אתר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אתר היא  מילה ארמית המופיעה פעמיים בתנ"ך  ופירושה מקום. בספר עזרא (ו 3) נכתב בארמית על בית המקדש, שהוא "אתר (מקום) אשר זובחים זבחים". היום אתר נחשבת מילה עברית. מילים לא מעטות שמקורן בארמית נחשבות חלק בלתי נפרד מן העברית, וביניהן אמא ואבא, קופסה, גירסה, עידן ועוד. בארמית אומרים גם 'אתרא', כלומר,  המקום. במקורות 'מרא דאתרא' הוא רב העיר או רב המקום. אתרא קדישא, בעברית 'מקום קדוש', הוא ארגון חרדי שנלחם לשימור קברי יהודים בארץ ישראל, ופעילותו מעוררת לעיתים מחלוקת רבה. הביטוי בכל אתר ואתר, כלומר, בכל מקום בעולם, לקוח מספר הזוהר.

בעברית של ימינו משתמשים במילה אתר כשמדברים על סוגים שונים של מקומות. למשל, כשרוצים לצלם סרט מחפשים אתר צילום. כשמתחילים לבנות בניין חדש קוראים לשטח המיועד לו אתר בנייה. כשחופרים עתיקות קוראים לכך 'אתר ארכיאולוגי', וכשיוצאים לטייל בארץ מגיעים לאתרים מעניינים. ליד חוף הים של תל אביב  יש כיכר הנקראת כיכר אתרים. כאשר רוצים להנציח את זכרו של אדם בונים לכבודו אתר זיכרון.

אתר היא מילה חשובה בעולם של האינטרנט. אתר אינטרנט הוא מין מקום וירטואלי, לא ממשי, שבו אפשר למצוא סיפורים, תמונות ומידע. אנשים וארגונים רבים מקימים לעצמם אתרים ומפרסמים שם דברים שונים על עצמם ועבודתם. להקת טיפקס שרה על כך בשיר "אני אוהב אותך ממש מוגזם": "באינטרנט אני אתר פותח/ ובו תמונה של שנינו יחד/ ואז כל העולם יודע/ אני ואת זה רציני". גם באנגלית מצאו לאתרים באינטרנט מילה שלקוחה מהעולם הרגיל, הלא וירטואלי, site.

מן המילה אתר נולד גם פועל: לְאַתֵּר. איתור פירושו חיפוש אחר אדם המתאים לתפקיד מסוים, מקום המתאים להקים עליו בניין או מפעל ועוד.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020