חופש

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

קשה להסביר מה זה "חופש". חופש הוא כאשר אנחנו מרגישים ששום דבר לא מפריע לנו לעשות מה שאנחנו רוצים, מה שמתחשק לנו, בלי שמישהו יאמר לנו מה לעשות. בחיים אין לנו הרבה רגעים של חופש. בבית הספר צריך לשבת בשיעורים, ורק בהפסקה מותר להשתולל. בבית ההורים קובעים הרבה פעמים חוקים איך צריך להתנהג.

מהיכן הגיעה המילה הזו, חופש? היא מופיעה פעם אחת בתנ"ך, בביטוי מאוד מוזר: "בגדי חופש", בספר יחזקאל. אנחנו יכולים לחשוב שהכוונה היא למשל לבגד ים, שאותו לובשים כשיש חופש, אבל הפרשן החשוב רד"ק הסביר שאלה "בגדים יקרים, הראויים לחופשי ולבן חורין". במקום אחר בתנ"ך הדברים יותר ברורים. מסופר בספר ויקרא על שפחה, משרתת, ש"חֻפְשָׁה לֹא נִתַּן־לָהּ". הפסוק הזה הוא המקור של מילה דומה בעברית: חופשה. חופשה היא תקופה קצרה שבה אדם משוחרר מהחובות שלו, ואינו חייב לעבוד. בבתי הספר מחכים במשך השנה ל"חופשת פסח", וכל השנה ל"חופש הגדול".

חופש הוא אחד הדברים החשובים ביותר במדינה דמוקרטית, מדינה שמכבדת את הזכויות של האזרחים שלה. המדינה הדמוקרטית, באמצעות חוקים, מעניקה לכל האזרחים שלה חופש דיבור, כלומר, מותר להשמיע כל דעה גם אם היא לא מוצאת חן בעיני מישהו. המדינה הדמוקרטית מאפשרת גם חופש דת, חופש הצבעה בבחירות, חופש עיתונות ועוד. מדינות שאינן מאפשרות חופש לאזרחים נקראות מדינות טוטליטריות, מדינות השולטות על כל תנועה ומחשבה של האזרחים שלהן.

המילה המקבילה לחופש היא "חֵרות". בדרך כלל כשאנחנו מדברים על הרעיון שכל אדם זכאי לכך שלא יאמרו לו מה לעשות, אנחנו מדברים על חרות, וכשאנחנו מדברים על העבודה, הלימודים וכל הדברים הקשורים לחיים, אנחנו מעדיפים את המילה "חופש". אבל גם חרות וגם חופש הם הדברים החשובים לנו ביותר. אם אנחנו עושים רק מה שאיזה שליט עם הרבה כוח מצווה עלינו לעשות, אם אנחנו חיים כמו עבדים, החיים עצובים מאוד, ואין להם הרבה טעם.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020