דור

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

דור הוא קבוצה של בני אדם שנולדו באותה תקופה, והם בערך בני אותו גיל. עם השנים יש ביניהם יותר ויותר דברים משותפים, הם הולכים יחד לבית הספר ולצבא, ועוברים חוויות דומות לאורך החיים. כשאנחנו מדברים על דור אנחנו מדברים לכן על משהו שמשותף לאנשים האלה, גם אם כל אחד מהם הוא אדם עצמאי, ובני האדם באותו דור שונים אלה מאלה.

המילה דור היא מן השורש דו"ר, שפירושו הליכה במעגל, בסיבוב. אנחנו מדברים על מעגל הדורות, על כך שלאורך הזמן כל דור בא אחרי הדור שלפניו. קהלת אמר על כך: "דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת" (א 4). בשורש הזה מילים נוספות הקשורות במעגל. למשל, מדורה, שהיא אש עגולה, או כדור, שפירושו "כמו דור", כמו משהו עגול. גם המילים 'דירה' או 'מדור' קשורים כנראה לשורש הזה, אולי מפני שהבתים בעבר היו עגולים.

כבר בתקופת התלמוד עמדו על כך שלכל דור יש אופי מיוחד ותפקיד מיוחד. במשנה (סנהדרין י) מונים דורות שונים, שכל אחד מהם סבל מבעיה מסוימת. דור המבול הוא הדור שהושמד במבול הגדול. דור הפְּלָגָה הוא הדור שהתפלג במגדל בבל והתפזר בעולם. דור המדבר הוא הדור שיצא ממצרים אבל לא הגיע לארץ ישראל. גם היום, כשאנו מדברים על קבוצות של אנשים שעבדו קשה למען מטרה אבל לא הספיקו לראות אותה מתגשמת, אנו קוראים להם 'דור המדבר'.

גם בארץ ישראל החדשה ובמדינת ישראל מדברים על דורות שונים. דור החלוצים נקרא דור המייסדים. הדור שנלחם במלחמת השחרור נקרא דור תש"ח, והדור שנולד עם קום המדינה נקרא דור המדינה. אחר כך דיברו על דור האספרסו ועל דור הג'ינס, והתכוונו לכך שהדורות החדשים אוהבים לבלות וליהנות.

כל דור נוהג להסתכל על הדורות שבאו לפניו, ועל אלה שבאים אחריו. לפעמים אנחנו מזלזלים בדורות הקודמים, ולפעמים מתפעלים מההישגים שלהם ואפילו קוראים להם דור הנפילים. אנשים מבוגרים נוהגים לומר שהולך ופוחת הדור, ולחשוב שהדורות החדשים פחות טובים מהם. אבל יש גם דרך מחשבה שאומרת שבכל דור יש דברים טובים ורעים, ומה שחשוב שבני דורות שונים ידברו אחד עם השני, כמו בפסוק דור לדור יביע אומר. אהוד מנור חשב שהדורות הבאים יהיו יותר טובים מהדור שלו, וכתב על זה שיר יפה: "הדור הבא ישן בחדר הסמוך,/ אני שומע את נשימתו./ ... דור, דור,/ אל תשבור את חלומך, כמוני./ דור דור/ אל תמכור את עולמך".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020