אדם

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כל אחד יודע מהו אדם. אדם זה אתה ואני, כל האנשים שחיים או חיו בעבר ויחיו בעתיד על פני כדור הארץ נקראים 'אדם'. אדם הוא מי ששייך למין האנושי.

איך נולדה המילה הזו? לפי התנ"ך, אדם היה איש מסוים, פרטי, שחי בגן העדן עם אשתו חוה. רק לאחר שגורש, קראו לכל הצאצאים שלו, לכל מי שנולד אחריו, על שמו: אדם, והוא נקרא אדם הראשון. כשאנו בודקים את השפות השונות שהיו קיימות בתקופת התנ"ך מתברר שבחלק מהשפות האלה, למשל בפיניקית ובאוגריתית, אדם הוא שמו של אבי כל האנושות, כמו בעברית. באכדית פירוש המילה אדאם הוא שמו המין האנושי.

המילה אדם מזכירה לנו מילים חשובות אחרות. למשל, אדמה. ובאמת, ההשערה המקובלת היא שהמילה אדם נולדה מתוך המילה אדמה, כיוון שבתרבויות קדומות האמינו שהאדם נוצר מתוך האדמה. המילה אדמה עצמה נולדה מתוך המילה אדום, כי צבעה של האדמה במקרים רבים הוא אדום. למשל, בערבית חַמרה פירושה גם אדמה, וגם אדומה. יתכן שזה גם המקור של המילה דם, שצבעו אדום.

כשאומרים אדם מתכוונים בדרך כלל לאיש אחד, לכל אחד מאיתנו בנפרד. בשיר המפורסם של אמיר גלבע ששר שלמה ארצי הוא כותב: "פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם, ומתחיל ללכת". אבל אדם הוא גם שם כללי, מילה המתייחסת לכל בני האדם. כשבספר איוב נכתב אדם לעמל יולד (ה 7), הכוונה היא  שלכל בני האדם יש גורל משותף, של סבל ועבודה קשה. לפעמים אנו משתמשים במילה האדם כדי להתייחס לכל האנשים. כאשר שמשון הגיבור מסביר מדוע איבד את כוחו הוא אומר: "חליתי והייתי ככל האדם" (שופטים טז 17). החכם שמאי אמר: "הווי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות" (אבות א טו).

לעיתים קרובות אנחנו משתמשים בביטוי בן אדם, שפירושו גם כן איש אחד, כל אחד מאיתנו. הביטוי הזה מזכיר לנו שכולנו הבנים של אדם הראשון. כשאומרים על מישהו 'הוא ממש בן אדם', מתכוונים לכך שהאיש הזה ישר והגון, ואפשר לסמוך עליו.

יש מטבעות לשון ופתגמים רבים שבהם אנו אומרים משהו על בני האדם ועל אופיים. למשל, אדם לאדם זאב פירושו שבני האדם נוהגים להתנכל זה לזה ולהתחרות זה בזה. זהו פתגם בלטינית המוכר בשפות רבות. לעומת זאת בספר בראשית נכתב: 'לא טוב היות האדם לבדו' (ב 18), כלומר, על האנשים להתחבר לזוגות ולקבוצות.  על אדם רחב וגבוה אנו אומרים שהוא הר אדם, על אדם מסוכן המתנהג בפראות אנו אומרים שהוא חיית אדם, ומי שנוהג בנדיבות ובהבנה הוא אוהב אדם.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020