אומדן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כאשר אנחנו רוצים לדעת כמה תעלה עבודה מסוימת, או מה הגובה של בניין מסוים, יש לנו שתי אפשרויות. האחת, לקיים מדידה מדויקת ומפורטת. השנייה, להעריך באופן כללי את הסכום הכמות שעליהם מדובר. להערכה כללית כזו קוראים אומדן. המילה הזו קיימת כבר בלשון הגאונים, בדרך כלל בצורה של ביטוי: אומדן הדעת. המקור של הביטוי הזה קיים בארמית של התלמוד: 'אומדן דעתא'. בארמית קיימת גם מילה קרובה, אומדנה, שגם בה אנו משתמשים בעברית. לעיתים משתמשים גם במילה הנדירה אוֹמֶד.

אחת המילים המעניינות בשורש אמ"ד היא אמיד. אדם אמיד הוא אדם שיש לו כסף ונכסים. כנראה פירוש המילה הוא: "אדם שמעריכים או משערים שהוא עשיר".

יש כמה ביטויים המתאימים למצב שבו אין לנו ידיעות מספיקות על כמות או היקף של דבר מה, ואנחנו נדרשים לשער השערות. הביטוי המקובל ביותר הוא בערך. אנחנו אומרים: 'השעה עכשיו בערך שלוש וחצי', כלומר, יתכן שזה כמעט שלוש וחצי או קצת אחרי שלוש וחצי. לפעמים, כששואלים אותנו כמה זמן תימשך מסיבה שאנו מארגנים, אנחנו עונים:  'בגדול האירוע יימשך חמש שעות', אנחנו משערים או אומדים את האורך בחמש שעות. ביטוי מעניין מאוד הוא כלל אצבע, ובאנגלית: rule of thumb (כלל האגודל).זהו כלל שאינו מתבסס על מדידה מדויקת אלא על ניסיון והשערות. הוא נטבע כנראה בימים שבהם ביצעו מדידות אורך באמצעות האגודל ולא באמצעות סרגל מדויק.ביטוי אחר שמקורו ביידיש הוא לתפור חליפה ליתום. הוא מתאר מצב שבו אנחנו מבקשים לקבוע כמה שווה משהו או כמה הוא יעלה בלי למדוד אותו ובלי שאנחנו יודעים עליו דבר. למשל, אם מבקשים מאיתנו לקנות למישהו מתנה בלי לדעת למי אנחנו קונים, מה מתאים לו וכמה כסף יש לנו, אנחנו אומרים שזה 'כמו לתפור חליפה ליתום'.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020