חרם

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

אחת התופעות השליליות בחיי ילדים ומבוגרים היא החֶרֶם. כאשר מטילים על ילד, או אדם מבוגר, או קבוצה של אנשים חרם, מפסיקים לדבר אתם, לשתף אותם במשחקים, לעבוד אתם או לקנות מהם. זהו עונש קשה מאוד, ובדרך כלל הוא לא מוצדק. אם יש בעיה בין בני אדם הפתרון צריך להיות על ידי שיחה וקשר ולא על ידי חרם.

מהיכן הגיעה המילה הזו, "חרם"? היא מופיעה כבר בתנ"ך, ויש לה כמה פירושים. חרם יכול להיות דבר חיובי: כאשר מקדישים בחלק מהיבול או הרכוש לבית המקדש, כלומר, אוסרים להשתמש בו בצורה אחרת. בדרך כלל חרם הוא דבר שלילי מאוד. חרם הוא השמדה, או איסור מאוד חמור לעשות דברים מסוימים. זה גם הפירוש של הפועל "להחרים".

ביום הכיפורים משמיעים תפילה המוכרת לכל יהודי: תפילת כל נדרי. היא כתובה בארמית, ובה מאפשרים לכל אדם להשתחרר מ"נדרים, איסורים, שבועות וחרמות". התפילה אומרת שגם אם הטלנו חרם על אדם אחר במהלך השנה, ביום כיפור אנחנו מפסיקים את החרם.

בתקופת ימי הביניים המילה "חרם" קיבלה את המשמעות של נידוי, שבה אנחנו משתמשים היום. למשל, החכם רבי גרשום קבע שמי שמתחתן עם יותר מאשה אחת, מחרימים אותו. כלומר, הוא קבע שלשאת יותר מאשה אחת, בלועזית זה נקרא ביגמיה, הוא מעשה אסור ויש להעניש עליו בעונש הקשה ביותר

היום משתמשים בהטלת חרם בכמה תחומים. למשל, כאשר חברה מסוימת מעלה מאוד את המחירים על המוצרים שלה, מטילים עליה "חרם צרכנים", מפסיקים לקנות ממנה כדי לאלץ אותה להוריד את המחירים. מדינת ישראל סובלת מתנועה הנקראת באנגלית בי.די.אס. התנועה הזו קוראת להחרים את ישראל, כדי לאלץ אותה לצאת משטחי יהודה ושומרון.

אחת המילים הקרובות לחרם היא "חירום". היא באה מאותו שורש ופירושה סכנה גדולה, סכנה בהשמדה. כאשר יש סכנה כזו מדברים בתלמוד על "שעת חירום", והיום על "מצב חירום". כאשר מכריזים על מלחמה בלי פשרות אומרים שנלחמים "עד חורמה" או יוצאים ל"מלחמת חורמה". המקור של הביטוי הזה הוא בספר במדבר: "וַיֵּרֶד הָעֲמָלֵקִי וְהַכְּנַעֲנִי הַיֹּשֵׁב בָּהָר הַהוּא, וַיַּכּוּם וַיַּכְּתוּם עַד הַחָרְמָה". חורמה היא עיר כנענית בנחלת שמעון שבנגב. לפי רש"י העיר נקראה כך מאחר שהוחרמה, כלומר, נהרסה עד היסוד.

חֶרֶם היא מילה קשה. היא חלק מהחיים, אבל צריך תמיד לזכור כמה חֶרֶם מכאיב ומסוכן, ולעיתים קרובות – בלתי מוצדק.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020