בכורה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

הילד הראשון שנולד למשפחה הוא הבן הבכור, או הבת הבכורה. לבן הבכור יש מעמד מיוחד ולפעמים גם זכויות מיוחדות, ובעבר הוא נחשב היורש של רכוש המשפחה או של התפקיד החשוב במשפחה. הסיפור המפורסם ביותר העוסק בבכורה הוא סיפורי יעקב ועשו. שניהם היו תאומים, אך כיוון שעשיו יצא לאור העולם לפני יעקב הוא זכה בבכורה, ורק תחבולה של יעקב גרמה לו לוותר עליה. לכן אנחנו אומרים שעשיו "מכר את הבכורה בנזיד עדשים".

השורש בכ"ר מופיע בשפות רבות הקרובות לעברית, השפות השמיות. פירושו להגיע ראשון, או להגיע מוקדם. יש גם השערה שהמילה בוקר באה מאותו שורש, שהרי הבוקר הוא החלק המוקדם של היום. יש עוד דברים בשורש הזה הנקראים כך כי הם מגיעים ראשונים. למשל, לפירות הראשונים אנו קוראים בַכּוּרוֹת, ובספר ישעיהו נזכרת 'בכורה בטרם קיץ' (כח 4), כלומר, תאנה שרק עכשיו הבשילה, לפני קטיף התאנים הנקרא 'קיץ'. חג הביכורים הוא החג שבו מביאים את הפירות הראשונים וחוגגים את העונה החדשה של הפרי. כשאדם מפרסם ספר ראשון אנו קוראים לו ספר ביכורים. טיסת בכורה היא הטיסה הראשונה של טייס או של מטוס חדש. נאום בכורה הוא הנאום הראשון של אדם חשוב בתפקיד שאליו נכנס.

גם הבכר או הבכרה, הצאצא של הגמל, נגזר מאותו שורש, למרות שלא תמיד הבכר שנולד הוא הבכור. כאשר אנו מעדיפים מישהו על פני מישהו אחר, אנחנו מבכרים אותו, כלומר, שמים אותו ראשון, לפני כולם. האדם החשוב ביותר בארגון הוא בכיר. לכן אפשר לקרוא בעיתונים על 'פקידים בכירים', כלומר, אנשים חשובים בממשלה. 'קצינים בכירים' הם קצינים שיש להם דרגה גבוהה מאוד. בעולם העסקים יש לפעמים כמה שותפים בחברה. השותף שיש לו חלק גבוה יותר בחברה נקרא 'שותף בכיר'. כאשר מוציאים לציבור למכירה מניות של החברה, יש מניות שיש להן זכויות מיוחדות, והן נקראות מניות בכורה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020