אתרוג

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אתרוג הוא פרי הדר. הוא דומה ללימון אך צבעו ירקרק יותר והוא פחות חמוץ בטעמו. הוא זכה למעמד מיוחד, כי בתלמוד קבעו שהוא שייך לארבעת המינים. בספר ויקרא כתוב "וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל" (כג 40), ובמשנה נקבע שהפרי הזה הוא האתרוג.

המילה אתרוג מעניינת מאוד. היא נוצרה מהמילה הפרסית העתיקה תוּרוּנְג, שפירושה פרי הדר, והיא מתייחסת כנראה ללימון. מן המילה תורונג נולדה באנגלית ובשפות אחרות המילה orange, שפירושה תפוח זהב, ובעקבות הפרי נקרא כך באנגלית גם הצבע הכתום. גם מן האתרוג נולדה שם של צבע, תרוג, כלומר, שיש לו צבע ירקרק, כמו של אתרוג. בתרגום אונקלוס של התורה לארמית, תרגמו את הביטוי 'פרי עץ הדר', במילה הארמית אתרוגין.

על האתרוג נאמר במשנה שהוא כמו תלמיד חכם, יש בו גם טעם וגם ריח, והוא נחשב המין היקר והמיוחד ביותר בארבעת המינים. לכן נהוג לשמור עליו היטב. סיפורים רבים מספרים על הזהירות הרבה שבה טיפלו באתרוגים. לוין קיפניס כותב בשיר  "אורחים לחג": יום טוב לנו, חג שמח/ ילדים, נגילה נא/ לסוכתנו בא אורח:/ אתרוג זהוב - ברוך הבא!".

השמירה הקפדנית על האתרוג גרמה לכך שהוא הפך לדימוי של משהו שצריך לשמור מכל משמר. המשורר חיים נחמן ביאליק חשב כמו רבים אחרים שהסופר ש"י עגנון הוא סופר מיוחד במינו, שיש לשמור עליו ולטפח אותו, ולכן קרא לו "אתרוג מהודר ומובחר". העיתונאי אמנון אברמוביץ אמר בטלוויזיה בתקופה שלפני ההתנתקות של מדינת ישראל מרצועת עזה, שראש הממשלה אריאל שרון עושה דברים חשובים, ולכן העיתונות צריכה לאתרג אותו, כלומר, לשמור עליו היטב, כמו על אתרוג.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020