כנס

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

בעיר ראשון לציון מתקיים כבר שלוש עשרה שנים כנס "לשון ראשון". הכנס הזה עוסק בשפה העברית. בכל שנה מתקיימים אירועים רבים הקשורים בשפה העברית. הכנס הזה מיוחד לראשון לציון, ואין עוד עיר בישראל שמקיימת כנס דומה.

המילה "כֶּנֶס" היא מילה חדשה. כנס הוא אירוע שבו מתקיימים מפגשים והרצאות בנושא מסוים. לפעמים כנס הוא חד פעמי, ולפעמים, כמו בראשון לציון, הוא חוזר כל שנה, או כל תקופת זמן מסוימת. המילה "כנס" מזכירה מילה מאוד דומה: "כינוס". כינוס אינה חדשה, היא מופיעה בתלמוד ופירושה איסוף של משהו יחד. למשל, אוסף דברים שכתב סופר מסוים נקרא "כינוס". כנס וכינוס הן היום מילים נרדפות, אבל לפעמים כינוס הוא דבר שונה, למשל, כשמכריזים על "כינוס דחוף שלך מועצת הביטחון".

המילים כנס וכינוס הן מאותו שורש: כנ"ס. את השורש הזה אנחנו מכירים היטב. כשאנחנו באים למקום מסוים אנחנו "נכנסים" אליו, או שמישהו "מכניס" אותנו אליו. במוסדות רבים יש שלט "כניסה", וכשאסור להיכנס לכביש מאחד הצדדים, מציבים בו תמרור של עיגול אדום שפירושו "אין כניסה". הכסף או התשלום שאנחנו מקבלים תמורת העבודה שלנו או מוצרים שאנחנו מוכרים אנחנו קוראים "הכנסות", כי הם נכנסות לחשבון שלנו. ויש עוד מילה מעניינת בשורש הזה: מכנסיים. המילה הזו מופיעה בתנ"ך, בספר ויקרא: "וּמִכְנְסֵי־בַד יִלְבַּשׁ עַל־בְּשָׂרוֹ".  מדוע הבגד הזה נקרא כך? כי אנחנו מכניסים לתוכו את הרגליים.

בתקופת הבית השני הקימו בישראל מוסד מרכזי: "כנסת הגדולה". הוא נקרא כך כי אליה התכנסו כל החכמים כדי להחליט החלטות משותפת. למקום שאליו באו אנשים להתפלל קראו אז, כמו היום, "בית כנסת". כאשר קמה מדינת ישראל החליטו לקרוא למוסד הקובע חוקים ומרכיב את הממשלה "כנסת", בעקבות הכנסת הגדולה של פעם. גם המילה "כנסייה" היא באותו שורש: מקום שאליו מתכנסים כדי להתפלל. בעבר כנסיות היו מקום שבו התכנסו יהודים יחד. היום המילה הזו מתייחסת לבית תפילה נוצרי.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020