דמות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

המילה דמות קצת מבלבלת. האם דמות היא דבר אמיתי, בן אדם או חיה, או שדמות היא רק מה שנדמה לנו, מה שאנחנו חושבים שאנחנו רואים? כשאנחנו אומרים שמתקרבות כמה דמויות לבית שלנו, אנחנו מתכוונים שאלה אנשים אמיתיים. למשל, בשיר הליצן ששר בני ברמן מסופר כי "בין חבל לחבל/ שם דמות מכרכרת/ זאת דמות הליצן הננס". כלומר, כאשר הדמות של הליצן מתקרבת מתברר שהיא איש אמיתי. לעומת זאת, באחד החזיונות של הנביא יחזקאל מתאר רוח סערה, "וּמִתּוֹכָהּ דְּמוּת אַרְבַּע חַיּוֹת וְזֶה מַרְאֵיהֶן דְּמוּת אָדָם לָהֵנָּה" (א 5). כלומר, החיות נראות כמו בני אדם, למרות שאינן בני אדם. המילה דמות כאן פירושה צורה. דמות היא אם כן לא בדיוק הדבר שאנחנו רואים, אלא הצורה שלו. גם לגיבור ביצירה דמיונית, סיפור, הצגה או סרט, אנחנו קוראים 'דמות'.

המילה דמות היא מן השורש דמ"ה. אנחנו משתמשים הרבה בשורש הזה. למשל, כאשר איננו בטוחים במשהו אנחנו אומרים שזה נדמה לנו. כשאנחנו רוצים לחשוב איך משהו נראה אנחנו מפעילים את הדמיון. כשבן אדם או חפץ מזכירים לנו אדם או חפץ אחר אנחנו אומרים שהם דומים. כאשר אדם שרוצה שיבחרו בו לתפקיד חשוב הוא מנסה 'לשפר את התדמית שלו', כלומר, את מה שאנשים חושבים עליו. כאשר אנו משווים בין דברים דומים וקוראים לדבר אחד בשפם של הדבר האחר, אנו קוראים לכך דימוי. בספרות ובשירה נוהגים להשתמש בדימויים.

ביהדות נהוג לומר בעקבות התנ"ך שאלוהים ברא את האדם בצלמו ובדמותו, כלומר, האופי של האדם וההתנהגות שלהם דומים לאופיו והתנהגותו של אלוהים. כאשר אדם  מתנהג בצורה מוסרית אנחנו אומרים שהוא 'שומר על צלם אנוש', כלומר, על האופי והתכונות המוסריות של בני האדם. צלם ו'דמות' הן מילים קרובות. גם המילה 'צלם' מציגה את הדברים לא בדיוק כפי שהם. לכן כשרצו למצוא שם למכשיר שמראה דברים המופיעים במציאות נתנו לו את השם מצלמה, ולמה שאנו מבצעים באמצעותה אנו קוראים 'צילום'.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020