילדים רבים בישראל, וביניהם האלוף אסף שמחוני שנהרג בתאונת מטוס.

לכבוד חג הסוכות נכתבו שירים רבים שאותם שרים בבתי הספר ובגנים כבר שנים רבות. בשיר "זמר איכרים" מאת מיכאל קשתן נכתב: "לקוצרים רק רון, רק רון/ ישמחו פי שבעתיים/ האוספים אסיף אחרון". שרה לוי תנאי כתבה את השיר הידוע "חג אסיף": "חג אסיף, חג אסיף/ כן ירבה וכן יוסיף./ בשדה חלף קציר,/ ובכרם תם בציר/ ועתה עם בוא הסתיו/ חג אסיף, נחוג בשיר".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020