דֵעָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כשמישהו אומר שיש לו 'דעה' על משהו, פירוש הדבר שהוא החליט אם הדבר הזה טוב או רע, או אם כדאי לעשות אותו. בהתחלת משפט שבו אנחנו משמיעים דעה אנו נוהגים לומר לדעתי. בעיתונים אפשר למצוא מאמרים שבהם הכותבים מפרסמים מה הם חושבים על מה שקורה במדינה. למאמרים האלה קוראים מאמרי דעה, או 'דעות'. כשאנשים אינם מסכימים אנחנו אומרים שיש ביניהם חילוקי דעות. כאשר הם מסכימים אנחנו אומרים שהם תמימי דעים, כלומר, הדעות שלהן אינן חלוקות, אלא להיפך,  יוצרות דבר שלם ותמים, הסכמה.

בתנ"ך מופיעה המילה דעה, אבל המשמעות שלה שונה. פירושה הוא ידיעה, דבר מה שאנחנו יודעים בביטחון, ולא ההשקפה הפרטית שלנו על הדברים. הנביא ישעיהו כותב: "לֹא יָרֵעוּ וְלֹא יַשְׁחִיתוּ בְּכָל הַר קָדְשִׁי, כִּי מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת ה' כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים" (יא 9). יש מילה קרובה מאוד ל'דעה' והיא דעת. דעת פירושה ידיעה, השכלה. בתנ"ך דעה ודעת דומות מאוד במשמעות.

יש כל מיני סוגים של דעות. כאשר בבית המשפט או בארגון יש אדם שמחליט בסופו של דבר, אנחנו אומרים שיש לו דעה מכרעת. כשהוא רק נותן עצות אנו אומרים שיש לו דעה מייעצת. נהוג לומר שבעל המאה הוא בעל הדעה, כלומר, מי שיש לו כסף, הדעה שלו היא הקובעת. כאשר אנחנו שופטים דבר מה בלי לבדוק אותו, לפי מה שחשבנו בעבר, יש לנו דעה קדומה. בעולם של היום חשוב מאוד לדעת מה חושבים האנשים על מה שמתרחש, ואנו קוראים למחשבות האלה דעת הקהל, ואפילו מנסים למדוד אותה בכל מיני דרכים. אדם המשמיע רעיונות עמוקים שבני האדם מקשיבים להם הוא הוגה דעות.

המילים 'דעה' ו'דעת' הן מן השורש יד"ע, וקשורים לידיעה. האות י' בשורש הזה נעלמת במילים האלה ובמקרים נוספים, כמו בשם הפועל 'לדעת'. זה קורה גם בשורשים אחרים המתחילים בי', שבהם הי' נעלמת לפעמים, למשל, כשאנו אומרים 'לשבת', מהשורש יש"ב.

בשורש יד"ע יש מילים חשובות רבות בעברית. אנחנו זקוקים ליֶדע בכל דבר שאנחנו עושים, ומבקשים לקבל מידע. כשאנו רוצים לפרסם דבר מה שאנו מבקשים שכולם ידעו, אנחנו מפרסמים הודעה או מודעה.  אדם שיש לו דעה בכל דבר הוא דעתן. מודיעין הוא מקום שבו אוספים או נותנים מידע. לחיל האוסף מידע על האויב נקרא חיל המודיעין. אנחנו חוקרים ומבקשים לדעת על העולם באמצעות 'מדע', וכשאנו רוצים לדעת למה דבר מה קרה אנו שואלים מדוע. גם במילים האלה הי' נעלמת, כמו ב'דעה'.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020