חשבון

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

כאשר אנחנו נכנסים לבית הספר אנחנו לומדים מקצועות שונים. אחד מהם הוא "חשבון". בהתחלה לומדים את ארבע פעולות החשבון, חיבור, חיסור, כפל וחילוק. פעולות אלה הן "אבות החשבון". כאשר מתקדמים המקצוע כבר נקרא בלועזית "מתמטיקה".

מהיכן הגיעה המילה הזו, "חשבון"? היא הגיעה מספרו של הפילוסוף קהלת המופיע בתנ"ך. קהלת אמר: "אַחַת לְאַחַת לִמְצֹא חֶשְׁבּוֹן". חשבון הוא גם סיכום של מספרים, וכן מחשבה, חקירה של משהו. לכן אומרים על אדם הבודק את מה שעשה בחיים, שהוא עושה "חשבון נפש".

המילה "חשבון" מראה לנו את הקשר בין מילים ורעיונות לבין מספרים. השורש של המילה חשבון הוא חש"ב. זהו השורש של מילים רבות אחרות: לחשוב, מחשבה, חישוב. המחַשֵב, למשל, עושה גם פעולות חשבון, אבל גם פעולות רבות בעבר היו נעשות באמצעות המחשבה. גם המילה "חָשוּב" באה מהשורש הזה. חשוב הוא משהו שחושבים עליו, או "מחשיבים" אותו. קשר כזה אפשר למצוא גם בשורש ספ"ר וגם במילה "סופר". מי ש"סופר" גם מספר סיפורים, וגם מונה מספרים.

בתנ"ך חשבון הוא גם שם של עיר בארץ האמורים. בספר במדבר כתוב: "עַל־כֵּן יֹאמְרוּ הַמֹּשְׁלִים: בֹּאוּ חֶשְׁבּוֹן, תִּבָּנֶה וְתִכּוֹנֵן עִיר סִיחֽוֹן". מן הפסוק הזה נוצר ביטוי "לבוא חשבון", להחזיר למישהו שעשה לנו דבר רע, או בקיצור "להתחשבן" אותו.

חשבון קשור גם לעולם הכספים והמסחר. לרוב בני האדם יש חשבון בבנק, שבו נרשם כל הזמן כמה כסף יש לו, מה הוא מוציא ומה הוא מקבל. כאשר מישהו לא שם לב כמה כסף הוא מוציא אומרים שהוא "חי בלי חשבון". היום יש גם חשבונות בפייסבוק, ובעוד רשתות חברתיות. יש אנשים שהמקצוע שלהם הוא לבדוק ולטפל בחשבונות של אנשים או של חברות. למקצוע הזה קוראים "רואה חשבון".

במסכת אבות כתוב: "דע מאין באת, ולאן אתה הולך, ובפני מי אתה עתיד לתת דין וחשבון". מן המשפט הזה נולד הביטוי "דין וחשבון", כלומר, סיכום מפורט של מעשים, מצב כלכלי, תופעה חברתית ועוד. מן הביטוי נוצרו ראשי תיבות: דו"ח. היום אנחנו משתמשים בראשי התיבות האלה כמילה אחת: דוּחַ, אבל מאחוריה מסתתרות המילים החשובות האלה: דין וחשבון.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020