כתב

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

מה היה קודם בשפה: הדיבור או הכתב?

התשובה ברורה. הדיבור בא הרבה לפני הכתב. בני אדם דיברו ביניהם לפני עשרות אלפי שנים, ואולי הרבה יותר. לעומת זאת הכתב הוא בן כמה אלפי שנים בלבד. לסינים ולהודים יש כתב עתיק מאוד. למצרים היה כתב ציורים שנקרא גם "כתב חרטומים", כי רק החרטומים, הכוהנים, הכירו אותו. בשפה האכדית נוצר כתב יתדות, שאותו חרתו על לוחות חרס.

בארץ ישראל הקדומה נולדה מהפכה חשובה: הכתב הכנעני-פיניקי. זה הכתב העתיק ביותר, שבו מול כל הגה שאנחנו משמיעים יש אות אחת. לפני כן סימנים ייצגו מילים שלמות או הברות ולכן היו מאות אותיות והיה קשה לזכור וללמור אותן. השיטה החדשה התקבלה גם על ידי היוונים והרומים, ושפות רבות משתמשות בה עד היום. בעבר השתמשו אבותינו בארץ ישראל בכתב כנעני-פיניקי שגם הוא כתב ציורים. היום אנחנו משתמשים בכתב הנקרא כתב מרובע, וגם "כתב אשורי". אלה האותיות שאנחנו קוראים בספר, בעיתון או במחשב, ולכן הן נקראות גם "אותיות דפוס". כשאנחנו כותבים ביד ולא במחשב, לאותיות יש צורה אחרת, יותר עגולה וזורמת, והן נקראות "אותיות כתב". מי שכותב בצורה יפה ומושלמת כותב "כתיבה תמה".

את התנ"ך החלו לכתוב לפני כ-3000 שנה, והוא נקרא גם "התורה שבכתב". למשנה ולתלמוד קוראים "תורה שבעל פה", או בראשי תיבות תושב"ע, למרות שגם הספרים האלה מופיעים בדפוס. לכן קוראים לכל הספרים האלה "כתבי הקודש". לחלק השלישי של התנ"ך קוראים "כתובים". היום, כאשר קובעים שמישהו נאשם בעבירה מגישים נגדו "כתב אישום", ועורכי הדין שמגינים עליו מגישים "כתב הגנה".

יש מילים רבות שהשורש שלהן הוא כת"ב, וכולן קשורות לכתיבה. למשל: מכתב, או הכתבה. "כתובּה" היא תעודה שעליה חותמים חתן וכלה ביום החתונה. "כתיב" היא הדרך שבה אנחנו כותבים או מאייתים מילה. בתנ"ך מבדילים בין קרי וכתיב. יש מילים שכותבים אותן, אבל מכל מיני נימוקים קוראים אותן אחרת.

אז כדאי לזכור: הדיבור אולי יותר עתיק מהכתיבה, אבל חשוב מאוד לדעת לכתוב בצורה יפה ומובנת, ובעיקר: בלי שגיאות כתיב!מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020